Ministerul Justitiei il contrazice pe premierul Victor Ponta. Care e povestea reala a proiectului de lege care putea limita lupta anticoruptie

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 28 noiembrie 2012, 19:15 Actualitate | Esenţial


Ministerul Justitiei a confirmat intr-un comunicat remis miercuri seara informatiile prezentate de HotNews.ro cu o zi inainte, potrivit carora un proiect legislativ al MJ urmarea ingradirea luptei anticoruptie prin limitarea atributiilor SRI. Comunicatul Ministerului Justitiei arata ca proiectul exista, este in procesul de avizare, a trecut pe la inca doua ministere din Guvernul Ponta. Practic, ministerul condus de Mona Pivniceru il contrazice flagrant pe premierul Ponta, care anuntase intr-o declaratie la B1, dar si intr-un comunicat oficial de presa, ca un astfel de proiect nu ar fi pe circuitul avizarii.

Iata faptele si cronologia balbelor de la Palatul Victoria:



Marti seara:
HotNews.ro scrie ca in circuitul de avizare din Guvern exista un proiect initiat de Ministerul Justitiei care limiteze drastic atributiile SRI si posibilitatea serviciului de a valorifica in instanta, ca probe, informatii care privesc marea coruptie. Modificarile operate la legea sigurantei nationale, daca vor intra in vigoare, vor avea ca efect si compromiterea unor dosare de coruptie deja incepute in temeiul unor mandate pe siguranta nationala. Vezi aici articolul

Miercuri dimineata: Premierul Victor Ponta dezminte categoric, intr-o declaratie la B1 TV, ca ar exista un astfel de proiect la Guvern, si acuza o dezinformare: "Nu am in intentie asa ceva. Nu stiu de unde a aparut  subiectul. La guvern nu a aparut acest proiect de lege. Nu am auzit de o asemenea intentie. Daca cineva din guvern va propune acest lucru, nu sunt de accord si nici nu o sa-l promovez. Guvernul mai are mandat pana la intrarea in atributii a noului Parlament, adica 20 decembrie. Tot acest subiect este unul fals. Sper sa nu fie o simpla dezinformare de campanie electorala". Vezi aici articolul

Miercuri dimineata:
Victor Ponta dubleaza declaratia categorica de la B1 TV cu un comunicat oficial de presa postat pe site-ul Guvernului. "Vreau sa fac precizarea ca informatiile referitoare la intentia de adoptare a unui act normativ care sa limiteze atributiile Serviciului Roman de Informatii sunt false. Nu mi-a fost prezentat niciun astfel de act normativ pana in acest moment si nici nu am in intentie sa il promovez, in cazul in care vreunul dintre membrii Guvernului ar veni cu o asemenea propunere". Vezi aici comunicatul de presa al Guvernului

Miercuri dupa-amiaza: HotNews.ro publica dovada indubitabila a existentei proiectului MJ: nota de fundamentare, prezenta inca pe site-ul Ministerului Justitiei (desi a fost sters din sectiunea Proiecte legislative, documentul a ramas pe site-ul MJ). Vezi aici articolul

Miercuri, la o ora dupa ce HotNews.ro a prezentat Nota de fundamentare: Premierul Ponta isi relativizeaza declaratiile si spune ca "Nu cred ca este momentul de astfel de proiecte acum. I-am spus si doamnei Pivniceru azi, nu sustin un astfel de proiect si nu cred ca e momentul acum de astfel de proiecte". Ponta ironizeaza posibilitatea ca proiectul MJ sa fi fost avizat deja de alte ministere: "Nu poate fi vorba decat de ministerul Justitiei. In rest, cine sa avizeze? Daca e un proiect de modificare a unei legi privind Justitia cine sa avizeze, mediul?". Vezi aici articolul

Miercuri seara: Ministerul Justitiei contrazice, intr-un comunicat oficiala de presa, toate declaratiile premierului Ponta. Ministerul Justitiei arata ca a initiat un proiect de lege, ca el e in proces de avizare, ca a primit observatiile si propunerile de la trei alte ministere (Ministerul Apararii, Ministerul Administratiei si Internelor, Ministerul Afacerilor Europene), si mai ales ca si-a insusit observatiile SRI si a eliminat din propunerea legislativa modificarile care ar fi dat o lovitura puternica luptei anticoruptie. Vezi aici comunicatul MJ



Dupa tot acest carusel de acuzatii, repozitionari si dezmintiri, ramine o singura intrebare: a stiut premierul Victor Ponta despre acest proiect? Daca nu a stiut (desi proiectul a trecut de la Ministerul Justitiei la alte 3 ministere - toate din Guvernul Ponta), atunci ramine de vazut cum de a intrat in procesul de avizare un proiect atit de important fara stirea sefului Guvernului. Daca premierul a stiut, atunci de ce miercuri dimineata a spus ca nu stie nimic?






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















6857 vizualizari

  • +49 (49 voturi)    
    Cum va place regimul voiculescu? (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 19:25)

    triciupa [utilizator]

    Asadar, batranul cotoi securist il lasa pe pisicutul impostor cu izmenele in vine si pune lucrurile la punct, desigur prin molcoma sa goarna, Mona: legea e pe teava, clar? Care prim-ministru, ce dezbatere? Asta e pohta ce-am pohtit si asa va fi!
    Cum va place regimul voiculescu? Hei, voi cei 7,4 milioane de spalati pe creier, e bine asa, da?
    • +15 (15 voturi)    
      Sa nu uitam! (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 20:55)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      7,4 milioane e rezultatul oficial al referendumului neconstitutional. In realitate, din 7,4 ar trebui sa scadem voturile fraudate. Ma indoiesc ca mai ramin 6 milioane, ceea ce este oricum un numar imens.

      Iar privitor la regimul Voiculescu, sa nu uitam ca si Adrian Nastase parea de neatins.
    • +12 (12 voturi)    
      mda (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 21:31)

      mircearh [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      Asta pentru cine mai are dubii legat de cine trage sforile in USL..... N-are Ponta nici o treaba, inca se minte singur ca e vioara-ntai si grangurii ca felix si dragnea il lucreaza pe la spate.
      Ma, si din punctul asta de vedere, al sforarilor... macar la opozitie stim ca Basescu e tatuc, de bine de rau. La USL e ingrijorator ca nu avem decat indicii, speculatii.
    • +13 (13 voturi)    
      se pare ca..... (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 22:32)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      ....daca motanimea turnatoare nu sare si cu micul "gratis", nu va mai avea succes pentru ca inghesuitii asteapta pomana si daca aceasta nu vine, se vor inghesui la altii care dau "fulare" si spectacole tot "gratis".
      Pana una, alta, haita isi cam da cu stangu'n dreptu', semn ca "organizarea" cam lasa de dorit dar lasa ca dupa 9 dec se vor lamuri toate....!
    • -13 (13 voturi)    
      sopirlite de la regimul basescu (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 23:44)

      ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      din comunicatul ministerului reiese ca legea este pe site din anul ... 2011. inca o bomba lasata pe site-urile oficiale de regimul basescu. la fel a fost si cu proiectul ala de crestere a taxelor de pe site-ul min. de finante.
      oare cate mizerii din astea au mai lasat oamenii lui basescu ?!
      • +7 (9 voturi)    
        aha (Joi, 29 noiembrie 2012, 1:16)

        mircearh [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

        adica basescu se faulta singur la capitolul servicii secrete, pe care toti uslestii le scuipa si le dau ca aservite lui basescu ? Unde e logica ?
      • +7 (9 voturi)    
        pai (Joi, 29 noiembrie 2012, 1:50)

        ws [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

        dictatorul si oamenii lor au mai lasat in spate o singura mizerie, da' mare.

        i se spune in multe feluri, xerox, copy-lotul, copy-paste, ctrl-c/ctrl-v, e acelasi inubliablil plagiator.

        ma rog, dictatorul l-a pus pm, dictatorul sa ne scape de el.

        ws
    • +10 (10 voturi)    
      Stii ce e curios? (Joi, 29 noiembrie 2012, 8:32)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      Nici un comentariu cu minus!
      Sa se fi trezit ghertoiul roman?
      Asa vor sa traiasca?
      Maine-poimaine se vor trezi cu o lege ca felix detine casa in c are stau si ca sunt obligati sa o paraseasca... ieri!
      Vai de voi, votaci uslasi!
      Vai de copii morti in '89!
    • +9 (9 voturi)    
      pentru hotnews (Joi, 29 noiembrie 2012, 8:50)

      omoni [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      As dori sa sugerez Hotnews sa faca o cercetare in ceea ce ii priveste pe cei 7,4 milioane de votanti usl:
      - cat la suta din ei sunt bugetari ( dar si nr de bugetari pe tara)
      - cat la suta din ei sunt asistati sociali ( dat si nr de asistati sociali pe tara)
      - cat la suta din ei sunt tineri pana in 50 de ani
      - cat la suta din ei sunt pensionari
      - cat la suta din ei sunt cu studii medii si cat la suta din ei cu studii superioare
      - cat la suta din ei au votat in localitatile de resedinta
      etc; s-ar putea trage niste concluzii
      • +2 (2 voturi)    
        OFICIAL (Joi, 29 noiembrie 2012, 12:10)

        foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui omoni

        la referendum, pana la ora 14:00, adica inainte de inceperea manariilor lui Dragnea, alegatorul mediu era (in proportie de 52%): femeie peste 60 de ani, educatie medie si submedie. Cerceare facuta de OperationsResearch angajata de iRealitatea TV. Pana la ora 23, mai scazuse DOAR varsta medie a votantului.
    • +5 (5 voturi)    
      asta ne arata ... (Joi, 29 noiembrie 2012, 11:53)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      clar ca plagiatorul este si cel mai mare mincinos si, nu in ultimul rand, ca este doar o marioneta in mainile lui voiculescu, iliescu, nastase, anatemele lui voiculescu, etc... halal prim ministru avem!
      acum ar trebui ca televiziunile care se respecta sa prezinte declaratiile lui ponta si ale ministerului de justitie si sa-l determine pe ponta sa spuna adevarul...
      numai asa cei 7.5 milioane de asistati sociali, mafioti, hoti, puscariasi si cei fara scaun la cap isi vor da seama de ce este in stare usl-ul condus de niste marionete...
  • +23 (23 voturi)    
    >>>>>>>>>>>> (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 19:35)

    Invincible [utilizator]

    Hentz!
    • +7 (7 voturi)    
      hentz (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 20:52)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Invincible

      adica opsaid!
  • +33 (33 voturi)    
    va spun de ce (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 19:36)

    was [utilizator]

    "Daca premierul a stiut, atunci de ce miercuri dimineata a spus ca nu stie nimic? "

    Pentru ca este un mincinos, de aceea PUNCT
  • +27 (27 voturi)    
    Cine este cel mai mare mincinos??? (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 19:40)

    ioil [utilizator]

    Astept opinii!
  • +29 (29 voturi)    
    ce ne mai mira... (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 19:43)

    DascaluGabriel [anonim]

    deci plagiatorul de serviciu a spus clar:"Nu cred ca este momentul de astfel de proiecte acum. I-am spus si doamnei Pivniceru azi, nu sustin un astfel de proiect si nu cred ca e momentul acum de astfel de proiecte" pai e clar ca dupa 9 decembrie e momentul pentru un astfel de proiect.
  • +26 (26 voturi)    
    Ceata (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 19:43)

    Daniels22026 [utilizator]

    Ceata administrativa e soarele coruptiei. Sa se vada putin, sa se inteleaga si mai putin, sa se arunce cotinuu grenade, rahat, flori, sentimente si bombe de presa. Este o metoda sigura prin care statul poate fi scotocit si usurat de resursele bugetului.
  • +19 (19 voturi)    
    Miercuri dimineata (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 19:45)

    Luk [utilizator]

    servea catina.

    Cand ai treaba, ai treaba!
  • +22 (22 voturi)    
    ponta (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 19:49)

    mihail nica [utilizator]

    ei nu stia? Urma sa dea o ordonanta de urgenta.Sarcina de la motan pt. el si pivnicereasa.
  • +31 (31 voturi)    
    Ponta nu stie cine conduce guvernul, e copilot (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 19:49)

    Gryphus [utilizator]

    Hrebenciuc, Felix Voiculescu si socrul mic Sarbu sunt cei care conduc guvernul USL, Ponta e doar imaginea stirba a unui tanar palagiator cu care ei cred ca pot pacali suficienti oameni sa le voteze alianta strutocamila
  • +33 (33 voturi)    
    ce mai e de comentat? (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 19:51)

    sucaa [utilizator]

    un mitoman cronic. minte cu o usurinta de ma gandesc cu frica daca nu cumva este bolnav si nu mai stie sa faca diferenta dintre adevar si minciuna.
    cu riscul suspendarii, base nu mai trebuie sa-l propuna pt functia de ministru dupa alegeri. este cel mai periculos premier ce l-a avut Romania.
    are o aroganta cand vorbeste de te sperii. a ajuns mult prea repede in pozitia astasi i-a luat mintile. nu-l intereseaza ca distruge tara asta...
    m-a ingrozit ieri cand se lauda ca l-au lasat colegii sa dea 4 goluri la nu stiu ce meci cu artistii. exact ca ceausescu este asta. totul are impresia ca i se cuvine. este o catastrofa pt noi...
    • +9 (9 voturi)    
      Iti dai seama... (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 23:08)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      ..ca daca juca si Basescu in aceeasi echipa cu Poanta, parlamentul ar fi dat o lege cum ca numai Poanta are voie sa dea goluri.
  • +29 (29 voturi)    
    ma intreb... (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 19:53)

    AndreeaK [utilizator]

    Daca cei care sustin USL mai pot sa vina cu argumentul ca presedintele Basescu este de vina si pentru asta. Si care ar fi noua scuza pentru a-l absolvi de vina pe premierul Ponta......
  • +27 (27 voturi)    
    Minte... (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 19:54)

    marchi [utilizator]

    de îngheață apele! În stilu-i caracteristic, cu zâmbetu-i șmecheresc binecunoscut, arborat în colțul gurii, cu care ne-a obișnuit deja.
    Imaturitate, lipsă de discernământ, neseriozitate, inconsecvență, mitomanie...
    Și o imensă dezamăgire pentru o bună parte din electorat.
    Ar trebui să vă fie rușine, domnule Ponta!
  • +23 (23 voturi)    
    Ramane o certitudine, (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 19:59)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    si nu o intrebare. Certitudinea ca CtrlV Pontanocchio e santajabil. Ascensiunea lui fulminanta in politica romaneasca si in interiorul PSD se datoreaza exact acestei santajabilitati. A fost ingrasat ca o gasca de catre mentorul lui, Adrian Nastase, cu afaceri dubioase, functii nemeritate si titluri nemuncite, fiecare dintre acestea reprezentand o parghie de control in mainile lui Iliescu, Nastase, Voiculescu.

    Acum a sosit momentul jumulirii. Daca mai vrea sa ramana cu ceva cheag si fara pene, CtrlV Pontanocchio trebuie sa joace dupa dictare. Altfel il papa menajeria tovarasului Ilici cu fulgi cu tot. Asa ca va semna si aceasta OUG pe neve, in timp ce Psihocrina Triantenescu mai trage un pui de somn de frumusete.

    Desi situatia e albastra pentru Romania, tot ma pufneste rasul la gandul ca Nastase coordonatorul si Voiculescu i-au "inscenat" plagiatul lui CtrlV Pontanocchio =))
  • +16 (16 voturi)    
    Deșteaptă-te române din somnul cel de moarte (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 20:07)

    minulescu [utilizator]

    În 1945 a fost un singur Zăroni. În noiembrie 2012 nici unul nu este alceva decât Zăroni.
    Câtă nenorocire și-au pus pe cap românii care de la 20 mai 1990 o țin continuu tot într-o duminică a orbului!
  • +24 (24 voturi)    
    A stiut? N-a stiut? (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 20:08)

    Trojan.H [utilizator]

    Evident ca a stiut si stie totul. Incepind cu prima actiune din primavara a guvernului, cind la ISC a fost numit de acum celebrul Grajdan. Ce spunea Miorlaitorul atunci? Eu n-am facut nimic, nu stiu, nu cunosc, miorlau-miorlau.
    Zît!
    • +10 (10 voturi)    
      Din nou Basescu (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 20:57)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      a avut perfecta dreptate si ne-a spus un adevar. Ponta este un MINCINOS!
  • +8 (8 voturi)    
    ponta (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 20:39)

    argus43 [utilizator]

    Ponta minte asa cum respira! Inca nu v-ati obisnuit cu modul de a fi al lui copy-paste?!?
  • +9 (9 voturi)    
    Victor Ponta minte. Asta e stire? (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 21:02)

    Andrei Florian [anonim]

    Oricate dovezi veti aduce ca argument, Victoras va spune ca dumneavoastra mintiti. Scenariul este deja clasic. Ma intreb daca a spus vreodata adevarul.
  • +5 (5 voturi)    
    dar mazeta (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 23:28)

    sfinxsoft [utilizator]

    Unde-i mazeta? Sa nu comenteze el/ea nimic?
    • +7 (7 voturi)    
      Si Vrajitorul dintr-un Os.. (Joi, 29 noiembrie 2012, 1:24)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui sfinxsoft

      ...si nenea colonelul (de serviciu) care e ocupat cu doctoratul. Si nu neaparat ultimul pe lista... El Montesquieu...

      Ce sa zica si ei? Ca stiu si ei ca Poanta este cel mai mincinos politician de dupa 90. Dar ura pentru Basescu este mai mare decat orice crima din lumea asta. Ce sa mai vorbim de niste mitomani ca Poanta.
  • +7 (7 voturi)    
    Bravo (Joi, 29 noiembrie 2012, 5:39)

    AlinL [utilizator]

    Bravo HotNews!
  • +2 (2 voturi)    
    nu stie stanga ce face ''G I O'' (Joi, 29 noiembrie 2012, 9:46)

    pita [utilizator]

    Ponta vezi ca ti sa tras plasa , cazatura in cap , poate fi fatala,'' gura pacatosului adevar graieste''.
    DA DOAMNE !
  • +1 (1 vot)    
    Pivniceu_proiect lege anticoruptie (Joi, 29 noiembrie 2012, 11:57)

    Vdtot [utilizator]

    "...Art.12 2 (1) Activitatile specifice culegerii de informatii care presupun
    restrângerea exercitiului unor drepturi sau libertati fundamentale ale omului se
    efectueaza numai în situatiile în care..."
    Intrebari:
    1. dece este un enunt restrictiv? care este motivul pentru ORICE fraudare adusa economiei tarii,pentru ORICARE din situatiile in care SRI identifica prejudicii aduse economiei nationale ( vezi cazurile ce fac n prezent obiectul cercetarii DNA!) fac obiectul modificarii atributiilor SRI?;
    2. daca controlul activitatii SRI se (mai) exercita de catre parlament, MJ a cerut un aviz consultativ acestuia?
    3.dece in motivarea "necesitatii" restrangerii atributiilor SRI, nu se face trimitere la "abuzurile SRI", la "victimele" interceptarilor facuite de acest serviciu?
    Pana la urma, dna.Pivniceru acrediteaza ideia ca pot fi comise delicte economice ce "nu aduc prejudicii sigurantei nationale", ca, de exemplu (doar...), daca ai vandut transformatoare reparate, ATENTIE, celui de la care le-ai cumparat, la un pret mai mare decat cel al unui transformastor nou, vanzatorul (pe care din "pura" intamplare il cunoaste si dna...) trebuie exceptata de sesizarea SRI? cred ca "croitoreasa" acestui proiect de lege, a folosit la "coaserea "acestui" prea multa "atza alba"!