Ministrul Finanțelor: „Amnistia fiscală e un subiect pe care îl avem în lucru. Vom discuta în următoarele zile la nivelul Coaliției și Guvernului”

de C.D.     HotNews.ro
Vineri, 6 iulie 2018, 11:56 Actualitate | Esenţial


Eugen Teodorovici
Foto: Agerpres
La o zi după ce a susținut că amnistia fiscală e o idee de luat în calcul, ministrul Finanțelor, Eugen Teodorovici, a revenit astăzi, afirmând că un proiect în acest sens este „în lucru” și va fi discutat „în următoarele zile la nivelul Coaliției și Guvernului”. 

„Amnistia fiscală e un subiect pe care îl avem în lucru la Ministerul de Finanțe. E un posibil mecanism  pentru a stimula partea de economie românească. Este în lucru un astfel de mecanism. Vom discuta în următoarele zile la nivelul Coaliției și Guvernului pentru a vedea dacă o astfel de măsură poate fi aplicată”, a declarat, vineri, Eugen Teodorovici. 

Joi, ministrul Finanțelor a declarat că ideea unei amnistii fiscale este „foarte bună” și poate fi luată „în calcul” de ministerul pe care îl conduce. „Ideea aceasta strecurată în discursul domului președinte, de posibila amnistie, chiar îi multumesc, este o idee foarte bună pe care să o luăm în calcul. Ca subiect, nu față de domnul președinte (Klaus Iohannis - n.r.), vă dați seama, dar un astfel de procedeu s-a mai aplicat în economie cu efecte foarte bune pentru economie și bugetul de stat”, a argumentat Teodorovici.  

Declarația sa a venit după ce Liviu Dragnea i-a întrebat pe șeful ANAF, Ionuț Mișa, și pe Eugen Teodorovici dacă au „de gând să recupereze sutele de mii de euro de la dl Iohannis”, în contul chiriei încasate pentru casa din centrul Sibiului pe care a pierdut-o în instanță. „Dacă au atât de mulți bani la buget și nu au nevoie de ei poate dăm drumul la o amnistie fiscală”, a comentat Dragnea.

















3127 vizualizari

  • -21 (25 voturi)    
    Vraja marii... (Vineri, 6 iulie 2018, 12:02)

    Gigi Kent [utilizator]

    Amnistia fiscala oricum presupune plata datoriilor.

    Asa ca: Ba Iohannis, ba! Da, ba, banii la buget! Evazionistule!
    • +12 (16 voturi)    
      ... (Vineri, 6 iulie 2018, 12:21)

      ak33 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Banuiesc ca dragnea nu are de dat nimic inapoi
      • -12 (14 voturi)    
        Banuiesti corect... (Vineri, 6 iulie 2018, 14:07)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui ak33

        In cazul lui Iohannis exista o decizie a unei instante. In cazul lui Dragnea (inca) nu.

        Dar ce sa-i faci, vesnicul postac #rezist, cu aluzii aiurea, doar, doar nu i se mai vede barna din ochi daca pomeneste de paiul altuia.
        • +2 (4 voturi)    
          bai gigi, tu esti cu capul (Vineri, 6 iulie 2018, 15:19)

          loveparade [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          in cazullui dragnea sunt 2 (DOUA) decizii ale instantei penale si el nimic.
          asa ca nu o mai da tu pe dupa gard ca daca unii sunt vesnic rezist, unii sunt vesnic prosti sau ticalosi(tu de care esti?).
        • +2 (2 voturi)    
          Pai asta cu paiul altuia (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 2:07)

          paonipao [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          este conceptia lui Dragnea...nu el incearca sa abata atentia publicului de la faptul ca el este un borfas nenorocit....spunand prostii despre Iohanis?!
          Dragnea care a zis ca va merge pana la capat ca sa nu para prost?
          Adica in loc sa zica ca merge pana la capat ca sa dovedeasca ca nu este hot si borfas de rand...el merge pana la capat sa dovedeasca ca nu este prost!
          Ce exemplu mai elocvent si mai clar de mediocritate mai vrei gigikent?!

          Referitor la ineptia ca Iohanis ar avea de datorat bani statului...
          Iohanis a fost parte intr-un proces civil...si a pierdut...
          Pricepi?!
          Proces civil nu penal!

          Este ca si cand eu te dau in judecata (intr-un proces civil) - pe tine gigikent - ca esti purtatorul unui creier in care circumvolutiunile sunt atrofiate si nu esti in stare sa gandesti logic!
          Dar ma rog...pentru un postac psd-ist nu ar fi nimic ilegal!

          Acum sa revin...Iohanis a cumparat o casa (care a fost nationalizata de statul roman in anii’50 )de la o persoana ce a revendicat-o cu acte false.
          Daca notarul i-a spus ca totul edte legal...a cumparat imobilul ca orice om de buna credinta si l-a inchiriat.
          De ce ar trebui sa dea Iohanis banii din chirie statului?
          Ca asa zice condamnatul penal Dragnea si dupa el si sluga ce-i linge dosul, Teodorovici?!

          Statul mai intai trebuie sa fie proprietar al respectivului imobil(si nu este) ca sa aiba pretentie asupra chiriei incasata legal de Iohanis in perioada cat a fost proprietar.

          Statul nu are nici un drept patrimonial asupra unei cladiri ce a fost nationalizata cu forta in anii ‘50!

          Acum ai inteles?
          Nu cred!

          Dar asa sunteti voi postacii psd-isti...aruncati cu laturi si nu puteti sa ganditi ca va urecheaza Dragnea daca iesiti din sabloanele trasate de conducerea de partid si de stat!

          Imobilul este acum revendicat de o alta persoana...
          Numai proprietarul de drept il poate obliga eventual pe Iohanis sa-i plateasca o parte din chiria incasata de acesta.
          Si lucrul asta se poate intampla tot in urma unui proces in civil care sa-i dea castig de cauza noului proprietar.
    • +2 (4 voturi)    
      datorii (Vineri, 6 iulie 2018, 15:44)

      oaspetele [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Dar oare mister Teodorovici si-a achitat datoriile??
    • +1 (3 voturi)    
      banuiesc (Vineri, 6 iulie 2018, 18:21)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ca te gandesti la fel si in cazul varanului voiculescu si al lui negoita, nu? Numai acolo sunt impreuna vreo suta de milioane de euro de recuperat, muuuult mai putin decat cele vreo 300.000 ale lui Johannis.
  • +8 (10 voturi)    
    Noua strategie in politica.... (Vineri, 6 iulie 2018, 12:08)

    taro [utilizator]

    Daca o faci de oaie nu recunosti ci plusezi si mai mult.

    Cel putin pana saptamana viitoare cand alt politician face alta tampenie care sa atraga atentia presei.
  • +17 (19 voturi)    
    traducere (Vineri, 6 iulie 2018, 12:19)

    loveparade [utilizator]

    dupa ne-am ocupat de furturile viitoare si le-am legalizat, ne vom ocupa si de datoriile trecute.
    ne cerem scuze tuturor evazionistilor, hotilor care zac in arhivele ANAF pe nedrept!!!
  • +20 (22 voturi)    
    Cand recuperati 60 mil euro (Vineri, 6 iulie 2018, 12:26)

    ciuma.rosie [utilizator]

    de la securistul infractor Voiculescu "felix" Dan ???
    • -11 (13 voturi)    
      Stii cand? (Vineri, 6 iulie 2018, 14:08)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      Niciodata. Da stii de ce? Pentru ca si daca a existat un prejudiciu, 60 Mil e o suma fantasmagorica revarsata din imaginatia stalinistei de la DNA si a slugilor sale.
      • +5 (7 voturi)    
        Deci Johan sa dea, (Vineri, 6 iulie 2018, 14:50)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        ca e decizie judecatoreasca adevarata, Varanu aka Felix NU, ca decizia e fantasmagorica.
      • +4 (6 voturi)    
        Cârpele propagandei... (Vineri, 6 iulie 2018, 15:58)

        contributor.bis [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        @gigi kent
        "In cazul lui Iohannis exista o decizie a unei instante. In cazul lui Dragnea (inca) nu", comentaţi mai sus, ca răspuns, unui comentariu "aiurea".
        Dar în cazul Voiculescu ?
        Pe ce va bazati când sustineti "fantasmagoricul" daca nu pe justitie, care s-a pronuntat?
        Daca tot vreţi să fiţi credibil, fiţi măcar coerent şi respectaţi-vă opiniile…Dacă le aveţi, ceea ce mă îndoiesc.

        Sunteţi un soldat conştiincios, plătit cu banii noştrii. Asemeni securiştilor, pe vremuri…
        Hai, am glumit ! Ştim cu totii cine şi ce sunteţi. Un Patriot, un Democrat Majoritar şi un om cu o morală ireproşabilă demnă de noua noastră societate pesedistă. Ştim că o faceţi obligat… "pentru că puteţi". Vă compătimim şi vă urâm pentru tot ceea ce reprezentaţi în ochii unei Românii cinstite dar debusolate.
        Pe vremea comuniştilor eraţi pitiţi la umbra infamiei. În zilele "democraţiei" pesediste văd că aţi ieşit "oficial "şi "la ordin" la lumina Soarelui unui Viitor de Distrus dar de Aur. Măcar aşa zic şefii voştrii, adică acei analfabeţi parveniţi care nu ştiu să citească marca costumului de lux pe care-l poartă în Parlament.
        Mai bine, du-te, dom'le în faţă la Cotroceni şi strigă în cor, cu toţi prăpădiţii de pe acolo, pâna pieriţi în uitare.
        Cârpa esti si pres slugarnic !
      • +2 (2 voturi)    
        stramba (Vineri, 6 iulie 2018, 18:27)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        minte ai.
        Bai handicapatule, suma aia e rezultatul hotararii unui judecator. Ala a decis. Asta ca sa-ti randuiesc putin mintea aia ravasita numai de hotii.
        In plus, e rodul, cum ziceam, al unei horari judecatoresti. Te pomenesti ca hotararea care il obliga pe Johannis la plata unor datorii e unica adevarata si reala, celalte care se refera la hotii tai pesedaci, nu sunt adevarate.
  • -3 (7 voturi)    
    constrangeri fiscale moi? (Vineri, 6 iulie 2018, 12:58)

    demaGOGU [utilizator]

    ...in Occident nu scapi de Fisc nici dupa moarte.
    • +3 (5 voturi)    
      pe cand in ro (Vineri, 6 iulie 2018, 15:20)

      loveparade [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      scapi si de 2 condamnari penale, ce viata...
    • +2 (2 voturi)    
      intr-un (Vineri, 6 iulie 2018, 18:31)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      clasament descrescator, robert necoita si varanul felix voiculescu (doar astia ca exempla, ca nu mi-ar ajunge 10 pasgini A4 sa-i insir pe toti) sunt cu mult inaintea lui Johannis. Sa inteleg de la postarea demagogiei dvs. ca pana la urma, chiar si intr-un tarziu postmortem, si acestia isi vor achita banii datorati, spre fericirea pitigoiului de teleorman, dragnea.
  • +4 (4 voturi)    
    de unde or sa mai finanteze si achite (Vineri, 6 iulie 2018, 14:31)

    ...!?! [utilizator]

    puzderia de pensii speciale, mah!?
  • +2 (4 voturi)    
    o lectie pentru... (Vineri, 6 iulie 2018, 16:25)

    GabiAlex [utilizator]

    mine si alti cretini ca mine care platim taxele la timp.