Ministrul Finantelor, Bogdan Dragoi: Cifrele macroeconomice permit majorarea salariilor

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 30 aprilie 2012, 15:52 Actualitate | Esenţial


Situatia macroeconomica din prezent permite majorarea salariilor, a anuntat luni, ministrul de Finante, Bogdan Dragoi, cu ocazia discutiilor pe care premierul desemnat Victor Ponta le va avea cu delegatia Fondului Monetar International, relateaza Agerpres.

"Situatia de astazi permite revenirea salariilor, si cifrele macro permit acest lucru in urmatoarele cinci - sase luni", a spus actualul ministru de Finante.

Presedintele PSD, Victor Ponta, premierul desemnat, va avea luni o intrevedere cu delegatia Fondului Monetar International.

Potrivit unui comunicat al PSD, intalnirea se va desfasura la sediul USL din soseaua Kiseleff nr. 57 cu incepere de la ora 16,00.

Presedintele PSD, Victor Ponta, a declarat, duminica, la depunerea candidaturii lui Sorin Oprescu pentru un nou mandat de primar general, ca isi doreste ca delegatia FMI, BM si CE, care se afla in aceste zile la Bucuresti, sa plece din Romania cu o noua scrisoare de intentie.

"Din momentul in care mi-am asumat raspunderea sa formez un nou guvern, evident ca imi doresc ca acest guvern sa obtina votul de incredere si sa putem gestiona cat mai rapid un guvern cu puteri depline in treburile tarii. (...) Intentia mea si interesul Romaniei este ca delegatia sa plece din Romania cu noua scrisoare de intentie, semnata de catre un guvern care are asemenea puteri", a afirmat Victor Ponta.

Reprezentantii Fondului Monetar International si cei ai Comisiei Europene si Bancii Mondiale au inceput marti sa lucreze la Bucuresti in cadrul celei de-a cincea evaluari a Acordului stand-by aflat in derulare cu autoritatile romane.

Acordul dintre Romania si FMI a inceput la 31 martie 2011 si este unul de tip preventiv, ridicandu-se la 3,1 miliarde DST, respectiv 3,6 miliarde de euro, reprezentand aproximativ 300% din cota pe care Romania o are la FMI.

















3872 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    bai daca ziceti voi (Luni, 30 aprilie 2012, 16:04)

    ioio [anonim]

    eu nu va cred!
    • -3 (3 voturi)    
      dsa... (Luni, 30 aprilie 2012, 17:18)

      maras [anonim] i-a raspuns lui ioio

      pe tariceanu ..l-ai crezut ..cand a lasat visteria goala?
      • +3 (5 voturi)    
        asa asa da-i la cap (Luni, 30 aprilie 2012, 18:45)

        ovidiu [anonim] i-a raspuns lui maras

        Boc cu Base au zis exact la fel acum 4 ani. Ca sunt bani pentru majorari, si acum avem inca 25 bln EUR datorii. Perfect!
        O sa fim slugi pe viata...
        • +2 (2 voturi)    
          Salarii intregite poimarti (Luni, 30 aprilie 2012, 22:45)

          explicatorul [anonim] i-a raspuns lui ovidiu

          Nimeni nu spune sa nu ai datorii atata vreme cat le poti plati, manageria si nu te coplesesc.USA au datoria cea mai mare din lume, tari precum Franta si Marea Britanie au si ele datorii imense dar le pot plati, intr-o situatie mai dificila sunt Italia, spania si Portugalia ca sa nu mai vorbesc de Grecia.Grija FMI este sa dea bani dar sa aibe si de unde sa-i ia inapoi.Atata vreme cat ei iti dau banii si tu in loc sa-i inmultesti ii dai pe mici si bere de 1Mai normal ca nu o sa poti sa-i dai inapoi.O sa arati FMI-ului buzunarele goale ridicand din umeri.Ori FMI-ul tocmai asta vrea sa impiedice sa se petreaca...
  • +6 (8 voturi)    
    Oare de ce nu mă mir (Luni, 30 aprilie 2012, 16:04)

    dt [anonim]

    evident că se pot mări salariile, doar vin alegerile :)
  • +14 (18 voturi)    
    Pacat... (Luni, 30 aprilie 2012, 16:06)

    Alin [anonim]

    Daca chiar asa stau lucrurile, imi pare rau ca usl-ul va lua crema.. si va da bine in ochii populatiei (cel putin partea mai dezinformata) si nu se vor bucura de plusul de imagine inainte de alegeri cei din guvernul Boc care si-au sacrificat imaginea politica pt a stabiliza tara.
    • +5 (5 voturi)    
      sau... (Luni, 30 aprilie 2012, 16:33)

      mishu [anonim] i-a raspuns lui Alin

      ...asa zic pedelistii, bugetarul pune botul, usl-ul vede ca de fapt nu sunt bani, nu au cum sa mareasca salariile si si-o ia in diuza. Castiga....?
    • 0 (8 voturi)    
      Tata prostilor si a cozilor de topor ... (Luni, 30 aprilie 2012, 16:43)

      fostfan [anonim] i-a raspuns lui Alin

      Ne meritam soarta. Suntem o tara de prosti condusa de partide alcatuite din cozi de topor.
      Care "Situatia macroeconomica din prezent permite majorarea salariilor" ?
      Pentru ce Romania are o datorie externa de 100 miliarde de Euro ? Cat este dobanda pe an la aceasta datorie ? 5% ? 10% ? Platim o dobanda de 5 sau 10 miliarde de Euro pe an ?
      Pentru ce nu scrie Hotnews si despre asta ?
      Ce ai facut Dle Basescu ? Pentru asta te-am votat ? Ne vor salva Ponta si Antonescu ? Hai sa fim seriosi. Va trebui sa iesin din nou in strada ?
      • +3 (3 voturi)    
        Datoria (Luni, 30 aprilie 2012, 17:33)

        Gheorghe Buhac [anonim] i-a raspuns lui fostfan

        Datoria noastra este sa fim corecti .
        Statul Roman are o datorie de 20 mld euro care se va achita la termen conform contractului cu o dobanda de 3% pe an . Cele 80 mld euro le au investitorii privati care au facut investitii in Romania si sunt garantati de Statul Roman - asta ca sa avem locuri de munca -vezi MITTAL ASTEEL Galati , DACIA RENAULT Pitesti-Mioveni , etc , etc
        Zvonurile alarmiste nu fac bine nimanui .
        Gheorghe Buhac
        • +1 (1 vot)    
          Sa fim corecti ? (Marţi, 1 mai 2012, 9:59)

          utug [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe Buhac

          John Perkins:
          "Noi [Statele Unite] am construit cel mai mare imperiu din istoria lumii prin manipulare economica, inselaciune, frauda ... Noi folosim Banca Mondiala, FMI, ca instrumente de colonizare ...Noi am impovarat alte tari cu datorii insuportabile ... am creat guverne surogat care doar in aparenta reprezinta popoarele lor dar de fapt sunt slugile noastre ...
          Statele Unite folosesc globalizarea pentru a insela tarile sarace de trilioane de dolari ... Faptul ca mai putin de 5% din populatia globului consuma 25% din resurse iar jumatate din populatia lumii se confrunta cu foamea sau saracia, reprezinta o consecinta a acestui capitalism de prada ... "
          ["We’ve built the largest empire in the history of the world ... ... through economic manipulation, through cheating, through fraud ... We turned the World Bank, the IMF... into colonizing tools. We ... burdened other countries with unmanageable debts ... we created surrogate governments that appeared to represent their people but in reality were our servants ... the U.S. Uses Globalization to Cheat Poor Countries Out of Trillions ... The fact that less than 5 percent of the world's population lives in the United States and consumes more than 25 percent of its resources while about half the rest of the world are either starving or threatened with starvation is a terrible indictment against this ... predatory capitalism. "]

          In:
          Text + Video (Real Audio Stream) in:
          http://www.democracynow.org/2004/11/9/confessions_of_an_economic_hit_man
          sau:
          http://www.amazon.com/Confessions-Economic-Hit-John-Perkins/dp/0452287081/ref=pd_sim_b_2
          • 0 (0 voturi)    
            erratun: (Marţi, 1 mai 2012, 10:36)

            utug [anonim] i-a raspuns lui utug

            In loc de:
            http://www.democracynow.org/2004/11/9/confessions_of_an_economic

            Se va citi:
            http://www.democracynow.org/2004/11/9/confessions_of_an_economic_hit_man
            ____
            Banca Mondiala nu este realmente o banca mondiala si nici sora acesteia nu este deloc o banca mondiala; aceste banci sunt mai curand banci ale Statelor Unite, deghizate in banci internationale" ["World Bank is not really a world bank at all; it is, rather a U. S. bank. Ditto, its closest sibling, the IMF ... " John Perkins]

            Can you negotiate with the IMF & World Bank?
            http://www.negotiations.com/questions/IMF-World-Bank-corruption/
            J Perkins - Confessions ...
            http://www.amazon.com/Confessions-Economic-Hit-John-Perkins/dp/1576753018
            [... World Bank is not really a world bank at all; it is, rather, a U.S. bank. Ditto its closest sibling, the IMF]
  • +2 (4 voturi)    
    De ce nu se micsoreaza CAS? (Luni, 30 aprilie 2012, 16:17)

    La [anonim]

    Daca tot sunt bani (desi eu imi pastrez rezerva), de ce nu se micsoreaza CAS-ul? Ar ajuta pe toata lumea, nu doar bugetarii (marea majoritate)- care tot cer chestii, dar te trateaza ca c.. cand ai nevoie de ei / de chestii de la stat !
  • +3 (3 voturi)    
    SISTEMUL (Luni, 30 aprilie 2012, 16:56)

    LEC [anonim]

    are o inertie foarte mare; nu se va schimba mare lucru, pentru ca nu are cum...
    Micsorezi CAS-ul..., da, pai fie tai din alocatii bugetare colo si colo , fie mai pui o taxa in alta parte ; de redus evaziunea, nu se pune problema , in opinia mea, pentru ca noii veniti, sa zic asa ,,, au o foame de le este uscat gatul.

    Iar fostii , greu , greu, se vor lasa scosi
    Vechiul dicton , ramane valabil

    Schimbarea sefilor, bucuria prostilor!
  • +3 (5 voturi)    
    off doamne (Luni, 30 aprilie 2012, 17:01)

    mihaigalos [utilizator]

    Ok fratilor, daca euro cade vom manca pamant. Nu ai cum sa majorezi salariile cand toate din jur tarile impun masuri de austeritate. Bagati cocosei la ciorap ca vine foamete.. :'(
  • +2 (2 voturi)    
    stire nesatisfacatoare (Luni, 30 aprilie 2012, 17:05)

    oarecare [anonim]

    daca minte ministrul sau e pur si simplu prost (informat)?
    in romania mai ales, credibilitatea guvernului si politicienilor este destul de mica. In cazul asta, e normal ca orice afirmatie sa fie facuta cu argumentele de rigoare, si fara speculatii, si intrigi politice

    parerea mea, ca avem de unde: din imprumuturi
  • 0 (0 voturi)    
    care cifre "macro"?! (Luni, 30 aprilie 2012, 17:07)

    costica [anonim]

    Ce-a facut Romania in Trim I 2012??!
    Ca in Trim IV din 2011 a fost scadere economica!!
    Cum stam la capitolul VENITURI realizate fata de cele planificate ?!
    Dar la capitolul CHELTUIELI ?!
    Vorbe, vorbe goale, fara argumente!
    Un Ministru de Finante NU vorbeste fara CIFRE!!!
    Vorbeste vorbe goale, altfel....
  • 0 (2 voturi)    
    Dragoi Abereaza!!! (Luni, 30 aprilie 2012, 17:16)

    Trader [anonim]

    Cel putin pana in noiembrie, nu trebuie marita anvelopa salraial!Sacrificiul de pana acum trebuie quantificat in performanta economica!!!!PDL-isti dau sfaturi sinucigase!!!
  • 0 (0 voturi)    
    e bun asta mic... (Luni, 30 aprilie 2012, 17:18)

    oins [anonim]

    cred ca mama lui Dragoi e foarte mandra..

    are si de ce....
  • +1 (3 voturi)    
    Bogdan Dragoi e ministru PDL (Luni, 30 aprilie 2012, 17:21)

    george [anonim]

    adica aia de ziceau ca nu sunt bani acum cand le-a picat guvernul brusc sunt bani...:)