Dăncilă, întrebată dacă își dă demisia: Exclus / Așa cum se spune în România, ceea ce nu te ucide te face mai puternic / S-a instituit o instituție a denunțătorilor

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 21 mai 2018, 18:35 Actualitate | Esenţial


Viorica Dancila
Foto: Guvern
Premierul Viorica Dăncilă a declarat la Bacău că este ”exclus” ca ea să își dea demisia, subliniind că ”așa cum se spune în România, ceea ce nu te ucide te face mai puternic”. Totodată, Dăncilă a spus că plângerea penală a președintelui PNL, Ludovic Orban, împotriva sa pentru înaltă trădare este un ”act deplasat”, acuzând totodată că s-a instituit ”instituția denunțătorilor”.

”Consider că este un act deplasat să faci plângere pentru înaltă trădare premierului României. Sunt îngrijorată că un politician român, liderul PNL a găsit nimerit să alăture înalta trădate de un act de prietenie cu statul Israel”, a spus Dăncilă cu privire la plângerea formulată de Orban împotriva sa și a liderului PSD, Liviu Dragnea. 

Aceasta a mai spus că ”legat de această plângere, s-a instituit instituția denunțătorilor, este bătaie pentru această instituție”.

Întrebată dacă își va da demisia, după ce președintele Klaus Iohannis i-a cerut acest lucru, premierul a spus ” exclus, dimpotrivă, știți ceea se spune în România, ceea ce nu te ucide te face mai puternic”.  (în realitate, este vorba de un citat din „Așa grăit-a Zarathustra”, F. Nietzsche, n.r.).

De asemenea, întrebată cum o afectează să fie ”ciuca bătăilor în țară”, Dăncilă a spus că nu este ușor, dar are o responsabilitate față de România. 

”Cum suport acest lucru? Nu este ușor! Faceți un exercițiu de imagine (imaginație, n.r.) și vă puneți puțin în locul meu, să vezi atâtea jigniri, atâtea lucruri urâte. Dar ce sa fac, sa fac un pas înapoi? Am o responsabilitate față de România și de români(...). Am fost nouă ani europarlamentar, voi sluji țara și în calitate de premier”, a declarat Dăncilă.




















1534 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Politia Animalelor Protejeaza Pavianca (Luni, 21 mai 2018, 18:48)

    un domn [utilizator]

    Di Videle
  • +8 (8 voturi)    
    saracu nietzsche ! (Luni, 21 mai 2018, 18:49)

    Francisc 1 [utilizator]

    a ajuns sa spună vorbe "românești" , cu tuta nu te pui!
  • +4 (4 voturi)    
    e valabil si ptr...? (Luni, 21 mai 2018, 18:51)

    tahomir [utilizator]

    pentru prostie? ca stiu ca prostia nu doare si ca ucide doar in cazuri rare, de pilda cand dai cu oistea guvernarii in gard, ca sa iau un exemplu la intamplare.
    Intreb pentru o prietena.
  • +2 (6 voturi)    
    In Romania??? (Luni, 21 mai 2018, 18:59)

    fdaniel [utilizator]

    Nu stiu exact cum se spune în România dar citatul excelenței sale, prim-ministru României (mai precis al Rromâniei) este din Joker, în The Dark Knight ...
    Sau poate că miorița i-o fi zis asta baciului ungurean ...
  • +6 (6 voturi)    
    O parafrazare (Luni, 21 mai 2018, 18:59)

    trandafil [utilizator]

    dupa vasilica, dupa cum si dumneaei parafrazeaza dupa Nietzsche (fara sa-si dea seama, bineinteles)
    "Am fost nouă ani europarlamentar, ma va sluji țara și în calitate de premier"
  • +8 (8 voturi)    
    o forma fara fond = viorica docila (Luni, 21 mai 2018, 19:16)

    mnicku [utilizator]

    insipida, incolora, inodora

    vai de capul ei ............
  • +8 (8 voturi)    
    denuntatorul mut.. (Luni, 21 mai 2018, 20:09)

    pehash [utilizator]

    daca viorica vasilica (sau orice alt membru psd) va fi victima si eu intamplator prin zona, promit sa nu denunt nimic!
  • +1 (5 voturi)    
    What doesn’t make you stronger? (Luni, 21 mai 2018, 21:19)

    Ali Mentara [utilizator]

    Doamna Dancila, lucrati sa deveniti mai puternica. Restul cu omoratul se mai poate si aranja in timp.
  • 0 (0 voturi)    
    viorica (Marţi, 22 mai 2018, 12:40)

    costelm [utilizator]

    nimeni nu vrea sa te ucida creatura jalnica
    numai ca tu aduci la disperare milioane de romani
    care vad pe zi ce trece ca nu mai au alta scapare decat
    sa emigreze ori sa isi puna streangul de gat
    aia care sunt in faza de scleroza nu se pun
    tu si cu gashka de gunoaie psdiste