Liderul PSD, Liviu Dragnea, beneficiaza de ambele proiecte de ordonanta de urgenta/ Gratierea si dezincriminarea abuzului in serviciu il scapa de cateva probleme cu justitia, dar tot nu va putea fi deocamdata premier

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Miercuri, 18 ianuarie 2017, 17:57 Actualitate | Esenţial


Liviu Dragnea a prins pestele cel mare
Foto: Facebook
Liderul PSD, Liviu Dragnea, se numara printre marii beneficiari ai ambelor proiecte de ordonanta de urgenta. I se aplica atat gratierea, cat si dezincriminarea partiala a abuzului in serviciu. Proiectul de gratiere prevede ca se gratiaza in intregime pedepsele cu inchisoarea de pana la cinci ani inclusiv, indiferent de modalitatea de executare. Dragnea fost condamnat in data de 22 aprilie 2016 la doi cu suspendare, cu un termen de incercare de patru ani. Proiectul de ordonanta prevede ca gratierea nu se aplica infractiunilor reglementate de unele legi speciale, intre care si legea 78/ 2000 in baza careia a fost condamnat Dragnea.

Gratierea nu se aplica in cazul infractiunilor  prevăzute la art. 5 alin 1 şi alin 3 din Legea nr. 78 /2000, or Liviu Dragnea a fost condamnat in baza unei infractiuni prevazute la alineatul 2 din lege care a fost sarit de la enumerare.

Alineatul 2 prevede ca “In intelesul prezentei legi, sunt infractiuni asimilate infractiunilor de coruptie infractiunile prevazute la art. 10-13”. Liviu Dragnea a fost condamnat in baza articolului 13 din legea 78, mai pe scurt pentru ca a uzat de functia sa de conducere intr-un partid pentru a frauda rezultatul referendumului din 2012.

Art. 13: Fapta persoanei care indeplineste o functie de conducere intr-un partid, intr-un sindicat sau patronat ori in cadrul unei persoane juridice fara scop patrimonial, de a folosi influenta ori autoritatea sa in scopul obtinerii pentru sine ori pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite, se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani.

Acest lucru inseamna ca pedeapsa lui Liviu Dragnea se gratiaza si nu mai exista riscul ca, daca primeste a doua condamnare in al doilea proces, sa cumuleze cu prima condamnare. Aceasta este prima problema rezolvata. Asta nu-i permite totusi sa ajunga premier, deoarece condamnarea si cazierul raman, inclusiv termenul de incercare de patru ani. Cu alte cuvinte, Dragnea se incadreaza mai departe in prevederile legii 90/ 2001, care interzice unui condamnat penal sa faca parte din guvern.

Al doilea proiect de ordonanta ii aduce insa vesti si mai bune liderului PSD. Prin dezincriminarea partiala a abuzului in serviciu, Dragnea scapa complet de aceasta acuzatie. Din dosar nu mai ramane decat instigarea la fals, pentru care nici un judecator nu va pronunta vreodata o sentinta de condamnare cu executare.

Potrivit proiectului de OUG de modificare a Codului Penal, infractiunea de abuz in serviciu va fi redefinita. Astfel, vor raspunde penal doar daca prejudiciul este mai mare de 200 de mii de lei (50 de mii de euro) si numai la plangerea prealabila a partii vatamante.

Prin introducerea celor doua noi conditii, Dragnea scapa de acuzatie. In dosarul in care e trimis in judecata, prejudiciul este putin peste 100 de mii de lei. In ce priveste a doua conditie, ea nu va putea fi indeplinita prea curand, deoarece Consiliul Judetean Teleorman ar trebui sa faca plangere prealabila pentru ca Dragnea sa poata fi judecat mai departe pentru abuz in serviciu.

Aceasta forma de dezincriminare partiala echivaleaza cu o amnistie mascata.

Liderul PSD, Liviu Dragnea, a plecat astazi spre Statele Unite pentru a participa la ceremonia de investire a presedintelui Donald Trump, la scurt timp dupa sedinta de guvern in care urmau sa fie adoptate in mare secret cele doua proiecte de ordonanta de urgenta. Numai prezenta presedintelui Klaus Iohannis la sedinta de guvern, pe care a si condus-o, a facut ca OUG-urile sa nu fie adoptate, iar proiectele sa fie puse in dezbatere publica.

















12416 vizualizari

  • +21 (23 voturi)    
    la vremuri noi, tot noi (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 18:05)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Pai pentru Dragnea s-a facut toata legea asta!. Nu era clar de la inceput? La Curtea Constitutionala era mai greu.Doar nu i-a apucat subit mila pe PSD-isti de amaratii din inchisori.
    • +13 (15 voturi)    
      OUG-ul borfasilor, dedicatie pentru Dragnea! (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 19:20)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      Dupa ce au mituit pensionarii cu o medie de 30 de lei per cap de prost, si-au dat un OUG ca sa-i scape pe toti hotii PSD. Mi-e scarba!!!
      • +1 (1 vot)    
        A spus clar procurorul general: (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 20:36)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        de dezincriminarea prin modificare a unor infractiuni "cu dedicatie. Punct".
  • +12 (14 voturi)    
    Dragnea ... (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 18:18)

    za-k [utilizator]

    fumeaza tigara de la tigara in hotel in USA si urla la cameriste ca nu i-a iesit porcaria chiar azi :)
  • +1 (7 voturi)    
    Dane, dupa ce ca il lasa descoperit in continuare (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 18:20)

    Susufler0 [utilizator]

    in sensul ca tot nu ar putea scapa de interdictia prevazuta in Legea 90/2001, mai ramane si pedeapsa pe care poate sa o primeasca in al doilea dosar, pt infractiunea de fals.

    Are toate motivele Dragnea sa fie nemultumit : o data pt ca OUG-urile nu l-ar fi albit definitiv si a doua oara pt ca nici macar nu au reusit sa le dea !

    PS. Sper din suflet ca Dragnea sa nu gandeasca : "Nu-i nimic, tot raul spre bine" si sa actioneze in consecinta !
  • +11 (13 voturi)    
    pai cum altfel (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 18:32)

    bogdan1477 [utilizator]

    Doar nu credeti ca eforturile astea se fac de grija hotilor de buzunare care stau cite 2-3 in pat???
  • +15 (17 voturi)    
    Politica teleormaneana mai rea ca aia dimboviteana (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 18:41)

    man_and_twin [utilizator]

    Grindeanu e dispus sa faca ce n-a indraznit nici Victor Ponta. Pana si dottore a recunoscut public ca gratierea/amistia prin ordonanta de guvern e neconstitutionala.

    Macar daca si-ar asuma s-o faca legal, prin parlament, opozitia ar avea sansa s-o conteste la CCR. Asa, prin OUG doar Ciorbea are dreptul de a o contesta. Dar contesta numai legile care ii impiedica pe condamnati sa ajunga in guvern.
  • -17 (19 voturi)    
    Clarificare... (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 18:45)

    taticutu [utilizator]

    Dupa agitatia, frenezia celor de " dreapta " privind modificarile Codului penal de catre actuala coalitie, se vede clar ca beneficiarii masivi a acestor modificari vor fi persoane alipite de PSD, cu alte cuvinte , ei au fost vanati si condamnati cu mare, mare prioritate, in timp ce ceilalti... Vanatoarea si condamnarile au inceput in forta pe timpul mandatelor lui Basescu si la dorinta lui directa. Ne cam facem ca uitam... Evident ca cei din PSD au facut ce au vrut din tara asta, au furat cat n-au mai putut, insa nu au fost singurii...Justitia insa a fost oarba cu unii si foarte intransigenta cu altii...
    • +7 (9 voturi)    
      Uite aici niste date (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 19:26)

      fanegr1ja [utilizator] i-a raspuns lui taticutu

      http://www.romaniacurata.ro/face-dna-dosare-politice-suprematia-psd-este-proportionala-cu-dominatia-sa-asupra-administratiei-locale/

      Pentru perioada mai 2013-aprilie 2014 PSD ocupă primul loc cu 13 dosare (aproximativ 40%), urmat de PNL – 7 dosare (21%), PDL – 6 dosare (18%), UDMR – 2 dosare, PMP – 2 dosare, PC – 2 dosare, independenţi – 1 dosar.

      Avand in vedere ca PSD-ul a fost la butoane majoritar in ultimii 27 de ani e normal sa existe niste dosare in plus acolo unde au avut ocazia sa fure pentru mai mult timp.

      Legat de Basescu, dupa cum vezi azi este in tabara celor ce urla ca le ia DNA-ul copiii. Iar in timpul mandatului de presedinte fratele lui a fost condamnat si a intrat la puscarie.

      Cand spui ca justitia a fost oarba cu unii, poti da cateva exemple concrete?
      • -11 (11 voturi)    
        Da... (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 20:07)

        taticutu [utilizator] i-a raspuns lui fanegr1ja

        Da, pentru perioada mentionata : Blaga, Udrea, Oprea, Ontanu, Pinalti, Omul cu broscoiul in gat,etc. Mai vrei ?
        • +1 (1 vot)    
          Pai, si care e argumentul tau? (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 21:12)

          fanegr1ja [utilizator] i-a raspuns lui taticutu

          Toti cei mentionati de tine unde sunt in prezent?

          Traim in democratie si asta inseamna ca dosarele urmeaza o cale in care inculpatul are toate caile de atac.

          E normal sa nu fie toti arestati in acelasi timp, cum inteleg ca doresti, avand in vedere faptele ce s-au petrecut la momente diferite in timp si mai apoi complexitatea dosarelor in speta.

          :)))
        • +1 (1 vot)    
          Pai, si care e argumentul tau? (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 21:12)

          fanegr1ja [utilizator] i-a raspuns lui taticutu

          Toti cei mentionati de tine unde sunt in prezent?

          Traim in democratie si asta inseamna ca dosarele urmeaza o cale in care inculpatul are toate caile de atac.

          E normal sa nu fie toti arestati in acelasi timp, cum inteleg ca doresti, avand in vedere faptele ce s-au petrecut la momente diferite in timp si mai apoi complexitatea dosarelor in speta.

          :)))
          • 0 (0 voturi)    
            Fii atent... (Joi, 19 ianuarie 2017, 16:20)

            taticutu [utilizator] i-a raspuns lui fanegr1ja

            "Prezentul" nu inseamna perioada 2013 -2014 mentionata de tine...
    • +2 (2 voturi)    
      Prioritatea (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 20:36)

      iPig Pro [utilizator] i-a raspuns lui taticutu

      Reduce sau nu din pedeapsa?

      Un hot vanat cu prioritate e mai bun ssu nu decat unul vanat fara prioritate?
    • 0 (0 voturi)    
      Asa si trebuie sa fie justitia "oarba" (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 20:38)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui taticutu

      dar tu nu poti sa pricepi o veche si culturala reprezentare europeana.
  • +16 (18 voturi)    
    Bravo Johannis ! (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 18:54)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    Societatea civila trebuie sa ia atitudine ,trebuie iesit in strada !Trebuie sprijinit statul de drept.
    Camarila PSD schimba legile penale in interesul propriu al lui Dragnea !
  • +12 (14 voturi)    
    nu-i pt cine se pregateste ...... (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 19:05)

    mnicku [utilizator]

    .... posibil ca urmatoarea condamnare sa fie cu EXECUTARE pt mustache si atunci sa vezi distractie......

    oricum : atita timp cit rezultatul referendumului cu 300 parlametari nu este pus in aplicare trag 2 concluzii:
    - nu se vrea aplicat votul popular - nici de putere si nici de opozitie, si cea veche si cea noua
    - trebuie sa vina un tsunami si sa-i mature pe infarctorii astia - pt ei toti legea e facultativa

    asa ca deageaba votam, ca ei/aialalti fac tot ce vor .
  • -6 (8 voturi)    
    dc news (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 19:20)

    danhotnews [utilizator]

    http://www.stiripesurse.ro/lovitura-teribila-pentru-familia-iohannis-judecatorii-au-dat-sentin-a_1174720.html
    • +1 (1 vot)    
      ce te preocupa grija de familia Johannis? (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 20:39)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui danhotnews

      ?
  • +1 (1 vot)    
    curios (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 20:45)

    mistydo [utilizator]

    "Din dosar nu mai ramane decat instigarea la fals, pentru care nici un judecator nu va pronunta vreodata o sentinta de condamnare cu executare. " dar domnul nu este un mielusel ... el a fost condamnat definitiv si chiar daca este acum gratiat... are cazier! Deci este recidivist!
  • +2 (2 voturi)    
    Dar vai, nu cred (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 21:56)

    vidra [utilizator]

    Dar cum se poate asa ceva? Pai a declarat cinstitul ministru Iordache ca mustaciosul nu beneficiaza de aceasta lege! Adica vreti sa ziceti ca ne-a mintit pe toti?

    http://revistapresei.hotnews.ro/stiri-radio_tv-21541545-florin-iordache-trimis-secretar-stat-protestatari-acesti-oameni-nu-sunt-informati-corect.htm
    • +2 (2 voturi)    
      Dl ministru (Joi, 19 ianuarie 2017, 1:06)

      Selenus [utilizator] i-a raspuns lui vidra

      al justitiei nu are treaba cu stiinta dreptului, este inginer (doctor) din Caracal