UPDATE Inspectorul școlar general din București a fost, de fapt, demis / Liliana Toderiuc Fedorca, noul inspector

de A.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 12:51 Actualitate | Educatie


Mihaela Neacsu
Foto: Facebook
​​Inspectorul școlar general din București a fost demis. Inițial, dimineață, Ioana Mihaela Neacșu a anunțat jurnaliștii că începând de luni nu va mai ocupa funcția de conducere de la Inspectoratul Școlar al Municipiului București, funcție pe care o ocupa din 2018, atunci când fostul inspector general Florian Lixandru a fost numit secretar de stat pentru învățământul preuniversitar.

La câteva ore după ce a spus că va părăsi funcția de inspector general, Ioana Mihaela Neacșu a revenit cu precizări și a menționat că a fost demisă din funcția de inspector general școlar la București. Dimineață, ea a anunțat că „începând de luni voi părăsi funcția de inspector general”. După-amiază, Neacșu a revenit cu precizări și a spus că nu a demisionat: ”Nu am demisionat! Am fost demisă! Este o diferență importantă”, a spus Neacșu.

Întrebată de ce a spus inițial că a părăsește funcția, inspectoarea a răspuns că îi pare rău că a creat confuzie.

„Îmi cer scuze că am creat această confuzie. ”Voi părăsi”, ”voi pleca” exprimă o acțiune doar, nu și motivația ei...”, a spus Neacșu.

Până acum, Ioana Mihaela Neacșu a ocupat funcția de inspector școlar general la București prin delegare, fără concurs. Ea are post de inspector școlar la Sectorul 3, luat prin concurs, unde se poate întoarce după ce pleacă de la ISMB.

Ioana Mihaela Neacșu este membru PSD, iar numele ei a fost vehiculat pentru funcția de ministru al Educației după ce în luna august Ecaterina Andronescu a fost demisă de Viorica Dăncilă, în urma declarațiilor făcute cu privire la cazul Caracal.

Din 2016, Ioana Mihaela Neacșu este consilier general al Municipiului București din partea PSD.

În locul Ioanei Neacșu vine Liliana Toderiuc Fedorca, care va prelua atribuțiile inspectorului general tot prin delegare, aceasta fiind în prezent inspector general adjunct la București, post pe care îl ocupă prin concurs.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















17908 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    PRIMA CARE A ARUNCAT PROSOPUL! (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 13:29)

    Cactus Jack [utilizator]

    ...cand urmeaza ceilalti generali de la ISJ? Au ocupat scaunelul de inspector general, pe baza unor concursuri frumos regizate. Aduceau la concurs o invatatoare, o profesoara dintr-un satuc judetean, care inaintea concursului se si retrageau, vezi Arges, Prahova, Dambovita, Olt, Valcea...etc, etc adica in majoritatea judetelor din tara. Pe urma taiau si spanzurau, angajau nu dupa meritocratie, ci dupa pila, spaga, amante, neamuri, apartanenta PSD. Lista e lunga, iar rezultatul in invatamant este submediocru, cu directorasi slab pregatiti, cu absolventi mult sub media europeana. Primul pas a facut Mihaela Neacsu din capitala, cand urmeaza ceilalti? Daca nu renunta singuri/e la functie, Orban e obligat sa-i ajuta. Defrisarea a inceput, dar mai e o cale lunga de strabatut1
    Apropos joi seara am aflat ca Vasilica Veorica are 4 case. Urla ca din gura de sarpe ca Johannis are 6 case, dar a uitat sa vorbeasca de casele proprii. Le-a cumparat din meditatii acordate la lb engleza? De asa o smechera are nevoie tara? Adica hotul striga hotii! Afara cu ea si toti acesti parveniti in lumea manageriala administrativa. ENOUGH IS ENOUGH!!!
  • +5 (5 voturi)    
    Carierista roșie (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 14:34)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Nu e singura, Sunt multe asemenea nulitati slugi politice care au ocupat si inca ocupa scaune la ISJ (cum a fost si traseista Gavrila din Iasi, azi un gunoi parlamentar psd, complice a infractorilor)
  • +4 (4 voturi)    
    Am crezut că Firea este inspector general. (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 17:06)

    asavreau [utilizator]

    Firea închidea școlile și stabilea programul la școli și grădinițe.Pe atunci se avea bine cu Dragnea și făcea asta la cererea lui,Mihaela Neacșu fiind într-o conferință cu Liviu.
  • +3 (3 voturi)    
    Asteptam directorii de scoli (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 18:04)

    SomeoneToGive [utilizator]

    Pe cand si schimbarea directorilor de scoli "renumite" din zonele centrale ale Bucurestiului? Sunt unii de foarte mult timp in functie si au dezvoltat o adevarata imparatie proprie in complicitate cu primariile. Ar trebui limitat mandatul lor la max 2 x 3 ani sau similar.
    Au devenit mai ceva ca niste CEO de multinationale. Taie si spanzura dupa placerea personala, isi bat job de angajati si de parinti. Out nenica ! Mai incercati si prin privat sa va testati competentele!
  • +5 (5 voturi)    
    Slugile din invatamant (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 18:23)

    Jolly Roger [utilizator]

    E timpul ca si invatamantul sa se scuture de slugile ce il ingradesc cu ziduri de sarma ghimpata de incompetenta!

    Sefii ISJ in primul val, inspectorii cu care au venit la pachet ii vor urma natural in neant si uitare, iar apoi poate si o curatenie generala si printre cei care nu merita sa se numeasca cadre didactice!!!

    Si poate ca peste 5-10-15 ani vom avea o generatie cu care sa ne mandrim!
  • +2 (2 voturi)    
    prin concurs? (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 18:58)

    mike_the_hunter [utilizator]

    De ce nu se ocupa toate posturile astea prin concurs si se prefera numirea pe criterii poltice?Astfel toate mediocritatile oportuniste ca aceasta madam ocupa posturi pe care altii mai buni le meritau.
    La schimbarea guvernelor ar trebuie sa se schimbe numai ministrii si secretarii de stat.
    La noi , mii si mii de persoane sunt numite politic de un guvern. Are PNL in plan sa schimbe aceasta stare de lucruri? Nu cred.
    • +1 (1 vot)    
      Are (Duminică, 17 noiembrie 2019, 6:53)

      vasile-roaita [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      dar probabil o vor pune in practica dupa alegerile parlamentare. Acum trebuie sa faca curatenie sa elimine acesti paraziti pilosi pesedisti.
  • +3 (3 voturi)    
    Și la O.P.C. sunt destui. (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 19:33)

    Tayen [utilizator]

    Cum este politrucul pesedist de Susanu de la O.P.C. Brașov care mai este director și la O.P.C.-ul din Timiș și ceva directoraș și la A.N.P.C.-ul din București.
  • +3 (3 voturi)    
    A PLECAT CUM A VENIT (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 20:49)

    credinciosul [utilizator]

    dar cu ceva malai mai mullt in desaga!
    • +1 (1 vot)    
      Are deja cv fain, de sugauca (Duminică, 17 noiembrie 2019, 4:40)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui credinciosul

      O sa faca cariera, adica nu o sa moara de foame!!!