Dosar penal la DNA dupa doua denunturi privind abuzul de coloane oficiale. Ar fi vizati Tiberiu Nitu, Gabriel Oprea si Patriarhul Daniel - surse

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 5 noiembrie 2015, 13:13 Actualitate | Esenţial


DNA cerceteaza posibile abuzuri de coloane oficiale
Foto: Politia Romana
Directia Nationala Anticoruptie a precizat, la solicitarea Agerpres, ca joi s-a inregistrat un dosar penal ca urmare a doua denunturi avand ca obiect legalitatea folosirii repetate a dispozitivelor de insotire in trafic de catre conducatori de institutii, privind fapte aflate in competenta de solutionare a DNA. 

Denunturile au fost facute de o persoana fizica si de o organizatie nonguvernamentala.

Potrivit unor surse, denunturile i-ar viza pe procurorul general Tiberiu Nitu, pe fostul vicepremier Gabriel Oprea si pe patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane, Daniel.

Directia Nationala Anticoruptie a informat Parchetul General ca are sesizari in cazul folosirii coloanelor oficiale de catre sefi de institutii, au declarat surse judiciare pentru Agerpres. 

Conform procedurii, Parchetul General va analiza si va decide daca va declina dosarul privind folosirea coloanei oficiale de catre fostul vicepremier Gabriel Oprea.

Pe 28 octombrie, ONG-urile APADOR-CH si SAR au cerut procurorilor DNA sa cerceteze acuzele din presa privind folosirea abuziva a echipajelor politiei rutiere de catre ministrul Afacerilor Interne, Gabriel Oprea.

Cele doua asociatii invoca articolul 13 din Legea nr. 78/2000, care prevede ca fapta persoanei care indeplineste o functie de conducere intr-un partid, intr-un sindicat sau patronat ori in cadrul unei persoane juridice fara scop patrimonial, de a folosi influenta ori autoritatea sa in scopul obtinerii pentru sine ori pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite, se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani.

Dosarul privind accidentul in care si-a pierdut viata politistul Bogdan Gigina a fost preluat de Parchetul General, existand suspiciunea ca Gabriel Oprea a folosit abuziv coloana oficiala, a anuntat miercuri Digi 24.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


20283 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    DNA si DNO! (Joi, 5 noiembrie 2015, 13:22)

    ShoboLingoZauR [utilizator]

    Unde DNO = Daniel, Nitu, Oprea

    LA MULTI ANI!!!
  • +14 (16 voturi)    
    ceo borsrl? (Joi, 5 noiembrie 2015, 13:30)

    Nevermind [utilizator]

    daniel cel nervosus, nu serveste?
  • +14 (18 voturi)    
    coloana la Mult Prea Fericit.. (Joi, 5 noiembrie 2015, 13:41)

    yoko ono [utilizator]

    oare s-ar putea lipi de mult prea importanta lui persoana nsite .. parnaita ?? ( parnaitza )
    daca legea il poate prinde ca a calcat pe bec .. 1 an cu suspendare macar, sa vedem ca se poate
    • +8 (10 voturi)    
      a calcat pe bec, (Joi, 5 noiembrie 2015, 14:36)

      vasile, [anonim] i-a raspuns lui yoko ono

      nu popa! ci domnu, care a aprobat coloanele rusinii, ca doar legea spune clar ca numai, presedintele, prim-ministru si sefii celor doua camere, in rest este fandoseala de prost gust, cu incalcarea legilor in vigoare si a comiso trebuie sa suporte consecintele legale,
      • +2 (2 voturi)    
        eh... (Joi, 5 noiembrie 2015, 17:00)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui vasile,

        Vezi ca ala de a aprobat a facut-o la CEREREA cearceafului alb, cerere ce are in spate un oengesrl cu multa putere data de influenta asupra turmei. Deci si-a folosit influenta si autoritatea ca sa treaca mertanul mai repede, ca se usca trafaletu si l se plicti la semafor.
    • +3 (5 voturi)    
      de ce cu suspendare si nu cu executare ??? (Joi, 5 noiembrie 2015, 14:54)

      mnciku [anonim] i-a raspuns lui yoko ono

      dupa ce ca incalca legea mai ia si cu suspendare. E bascalei curata.
      Pai hai sa suspendam Codul Penal si Codul Procedura Penala ca s'asa sint facultative.
      Sa-l vedem cit e de preafericit la tribunal.

      Iarasi compromisuri la incalcarea legii
    • +3 (5 voturi)    
      da-da-daaaaaa ... (Joi, 5 noiembrie 2015, 14:58)

      dana eugenia [anonim] i-a raspuns lui yoko ono

      ... niste inchisoare CU EXECUTARE pentru inalt-prea-securistul ... si restul celor care incalca / au incalcat legea ...
    • +1 (1 vot)    
      normal ar fi (Joi, 5 noiembrie 2015, 16:56)

      ilie de la scularie [anonim] i-a raspuns lui yoko ono

      sa fie investigat cel care a aprobat coloane pentru cine nu trebuie. Eu daca vroiam coloana oficiala trebuie sa ma cerceteze penru ce? Ce fac eu ilegal? Cel care imi aproba mie coloana face o ilegalitate.
      Oprea era cel care avea puterea sa isi aprobe singur coloanele (ca doar el era sefu). Deci el trebuie anchetat si cei care au dat aprobare la ceilalti care nu au dreptul la coloana.
      • 0 (0 voturi)    
        cine ne da banii innapoi? (Joi, 5 noiembrie 2015, 22:49)

        dan [anonim] i-a raspuns lui ilie de la scularie

        Ai cerut coloana oficiala si ai primit-o ilegal? Sa plateasca penal cel care a aprobat-o si pecuniar cel care a folosit-o. Sa ne de banii innapoi!!!!
  • +19 (19 voturi)    
    Cum s-o fi simtind? (Joi, 5 noiembrie 2015, 13:44)

    Yoda [anonim]

    Ma tot intreb daca oprea doarme linistit noaptea si daca se trezeste odihnit dimineata, sau daca are cosmaruri. Ma mai intreb cum reuseste sa ajunga el la munca (adica la clubul de infrumusetare, la restaurant, la vila, la paranghelii) fara "dispozitive de insotire in trafic". Mai poate macar sa gaseasca drumul?

    Nu credeti ca suntem prea aspri?
  • +12 (12 voturi)    
    La galere ! (Joi, 5 noiembrie 2015, 13:48)

    corado [anonim]

    Nesimtirea ca mod de viata. D.N.A. sa-i trimita acolo unde vor avea "companie" nonstop!
  • +7 (9 voturi)    
    Patriarhul (Joi, 5 noiembrie 2015, 14:32)

    Stefan85 [utilizator]

    Cand citesc in presa Patriarhul Daniel, Preafericitu Daniel si alte apelative de acest gen ma apuca greata.

    Respectivul nu are si el un nume si un prenume?

    Formulatea X-ulescu Daniel, patriarhul BOR ar fi mai potrivita.
    • +7 (9 voturi)    
      Ciubotea (Joi, 5 noiembrie 2015, 14:46)

      mikeyu [anonim] i-a raspuns lui Stefan85

      prea afumatul daniel ciubotea
    • +6 (6 voturi)    
      formularea adecvata: (Joi, 5 noiembrie 2015, 15:00)

      dana eugenia [anonim] i-a raspuns lui Stefan85

      prea-scund-ne-omul sau inalt-prea-securistul sau CEO-ul BOR sponsorizat din salariile noastre si spagar de biserici :)
  • +9 (11 voturi)    
    un derbedeu, alt derbedeu +un preafericit derbedeu (Joi, 5 noiembrie 2015, 14:34)

    fdaniel [utilizator]

    Comportament de golan care face ce vrea muschii lui.

    Reactia BOR a fost "slujbe fara plata", deci BANUL a fost singurul lucru care le-a venit in minte ca mod de ajutorare a unor oameni ce doreau alinarea sufletului.
    • +2 (2 voturi)    
      Spitale (Joi, 5 noiembrie 2015, 16:50)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Constructia unor spitale din banii bisericii nu lea- dat prin cap? Catolicii fac acest lucru, ortodocsii de ce nu pot?
  • +6 (6 voturi)    
    Mândria distruge omenia (Joi, 5 noiembrie 2015, 15:17)

    grimis [anonim]

    Nu mă leg de nimeni,vreau doar să-mi spun oful.
    Sunt ortodox,nepracticant din cauza unor deficienţe,mă rog lui Dumnezeu pentru tinerii plecaţi dintre noi,dar şi pentru cei rămaşi în durerea sfâşietoare,să treacă de acest coşmar cât mai repede.
    Vreau să fac doar un paralelism între două entităţi ale bisericilor creştine : Papa Francisc,un om de o ţinută morală,smerit,ce a fost recunoscut de conaţionali în miez de noapte, ducând mâncare unor oameni săraci.
    Cred că Domnului Iisus nu iar plăcea să vadă mândria unora de a se afişa public în coloane oficiale,obrucţionând circulaţia .
    Dar unde este SMERITA SMERENIE ?
  • +3 (3 voturi)    
    Stat Laic (Joi, 5 noiembrie 2015, 17:02)

    aniod [utilizator]

    PAtriarhul nu trebuie sa aiba vreo coloana oficiala.
    Faptul ca i se da este o dovada ca biserica influenteaza opinia publica, iar politicienii platesc acest lucru.
    Am fost Observator la alegerile de presedinte, in urma cu mai multi ani, la o manastire. Urna nu a ajuns in locul unde erau maicutele care se stia ca nu au opiniile corespunzatoare. Nu a ajuns de loc. Au venit cateva maicute apoi. pe jos, 5 kilometri si au spus acest lucru.
    In rest, multi preoti asculta strict de vorba banului. Mereu biserici noi, pentru orgoliul oamenilor de azi.
  • +2 (2 voturi)    
    Iata (Joi, 5 noiembrie 2015, 17:16)

    aniod [utilizator]

    Ce scrie pe o pancarta a unui manifestante:

    Biserica romana spala creiere si banii publici

    In timp ce noi spalam W.C.-uri in alte republici.

    http://www.hotnews.ro/stiri-esential-20558924-fotogalerie-colectiv-pentru-colectiv.htm
  • +1 (1 vot)    
    Nitu e ala cu moaca (Joi, 5 noiembrie 2015, 18:15)

    John M. [utilizator]

    de tractorist care a tras in oameni la revolutie?
    Multumesc.