Victor Ponta spune ca va discuta luni cu Traian Basescu pe tema plecarii la Consiliul European/ UPDATE Ponta: Discutia nu are niciun rost

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 21 iunie 2012, 22:14 Actualitate | Esenţial


Premierul Victor Ponta a declarat la Suceava ca va mai avea o discutie luni cu presedintele Traian Basescu pe tema plecarii la Consiliul European, cand va fi la Palatul Cotroceni, pentru sedinta CSAT, dar si pentru a participa la ceremonia de depunere a juramantului de catre ministrul Culturii desemnat Puiu Hasotti si, probabil, de catre ministrul desemnat al Educatiei, Ecaterina Andronescu, transmite Agerpres.

Ponta a spus ca a primit agenda finala a reuniunii de pe 28 iunie care are doua puncte importante, respectiv cresterea economica si locuri de munca, precum si bugetul Uniunii Europene.

"Cresterea economica si locurile de munca sunt propuneri la nivel european facute atat de presedintele Comisiei Europene, domnul Barroso si Francois Hollande si de alti premieri, pentru ca acolo sunt premieri (...) Al doilea punct este bugetul UE, adica exact ceea ce am discutat la Bucuresti cu alti noua prim ministrii si cu Barroso. Ori acolo lucrurile sunt foarte clare, care este pozitia Guvernului Romaniei, cum vedem alocarea de fonduri structurale si de coeziune, dar in acelasi timp este obligatia mea si este unul din cele mai dificile puncte sau cea mai dificila provocare pentru Guvernul Romaniei, aceea de a asigura pentru 2014-2020 un mecanism administrativ care sa functioneze mult mai bine, ca sa nu mai patim ce am patit acum, cand banii stau la Bruxelles iar noi ne imprumutam de la institutii financiare internationale si de la banci (...) N-are nicio legatura cu presedintele", a spus, joi, Ponta.

UPDATE Ponta, la RTV: Discutia cu Basescu pe tema Consiliului European nu are nici un rost

Premierul Victor Ponta a declarat ulterior joi seara, intr-o interventie telefonica la Romania TV, ca Palatul Cotroceni a transmis MAE o lista cu delegatia pentru Consiliul European pe care el nu se regasea, dar la Bruxelles a fost trimisa lista de la Guvern. Ponta a precizat ca discutia pe care urmeaza sa o aiba saptamana viitoare cu Traian Basescu pe tema Consiliului European nu are nici un rost, dar el nu face altceva decat sa urmeze procedurile institutionale.

Victor Ponta a confirmat ca Presedintia a trimis la MAE lista cu componenta delegatiei pentru Consiliul European, condusa de Traian Basescu, insa a aratat ca ministerul condus de Andrei Marga a transmis la Bruxelles memorandumul intocmit pe baza propunerilor Guvernului.

Intrebat ce rost mai are, in aceste conditii, discutia cu Traian Basescu, Ponta a raspuns: "Strict personal, nu are nici un rost discutia, dar institutional vreau, cand merg la Bruxelles, sa respect un punct de vedere agreat si de Parlament si de Guvern si, daca se poate, si de presedinte. Dar institutional, daca pot sa spun ca am consensul Parlamentului, al Guvernului si al presedintelui... asa este corect".

Intrebat ce se va intampla daca pe 28 iunie va veni la Bruxelles si Traian Basescu, Ponta a aratat ca deja componenta delegatiei a fost transmisa. "Sigur ca m-am gandit si la aceasta varianta, dar am convingerea ca va fi evitata o astfel de situatie", a conchis Ponta.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3907 vizualizari

  • +45 (45 voturi)    
    pontache, ce facusi tata? (Joi, 21 iunie 2012, 22:22)

    Ion Zapada [utilizator]

    acum negociezi.....iara te-a prins marinaru' in offside (pentru tine ofsaid, ca am vazut cat de bun esti la engleza prin dreptul la replica din Nature ) ?

    baiatule, io zic sa-ti iei jucarele si sa ne lasi in durerea noastra.
    • +13 (15 voturi)    
      S-a facut cu aplauze (Vineri, 22 iunie 2012, 0:03)

      serbanb [utilizator] i-a raspuns lui Ion Zapada

      Stiti cum fac astia la Consiliu? Or sa intre... si o sa... il aplaude circa 5 minute. va fi jenant de tot.

      Mang - furt intelectual - nu am de ce sa-mi dau demisia
      Adrian severin - mita - nu am de ce sa imi dau demisia
      Ponta - furt intelectual - nu am de ce sa imi dau demisia...

      ASTIA IS EI!
  • +51 (53 voturi)    
    Stai acasa Victor! (Joi, 21 iunie 2012, 22:26)

    Daniels22026 [utilizator]

    Domnule Victor Ponta, discutati degeaba cu presedinte.

    Iar la Consiliul European, daca va duceti, nu veti avea nicicum aprobarea sefului statului. Insistati degeaba. Sinteti plagiator, descoperit recent, si neserios, descoperit demult. Presedintele tarii nu va poate trimite nicaieri, sa ne reprezentati international. De fapt ne reprezentati deja foarte rau in presa internationala, si fara sa mergeti la reuniuni.
  • +48 (50 voturi)    
    Ponta la brutarie (Joi, 21 iunie 2012, 22:30)

    LoveRomania [utilizator]

    Domnule ponta nu ai ce cauta in UE, acolo vei fi fluierat pentru ca esti un infractor, plagiatul este pedepsit de legea penala.
    Pe noi nu reprezinti, reprezinti doar partidul infractorilor (PSD) care impreuna cu un alt partid la fel de cinstit (PNL) ati cumparat parlamentari, stiam ca cumparatul de voturi este infractiune

    Eu sunt un om care a studiat in facultate si nu sunt de acord sa fiu reprezentat in UE de un infractor
    • +8 (10 voturi)    
      Ponta la brutarie (Vineri, 22 iunie 2012, 1:09)

      cetateteanuTurmentat [utilizator] i-a raspuns lui LoveRomania

      ditto.
      numai ca brutarii sunt oameni cinstiti. ponta la puscarie. i-ar tine de urat sinucigasului nereusit.
  • +39 (41 voturi)    
    Nesimtire e putin spus (Joi, 21 iunie 2012, 22:42)

    ty [utilizator]

    USL-asi nu au tineri de calitate in rindul lor?
    • +11 (13 voturi)    
      ba da (Vineri, 22 iunie 2012, 0:04)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui ty

      De calitate inferioară.
  • +39 (41 voturi)    
    Demisia! (Joi, 21 iunie 2012, 22:47)

    sapok [utilizator]

    Ponta ar trebui sa isi dea demisia si sa uite de Consiliul European! Ponta este un hot ordinar. De cand a terminat teza de doctorat si de cand si-a publicat lucrarile respective pana in aceasta secunda, Ponta a furat si fura in continuare. Prin lucrarile lui el isi insuseste in continuare ideeile si cuvintele altora. Pana cand el nu recunoaste furtul, sau pana o institutie legitima nu recunoaste plagiatul, Ponta, PREMIERUL Romaniei, continua sa fure!!!!
  • +8 (10 voturi)    
    demnitate (Joi, 21 iunie 2012, 22:57)

    xuleasca [utilizator]

    daca nu are rusine fata de noi, poporul roman, macar de UE ar trebui sa aibe
    • +9 (9 voturi)    
      demnitate (Vineri, 22 iunie 2012, 1:11)

      cetateteanuTurmentat [utilizator] i-a raspuns lui xuleasca

      rusinea incepe acasa. de noi sa ii fie rusine plagiatului. de intelectualii cinstiti, care muncesc ani in sir pentru o diploma. adica, asta fura diplome, dar ca ministru, poate fi cinstit??? cat de prosti ne cred astia, domle?
  • +9 (11 voturi)    
    Citez: «Bancul zilei...» (Joi, 21 iunie 2012, 23:05)

    MaraZ. [utilizator]

    Bancul zilei (Joi, 21 iunie 2012, 21:47)

    Palu [utilizator]
    Victor Ponta merge in vizita la Spital la Nastase. Intra pe usa si striga: "La o parte, la o parte ca sunt doctor!"
    • +6 (8 voturi)    
      Bancul Zilei (Vineri, 22 iunie 2012, 1:12)

      cetateteanuTurmentat [utilizator] i-a raspuns lui MaraZ.

      ...rectificare:
      'la o parte, la o parte ca sunt dottore!'
  • -8 (10 voturi)    
    plagiatorii contra coloneii (Joi, 21 iunie 2012, 23:09)

    evoque [utilizator]

    o fi plagiat ponta nu zic nu, pentru ca asta a fost sistemul de invatamant, insa nici cu coloneii turcescu, blejnar, falca nu imi este rusine.
  • +19 (21 voturi)    
    ******** (Joi, 21 iunie 2012, 23:24)

    Cataleya [utilizator]

    Cred ca de data asta, Ponta nu mai prea are ce discuta cu Basescu pt ca, se pare ca Basescu a renuntat si-l lasa pe mongoloid sa plece la Bruxelles.
    Si mai cred ca de data asta, Ponta ar vrea ca Basescu sa fie cel care merge acolo.
  • +24 (26 voturi)    
    Ponta se face vinovat de abuz in serviciu (Joi, 21 iunie 2012, 23:34)

    reformist [utilizator]

    Daca Ponta i-l impiedica pe seful statului sa-si exercite atributiunile se va face vinovat de abuz in serviciu . Deja Ponta se comporta dictatorial , a obstructionat Curtea Constitutionala sa-si desfasoare activitatea cu ajutorul unei adunaturi parlamentare conjuncturale . In numele Parlamentului incearca sa instaureze dictatura , ori asta se cheama abuz . Ponta abuzeaza de functia de prim-ministru incalcand Constitutia.
    • +7 (7 voturi)    
      Ponta se face vinovat de abuz in serviciu (Vineri, 22 iunie 2012, 1:14)

      cetateteanuTurmentat [utilizator] i-a raspuns lui reformist

      de acord, dar de ce tace curtea constitutionala pe tema asta? noi de ce nu iesim in strada?
  • +7 (9 voturi)    
    nu se dezminte (Vineri, 22 iunie 2012, 0:04)

    mara88 [utilizator]

    asa cum ai plagiat,asa vrei sa uzurpezi isi locul Domnului Presedinte la C.E.ponta,tu ti-ai cam incheiat mandatul-stai acasa, te-ai plimbat suficient saptamana trecuta pe banii nostri.Nu ne reprezinti!!!
  • +7 (9 voturi)    
    ”Sinucidere?!” , Plagiat?” (Vineri, 22 iunie 2012, 0:27)

    elena-bc [utilizator]

    Totul la acesti USL-isti este mizerie , minciuna , praf in ochii romanilor !!!Tupeul si aroganta astora este insa atat de mare incat nici nu mai realizeaza cat au devenit de ridicoli in fata lumii care s-a cam schimbat de cand ei conduceau cu mana de fier si acum vor s-a faca la fel !Ponta a catadixit sa-i traga de urechi pe cei de la NATURE improscandu-i cu noroi cum face si va face si in continuare cu noi toti in tara daca nu facem ceva .Zice ca vrea acum sa-i fie verificata teza IN TARA si de o COMISIE DE ETICA numita de el cu ai lui : DaSIGUR CA O VOR GASI superORIGINALA !!! Sa vedem ce va urma .Probabil ne vom face iar de rasul lumii !!!
    • +3 (3 voturi)    
      Subscriu (Vineri, 22 iunie 2012, 4:27)

      apoliticus [utilizator] i-a raspuns lui elena-bc

      foarte corect tot ceea ce ati scris.
  • +5 (7 voturi)    
    nesimtire maxima... (Vineri, 22 iunie 2012, 0:36)

    math [utilizator]

    ...dar ce facem? Presimt ca vom sta si vom scrie pe forum iar rasturnacul va merge la Bruxelles sa faca poze si sa reprezinte Romania. Plagiatul care pare evident si absolut penibil ca si declaratiile ulterioare chiar nu conteaza?

    Cred ca tot la teoria cu mamaliga vom ajunge. Basescu nu stiu daca mai are vreo solutie care sa nu fie ceva extrem si jenant gen Nastase vanatorul..
  • +7 (9 voturi)    
    n-ai tu habar ce e aia discutie, Ponto (Vineri, 22 iunie 2012, 0:43)

    zaboo [utilizator]

    la voi la pesede e ca voi sau deloc; nu chemi, mai bine, minerii?
  • +7 (7 voturi)    
    RPCR (Vineri, 22 iunie 2012, 2:10)

    Sartoris [utilizator]

    Bun venit in Republica Parlamentara Comunista Romania!
  • +6 (6 voturi)    
    In urma recentelor evenimente, cum sa va spun..... (Vineri, 22 iunie 2012, 2:25)

    Andrei Florian [anonim]

    Basescu nu doreste sa se afiseze in public cu un premier atat de compromis in ochii Europei. Are si el prieteni, rude, demnitate. Ce scuze ar mai putea gasi presedintele ca sa isi justifice rusinea de a face parte din aceeasi echipa cu unul care umbla cu ciunga in par?
    Niciuna!
  • +8 (8 voturi)    
    Gata , s-a rezolvat ! (Vineri, 22 iunie 2012, 2:56)

    micul [utilizator]

    S-a publicat si in Toronto Star editia tiparita din 19 ale lunii si anului curent pag A13 stirea despre plagiatul domnului Ponta !
    M-au si intrebat colegii de servici cine-i pramatia asta .
    • +7 (7 voturi)    
      Gata, s-a rezolvat. (Vineri, 22 iunie 2012, 3:38)

      cetateteanuTurmentat [utilizator] i-a raspuns lui micul

      am vazut si eu. dar tot degeaba, plagiatorul din fruntea tarii nu isi da demisia. iar noi ne facem neamu de ras cu acesti infractori de drept penal drept conducatori.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu suntem o tara de hoti ! (Vineri, 22 iunie 2012, 13:59)

    virgo39 [utilizator]

    Nu meritam sa fim reprezentati de un premier plagiator dovedit !
    Ponta da-ti demisia ! Uita ce te-au invatat mentorii tai. Daca mai ai un dram de ratiune, incearca sa-ti castigi cinstit existenta. Nu trebuie sa astepti pana la toamna pentru ca sa fii scos definitiv din istorie.