Cîţu: Dacă lucrurile rămân aşa cum sunt, este clar că școlile vor fi redeschise în 8 februarie

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 19 ianuarie 2021, 22:18 Actualitate | Educatie


Pregatiri scoala
Foto: Agerpres / Digi 24
Dacă "lucrurile rămân așa cum sunt" în privința evoluției cazurilor de COVID-19, este clar că școlile vor fi redeschise în 8 februarie, a declarat marți premierul Florin Cîţu, reamintind că decizia finală va fi luată în 2 februarie.
  • "Decizia se va lua pe 2 februarie. Şi noi ne uităm, zilnic primesc de la domnul Arafat statisticile şi analize şi în detaliu şi ne uităm exact să vedem cum evoluează pandemia. Este un alt lucru important pentru că noi toţi ne axăm acum pe campania de vaccinare, ceea ce e important să comunicăm, dar trebuie să nu uităm că, încă, în România există o pandemie şi la nivel global.
  • Trebuie să păstrăm măsurile de restricţie, trebuie să purtăm mască, distanţarea socială şi toate celelalte măsuri care au dat rezultate până astăzi. Monitorizăm clar, zilnic, situaţia.
  • Dacă lucrurile rămân aşa cum sunt, este clar că vom începe pe 8 februarie cu acele condiţii pe care le-a anunţat domnul preşedinte când a enunţat că vom deschide şcolile pe 8 februarie", a declarat Florin Cîţu, marţi, la Europa FM, întrebat dacă este "cale de întoarcere" în privinţa deciziei privind redeschiderea şcolilor începând cu data de 8 februarie.
Premierul a punctat că este importantă redeschiderea şcolilor, dar acest lucru depinde şi de gradul de conformare la măsurile dispuse de autorităţi.
  • "Vreau să deschidem şcolile pe 8 februarie, este important să deschidem şcolile pe 8 februarie, aş vrea să deschid toată economia, nu numai şcolile, dar depindem, bineînţeles, de cum evoluează pandemia.
  • Şi ca să deschidem şcolile, să deschidem economia, trebuie să ne vaccinăm şi trebuie să păstrăm aceste măsuri de restricţie, este simplu. Mască, dezinfectant şi să ne vaccinăm. Dacă facem aceste lucruri, veţi vedea că vom deschide economia cât mai curând", a afirmat Cîţu, potrivit Agerpres.
El a precizat în context că, treptat, restricţiile impuse în privinţa activităţilor economice vor fi relaxate, dar a adăugat că "totul este condiţionat de cum evoluează pandemia şi campania de vaccinare".

Majoritatea școlilor din România vor fi deschise din 8 februarie, adică din semestrul al doilea, iar decizia va fi luată în funcție de rata de infectare din fiecare localitate, a anumțat, în 14 ianuarie, președintele Klaus Iohannis.

În localitățile care se încadrează în "scenariul verde", toate școlile se redeschid fizic, în localitățile care se încadrează în "scenariul galben" vor merge la școală elevii din ciclul primar și cei din clasele terminale, precum și copiii de grădiniță. Dacă localitatea intră în scenariul roșu, continuă pentru un timp să meargă fizic la cursuri copiii de grădiniță și de ciclu primar, dar ceilalți nu mai merg la școală.

Ce înseamnă că o localitate se află în scenariul verde, galben sau roșu?
  • Scenariul verde - rata de infectare între 0 și 1,5 la mia de locuitori
  • Scenariul galben - rata de infectare între 1,5 și 3 cazuri la mia de locuitori
  • Scenariul roșu - rată de infectare peste 3
Ce ar urma să se întâmple din 8 februarie?
  • În localitățile din scenariul verde - toate școlile se redeschid fizic.
  • În localitățile din scenariul galben - vor merge fizic la ore copiii de grădiniță, cei din ciclul primar și cei din anii terminali, adică din clasele a VIII-a și a XII-a. Ceilalți vor face în continuare ore online.
  • În localitățile din scenariul roșu - vor merge o vreme la cursuri copiii de grădiniță și cei din ciclul primar, iar ceilalți fac ore online.
  • Dacă rata de infectare trece de 6, localitatea se carantinează și se închid toate școlile.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


4856 vizualizari

  • +8 (20 voturi)    
    ... (Marţi, 19 ianuarie 2021, 22:37)

    tirolez [utilizator]

    mda, modelul francez, inchidem scoala abia la indicele 6(!!). Am vazut ce bine le-a mers, acum nu mai au voie sa iasa din casa dupa ora 18.
  • -10 (18 voturi)    
    Bravo! (Marţi, 19 ianuarie 2021, 22:37)

    Mazeta [utilizator]

    În sfârșit, domnul premier Vasile Câțu se dovedește un om capabil, curajos și cu simțul răspunderii. România are nevoie de mai mulți oameni ca el.
    • -1 (15 voturi)    
      sigur (Marţi, 19 ianuarie 2021, 23:16)

      martel55 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      sa iti dai tu sanatatea copiilor si a familiei pe mana lui citu
  • -1 (15 voturi)    
    'zilnic primesc de la domnul Arafat' doamne ajuta (Marţi, 19 ianuarie 2021, 22:44)

    Gryphus [utilizator]

    altu care inchina la Araft ca la dumnezeu.

    el de la 'domnu arafat' primeste zilnic informatii ca altfel nu ar avea de unde sa afle. doar daca citeste pe facebook sau daca ii spune domnu arafat mai afla si el ceva

    e clar si cu catu asta, e un dezastru. slab
  • +4 (14 voturi)    
    ... (Marţi, 19 ianuarie 2021, 22:48)

    tirolez [utilizator]

    Macar daca aveau suficiente vaccinuri sa-si faca lumea doritoare de scoala in timp util. Dar am banuiala privind in jur ca aia mai vocali pentru scoala au si cea mai mica intentie de a se vaccina
    Ce se va intampla in Bucuresti cu toti copiii care
    folosesc metroul si isi vor expune intreaga clasa?
    Eh, detalii, pentru unii e suficient sa scape de copil de acasa, ca ei il duc cu masina. Dar il lasa minim 5 ore cu unii care merg cu metrou/stb etc.
    Nu era mai simplu sa incerce intai cu o parte mai mica din populatia scolara si la 2 saptamani sa masoare impactul?
    Ce se intampla daca un profesor face covid? Se duce la scoala pana pica lat, ca oricum pare ca nu-i mai pasa nimanui? Sau sta acasa si in conditiile astea nshpe clase vor sta nesupravegheate si in concluzie stand degeaba in clasa o ora in ziua respectiva?
    Nu se spune, pun pariu ca nici nu s-au gandit, vor fi luati prin surprindere , ca de obicei.
  • +3 (17 voturi)    
    nu inteleg (Marţi, 19 ianuarie 2021, 23:16)

    martel55 [utilizator]

    pe d eo parte Citu zice sa respectam regulile, printre care si DISTANTAREA, pe de alta parte vrea sa inghesuie 30-35 de copii in salile de clasa fara a repsecta nci o distanare,, cate 2 in banca....imi scapa mie ceva?abia astept sa vad cine isi va asuma rapsudnerea (si nu politic, prin simpla demisie) cand vor apare focarele in scolli in aceste conditii...si sa vedem ce le vor face celor care nu isi vor tirmite copiii la scoala in aceste conditii, din moment ce au un argument imbatabil, lipsa asigurarii conditiilor de preventie propovaduite de autoritati de 1 an de zile pe toate canalele media
  • 0 (6 voturi)    
    Daca nu sunt (Marţi, 19 ianuarie 2021, 23:17)

    VOX. [utilizator]

    Le faceti voi sa fie, fara indoiala.
  • -4 (14 voturi)    
    bravo (Marţi, 19 ianuarie 2021, 23:22)

    mihnea1976 [utilizator]

    Profesorii se pot vaccina,tinerii nu au probleme cu acest virus din cate stiu...Care ar mai fi motivele sa tinem scolile inchise?
    • +3 (13 voturi)    
      Un exemplu: (Marţi, 19 ianuarie 2021, 23:54)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui mihnea1976

      Un copil asimptomatic îmbolnăvește 1000 care vor fi asimptomatici la randul lor. Aceștia isi vor îmbolnăvi familiile ucigandu-si parintii si bunicii si ducând la 15.000 pe zi numarul de noi infecții.
      • -8 (14 voturi)    
        Just (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 0:41)

        MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

        Insa care e vina școlii ca în particular familiile nu sunt în stare sa ii izoleze pe cei vulnerabili? Adică în familie spui ca e imposibil sa izolezi o persoana vulnerabila în schimb ai pretenția statul sa facă treaba asta perfect, cu sute de mii sau milioane...
        • +5 (13 voturi)    
          ... (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 7:32)

          tirolez [utilizator] i-a raspuns lui MAGArusul

          Atunci sa deschida tot, fara restrictii. Ce mi-e o nunta, ce mi-e ca stau 35 de copii 6 ore zilnic intr-o incapere incomparabil mai mica decat un salon de nunti sau o biserica? Si cu ventilatie mai proasta.
          Dupa vina agresatilor de orice fel, acum e vina celor care imbolnavesc de covid, ca n-au fost in stare sa izoleze, obligati fiind de statul roman sa mearga zilnic la scoala. Fara sa fi avut acces la vaccin.
          I s-a pus pata cuiva sa le deschida si gata.
          N-am vazut un plan, macar asta toamna aveau niste proceduri, ce se intampla cu profesorii bolnavi, se incerca o distantare, acum, nu. Modelul criminal suedez e parfum pe langa asta.
          • -1 (5 voturi)    
            E tăcere (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 9:09)

            muvis [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

            E tăcere pe subiectul ăsta.
        • +9 (11 voturi)    
          asimtomatici (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 8:29)

          edw [utilizator] i-a raspuns lui MAGArusul

          copii sunt asimtomatici, nu stii ca au luat si au dat mai departe virusul. Cand aflii este multe prea tarziu, deja familia este infectata, a dat si pe altii si tot asa.
          • 0 (2 voturi)    
            Daca copiii sunt asimptomatici (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 15:16)

            MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui edw

            Familiile cu risc ii pot trimite intr-un regim internat (izolat) iar familiile fara risc ii pot tine acasa. In acest fel toata lumea merge mai departe. Dar iti spun eu: peste 6 luni vom fi tot in aceeasi situatie.
      • -5 (7 voturi)    
        alt exemplu (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 7:21)

        Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

        1 an de online se poate repara in 2 ani.
        • 0 (2 voturi)    
          Asa e (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 15:13)

          MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

          Insa uiti un lucru: sa zicem ca luam exemplul unui student de anul 2 (actualmente). Peste un an va fi tot in anul 2 sau va efectua diferentele - sa le zicem anul 2.5. Dar in tot acest interval nu se opresc din crestere nici elevii de liceu, nici studentii de anul 1 si nici copiii de gradinita. La anul pe langa generatia de anul 2 de acum vei avea generatia de anul 2 formata din cei de anul 1 care promoveaza in anul 2.

          Concluzia: ori repeta TOTI anul, ori vei ajunge cu clase supra-aglomerate.
      • -4 (4 voturi)    
        Vaccin... (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 9:29)

        RDU2 [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

        Cine ii opreste pe bunici si parinti sa se vaccineze acum? Sunt destule locuri libere prin tara in etapa 2, ma indoiesc profund ca cine vrea sa se vaccineze ACUM nu poate...
        • +1 (3 voturi)    
          Sper că n’ai copii (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 11:47)

          _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui RDU2

          Viitorul e sumbru cu părinți ca tine!
          Cum dracu’ să ne vaccinăm toți (vaccin plus rapel la 21 de zile) până la 8 februarie?????
          Ce s’a schimbat de când s’a trecut la scoala online până azi sau ce se va schimba până la 8 februarie?????
          • 0 (2 voturi)    
            Copiii mei nu au pierdut nicio zi de scoala fizica (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 14:04)

            RDU2 [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

            Ba am, si nu i-am tinut nicio zi in casa cat timp s-a facut scoala fizica.
            Cu masca corect purtata nu au patit nimic, nici ei nici noi, si sunt 30 copii in clasa fiecaruia dintre ai mei.
            Cine nu vrea sa riste sau se stie/simte cu probleme, poate sa se vaccineze acum - chiar daca nu face si rapelul pana pe 8 februarie, tot are sistemul imunitar un pic mai antrenat decat deloc pt a lupta cu virusul.
            Asa cum o mare parte din parinti si-au trimis copiii in toamna fizic la scoala o vor face si acum. Nu trebuie sa se vaccineze toti parintii, ci doar cei care simt ca au nevoie. Pentru ei e loc.
            Daca tu esti unul din cei cu risc sau frica, nu generaliza pentru toti parintii din Romania.
  • +1 (5 voturi)    
    De distanțare in clasele din capitală, nimic? (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 9:02)

    muvis [utilizator]

    În București clasele au peste 30, chiar peste 35 de copii. Cum se respectă măsurile de distanțare?
    Există vreo intenție la orice nivel sau instituție (primărie, inspectorat, ministerul învățământului) de a repara beleaua claselor supraaglomerate, încalcăndu-se permanent de zece ani încoace legea învățământului?

    DSP București cunoștea situația? Se uita pe avizele pentru funcționare?
    Primarii au de gând să protejeze copiii, că spațiile de funcționare sunt in curtea lor?

    Mai cu curaj domnilor profesori și mai ales directori. Țipați, că tragem greu în online cu 35 de copii și va fi și mai greu în sala de clasă.
    • -1 (1 vot)    
      inca nu i-a zis 'domnu Arafat' nimic despre asta (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 10:11)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui muvis

      cand ii spune domnu atunci face si el
  • +5 (5 voturi)    
    ??? (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 9:06)

    Paul_ [utilizator]

    In documentele primite de la DSP se spune clar ca macar un geam trebuie sa fie deschis tot timpul.

    Pana acum acel document nu a fost retras.

    Asa ca la mine in clasa geamul din fata va fi deschis.
    • +1 (1 vot)    
      aia (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 10:15)

      martel55 [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

      era valabil in toamna la 20 de grade afara....e clar ca totul se face heirupist, fara nici o viziune, fara masuri de prevedere, pe principiul scapa apoi cine poate si , in fond noi deschidem ca unii parintii au cerut-o asa ca sa raspunda ei daca nu iese bine la final, ca noi ca politicnei si primari nu ne-am facut treaba sa asiguram niste conditii sanitare minime macar de preventie