UPDATE  Predoiu vrea sa-l mentina pe Daniel Morar la sefia DNA pe toata perioada de delegare de 6 luni

de Attila Biro     HotNews.ro
Marţi, 7 februarie 2012, 13:01 Actualitate | Esenţial


Daniel Morar
Foto: AGERPRES
Procurorul general Laura Codruta Kovesi a prelungit cu sase luni mandatul procurorului-sef al DNA, Daniel Morar. "Delegarea a fost dispusa incepand cu data de 13 februarie 2012, pentru o perioada de 6 luni, ca urmare a incetarii actualului mandat detinut de domnul procuror DANIEL MARIUS MORAR", se arata intr-un comunicat al Parchetului General. Daniel Morar este la al doilea mandat ca sef al DNA.

UPDATE Ministrul interimar al Justitiei, Catalin Predoiu, a declarat, marti, ca intentioneaza sa-l mentina pe Daniel Morar in functia de sef al Directiei Nationale Anticoruptie intreaga perioada de sase luni de delegare a procurorului, inainte de a desemna un candidat pentru conducerea DNA, potrivit Agerpres. El a precizat ca nu a ajuns la o concluzie pentru nominalizarea unui candidat la functia de procuror-sef al DNA.

"Delegarea este pentru 6 luni. Intentionez sa utilizez tot acest interval pentru a lua cea mai buna masura", a declarat premierul interimar, intr-un briefing la Guvern.

'Am discutat, zilele si saptamanile anterioare, cu procurorul general aceasta chestiune. Pot sa va spun ca nu am ajuns la o concluzie privind nominalizarea acum a unei persoane care sa fie potrivita pentru aceasta functie si de aceea am convenit ca cea mai buna solutie ar fi sa beneficiem de mai mult timp pentru a cantari aceasta propunere pe care ministrul Justitiei trebuie sa o faca. Sunt convins ca in perioada imediat urmatoare ne vom putea concentra si pe acest subiect, astfel incat persoana nominalizata sa continue o activitate in care sa fie incadrata in criteriile de performanta si legalitate la DNA", a declarat Predoiu.


"Prin ordin al doamnei Laura Codruta Kovesi, Procuror General al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie, s-a dispus delegarea domnului procuror DANIEL MARIUS MORAR in functia de procuror sef al Directiei Nationale Anticoruptie", se arata intr-un comunicat al Parchetului General.

Comisia Europeana va prezenta miercuri 8 februarie raportul pe Justitie care potrivit unor informatii neoficiale contine aprecieri pozitive la adresa DNA. Referitor la coruptie, documentul consultat de RFI Romania arata ca DNA si-a continuat activitatea imbucuratoare.


Context

Activitatea DNA a fost tinta crititicilor publice la finalul anului trecut in special din partea presedintelui Traian Basescu. Cu toate acestea in noiembrie presedintele si-a exprimat optiunea pentru ca Daniel Morar sa primeasca o delegare de sase luni la conducerea DNA. Citeste mai jos cateva din luarile de pozitie ale sefului statului: 

  • 9 ianuarie 2012. Traian Basescu: ¬DNA-ul tot aresteaza primari. Nu reuseste cu inalta coruptie, cu Nastase, Mitrea, cu Pacuraru... nu reusesc dosarele.¬
  • 21 decembrie 2011. Presedintele Traian Basescu a lansat un atac fara precedent la adresa procurorilor DNA. Presedintele a criticat metodele de ancheta, sentintele obtinute in instanta, a acuzat procurorii ca distrug cariere, a amenintat cu extinderea raspunderii magistratilor si a incurajat Parlamentul sa ceara dovezi.
  • 14 noiembrie 2011. Presedintele a vorbit despre mandatul sefului DNA, Daniel Morar. Intr-un interviu pentru TVR, Traian Basescu a declarat ca mandatul lui Morar se incheie in februarie 2012 si ca optiunea sa este ¬sa cer procurorului general sa-i dea o prelungire pana in iunie, un interimat¬. Presedintele insa nu a facut un agajament ferm mentionand ca in februarie va lua o decizie clara. 
  • ¬Conform legii, seful DNA, ca de altfel si procurorul general, nu pot avea decat doua mandate de trei ani. In februarie 2012 isi incheie mandatul. Nu numim la tv procurorul general. Institutiile nu sunt institutii pe care scrie "proprietatea Traian Basescu" sau Daniel Morar. Daca discutam tehnic, optiunea mea este sa cer procurorului general sa-i dea o prelungire pana in iunie, un interimat, pentru ca Daniel Morar a mai avut interimate intre primul si al doilea mandat. As vrea sa ramana in functie si pana la raportul MCV, din vara. El fiind unul dintre principalii pioni ai raportului. Cred ca se va putea acest lucru, din punct de vedere legal. Cand ajunge la capatul mandatului, vom vedea", a declarat Traian Basescu.

Citeste si Va supravietui DNA in anul alegerilor? Transformarile lui Traian Basescu si Victor Ponta

In 2008 dupa ce primul mandat al sefului DNA Daniel Morar a expirat ministrul Catalin Predoiu a nominalizat-o pe Monica Serbanescu la conducerea DNA. Traian Basescu a respins in acel moment nominalizarea. Dupa cateva luni ministrul Predoiu il sustinea pe Daniel Morara pentru al doilea mandat ca sef al DNA. Citeste aici detalii despre pozitia lui Catalin Predoiu fata de nominalizarea lui Daniel Morar la sefia DNA.   








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3840 vizualizari

  • +31 (41 voturi)    
    o declaratie d-le Nastase? (Marţi, 7 februarie 2012, 13:04)

    nimica [anonim]

    ha,ha,ha

    astia (usl) isi taie venele.....

    ha,ha

    bravo d-le morar, jos palaria
    • -14 (14 voturi)    
      "astia isi taie venele" ca e mai putini de 50! (Marţi, 7 februarie 2012, 16:41)

      pruteanu [anonim] i-a raspuns lui nimica

      ce v-as mai trimite odata la scoala, sa va vad daca sunteti in stare sa luati BAC-ul fara spaga asa cum vrea Funeriul vostru la Educatie!!!!
      • +7 (7 voturi)    
        Apolitic (Marţi, 7 februarie 2012, 17:24)

        ady624 [utilizator] i-a raspuns lui pruteanu

        Poți te rog să ne spui cum ar fi trebuit să zică?

        Mulțumesc anticipat,
        Adrian
      • +9 (9 voturi)    
        Pai corecteaza-l (Marţi, 7 februarie 2012, 17:45)

        ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui pruteanu

        pruteanule.
        Zii tu cum se zice :)
        Isi tau venele? =))
      • +2 (2 voturi)    
        Nu fi modest. (Marţi, 7 februarie 2012, 18:05)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui pruteanu

        Nici la USL ,nu intalnesti numai academicieni.Si apropo de academicieni,ce zici de academia de politie,academia de ed.fizica si sport,academia gica hagi,etc.Intentionat am scris cu litere mici,pentru-ca nu merita ,dar absolventii de la acele scoli pot fi numiti academicieni?Sa stii ca nimic din ce am spus aici ,nu a fost cu intentia de a te supara,ci de a pune lucrurile in fagasul lor.Toate partidele au oameni si buni si rai.Si destepti si prosti.Asa-i viata.Nu pot fi toti exceptionali.Cine a crezut asta a murit .Sa inecat cu o rafala de gloante.
      • +2 (2 voturi)    
        lumineaza-ne (Marţi, 7 februarie 2012, 20:09)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui pruteanu

        spune-ne tu cum e corect
    • -4 (4 voturi)    
      Poate aflam (Marţi, 7 februarie 2012, 20:19)

      Curiosu' [anonim] i-a raspuns lui nimica

      Si in baza carei dispozitii legale( care nu exista) s-a dispus prelungirea mandatului. Sau , mai conteaza legea in tara asta ? Toti se cred nemuritori uitand ca dupa ei poate vine cineva si ii intreaba, asa simplu, de ce ?
  • +24 (32 voturi)    
    In sfarsit... (Marţi, 7 februarie 2012, 13:08)

    Cataleya [utilizator]

    ...o veste cat se poate de buna!
  • +25 (31 voturi)    
    oops (Marţi, 7 februarie 2012, 13:10)

    nano2k [utilizator]

    veste cam proasta pentru nastase...
    • -8 (8 voturi)    
      pai? (Marţi, 7 februarie 2012, 17:54)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      Ce legatura are cu nastase? E si judecator acum morar? Eu stiam ca e doar procuror.
      • +8 (8 voturi)    
        propuenre (Marţi, 7 februarie 2012, 17:58)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui justin

        in locul tau l-as intreba direct pe nastase. el stie exact de ce il uraste atat de tare pe D. Morar...
        • -6 (6 voturi)    
          ok! m-ai convins! (Marţi, 7 februarie 2012, 19:06)

          justin [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

          Am crezut ca e vorba de altceva! Acum ca mi-ai deschis ochii e clar ca lumina zile!
      • +2 (2 voturi)    
        Doua cuvinte... (Marţi, 7 februarie 2012, 21:06)

        Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui justin

        ...pt tine, dragul meu : Recurs ! Ha,ha,ha....
  • +28 (34 voturi)    
    O veste buna. (Marţi, 7 februarie 2012, 13:11)

    Vlad [anonim]

    Sa speram ca si magistratii isi vor face treaba de acum incolo, nu doar DNA-ul.
    • +1 (1 vot)    
      e imposibil? NU, e chiar OK! (Miercuri, 8 februarie 2012, 9:19)

      naiv [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      Laura Kovessi la Curtea Constitutionala (o poate numi presedintele indiferent de URLETELE Pivniceresei). Iar Daniel Morar - procuror sef al Ro. Vor creste vanzarile de pampers, caci multi din PSD isi vor uda panatalonii.
  • +28 (32 voturi)    
    Ca sa moara de ciuda (Marţi, 7 februarie 2012, 13:27)

    legolas1979 [utilizator]

    Bombonel! si Pontulica, si toti coruptii din romania...eh..dar stati linistiti...mai rezista cateva luni pana vine USL-il si pun ei lucrurile la punct...asa cum au invatat de la tatucu' Ilici
  • -22 (34 voturi)    
    suntem in campanie electorala, DNA duduie (Marţi, 7 februarie 2012, 13:38)

    Wizard of Oz [utilizator]

    pai cum altfel?
    UNPR cum a aparut? Cum au fost smulsi suficienti parlamentari de la opozitie ca sa nu mai aiba majoritate?
    Cum s-a rasturnat compozitia parlamentului (in dispretul electoratului, care nu mai este reprezentat proportional)?
    DNA a fost, este si (asa vrea Basescu) va fii cheia pastrarii puterii de catre Ba se(s)cu & Co.
    • +21 (27 voturi)    
      Sunteti in vacanta de ani de zile... (Marţi, 7 februarie 2012, 14:11)

      Craiovean [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

      Dar vacanta asta este mentala pentru voi, cei care credeti ca un tatuc taie si spanzura in tara.
      Baietas, compozitia Parlamentului a fost schimbata inca de la abjecta lege electorala din 2008 ( 46% dintre deputatii si 53% dintre senatorii PNL au intrat in Parlament de pe locurile 2,3,4 in frunte cu Antenescu.)
      Apoi va faceti ca nu vedeti raportul de activitate al DNA in ultimii ani, fie ca este vorba despre putere, fie despre opozitie.(90% din dosarele inaintate in instante au fost cu condamnare, fie suspendata sau cu executare, si doar 10% au fost achitari).
      Sa vedeti trai pe vatrai cand va veni un nou procuror, dupa chipul si asemanarea lui Ponta .
    • +14 (18 voturi)    
      haha (Marţi, 7 februarie 2012, 15:00)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

      voi sunteti ca scoafa moarta in cotet, care blocheaza si usa cu fundul. In afara de bete in roate si chiul la greu, ZERO.
    • +6 (6 voturi)    
      ca sa fie clar: (Marţi, 7 februarie 2012, 18:48)

      interbelic [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

      prin introducerea votului uninominal, alegatorul voteaza in primul rind persoana, apoi partidul din care provine persoana. Persoanele nu s-au schimbat. Ele si-au schimbat partidul (mai exact si-au infiintat altul) din diverse motive: de constiinta, din oportunism, din interes, din santaj, din scirba pentru cei care au incercat sa-i santajeze etc. Dar alegatorul este la fel de bine reprezentat pentru ca el a a votat uninominal nu pe lista de partid. Miscarea lor este perfect democratica. DNA este ceea ce ne-am dorit (noi, cetatenii obisnuiti - poate nu si voi) dintotdeauna: o stavila in calea coruptiei endemice.
  • +23 (31 voturi)    
    Excelent, d-le presedinte Traian Basescu! (Marţi, 7 februarie 2012, 13:42)

    Colette [utilizator]

    Dl Daniel Morar ar merita sa mai stea putin pe acolo, pe la DNA, macar in ciuda lui Bombo care il vedea un posibil prim ministru, asa in bataie de joc! Bine ca macar cei din Comisia Europeana il apreciaza pt. tot ceea ce incearca sa faca.. la noi, Opozitia aia democratica si paracioasa la Bruxelles ca e dictatura in Romania, nu este de acord cu independenta DNA-ului decat daca nu sunt arestati hotii lor, in frunte cu acel Voicu despre care nu se mai aude inca nimic. L-am vazut mai in planul doi, dar e acolo, nu are macar bunul simt sa dispara o perioada din atentia publica!
    • +1 (1 vot)    
      excelent candidat! (Miercuri, 8 februarie 2012, 9:21)

      prudent [anonim] i-a raspuns lui Colette

      Morar poate deveni urmatorul procuror-sef al Ro.! Iar Kovessi - la Curtea Consitutionala!
  • +19 (21 voturi)    
    fetele de la caplna (Marţi, 7 februarie 2012, 14:35)

    morarita [anonim]

    de abia astept declaratiile " fetelor de la caplna"=antonescu=ponta=nu stiu cum il cheama=pcr

    sa vezi spume la gura......
  • +12 (16 voturi)    
    DM (Marţi, 7 februarie 2012, 14:57)

    castravete [anonim]

    sa te ti balacareala securisto-comunista a antenei 3 si usl=psd=pnl=ps=PRC

    am ramas socat de inverzeala fetelor celor de la antena 3

    bravo d-le mORAR, eu personal ma bucur
  • +8 (12 voturi)    
    da (Marţi, 7 februarie 2012, 14:58)

    MirceaA [utilizator]

    asta ar fi fost bun la justitie
    • +8 (8 voturi)    
      Lasa-l acolo (Marţi, 7 februarie 2012, 17:47)

      ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

      ca face bine ce face.
  • +9 (13 voturi)    
    voi realizati? (Marţi, 7 februarie 2012, 15:35)

    kicica [anonim]

    mai copi , voi realizati ce e la gura astora?

    cu MRU si DM, ei latra mereu
    de unde?
    din studioul ANTENELOR si IREALITATILOR

    adica: vechi comunsti si securisti ,dar cu mari interese economice

    de ce sa va votez d-le ponta si d-le antonescu?

    de ce ?
  • +1 (7 voturi)    
    propunere : mandat pe viata (Marţi, 7 februarie 2012, 18:34)

    oblea [anonim]

    ce tot propuneri, delegari, discutii.
    omul e tanar, o mai duce 40 de ani in care care aresteaza tot, elibereaza tot, confica tot, etc.
    • +6 (6 voturi)    
      adrian, tu esti? (Marţi, 7 februarie 2012, 19:02)

      kcica [anonim] i-a raspuns lui oblea

      tu esti mai mama?
      sau matusa tamara?
      • -1 (3 voturi)    
        nu suntem noi da' mai stii ? (Marţi, 7 februarie 2012, 19:27)

        oblea [anonim] i-a raspuns lui kcica

        daca judecatoarele inainte sa ajunga la suprema
        trec pe la vrajitoarele de buftea,
        de ce tamara, dulce duh de matusa,
        nu i-ar aparea lui morar la ceas de seara la dna,
        mai ales pe gerul asta
        cam violet la flacara.