Iohannis, replică scurtă pentru Teodorovici, care a spus că președintele nu are atribuții să întrebe dacă sunt bani de salarii și pensii: ”Iată că sunt în măsură”

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 24 mai 2018, 15:19 Actualitate | Esenţial


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Klaus Iohannis i-a dat o replică lapidară ministrului finanțelor, Eugen Teodorovici, care a spus miercuri seară că președintele nu are în atribuții să întrebe dacă sunt bani de pensii și salarii.

”Iată că sunt în măsură”, a răspuns joi Iohannis la o întrebare a unui jurnalist pe această temă.

”Întrebarea a fost în context și cred că a fost o întrebare foarte nimerită”, a declarat președintele când a fost solicitat să precizeze dacă are anumite informații care să-l facă să pună această întrebare privind plata salariilor și pensiilor.

Șeful statului a cerut marți Guvernului și PSD să răspundă „clar și documentat” dacă mai au „bani pentru pensii și salarii până la sfârșitul anului”.

Ce a spus Teodorovici: „Am căutat să văd care sunt atribuţiile preşedintelui României şi n-am găsit nicăieri atribuţia să întrebe dacă sunt bani pentru pensii şi salarii. Atribuţiile dlui Iohannis sunt să asigure funcţionarea instituţiilor statului. Aş dori să văd care este poziţia preşedintelui faţă de ceea ce se întâmplă astăzi în Justiţie. În România sunt oameni care au stat în mod nejustificat în închisoare, dar de la dl preşedinte văd doar atacuri nejustificate pe zona de politici economice”.



















6397 vizualizari

  • +29 (33 voturi)    
    toti... dar TOTI (Joi, 24 mai 2018, 15:35)

    liviu_ [utilizator]

    care conduc sunt acu in psd sunt o adunatura de mafioti. asta si explica replicile gen filme cretine cu mafioti si tupeul maxim
  • +25 (29 voturi)    
    toti avem (Joi, 24 mai 2018, 15:37)

    Mistrelutz [utilizator]

    fiecare roman are dreptul sa stie,nu e vorba de atributii,ghiolbanilor..
  • +26 (30 voturi)    
    ministrul are dreptate (Joi, 24 mai 2018, 15:59)

    mos ion roata [utilizator]

    sunt oameni care au stat nejustificat de putin la puscarie sau care tot nejustificat inca nu sunt trimisi acolo.
  • +7 (7 voturi)    
    Cum am citit eu. (Joi, 24 mai 2018, 16:37)

    Kevi [utilizator]

    "În România sunt oameni care au stat în mod nejustificat în libertate."
  • +10 (10 voturi)    
    Credeam... (Joi, 24 mai 2018, 17:33)

    Nonidem [utilizator]

    Il credeam mai inteligent,mai civilizat pe acest dandi PSD!Eroare, toti sunt din aceeasi faina,slugi ale marlanului de Teleorman.
  • +8 (8 voturi)    
    cat timp ...... (Joi, 24 mai 2018, 19:14)

    asada [utilizator]

    .......o fi avut la dispozitie sa caute care sunt atributiile presedintelui !!!???? Impertinenta si obraznicia apanajele borfasilor PSD-ALDE !!!! Nici eu nu am atributii ,dar vin si intreb licheaua politica ....mai aveti ba bani sa imi dati amarata de pensie in continuare sau ati furat tot ce se putea pana a ramas numai praful de pe toba !!??????
  • +3 (3 voturi)    
    xxxxl (Joi, 24 mai 2018, 20:36)

    vorbeste lumea [utilizator]

    taica, toti s-au facut tafnosi ... nu mai poti sa mai vorbesti cu nimeni, ca le sare mustaru' imediat ...
  • +1 (1 vot)    
    Cine ar fi atunci in masura? (Vineri, 25 mai 2018, 7:56)

    BEDE [utilizator]

    Nu este oare in masura orice cetatean sa intrebe? Cu atat mai mult presedintele tarii.
    Sau, cumva, in opinia parlamentarilor si ministrilor P$S, nimeni nu are dreptul sa cerceteze ceea ce fac ei, ci orice cetatean trebuie sa aiba credinta deplina in ei si sa-i voteze de fiecare data numai pe ei, pentru ca ei stiu cel mai bine totul?
    Cat de departe poate sa mearga Romania in directia unei guvernari a unei organizatii gen Cosa Nostra?