Curtea Constitutionala, sesizata in legatura cu legea darii in plata

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 15 iunie 2016, 20:57 Actualitate | Esenţial


Curtea Constitutionala a fost sesizata in legatura cu legea darii in plata, in urma unui proces aflat pe rolul Judecatoriei Sectorului 6, cauza fiind suspendata pana la decizia CCR, scrie Mediafax.

Curtea Constitutionala a Romaniei a fost sesizata in legatura cu legea darii in plata, in cadrul unui proces aflat pe rolul Judecatoriei Sectorului 6.

Procesul, dintre banca Unicredit si o persoana care dorea sa inapoieze bancii locuinta, a fost suspendat pana la decizia CCR.

Unicredit a solicitat instantei verificarea constitutionalitatii legii darii in plata, aceasta urmand sa se judece la un termen stabilit de CCR.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5217 vizualizari

  • -2 (34 voturi)    
    Lege idioata (Miercuri, 15 iunie 2016, 21:09)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Pentru Prima Casa, astepti citiva ani la rind. Credite ipotecare inseamna avansuri uriase. O LEGE MAI IDIOATA NU PUTEA FI DATA DE NISTE MAFIOTI DIN PARLAMENT aflat in slujba rechinilor imobiliari.
    • -2 (18 voturi)    
      avansul urias! (Miercuri, 15 iunie 2016, 22:09)

      lambda [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      30% din 60000 inseamna 18000, adica aproape aceiasi bani pe care i-ai fi dat acum 8 ani drept 15% avans.
      • +6 (12 voturi)    
        Da da (Miercuri, 15 iunie 2016, 23:47)

        alexpro [utilizator] i-a raspuns lui lambda

        Si erau 25% acum 15 ani, erau 17% acum 25 ani si erau 90% acum 100 de ani? Ce relevantă are? Esti atât de sigur ca scad prețurile cu 15-20% sa acopere diferența de avans?
    • +1 (9 voturi)    
      care sunt argumentele tale? (Joi, 16 iunie 2016, 12:08)

      rochiri [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Nu inteleg de ce este idioata?
      Sa stii ca odata cu cresterea roborul o sa creasca si rata la prima casa! In plus tu ai garntat un loc de munca? Legea chiar este o gura de oxigen pentru cei care nu vor sa fie urmariti de acesti camatari care se cheama bancile din romania.
  • +3 (29 voturi)    
    Lege retroactiva = lege neconstitutionala (Miercuri, 15 iunie 2016, 21:40)

    Alex_capsunar [utilizator]

    Daca o lege retroactiva nu va fi declarata neconstitutionala, inseamna ca suntem mai rau ca in Africa.
    • +3 (17 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 16 iunie 2016, 10:39)

      [anonim] i-a raspuns lui Alex_capsunar

      • +3 (3 voturi)    
        hm.. (Joi, 16 iunie 2016, 12:11)

        rochiri [utilizator] i-a raspuns lui

        niciodata nu o sa iei bani mai multi pe o executare silita nimeni nu are interes.
        Stii care este faza interesanta..tu nu vei executat niciodata de banca...banca ti-a vandut deja contractul cand nu mai platesti rate..
    • 0 (2 voturi)    
      dar... (Joi, 16 iunie 2016, 11:33)

      cinev@ [utilizator] i-a raspuns lui Alex_capsunar

      se poate veni cu un act aditional la contract prin care se reglementeaza aceasta chestiune a legii? mai este retroactiv?
    • -1 (9 voturi)    
      Ei, da? (Joi, 16 iunie 2016, 11:35)

      luavardna [utilizator] i-a raspuns lui Alex_capsunar

      Capsunare, am o intrebare pentru tine: cand s-a aplicat OUG 50/2010 pentru TOATE contractele in derulare, aceea a fost sau nu lege retroactiva?

      Nu de alta, dar pe aia n-a contestat-o nimeni, ca era in avantajul bancilor!

      Legea darii in plata nu este retroactiva, deoarece produce efecte pentru viitor. In plus, ea nu modifica efectele anterioare, ci ofera doar o optiune suplimentara debitorului.
  • +3 (13 voturi)    
    Nu se da dus cainele de la macelarie ... (Joi, 16 iunie 2016, 11:07)

    Marionette [utilizator]

    Legea darii in plata este o lege excelenta, foarte sanatoasa pentru economia Romaniei intrucat este un mecanism feed-back la lacomia bancherilor.
    Dupa cum stiti, pe timpul lui Basescu ne-am imprumutat 20 de miliarde de euro nu sa platim pensii si salarii, ci sa fie dati bancilor comerciale straine.
    Deci vedem cum bulele imobiliare se sparg in capul contribuabilului. Asadar este decent sa nu vrei bule imobiliare la tine in tara. Pentru ca apoi iar te imprumuti din banul contribuabilului pentru a rezolva o problema strict privata (a bancii comerciale straine) si care s-ar rezolva natural prin faliment.
    Ca sa nu se mai intample asta trebuie ca evaluarea bancii sa fie realista: are o camera, este din Ferentari, nu merita 1.000.000 euro. Dar banca ar vrea un angajament de plata pe un milion de euro pentru ca astfel ia si dobanda aferenta (pe care o exporta din tara). Cum sa faci sa nu se mai lacomeasca bancherii? Cum sa faci sa plece cainele de la macelarie? Permitand sa existe in continuare darea in plata!
  • +3 (9 voturi)    
    pentru cei (Joi, 16 iunie 2016, 11:42)

    GabrielDan1 [anonim]

    care se plang ca cresc avansurile este normal si sanatos sa ai platit din banii tai un procent mai mare din apartament si sa faci o astfel de achizitie cand iti permiti. E absurd ca toata populatia sa isi i-a apartament cu 5%avans, practic si proaspeti angajati lucreaza 1/2 ani si isi si i-au apartament. Toti se cred propritari cand de fapt doar cateva mii de euro sunt banii lor. Problema acestui procent mare de populatie supraindatorata (toti isi i-au credit desi doar unii vor putea sa isi plateasca creditul) va duce mai devreme sau mai tarziu la un nou colaps, Si iar suntem dati inapoi ca tara cu n ani.
  • +2 (6 voturi)    
    legea e foarte normala (Joi, 16 iunie 2016, 12:43)

    mihaitzateo [utilizator]

    Daca banca cere locuinta ca si gaj,asa e in afaceri,uneori castigi si mai putin.

    Oricum,banca nu va iesi in pierdere.
    Ar trebui facute legi care sa interzica bancilor sa ceara dobanda in avans.
    Spre exemplu,in Romania,merge omul sa isi ia credit pe 20 de ani si i se pune o clauza,ca daca plateste banii mai repede,trebuie sa dea despagubiri la banca.
    Asta ceva e escrocherie legalizata.
    Sau merge omul,ia credit pe 20 ani ,i se calculeaza dobanda in avans si ratele de le da,le da pentru a achita dobdanda.
    Abia dupa ce achita dobanda in avans,incepe sa achite si banii de i-a imprumutat.
    Asta e ceva foarte ilegal,e escrocherie care e facuta legala in Romania.
    Dobanda platesti numai la suma pe care o ai ramasa de platit,asta e corect.
    La noi,permitandu-se sa ceri dobanda in avans,e legiferata escrocheria.