Muftiatul cultului musulman din România: Marea Moschee de la București nu se mai construiește / Nu mai avem în plan să facem altă moschee

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 20 iulie 2018, 19:40 Actualitate | Esenţial


Muftiul Murat Iusuf
Foto: Agerpres
Muftiatul cultului musulman din România a renunţat la proiectul de construire a Marii moschei în Bucureşti, din cauza lipsei de fonduri, informează site-ul publicaţiei Courrier des Balkans, conform Mediafax. Terenul oferit de Guvernul României pentru construirea acestui locaş de cult va fi returnat.

"Costurile depăşeau cu mult bugetul curent al instituţiei noastre, iar comunitatea musulmană nu-și poate asuma această sarcină", a explicat muftiul Iusuf Murat, citat de Courrier des Balkans.
Acesta a precizat, pentru Mediafax, că nu se mai are în plan construcţia unei altei moschei în Capitală.

"Noi ca instituție nu avem putere financiară ca sa suportăm toate cheltuielile pe care le necesită această construcție. Terenul l-am dat înapoi Secretariatului de Stat Bucureşti ca sa-l dea înapoi RAPPS-ului. Nu mai avem în plan să facem altă moschee. Proiectul acesta pe care l-am avut nu l-am abandonat din cauza unor voci, asa cum se spune și cum s-a mai spus, noi am abandonat proiectul dintr-o singura cauză, lipsa fondurilor financiare. Nu a fost strânsă nicio sumă de bani, noi facem proiectul și stabilim la ce sumă va ajunge și după calculăm dacă vom reuşi să avem acești bani", a declarat muftiul Iusuf Murat.




















2287 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    O fi fost doar un balon de incercare a tolerantei? (Vineri, 20 iulie 2018, 20:31)

    Plagarus [utilizator]

    MAE a solicitat Primăriei Municipiului București un teren pentru cultul musulman în anul 2012, la scurt timp după ce Viorel P. a devenit premier.
    HG nr. 372/2015,a aprobat cedarea gratuită a unui teren RAPPS către Muftiatul Cultului Musulman din România.
    " În București, sunt peste 17 moschei din care 90% dintre ele nu sunt autorizate de către noi și nu știm ce se predică în acele moschei." Iusuf Murat !!!!
  • +4 (8 voturi)    
    Asta pana trec alegerile (Vineri, 20 iulie 2018, 20:49)

    florinos [utilizator]

    Asta pana trec alegerile, terenul a fost donat de Ponta pe vremea când era la conducerea PSD, lupul își schimba parul ...
  • +3 (11 voturi)    
    Moschee la Istanbul (Vineri, 20 iulie 2018, 20:50)

    Arkantas [utilizator]

    Sa dea Dumnezeu ( si al nostru si al vostru ) sa nu aveti bani in vecii vecilor .... Amin!
  • +6 (12 voturi)    
    Nu mai este nevoie. (Vineri, 20 iulie 2018, 20:53)

    Habermas [utilizator]

    Bucurestiul are deja autobuze turcesti, cel putin jumate din Bucuresteni au mentalitate turceasca, etc. Sunt deja turciti, nu mai este nevoie de alte investitii in turcirea lor. Acuma trebuie doar exploatati de Erdogan. Ma rog, asta este planul lui Erdogan. Problema pentru el este ca mai sunt in bucuresti si aia neturcitii, in special Moldovenii si Ardelenii veniti in Bucuresti si urmasii lor. Peste astia nu vor putea trece turcii niciodata.
  • 0 (8 voturi)    
    Mare pacat (Vineri, 20 iulie 2018, 20:56)

    Lucian Ilea [utilizator]

    o sa dau io bani din banii mei sa se faca marea moschee
    ca daca se dau 400 de milioane dolari pt catedrala mantuirii neamului prost romanesc
    sa se dea si pt asta
  • +6 (10 voturi)    
    Tot respectul pentru Muftiu (Vineri, 20 iulie 2018, 21:00)

    Vlad-I [utilizator]

    Din cate am inteles din declaratiile lui, pare un om intelept y cu bun simt.
  • +5 (9 voturi)    
    si ponta ce face acum (Vineri, 20 iulie 2018, 21:06)

    ras-putin [utilizator]

    unde se mai opereaza? urit din parte lor...
  • +5 (11 voturi)    
    Slava domnului :-) (Vineri, 20 iulie 2018, 21:17)

    Zimbru [utilizator]

    Asta mai lipsea in Bucuresti.
  • +6 (6 voturi)    
    ! (Vineri, 20 iulie 2018, 21:18)

    tudorr [utilizator]

    Pai usl abia are bani sa-si plateasca spagile electorale, aka salarii+pensii, de unde sa va mai dea si voua?
  • +5 (7 voturi)    
    Ce Inseamna Murat In Limba Araba? (Vineri, 20 iulie 2018, 21:24)

    un domn [utilizator]

    Sanatate...
  • +4 (10 voturi)    
    mai bine... (Vineri, 20 iulie 2018, 21:47)

    Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator]

    ... or fi avut efect porcii aia ingropati acolo?
  • +10 (12 voturi)    
    Exact asta ne lipsea noua acum, o moschee.. (Vineri, 20 iulie 2018, 22:09)

    animatron [utilizator]

    Dupa cum merg lucrurile prin Turcia, cu miscarea islamo-nationalista pe cale de a prelua absolut toata puterea in stat si cu noile realitati din restul UE (unde votantii resping din ce in ce mai clar imigratia si islamizarea Europei), ar fi fost de neinteles ce se intampla in Romania, unde s-ar fi construit o mega-moschee cu binecuvantarea lui Erdogan si banii islamistilor din Golf.

    In Romania, musulmanii autohtoni, din comunitatea istorica turoc-tatara, sunt respectati, isi pot practica liber religia, au deputat in Parlament, nu exista nici un fel de tensiuni religioase intre acestia si majoritatea crestina romaneasca.

    Astfel de proiecte megalomane si nepotrivite contextului politic international nu fac decat sa creeze probleme acolo unde nu existau, arunca o lumina defavorabila asupra unor oameni pasnici, turci si tatari cetateni romani, care nu vor asa ceva.

    Astfel de idei aduse de imami straini si islamizati veniti "la studii" in Romania (SRI-ul prinde lunar cativa si mare parte sunt expulzati direct, dupa decizie judecatoareasca luata cu celeritate) trebuie combatute sistematic, e necesar sa invatam din experientele tragice din Franta si Germania.

    Dl Iusuf Murat pare o persoana foarte rezonabila, probabil a cantarit bine argumentele pro si contra, luand decizia potrivita cu nevoile reale ale comunitatii sale.
    • +1 (1 vot)    
      Din pacate (Sâmbătă, 21 iulie 2018, 11:41)

      Mihail4321 [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      putini sunt cei care isi dau seama ca minoritatea din Dobrogea e OK, dar sunt pusi intr-o lumina proasta de toti ciudatii veniti de aiurea si converiti/convertite.
      Localnicii raman si trag ponoase din cauza sectantilor.
  • -2 (10 voturi)    
    Solingen '90 (Vineri, 20 iulie 2018, 22:26)

    Landser [utilizator]

    Ce fata de retard are!
  • 0 (4 voturi)    
    tonele de aur...pe unde sint maria ta? (Sâmbătă, 21 iulie 2018, 0:48)

    Coco Whistle [utilizator]

    adica si fti si cu banii luati...hai sictir.
  • +1 (5 voturi)    
    minti si-o sa te bata Alah (Sâmbătă, 21 iulie 2018, 8:30)

    revo [utilizator]

    nu, dragutule, n-o mai faceti pentru ca s-au schimbat ordinele de la Ankara. Deocamadata s-a sistat planul de cucerire, pas cu pas, de catre musulmani a Europei, prin aruncarea in lupta a refugiatilor.

    Dupa reactiile negative ale populatiei europene, dupa Brexit, dupa punerea piciorului in prag de catre Orban, victoria aluia in Austria si castigarea chinuita a alegerilor de Merkel in Germania (aia care invitase musulmanii sa vina - acum ii trimite inapoi!), sultanul Erdogan si-a dat seama ca e groasa, nu mai intentioneaza pe moment sa-si infiga "baionetele" (minaretele) peste tot in Europa civlizata, probabil cloceste un alt plan.

    Desigur, conteaza si miliardele pe care sultanul Erdogan le primeste, ca un tribut modern, sa-i tina pe refugiati acolo, ca inteleg ca situatia nu e tocmai roz in patria ta de suflet,
    Turcia.