​VIDEO Mai multi preoti ortodocsi din judetul Cluj ar fi primit o circulara de la Mitropolia Clujului prin care li se cere sa spuna credinciosilor sa voteze cu un presedinte care sa fie "crestin, ortodox, roman"

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Vineri, 7 noiembrie 2014, 18:00 Actualitate | Esenţial


Ponta si soborul de preoti la manastirea Nucet
Foto: basilica.ro
Mai multi preoti ortodocsi din judetul Cluj ar fi primit o circulara de la Mitropolia Clujului Maramuresului si Salajului prin care li se cere sa spuna credinciosilor sa voteze cu un presedinte care sa fie "crestin, ortodox, roman", potrivit TVR Cluj. Reporterii postului de televiziune au au inregistrat mai multi preoti care au recunoscut ca au primit asemenea indicatii si care spun ca le vor urma.

"O sa le spunem oamenilor ca trebuie sa mearga la vot si sa aleaga un presedinte crestin, ortodox, roman, din ce am inteles eu", spune un preot inregistrat de reporterii TVR Cluj.

Reprezentantii Mitropoliei neaga toate acuzatiile si spun ca preotii trebuie sa respecte neutralitatea bisericii fata de politic.


















34686 vizualizari

  • +28 (34 voturi)    
    nu e aşa (Vineri, 7 noiembrie 2014, 18:08)

    AndreyTanase [anonim]

    noi dragi enoriaşi, ca deobicei sunte externi, stai... un telefon de la PSD..... cît? zece? bine bine....

    a după cum ziceam, votaţi Ponta...

    să vă pup în pomelnic !!!!
  • +22 (26 voturi)    
    Sa spuna credinciosilor si ca ... (Vineri, 7 noiembrie 2014, 18:20)

    NicolaeA [utilizator]

    Ponta este ruso-albanez ! Asta daca preotii nu vor sa ajunga in Iad pentru incalcarea poruncii "sa nu minti" !
    • +2 (2 voturi)    
      sa le recomande lectura celor 10 porunci din Bibli (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 0:40)

      anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      Unele sunt foarte actuale si acum, de parca s-ar fi referit inca de atunci la Ponta, Dragnea si banda lor.

      Sa nu furi.
      Sa nu marturisesti stramb impotriva aproapelui tau.
      Sa nu ravnesti la casa aproapelui tau; sa nu ravnesti la femeia aproapelui tau, nici la ogorul lui, nici la sluga lui, nici la slujnica lui, nici la boul sau, nici la asinul sau si la nici unul din dobitoacele lui si la nimic din cate sunt ale aproapelui tau.
    • 0 (0 voturi)    
      Da, si mama (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 8:29)

      GheorgheStan [anonim] i-a raspuns lui NicolaeA

      este de origine ..."latina" !!!
      Daca pe maica-sa o cheama NAUM si este evreica - el este ...ORTODOX !
      Ce mai, numai roman sa nu fii, ca sigur te sui in tren si pleci !
      Cat priveste CAUZA pentru care - seful bisericii romane - se pune in fruntea propagandei de partid a lui Ponta - se stie de ce : Tatal socru este fost coleg de scoala cu ...presfiintitul !
      Nu-i asa ca suntem doar..."tampiti" ?
      Ramane sa vedem daca nu s-a "cretinizat" tot poporul ...!
  • +25 (31 voturi)    
    Si conducerea BOR este....... (Vineri, 7 noiembrie 2014, 18:27)

    gica43 [utilizator]

    ....tot o adunatura de hoti ,exact precum psd-ul !!!
    • +13 (15 voturi)    
      nope (Vineri, 7 noiembrie 2014, 19:27)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui gica43

      Psd-ul e mic copil.
  • +19 (23 voturi)    
    s-a mai intimplat (Vineri, 7 noiembrie 2014, 18:28)

    minerva [utilizator]

    Iuda si cei 30 de arginti !
  • +24 (28 voturi)    
    ! (Vineri, 7 noiembrie 2014, 18:39)

    tudorr [utilizator]

    ! A cam venit vremea ca biserica sa se autosustina din sutele, miile de businessuri pe care le are si care nu sunt impozitate! GATA! Nu e strada, colt de bloc sau de ulita, fara sa fie vreo biserica sau firma de-a lor, au statiuni intregi, zeci de mii de hectare de padure, sa se autosustina!
  • +15 (15 voturi)    
    Unii preoti sunt orbii care conduc orbii (Vineri, 7 noiembrie 2014, 18:45)

    bran [utilizator]

    Preotii adevarati au murit in puscarii .Cei noi sunt crestini doar cu numele . Daca se implica in politica o sa piarda majoritatea enoriasilor . Tot pe hotnews a fost prezentata parca o poza cu Arsenie Boca iar pe spate era afisat ranjind Ponta , este penibil in primul rand ca Biserica nu condamna fariseismul , dar poate cine stie ,argintii primiti de diferite manastiri in tara in prag de alegeri, inchid ochii preafericitilor.........
  • -3 (11 voturi)    
    de neinteles (Vineri, 7 noiembrie 2014, 18:54)

    ggengin [utilizator]

    de ce nu avem, noi cei din lumea civilizata, la vest de Carpati, capitala acolo unde am avut-o pana acum mai putin de 100 de ani, la Viena. Sa ramana salbaticii, de la sud si est de Carpati, cu mizeria, superstitia (ca aia nu e religie), hotia, smecheria, etc., lor.
    • +2 (6 voturi)    
      raspuns (Vineri, 7 noiembrie 2014, 20:48)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui ggengin

      Hai, pune mana si citeste, toata africa avea capitale pana acum 60 de ani in occident, la fel si ardelenii 800 de ani de dominatie occidentala si diferenta nu-i chiar mare fata de olteni.

      Nu de la Bucuresti vin clanurile de romi din Timisoara, timisorenii i-au tolerat.
    • 0 (6 voturi)    
      Pai, chiar asa: (Vineri, 7 noiembrie 2014, 21:02)

      siska [utilizator] i-a raspuns lui ggengin

      cine va opreste ? Duceti-va! Dar ce va faceti voi, ca sinteti vorbitori (marea majoritate) DOAR de limba maghiara ? Sau credeti ca mai aveti si acolo o filiala a udmr, sa ceara si sa obtina pt voi 'jde mii de drepturi ? Nu va mai amagiti, nici Austria nu mai vede ungurii asa cum ii vedea odata ! Ca sa nu mai spun ca tu, dupa felul in care ii judeci pe cei din sud si est, numai din "lumea civilizata" nu faci parte ... Poate ca ar fi bine sa-ti mai vizitezi si tara ...
  • +15 (15 voturi)    
    Nu inteleg (Vineri, 7 noiembrie 2014, 19:30)

    ipolitic [utilizator]

    Ponta e ortodox dar nu e nici creștin, nici roman.
    Johannis e creștin dar nu e nici roman nici ortodox.
    IPS Andrei viitorul președinte?
  • +12 (14 voturi)    
    BOR, isi da inca o data examenul (Vineri, 7 noiembrie 2014, 19:35)

    geocrin [utilizator]

    Acesta este motivul pentru care ies popii pe banda si sunt repartizati pe bani grei prin biserici cu diplome si fara.
    Vor fi multe capre care vor face intocmai ce le va spune popa, dar oile adevarate, crestinii cu adevarat vor inceta sa mai mearga si la biserica, daca cu asa ceva se ocupa popa.
    Sunt sigur ca vor fi si preoti adevarati, care vor cintarii lucrurile si nu vor accepta cei 30 de arginti veniti din partea celor mari ai bisericii.
    • 0 (2 voturi)    
      asa, si? (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 0:34)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui geocrin

      da-le dracu de oi, cat timp banii si proprietatile curg pe banda de la guverne,
  • +13 (15 voturi)    
    Biserica asta (Vineri, 7 noiembrie 2014, 19:42)

    KostasP [utilizator]

    Nu-i a lui Dumnezeu. Sunt toti corupti pana in albul ochilor.
  • +16 (16 voturi)    
    BOR (Vineri, 7 noiembrie 2014, 19:55)

    cucuinu [utilizator]

    Dar la Maramureș cum credeți că a fost?
    N-ați auzit voi îndemnul Episcopului vicar al Maramureșului să se voteze ”in corpore” cu cel care își face cruce, că dacă vine reformatu le taie salariul preoților ...
  • +14 (14 voturi)    
    :) (Vineri, 7 noiembrie 2014, 20:02)

    VladBerliba [anonim]

    Ironia e ca niciunul nu e :) Asta e incapacitatea aproape cronica a poporul nostru ...
  • +7 (7 voturi)    
    când şi slujbaşii Domnului sunt corupţi (Vineri, 7 noiembrie 2014, 20:48)

    Kentt [utilizator]

    mânia Domnului e cruntă: nu trebuie decât să nu se implice, să-i lase pe români să-şi aleagă neantul
  • +6 (8 voturi)    
    Preotii rosii la suflet (Vineri, 7 noiembrie 2014, 20:50)

    Vlad-I [utilizator]

    Patriarhul Daniel nu uita cine l-a trimis in occident la studii inainte de 89.
  • +6 (8 voturi)    
    :) (Vineri, 7 noiembrie 2014, 21:16)

    hipster [utilizator]

    Iata niste oameni de onoare, care stiu sa respecte un cuvant! Au promis suport in schimbul pomeniilor?! Au primit pomenii?! Oamenii nu fac altceva decat sa respecte conventia! Daca le-am lua puterea preotilor prin legi care sa le interzica sa predice in lozinci politice am fi cu adevarat un stat laic...
  • +5 (7 voturi)    
    Aoleu (Vineri, 7 noiembrie 2014, 21:23)

    Ceauceau [utilizator]

    I tell ya we do live in a strange country.
  • +4 (6 voturi)    
    ... (Vineri, 7 noiembrie 2014, 21:51)

    uncetateansimplu [utilizator]

    Hotii de la Bor (sh) doar nu pot avea altfel de afinitati, decat plagiatori, hoti, infractori, etc.
  • +6 (8 voturi)    
    Sunt de acord.... (Vineri, 7 noiembrie 2014, 22:01)

    Skipper1 [utilizator]

    ....daca se angajeaza si sa mearga numai in tari ortodoxe, cu masini ortodoxe, cu bani ortodocsi.
  • +4 (4 voturi)    
    preasfintiti parinti. (Vineri, 7 noiembrie 2014, 22:30)

    LazarGheorghe [anonim]

    Ponta se lauda la o vizita in Albania ca bunicul lui este albanez. Intreb si eu ca bula albanezi sant crestini otodoxi sau si ponta este crestin ca vadim prin casatorie.
    Dumnezeu va vede daca va implicati si nu stiu daca va si iarta fiindca noi crestini de rand nu o sa va iertam cat veti trai.
  • +8 (10 voturi)    
    Alegem presedintele, nu patriarhul ! (Vineri, 7 noiembrie 2014, 23:43)

    Catalin I. [utilizator]

    Aceste alegeri sunt pentru presedinte, nu pentru patiarh ! Tara are nevoie de un om chibzuit de un gospodar.Sa ne aducem aminte de primiii doi regi ai Romaniei, nu au fost ortodocsi dar au facut mult bine, inclusiv pentru BOR.Religia nu trebuie folosita in scopuri meschine !
  • +2 (4 voturi)    
    poate (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 0:36)

    Nevermind [utilizator]

    ar fi un moment bun de reformare a bor. Chiar daca decapitarea jegului moral va presupune si un linsaj sau vreun mic incendiu divin.
  • +6 (6 voturi)    
    hopa! (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 1:05)

    srpc [utilizator]

    pai Ponta nu e roman, e albanez la origini, iar Klaus e sas! inseamna ca preotii indeamna lumea sa nu voteze pe nimeni sau ce?
  • +1 (3 voturi)    
    Pont de la Ponta (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 8:49)

    Florin CristianIeremi [anonim]

    Daca cu "mituirea" nu merg treburile, se incearca cu "mantuirea" ...
    Toti sunt la fel, se folosesc de religie ca sa atraga masa de oameni. "uite domle` asta ii crestin ortohot, (ma scuzati, crestin ortodox) hai ca il votez". Ce treaba are "biserica" in politica, sa-si vada fiecare de "oile" lor?
    Evident ca acuma daca oamenii il huiduie si ies in strada pentru "depontaminare" isi scoate saracutul toti asii din maneca. Oare ce-a mai ghici pana saptamana urmatoare (tratat de pace cu extraterestrii?) ?
  • 0 (0 voturi)    
    Alegeri (Marţi, 11 noiembrie 2014, 12:20)

    Codrut123 [utilizator]

    In primul rand dupa vorba lui Tudor Giurgiu> "Adevarul este o minciuna".Cred ca stiti ca presa ne cam dezinformeaza.Nu prea mai am incredere in ceea ce apare la televizor, asa ar trebui sa gandeasca toti romanii.O informatie trebuie sa vina cu probe solide,daca se poate cu ceva scris, ceva concludent. Stirea asta nu prea imi prezinta asa ceva.
    La inceput era vorba despre o circulara din turul unu, purtatorului de cuvant i s-a zis ca e din turul doi, al doilea preot zice ca la primul tur a primit la al doilea nu. E cam o cacialma.
    Eu am votat cu un roman care nu este ortodox si nici nu ma gandesc sa votez cu al roman.
    Deci nu sustin minciuna dar trebuie sa ne filtram informatiile pe care le primim.