Tudorel Toader: OECD nu a răspuns la intrebarea dacă declarațiile atribuite dlui Kos au fost făcute în nume personal sau în numele organizației. Voi reveni cu aceeași întrebare

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 11 iunie 2018, 11:50 Actualitate | Esenţial


Tudorel Toader
Foto: Facebook - Tudorel Toader
Ministrul justiției, Tudorel Toader, scrie luni, pe Facebook, că Organizația Europeană pentru Cooperare și Dezvoltare Economică nu i-a răspuns la întrebarea transmisă în urmă cu o săptămână privind afirmațiile făcute de Drago Kos privind decizia Curții Constituționale.

”OECD nu a raspuns la intrebarea daca declaratiile atribuite dlui Kos au fost facute in nume personal sau in numele organizatiei. Voi reveni cu aceeasi intrebare!”, spune Toader.

Într-un interviu publicat vineri de ziare.com, Drago Kos, şeful structurii anticorupţie din OECD, a declarat că ”recenta decizie a CCR contravine în mod evident echilibrului puterilor în stat în ţara dvs şi independenţei sistemului judiciar”. ”Nu pot evita sentimentul că este o acţiune intenţionată, cât timp am mai văzut asemenea stranii interferenţe ale unor curţi constituţionale din Balcani în lupta anticorupţie în ultimii ani”, spunea Kos.

Ministrul Justiţiei a anunţat lunea trecută că a transmis Organizaţiei pentru Cooperare şi Dezvoltare Economică o scrisoare prin care solicită să i se comunice dacă declaraţiile şefului structurii anticorupţie din cadrul acesteia, Drago Kos, potrivit cărora decizia CCR privind revocarea şefei DNA contravine echilibrului puterilor în stat şi independenţei sistemului judiciar, au fost făcute în nume personal sau în numele instituției.



















1748 vizualizari

  • +20 (20 voturi)    
    si noi revenim cu intrebarea? (Luni, 11 iunie 2018, 11:57)

    MirceaIo [utilizator]

    Ii aparati sau nu pe hoti domnule Tudorel Toader???? De ce urati oameni cinstiti? Poate pentru ca nu au bani. Eu cred ca bani multi au numai ce ce fura in Romania! Cum sa se dezvolte tara asta cand banii sunt la Dragnea???? Jos dictatura stalinista, Jos guvernul Dancila, Jos Tudorel Toader, aparatorul mafiotilor!!!!!
  • +12 (12 voturi)    
    pt ca OEDC (Luni, 11 iunie 2018, 12:04)

    liviu_ [utilizator]

    nu are altea treaba mai buna, decat sa raspunda intrebarilor unui aparator al infractorilor...

    da ce facem cu cei 300 de parlamentari votati de popor si cu decizia ccr ignorata tovarasi?!

    sau cu masacrarea codului penal si a independentei justitiei?!

    pe noi nu ne minti, gargamel!
  • +6 (6 voturi)    
    Alta intrebare! (Luni, 11 iunie 2018, 12:06)

    trem [utilizator]

    Cred ca la intrebarea ta poti sa iti raspunzi singur TuDorele - sprijino o clica de ciorditori de la buget, infractori, condamnati penali, slugi ale altor slugi etc. Ce sa iti spuna OECD cand deja e vizibil de pe Luna.

    Alta intrebare mai ai, ca deja ne-am plictisit de tine?
  • +6 (6 voturi)    
    OECD discuta cu oameni seriosi.... (Luni, 11 iunie 2018, 12:12)

    mnicku [utilizator]

    si tu dorele nu te incadrezi .............
  • +5 (5 voturi)    
    haha, aia de la OECD nici nu-l baga in seama (Luni, 11 iunie 2018, 12:12)

    AliKimiku [utilizator]

    Tudorel nu stie ca e deja istorie si cariera lui(aia care o fi fost) e incheiata si omul e in cosul de gunoi.
  • +10 (10 voturi)    
    Si... (Luni, 11 iunie 2018, 12:13)

    Godzillagrrr [utilizator]

    ... cum veti reactiona, domnule Toader, daca (!) OECD va va raspunde: a) « in nume propriu »; b) « in numele Organizatiei »?

    Impotriva cui caveti revarsa indignarea? :-)
  • +9 (9 voturi)    
    PSD si ALDE partide ilegale! (Luni, 11 iunie 2018, 12:18)

    ing.Orca [utilizator]

    Conducerea aliantei PSD+ALDE, in majoritate penali sau cercetati penali, organizeaza un miting urias prin care ii aduc cu forta, ii imping pe participanti, membri si simpatizanti, la nerespectarea legilor. Mai trebuie un motiv mai solid pentru a scoate astfel de partide in afara legii?
  • +4 (4 voturi)    
    Atimate pr. dr in drept 2Dorel (Luni, 11 iunie 2018, 13:00)

    florian3619 [utilizator]

    Dmneata in numele cui ai adresat intrebarea catre OECD, atunci cad un demitar de acolo a formulat o opinie depre o anumita stare de fapt din RO? Al tau? al PSD? al MJ? al CSM? al lui Dragnea? al meu?
    Si mai gandeste-te de cate ori si, mai ales, cum ai raspuns la intrebarile puse de societatea civila din RO refertor la legile justitiei? in numele sttlui de drept si in numele grupului infractional Dragnea.
  • +2 (2 voturi)    
    Alta intrebare (Luni, 11 iunie 2018, 13:10)

    Metec [utilizator]

    n-ai?
  • +2 (2 voturi)    
    fa |Tudorel exista si raspunsul (Luni, 11 iunie 2018, 13:29)

    ..13 [utilizator]

    Implicit - ai priceput baiete sau mai repet???

    A raspuns prin tacere.