BAC 2013 Anchetatorii au interceptari din cancelaria Liceului "Bolintineanu", in dosarul fraudei la bacalaureat

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 2 iulie 2013, 16:47 Actualitate | Esenţial


Anchetatorii au interceptari ale discutiilor dintre profesori inclusiv din cancelaria Liceului "Dimitrie Bolintineanu", care vor fi folosite ca probe in dosar, au declarat marti, pentru Mediafax, surse judiciare.

Potrivit surselor citate, ofiterii Serviciului Roman de Informatii au intrat pe firul cazului de la Liceul "Dimitrie Bolintineanu" in urma cu aproximativ trei saptamani si au plasat microfoane in cancelaria profesorilor, precum si in alte locuri din unitatea de invatamant.

In acest context au rezultat ca probe la dosar o serie de inregistrari ambientale ale discutiilor dintre profesori. Aceste inregistrari au putere probanta si vor fi folosite la caz, au spus sursele judiciare citate.

Fosta directoare de la Liceul "Dimitrie Bolintineanu" Costica Varzaru a luat bani de la elevi inscrisi la bacalaureat, intervenind sa fie desemnati anumiti supraveghetori "permisivi" si o comisie care sa poata fi influentata in fraudarea examenului, potrivit Parchetului Tribunalului Bucuresti.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6591 vizualizari

  • -11 (23 voturi)    
    Welcome to... (Marţi, 2 iulie 2013, 16:56)

    Speedster [utilizator]

    Welcome to a bug infested world where no conversation is private :)
    • -9 (13 voturi)    
      si chiar mai mult.. (Marţi, 2 iulie 2013, 17:08)

      Marcelica2013 [utilizator] i-a raspuns lui Speedster

      cei mai putin credinciosi or sa afle in curand ca nici macar gandurile nu sunt private...
    • +15 (23 voturi)    
      Esti sigur ? (Marţi, 2 iulie 2013, 17:21)

      pewpew [utilizator] i-a raspuns lui Speedster

      @Speedster

      Ai vreo problema cu faptul ca niste infractori au fost interceptati ?

      De ce nu spui "Welcome to a world where bad guys are caught sometimes" ?
      • -1 (3 voturi)    
        NU-I NICI O PROBLEMA! (Marţi, 2 iulie 2013, 22:59)

        father nicky [utilizator] i-a raspuns lui pewpew

        Sa te aud ce o sa comentezi cand o sa afli ca si tu ai fost interceptat desi nu consideri ca faci parte dintre "bad guys"?!
        • 0 (0 voturi)    
          aiureli (Miercuri, 3 iulie 2013, 2:51)

          mvr [utilizator] i-a raspuns lui father nicky

          De "bad guys" tot auzi ca au fost interceptati - iar dovezile impotriva lor sunt covarsitoare.

          Dar tu, postacule, poti daca macar un singur exemplu in care "good guys" au fost interceptati/arestati in Romania ? Aud ??? Ma gandeam eu ca nu stii despre ce vorbesti !

          Cata vreme treaba asta se face sub mandat, sau in urma unor sesizari reale (citeste: dovedite corespunzator) nu vad care-i problema.
          • 0 (0 voturi)    
            Mai Father Nicky (Miercuri, 3 iulie 2013, 20:52)

            pewpew [utilizator] i-a raspuns lui mvr

            Father Nicky, ma intreb daca macar in capul tau ineptiile alea au vreun sens...

            1. ideea unei evnetuale interceptari nu are de ce sa ingrijoreze un om normal, care nu incalca legea.

            2. Daca stii de un caz in care un om cinstit a fost interceptat spune-ne si noua te rog.

            3. Cati ani de inchisoare a primit acel om cinstit pentru interceptare ? Lau arestat pentru banalitate ? sau ce ?
  • +17 (17 voturi)    
    Va dati seama, ca profesorii se simteau Dumnezei (Marţi, 2 iulie 2013, 16:59)

    Je__ [utilizator]

    Acum e USL la putere. Plagiattore e cu noi. E viziunea si misiunea unei natiuni tinere.

    Se poate ajunge departe doar furand, si trisand. Da, daca esti smecher la scoala poti ajunge in functii importante.
    Furtul intelectual poate scapa ne-pedepsit. Ce exemplu mai de pret poate avea tanara generatie decat pe al nostru maret prim ministru COPY PASTE!?
    • -2 (12 voturi)    
      ce sa ti povestesc... (Marţi, 2 iulie 2013, 17:37)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      ce legatura are ca un impostor este prim ministru..ce s a pus singur in functie....cel putin jumatate din romani cred ca au diplome si titluri obtinute ilegal...ca si medicii si profesorii fac parte din poporul roman deci vor incerca toata viata lor sa obtina venituri mai mari prin primirea de spaga ( mita ) chiar daca li s ar oferii decente..
      • +8 (12 voturi)    
        pai si e normal? (Marţi, 2 iulie 2013, 17:58)

        Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        Asta este normalitatea: "cel putin jumatate din romani cred ca au diplome si titluri obtinute ilegal" ?

        Urmand logica ta, daca jumatate din romani se apuca maine sa violeze, totul devine normalitate?
        • 0 (4 voturi)    
          esti chior .... (Marţi, 2 iulie 2013, 20:02)

          exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

          unde vezi tu in comentariul meu cuvintul ``normalitate``...in primul rind...in al doilea , nu ai destula materie cenusie ca sa ``urmezi logica mea``...mai mergi pe la scoala...dar nu in rom...
      • +1 (1 vot)    
        TU DIN CARE "JUMATATE" FACI PARTE! (Marţi, 2 iulie 2013, 23:18)

        father nicky [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        Primul-ministru conduce un guvern, care reprezinta configuratia politica majoritara din Parlament, rezultata in urma unor alegeri! Parlamentul este o "oglinda" fidela a poporului de alegatori! Parlamentarii si membrii guvernului nu pot fi mai buni sau mai rai decat cei care i-au votat!
        Multi votanti se comporta ca maimutele, care se uita in "oglinda, dar neavand o constiinta a sinelui, nu se recunosc si sar, tipand isteric, sa muste imaginea din oglinda! Asa se comporta si un numar nedefinit de votanti romani, care se considera la fel de priceputi la politica ca si la fotbal! De fapt ei sunt doar niste "chibitari", care nu au jucat in viata lor fotbal, iar la politica se pricep ca baba la mitraliera!
  • -15 (19 voturi)    
    vai (Marţi, 2 iulie 2013, 17:25)

    Mazeta [utilizator]

    Și în WC nu s-au băgat ofițerii SRI să pună microfoane?
    • -1 (5 voturi)    
      merde (Marţi, 2 iulie 2013, 17:43)

      lucadd [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Pai acolo nu trebuie pentru ca din pricina mirosului sunt deja "des mouch(es)ards" :)
    • +1 (7 voturi)    
      NU (Marţi, 2 iulie 2013, 18:33)

      McChicken [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Acolo au pus doar camere video.
    • +3 (9 voturi)    
      Ai fi vrut tu! (Marţi, 2 iulie 2013, 19:14)

      tarantella [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Pentru ca, dupa aia, sa strigi, ca din gura de sarpe, ca ti-au violat domiciliul
    • +2 (6 voturi)    
      Nu! (Marţi, 2 iulie 2013, 19:55)

      war4peace [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Că acolo erai tu, scoţând capul din apă ca un crocodil.