Minte Victor Ponta sau este dezinformat de Mona Pivniceru? Vezi expunerea de motive care insoteste propunerea Ministerului Justitiei de modificare a legii sigurantei nationale si a legii de functionare a SRI

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Miercuri, 28 noiembrie 2012, 15:39 Actualitate


HotNews.ro va prezinta expunerea de motive prin care ministerul justitiei propune modificarea legii de functionare a SRI si a legii sigurantei nationale, desi premierul Victor Ponta a declarat ca "nu a auzit de o asemnea intentie" si ca "Guvernul nu intentioneaza sa opereze astfel de modificari." Expunerea de motive se gaseste pe site-ul Ministerului Justitiei. Documentul a fost creat pe data de 1 octombrie si intrat pe circuitul avizarii. In final se regaseste lista ministerelor care trebuie sa avizeze modificarile propuse de ministerul justitiei la legea de punere in aplicare a noului Cod Penal, care presupune modificari aduse si altor legi, intre care si cele in discutie (SRI si siguranta nationala).
  • Modificarea propusa de MJ limiteaza drastic atributiile SRI. In esenta, informatiile obtinute in baza mandatelor de siguranta nationala nu pot fi utilizate pentru a documenta cazuri de mare coruptie, criminalitate organizata, etc. Daca modificarea va intra in vigoare, numeroase dosare de mare corutie deja aflate in instanta risca sa fie compromise.

"Proiectul propune o serie de modificari, importante, la Legea nr. 14 din 24/ 02/ 1992 privind organizarea si functionarea Serviciului Roman de Informatii, Legea nr. 535/2004 privind prevenirea si combaterea terorismului, respectiv Legea nr. 51/ 1991 privind siguranta nationala a Romaniei, avand in vedere atat necesitatea conformarii acestor legi speciale cu principiile si limbajul noului Cod de procedura penala, cat si cu jurisprundenta CEDO in materie, emisa atat cu privire la alte state",
se arata in expunerea de motive a proiectului de ordonanta pentru modificarea legii de aplicare a noului Cod penal. Vezi in link-ul de pe site-ul Ministerul Justitiei intreaga expunere de motive sau in documentul salvat in Scribd:


Legi Dezbatere Publica


Documentul, asa cum apare pe site-ul Ministerului Justitiei, a fost creat pe data de 1 octombrie 2012. Asta inseamna cu o zi inainte ca Parlamentul sa adopte legea de aplicare a noului Cod Penal. Altfel spus, Parlamentul nu apucase inca sa voteze legea de aplicare a Noului Cod penal, ca Ministerul Justitiei avea deja in plna sa o modifice in cateva puncte esentiale: legile sigurantei nationale si legea de functionare a SRI.
  • Vocea Rusiei (24.08.2012): "Dacă se va reuşi păstrarea majorităţii parlamentare, USL ar putea recurge la modificarea legilor care vizează activitatea unor instituţii importante: DNA, Parchet şi CCR. Este probabil ca pe lista de priorităţi să fie incluse Legea Audiovizualului (echipa mediatică are nevoie de spaţiu de manevră) şi Legea Siguranţei Naţionale. Atât SIE cât şi SRI pot deveni ţintele unor anchete parlamentare." (Vezi detalii aici)
  • Nota: Guvernul a modificat, marti, prin OUG legea de functionare a CNA care oferta "spatiu de manevra" din moment ce sanctiunile aplicate de CNA nu mai trebuie platite pe loc ci abia dupa judecarea contestatiilor in instanta. Ministerul Justitiei a initiat modificari la legile sigurantei si SRI. Ambele recomandari sugerate de Vocea Rusiei cu o luna ianinte au fost astfel realizate.
Legea de aplicare a noului Cod Penal a fost depusa in Parlament in martie 2011 si a fost votata in  Camera Deputatilor, for decizional , pe data de 2 octombrie. A fost publicata in Monitorul Oficial in 24 octombrie 2012 si va intra in vigoare in 2014. Vezi aici traseul legii

Premierul Victor Ponta a dezmintit, miercuri dimineata, la postul B1TV, stirea potrivit careia Guvernul ar intentiona sa modifice legea privind punerea in aplicare a Noului Cod penal, modificare prin care informatiile obtinute pe mandate de siguranta nationala pot fi utilizate ca proba in instanta doar in cadrul dosarelor care vizeaza infractiuni la adresa securitatii nationale.

"Nu am in intentie asa ceva. Nu stiu de unde a aparut  subiectul. La guvern nu a aparut acest proiect de lege. Nu am auzit de o asemenea intentie. Daca cineva din guvern va propune acest lucru, nu sunt de acord si nici nu o sa-l promovez. Guvernul mai are mandat pana la intrarea in atributii a noului Parlament, adica 20 decembrie. Tot acest subiect este unul fals. Sper sa nu fie o simpla dezinformare de campanie electorala", a spus Ponta, intr-o interventie la B1 TV.

Surse guvernamentale au declarat pentru HotNews.ro ca Guvernul este pe cale sa limiteze drastic atributiile SRI si posibilitatea serviciului de a valorifica in instanta, ca probe, informatii care privesc marea coruptie obtinute pe mandat se siguranta nationala.

Modificarile operate la legea sigurantei nationale, daca vor intra in vigoare, ar avea ca efect si compromiterea unor dosare de coruptie deja incepute in temeiul unor mandate pe siguranta nationala deoarece probele vor fi declarate nule, au precizat sursele citate.

Modificarea cheie prevede, in esenta, ca informatiile obtinute pe mandate de siguranta nationala pot fi utilizate ca proba in instanta doar in cadrul dosarelor care vizeaza infractiuni la adresa securitatii nationale. Modificarea, initiata de Ministerul Justitiei, se afla in prezent pe circuitul guvernamental al avizarii.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5544 vizualizari

  • +26 (30 voturi)    
    Ponta nu minte niciodata (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 15:56)

    Cataleya [utilizator]

    El doar ignora adevarul.
  • +23 (27 voturi)    
    Socant!!!!!!! (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 16:00)

    mgbyte [utilizator]

    Copy paste minte! Incredibil!!
    • 0 (4 voturi)    
      De aceea avem minte, (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 18:40)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui mgbyte

      sa mintim! Cine reproduce originalul de fiecare data ca papagul spune de fiecare data adevarul.
  • +20 (24 voturi)    
    ... (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 16:00)

    sictireanu [utilizator]

    Varianta 1, bineinteles. Ponta nu mai stie de mult ce inseamna sa spui adevarul, atat de bine i-a intrat in reflez minciuna
  • +23 (27 voturi)    
    ehee (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 16:04)

    V44 [utilizator]

    Sa vedem daca la anu' vom mai putea posta aici... Ca se cam ingroasa treaba... :(
  • +18 (22 voturi)    
    Acum stiu de ce, (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 16:05)

    FLORIO [utilizator]

    Nu mai face armata repetitie generala: Pt ca vor sa le aghete pe tancuri pancarte USL si aia au refuzat. Hihi. Acum pe bune,. Cine mai crede in guvernul asta?S-au ca astia au intantii bune? Chiar si bugetarii o sa se convinga ca nu e asa cum au crezut ei. In tot estul Europei sunt bugetari dar in nicio tara asa da nehaliti ca la noi si melancolici dupa "timpurile alea bune":
  • +22 (26 voturi)    
    Minte Victor Ponta este pleonasm (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 16:09)

    ovidiu35 [utilizator]

    Premierul minte...Premierul minte...premierul minte...luminata!
    cautati pe google Victor Ponta si veti gasi cuvantul plagiat, asa ca Minte Victor Ponta este deja Pleonasm.
    Exista in lume o tara condusa de-un hot, In care televizorul le-a luat mintile la toti! Europa intreabe cum de romanii accepta un premier plagiator , Rapsunsul prieteni e vanare de vant , caci vantul e el insusi, un mare...infractor!
  • +17 (21 voturi)    
    Citat (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 16:10)

    Trojan.H [utilizator]

    Mafioti, vinzatori de tara, tradatori. Am citat din Anca Boagiu.
  • +18 (22 voturi)    
    nuuuu, (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 16:13)

    o8561 [utilizator]

    asa e el prost!

    Si ce e mai rau este ca noi astia normali ne vom chinui sa scoatem piatra aruncata de el in lac.
  • +19 (23 voturi)    
    Eu pun pariu ca minte de ingheata! (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 16:18)

    Andy500 [utilizator]

    Cine mai e cu mine?
  • +21 (25 voturi)    
    evident ca minte (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 16:23)

    Gobelin [utilizator]

    la fel, intrebat despre cealalta OUG, cu CNA-ul, s-a legat doar de una din prevederi, cea mai domestica,
    si care se aplica tuturor, legata de transparenta finantarii publicitatii .
    despre celelalte prevederi, scrise cu dedicatie pentru Latrine, n-a pomenit o vorba, pisoiasul.
    si l-a mai si trimis pe Zaharescu sa se umple de tot ... rahatul, in fata jurnalistilor.
    modificarea asta la CPP e cu dedicatie pentru Catalin Voicu, si alti "meseriasi" din PSD, care a fost agatat si deja condamnat in prima instanta, tocmai pe baza interceptarilor dintr-un alt dosar.
    da' bineinteles, Ponta e fata mare, ca de obicei!
    Ca om politic e mai gretos si mai penibil chiar si decat mentorul sau, cel cu ouale de Pasti vopsite in dungi.
  • +6 (14 voturi)    
    Un fel de ... (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 16:28)

    ciolanos [utilizator]

    ghici ghicitoarea mea :)) ?
  • +18 (22 voturi)    
    minte (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 16:28)

    dum_i [utilizator]

    minte

    regimul fascisto-mafiot se instaleaza incet incet.
  • +17 (21 voturi)    
    E in firescul lui sa minta! (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 16:29)

    Motzic [utilizator]

    Face la fel ca si cu modificarile legii de functionare a CNA: nu exista, nu mai sunt de actualitate- ca sa castige timp 'de manevra'.
    Si apoi ne trezim cu legea.
  • +17 (21 voturi)    
    Daca sunt amandoua?! (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 16:30)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Doar sunt uslasi; e posibil orice, mai ales cu tonta!
  • +15 (19 voturi)    
    marioneta ponta (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 16:31)

    mircearh [utilizator]

    Pentru a mia oara , prin situatii concrete si clare se dovedeste situatia deloc benefica pentru Romania a pontacului :
    - Ori minte de ingheata apele, nici nu conteaza cat de vizibil sau la indemana e adevarul
    - Ori e un papagal pe care il dribleaza toti smecherii din USL care trag sforile
    Imaginati-va inca 4 ani de scene de genul asta .... e ingrozitor.
  • -19 (23 voturi)    
    "numeroase dosare de mare corutie"? (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 16:32)

    costache2 [utilizator]

    "numeroase dosare de mare corutie deja aflate in instanta"?
    Care sunt acelea? Ce-ar fi sa dati cateva exemple? Cine sunt cei care au fost interceptati pe "siguranta nationala" si au ajuns in instanta pe "mare coruptie"?
    • +12 (16 voturi)    
      Le gasiti in presa. (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 16:50)

      Motzic [utilizator] i-a raspuns lui costache2

      si pe hotnews, puteti sa cititi despre ele:http://anticoruptie.hotnews.ro/
      • -7 (13 voturi)    
        da, dar nu despre ele e vorba! (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 17:13)

        costache2 [utilizator] i-a raspuns lui Motzic

        V-am rugat sa nominalizati dosare aflate in instanta in care inculpatii au fost ascultati pe motiv de "siguranta nationala"! Cele de pe anticoruptie.hotnews.ro sunt niste dosare "uzuale" de coruptie. Unii au fost interceptati, dar nu pe "siguranta nationala". Altii nici macar nu au fost interceptati (in cazul lui Chiuariu). Care sunt, deci, numerosii corupti interceptati pe "siguranta nationala", d-le Tapalaga??? Sau totul se reduce la mult "zgomot de fond"...
        • +8 (12 voturi)    
          Voicu e unu' (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 17:34)

          Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui costache2

          iti ajunge, sau mai caut si altii?
          Balan iti spune ceva?
          ha?
  • +13 (17 voturi)    
    minte (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 16:34)

    cotora [utilizator]

    ca de obicei minte "pisicuta", iar pivniceru, nu este straina, acestia vor ca romania, sa devina un stat mafiot si corupt, instituionalizat
  • +16 (20 voturi)    
    apa trece,ponta rămâne.... (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 16:35)

    gica43 [utilizator]

    Sunt convins ca ponta a mințit,minte și va minți-probabil până pe 21 dec.inclusiv.Dar câți dintre celebrele 7,4 milioane cred sau sunt interesați de acest fapt ? Scopul-jos Băsescu-scuză mijloacele usl,nu ? Precum se intâmplă de secole in Romania,vom avea (după 9 decembrie)ceea ce merităm.
  • +16 (20 voturi)    
    Pontescu (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 16:38)

    A_D [utilizator]

    Cred ca s-a molipsit si el de la bravul lui purtator de cuvant Zaharescu. Nici sa minta nu mai pot, la cate prostii debiteaza in fiecare zi.
    Pacat ca lumea nu le vede adevarata valoare, orbiti de ura fata de Basescu. Vor sa ne faca pe toti sa stam cu mana intinsa la firimiturile lor. Nu au nici cea mai vaga idee cum sa scoata tara asta din criza.
  • +19 (23 voturi)    
    jenant (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 16:40)

    WOLAND [utilizator]

    Ar fi o gluma daca nu ar fi de plans. Cum adica minte sau e dezinformat? Toate demersurile acestui cabinet, mai ales cele trecute prin ordonanta de urgenta, sunt indelung analizate si urmaresc un impact direct cu beneficiar imediat.
    E trista comparatia cu un "pisoias" pentru ca acest premier pune in practica cu un tupeu fantastic toate demersurile oamenilor din spatele structurii USL, iar apoi tine conferinte de presa in care le explica jurnalistilor creduli cum intentiile sunt dintre cele mai bune, de la interesul national in sus, iar in cazul in care cineva totusi se sesizeaza si observa cat de ilegale sunt toate aceste demersuri si ce urmaresc de fapt, da un pas in spate cu gratie si se declara dus in eroare.
    Mai duce pe cineva de nas? Spre nefericirea noastra da, pe foarte multi.
    Mai tine minte cineva minte cazul Grajdan? A fost prima dovada a acestui tip de atitudine si prima sceneta jucata de premier in fata noastra. De atunci au fost nenumarate si tot mai exista jurnalisti care isi pun intrebarea asta din titlul articolului.
    • +7 (11 voturi)    
      ah, nu (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 17:34)

      brita [utilizator] i-a raspuns lui WOLAND

      dl. Tapalaga nu e naiv, insa nu cred ca-si poate exprima opiniile atit de frust precum putem noi, comentatorii anonimi.
      multora le-a luat ceva timp sa se trezeasca din socul initial - pur si simplu n-au putut crede de ce e in stare acest Ponta (si acolitii) ; exemplul dvs. cu Grajdan(ul) e bine de reamintit, mie una inca de atunci mi-au sunat toate sirenele mentale - a alarma de gradul zero!!
      este absolut clar: acesti indivizi "nu au mama, nu au tata", nici urma de fibra morala sau de constiinta.
  • +23 (27 voturi)    
    Cum va place regimul voiculescu? (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 16:41)

    triciupa [utilizator]

    Iata cum, pas cu pas, acordul sinistru incheiat cu dogaru este pus in practica. Lovitura de stat din vara continua in pas de mars. Nu trece o zi fara un nou atac la institutiile statului de drept, nu se scurg 24 de ore fara o lovitura de berbece in zidul care separa penalii de oamenii cinstiti. Mai e putin, mai e un pic pana cand marele nimic o sa puna laba pe noi. Mai avem o clipita si chelnerul penal fenechiu (da, individul asta e un fost chelner) va fi ministru!!!
    Va place regimul voiculescu, voua, celor 7,4 milioane? Ah, inca va place pentru inca nu doare la buzunare...OK, mai vedem peste 6 luni.
    • +13 (17 voturi)    
      le place (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 16:46)

      WOLAND [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      Pentru ca nu trec prin creier, ci prin burta toate aceste demersuri ale cabinetului Ponta.
      Modificarea legii audiovizualului, facuta special pentru Voiculescu. Prin ordonanta de urgenta. A trecut aproape neobservata.
      La fel va trece si acest nou demers. Ciudat e ca multe nici nu mai apuca sa fie comentate.
      Cine mai tine minte ca securistul dovedit Voiculescu a demisionat din Parlament si apoi candideaza din nou, facand alba-neagra cu dosarul de coruptie printre instante?
  • +26 (30 voturi)    
    conferinta de presa (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 16:50)

    silviust [utilizator]

    - Domnule Ponta, v-au dat informaţii cei de la MJ despre propunerea de modificare a legii siguranţei naţionale şi a legii de funcţionare a SRI?
    - Mi-au!
    • +10 (14 voturi)    
      genial! (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 17:09)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui silviust

      felicitari!
  • +7 (11 voturi)    
    ce pierde? (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 17:31)

    Bragaru [utilizator]

    El propune si se face ca nu stie. Si apoi ce pierde pontulica daca mai incearca odata?

    Asa cum a facut si cu referendumul... Ce l-a costat sa il faca? La plezneala... daca iese, iese, daca nu... mai bagam o fisa
  • +4 (6 voturi)    
    ponta minte prin definitie! (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 17:56)

    skolko [utilizator]

    pana cand va recunoaste ca a plagiat in teza de doctorat si isi va face "mea culpa" in fata natiunii!
  • +3 (5 voturi)    
    Dezgustator acest mitoman (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 18:08)

    admus [utilizator]

    Tragic sa avem un astfel de exemplar candidat in politica romaneasca, detinator de functie publica inalta si conducator de partid.
  • +4 (6 voturi)    
    iarba-i verde, ceru-i albastru, (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 18:10)

    __alex__ [utilizator]

    ponta-i mincinos... si romania se pregateste sa intre in coma.
  • +1 (3 voturi)    
    Gubernia Romania (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 18:44)

    Andrei Florian [anonim]

    Astia mai au putin si dau o OUG princare se ca Vocea Rusiei este, de fapt, Vocea Romaniei.
    Cine isi va intoarce scaunul?
  • +2 (4 voturi)    
    Cine sustine USL? (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 19:11)

    paul155 [utilizator]

    Durerea mare ramane numarul mare de PROSTI care nu vad,nu inteleg si sustin acest grup de mafioti!
  • -1 (5 voturi)    
    O poza cu Morar te face Justitiar!!! (Joi, 29 noiembrie 2012, 8:37)

    OvidiuDiaconescu [utilizator]

    Salutare tuturor,

    De ce in presa romaneasca se propaga atat de mult anti-campania (electorala, desigur)?? De ce nu mai vedem politicienii promitand marea cu sarea, ci tot mai mult vedem mizerii zburand de la o tabara la cealalta si invers, in presa (fie televizata, pe suport de hartie, sau online)??? Este campanie electorala dragilor, si unde fiecare tabara a realizat cu un gust amar ca promisiunile facute degeaba sunt.. ce sunt ele de fapt - degeaba, singurul mod credibil in care mai pot iesi la vorbitor este sa se inarmeze cu acuze care de care mai colorate la tabara adversa; plecand de la trivialitati ca "X e pedofil", "Y merge la c*rve" etc, la fapte serioase si notabile ca "X ia spaga", "Y e culpabil de trafic de influenta", "Z e capusa pe banul comunitar", pana la regine ale dramei ca "jurnalistul" Tapalaga, care duc totul in extrem si ne prezinta scenarii post-apocaliptice, in care nu mai exista justitie, nu mai exista nimic decent in tara (cum se face ca mereu articolele de felul asta au USL in titlu???). Apoi se pozeaza mandru cu justitiarul Morar (pt care am toata stima, pana acum), dar vine sa ne spuna de ce USL e rau??? Nu vedeti o contradictie aici?

    JUSTITIA E OARBA, NU TINE CONT DE CULOARE POLITICA. Dle Tapalaga, hotarati-va!! Fie puneti la zid ce e cu adevarat culpabil in tara asta, indiferent de culoare politica (A se citi "inclusiv PDL"), fie ramaneti la campania electorala mascata grosolan in articolele de presa pe care le postati.

    Si ma scuzati, am ramas fara ghilimele.


    Zi frumoasa!
    Ovidiu