Presa britanica: Romani care vor sa migreze in Marea Britanie posteaza comentarii rasiste despre alti imigranti

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 24 februarie 2013, 14:51 Actualitate | Diasporă


Romani care se pregatesc sa migreze anul viitor in Scotia, Londra sau Liverpool insulta orasele britanice si posteaza online comentarii rasiste in care afirma ca nu vor sa traiasca langa indieni, arabi, chinezi sau persoane de culoare, relateaza The Daily Express in editia de duminica, citat de Mediafax.

Potrivit publicatiei britanice, comentariile au fost postate pe un forum romanesc, in cadrul unor discutii pro si contra migrarii in Marea Britanie dupa anularea restrictiilor impuse romanilor pe piata muncii in aceasta tara, la 1 ianuarie 2014.

Un utilizator, Skis, afirma pe site-ul Romani Online ca familia sa doreste sa se mute in Scotia pentru sporturi de iarna in Highlands, dar comentariile sale sunt rasiste, scrie publicatia. "Nu vrem o multime cosmopolita de indieni, arabi, chinezi, etc. Vrem ceva mai linistit", scrie acesta.

Mutu, alt utilizator, descrie o "mare concentrare" de "pickaninny" (termen ofensator la adresa copiilor de culoare) in Slough, Berkshire.

De asemenea, ValiB a scris ca Leicester este "plin de indieni", iar Mickyroman ca a fost nevoit sa se mute in nordul Londrei din cauza populatiei asiatice. "Am aflat ca este plin de pakistanezi si indieni si nu stiu la ce sa ma astept din partea acestor natiuni".

Alti utilizatori dezbat care sunt zonele in care se traieste cel mai bine, care este situatia ajutoarelor sociale si perceptia lor despre viata britanicilor, scrie Daily Express, citand alte mesaje postate pe forum.

Aceste comentarii l-au infuriat pe Gerard Batten, purtatorul de cuvant pentru Afaceri Interne al UKIP, o formatiune nationalista si eurofoba. "Este ironic faptul ca oameni din Marea Britanie care isi exprima ingrijorarile cu privire la imigrare sunt acuzati de xenofobie (...) Insa exista oameni care vor sa vina in Marea Britanie, dar care nu vor sa se integreze in societatea nostra, pe baza prejudecatilor lor", a declarat parlamentarul, citat de publicatie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4770 vizualizari

  • -3 (17 voturi)    
    Efectul scontat (Duminică, 24 februarie 2013, 15:13)

    Angoasat [utilizator]

    Te intrebi de unde campania asta impotriva Romaniei si cu ce scop?cum poti distruge identitatea unei natii?prin implozie?..daca privim atenti in istoria noastra observam cum dacii dezbinati s-au lepadat de numele dac si au adoptat numele de ruman, iar acum istoria se repeta , romanii dezbinati evita sa mai spuna ca sunt romani..eventual multi cand sunt intrebati raspund ca sunt din Transilvania sau fac referire la alte nationalitati preferate,
    • -1 (3 voturi)    
      dacii (Duminică, 24 februarie 2013, 19:36)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Angoasat

      n-au fost dezbinati, ci au fost invinsi si deportati, dupa bunul obicei roman.
  • +2 (16 voturi)    
    mda (Duminică, 24 februarie 2013, 15:25)

    stefan2008 [utilizator]

    ...pai voi britanicii sunteti intr-adevar speciali. Numai ca... ar trebui sa invatati o vorba romaneasca: de ce se teme omul, de aia nu scapa.
  • -2 (20 voturi)    
    noi romani mai avem mult pentru a fii toleranti (Duminică, 24 februarie 2013, 15:50)

    razvanus [utilizator]

    Noi cei din Romania suntem putin educati, nu prea suntem adevarati credinciosi, suntem pretentiosi dar oferim putin fata de alte persoane. Romanii sa respecte mai mult alte natii deoarece Romania este o tara mica la nivel global.
    • +8 (12 voturi)    
      expilca-le asta britanicilor (Duminică, 24 februarie 2013, 16:49)

      boogeyman [utilizator] i-a raspuns lui razvanus

      pentru care tu o sa fii tot timpul un "f***ing immigrant", indiferent ca esti roman, polonez, indian sau altceva...
      • +10 (22 voturi)    
        immigrant (Duminică, 24 februarie 2013, 17:11)

        Nicolae Kidman [utilizator] i-a raspuns lui boogeyman

        Particularizezi aiurea - sunt căpşunar şi-âi spun din experienţă proprie că eşti catalogat imigrant - sau foreigner, sau gringo - indiferent de ţara în care te duci şi indiferent de naţia căreia-i aparţii. Şi asta e realitatea - EŞTI un fucking immigrant. Partea proastă e că mulţi români - şi, din păcate, cei care nu sunt în postura de-a fi imigranţi - îşi imaginează că fac parte dintr-o naţie superioară, aşaaa, God's gift to the Earth, iar ei sunt cavalerul salvator călare pe cal alb, în faţa căruia băştinaşii, plus ceilalţi căpşunari indieni, bulgari, pakistanezi, egipteni, afgani, chinezi, etc, trebuie să-ngenuncheze plini de respect. E rezultatul propagandei naţionaliste idioate România - buricul Pământului.
      • +7 (17 voturi)    
        Nimic mai fals (Duminică, 24 februarie 2013, 18:01)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui boogeyman

        Vei fi un "f-cking immigrant" doar daca esti roman, polonez, etc - adica alb. Nu-i vei auzi pe englezi niciodata luandu-se de pakistanezi sau negri. Asta era si ideea romanilor care au facut aceste observatii - ca noi, cei cu o cultura si un grad de civilizatie mai apropiate de cele ale britanicilor decat cultura pakistaneza sau cea negroida, suntem tratati ca ultimii oameni, pe cand cei de alta culoare sunt premiati si li se permite orice: sa poarte burqa, sa instituie sharia in cartierele lor, samd.

        Nu pot sa nu remarc perversitatea schimbarii acestui mesaj de bun-simt al romanilor si bulgarilor si schimbarea lui pentru a intari ideea ca noi suntem suboameni. Intr-un fel, Marea Britanie de astazi este un fel de Germanie nazista dar pe dos, in care glorificarea negrilor si pakistanezilor nu conteneste, pe cand alte natiuni de rasa alba sunt demonizate.

        Trebuie sa luam atitudine, altfel vom ajunge si noi in UK cu ecusoane galbene pe care sa scrie "roman"!
      • +5 (13 voturi)    
        f***ing immigrant (Duminică, 24 februarie 2013, 20:35)

        danbxx [utilizator] i-a raspuns lui boogeyman

        Diferentza mare, britanicii nu au votat toate scursorile sa-i reprezinte intr-un parlament sau senat cum au facut romanasii astia priceputi la toate si extrem de mandrii de ei.
  • +14 (14 voturi)    
    click (Duminică, 24 februarie 2013, 15:50)

    Vicrintor Pontonescu [utilizator]

    the daily express sunt un fel de click al englezilor? fiindca modul in care pun problema mi se pare cel putin penibil. 'click aici ca sa fii boul care afla ce discuta prostii pe un site romanesc! ziaristii nostri care nu sunt nici rasisti nici xenofobi au verificat cu google translate ca romanii sunt rasisti si xenofobi si rezultatul a fost pozitiv!!!'
    • +8 (10 voturi)    
      chiar sint (Duminică, 24 februarie 2013, 16:50)

      boogeyman [utilizator] i-a raspuns lui Vicrintor Pontonescu

      e un tabloid, dar in UK numai astea au priza la public...
      • +10 (10 voturi)    
        ah, ok (Duminică, 24 februarie 2013, 17:40)

        Vicrintor Pontonescu [utilizator] i-a raspuns lui boogeyman

        de parca dilema veche are prindere la publicul romanesc! sa fim seriosi, prostia (fiindca xenofobia deriva din prostie) are aceeasi pondere indiferent de natie. singura diferenta intre natii e gradul de civilizatie iar acolo intervin multe variabile... tabloidele trebuie lasate sa delireze in legea lor
    • +2 (2 voturi)    
      Ai dreptate dar... (Duminică, 24 februarie 2013, 18:56)

      AlinL [utilizator] i-a raspuns lui Vicrintor Pontonescu

      și OTV-ul tot un soi de tabloid era. Acum sînt în Parlament. Faptul că sîntem înconjurați de tîmpiți peste tot trebuie să ne îngrijoreze. Proști-proști dar mulți și votează. E treaba celor ce se consideră mai de soi să convingă tîmpiții că e mai bine să te deștepți decît să rămîi un bou - ori asta nu e deloc o treabă ușoară, nici în România, nici în Marea Britanie și niciunde altundeva.
      De asemenea, nu are rost să te superi pe un prost. Eu mă supăr doar pe mine însumi și pe cei pe care-i consider deștepți.

      Pentru politicienii proști am totuși o regulă specială - pentru că ei sînt speciali. Faptul că acești politicieni pun puterea în slujba prostiei lor e o crimă chiar dacă o comit inconștient, un soi de omor prin imprudență. Ca și omorul prin imprudență, prostia politicienilor nu poate fi iertată.
  • -7 (15 voturi)    
    corect! (Duminică, 24 februarie 2013, 15:50)

    CipriCiprian1309940547368 [anonim]

    Sincer este foarte corect, si asta eu de multi ani am tot scris prin forumi:
    cum de voi care va plangeti de rasism, chiar voi rasisti cu altii. Sincer, daca iei la voia intamplarii 100 nemti (care is catalogati ca nazisti), si 100 de romani tot la voia intamplarii, vei constata ca romanii is mai rasisti si cu un caracater mai prost.
    Eu chiar m-am mirat cum de sunt asa de multi oameni in romania cu opinii rasiale (chiar si mama mea), cand chiar ei sa plang ca-si discriminati.
    Dragi romani, este pe bune, o meritati, si suportati!
    Va place rasismul, ei bine, suportati.
    In loc sa mergi cu mintea si inima deschisa prin lume, iti freci mintea cu tot felu de chestii minore legate de rasa.
    Ce este interesant, este ca in de exemplu in germania, printre oamenii inteligenti (de exemplu prof. universitar) nu prea gasesti rasisti, dar in romania si printre asa-numiti intelectuali, gasesti destui rasisti.
    Si apoi tot noi de batem cu caramida in piept: noi suntem romani!!!

    Sapere Aude!
    • +2 (4 voturi)    
      Minore? (Duminică, 24 februarie 2013, 18:13)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui CipriCiprian1309940547368

      Cand vine musulmanu' si spune "Aicea la mine in cartier de astazi se ablica Sharia", ti se pare o chestie minora?

      Mai cred ca rasa alba si-a dovedit in nenumarate randuri superioritatea, fiind incontestabil faptul ca albii au fost cei care au descoperit si inventat, printre altele: penicilina, vaccinul antirabic, electromagnetismul, relativitatea, mecanica newtoniana respectiv cuantica, motorul cu abur, becul electric, avionul cu reactie, s.a.m.d., imbunatatind astfel nivelul de trai al tuturor raselor pamantului. Ceilalti nu au descoperit si realizat mai nimic in comparatie.

      Rasismul este doar o petarda aruncata de catre cei care conduc lumea pentru a-i controla si tine sub control pe cei care ar putea sa impotriveasca proiectului de colonizare a tarilor albe cu mana de lucru ieftina din tari africane sau musulmane. Iar fiindca ipocrizia nu poate fi limitata, ura britanicilor albi asupra imigrantilor este redirectionata catre alti albi, in timp ce puhoaiele de pakistanezi si negri sunt de nestavilit.
    • +5 (5 voturi)    
      Asa sa fie? (Duminică, 24 februarie 2013, 20:28)

      carmabox [utilizator] i-a raspuns lui CipriCiprian1309940547368

      Nu prea as fi de acord cu sentintele de genul asta, venind dinspre roman spre romani, si cu alte natii pe piedestal.

      Tema de gandire: eu nu ma consider rasista, si traiesc intr-una din capitalele europene cu una din cele mai variate palete de locuitori. Am colegi de toate natiile si culorile intre care nu fac nici o diferenta, am si prieteni la fel de variati. Cu toate acestea, atata timp cat sunt in Europa, n-as locui niciodata intr-un cartier cu populatie predominant araba, sau indiana, sau chineza, sau orice alta cultura semnificant departata de a mea. Nu pentru ca sunt rasista, ci pentru ca nu m-as simti in largul meu din multe pcte de vedere.

      Pe aceeasi idee, ia-ti toti profesorii tai universitari nemti (niciunul rasist) si intreaba-i care vrea sa locuiasca acolo. Confunzi doua treburi diferite sub eticheta de rasism.
  • -2 (2 voturi)    
    humor englezesc ? (Duminică, 24 februarie 2013, 16:00)

    the [utilizator]

    sau un banc duminical, asaaa, ca tot nu era ceva mai bun de scris, nici un congres, nici o conventie ...

    ca sa fiu in context = pitiful
  • -3 (23 voturi)    
    britanicii au dreptate! Romanii SUNT xenofobi! (Duminică, 24 februarie 2013, 16:15)

    horia_m [utilizator]

    Romanii aflati in europa de vest, in vizita sau in imigratie, se plang adesea de "colorati", de prezenta ALTOR straini, care, dupa parerea lor, deranjeaza "aspectul" spatiului public. Am intalnit aceste pareri extrem de des, din 1992 si pana astazi, emise de romani foarte diversi (de la profesori universitari la simpli muncitori). De fiecare data am ras de ei si le-am zis: "bine, dar tu nu esti si tu strain?". Mi-au raspuns ca ei sunt "altceva", ca nu sunt arabi sau africani, si deci ca culoarea pielii lor ii indreptateste sa fie prezenti in europa, dar pe cei "colorati" - nu! Cata prostie la romanii nostri!
    Din pacate, englezii au dreptate sa semnaleze aceste lucruri. Suntem niste rasisti cu pretentii. Cerem sa fim tratati bine, dar suntem sub nivelul celor pe care ii criticam (de ex. englezii).
    Si, dealtfel, cam ce parere au romanii nostri obisnuiti despre moldovenii de peste Prut, despre ucrainieni si altii? Nu cumva ii trateaza cu aceeasi condescendenta si precautie cu care sunt si ei tratati de catre britanici? Poate sunt si mai rau de-atat.

    Ne meritam soarta. Cat timp prostia la romani este atat de grava si de raspandita, cat timp poporul voteaza niste mincinosi la guvernarea Romaniei, nu ii vad indreptatiti sa isi ceara dreptate in concertul natiunilor europene.
    • +10 (16 voturi)    
      ipocrit (Duminică, 24 februarie 2013, 16:54)

      Angoasat [utilizator] i-a raspuns lui horia_m

      dvs iubiti tiganii? ceausescu a amestecat tiganii cu romanii in blocurile gri, pana si-au iesit din minti unii..stiu cazuri cand romani dadeau foc la usile tiganilor care faceau scandal .. si eu am intalnit multi romani care au o parere negativa despre alte natii, dar e normal..britanicii tac dar ei intre ei glumesc despre indieni, arabi pt ca sunt natii radical diferite, creeaza dezgust prin mizerie , comportament ..evident nu poti generaliza doar pt ca niste romani au scris pe un forum...vezi forumurile britanicilor unde se vorbeste despre revolutie si expulzarea tuturor strainilor..Andreas Brevnik a avut ca mentor un britanic..
      • +2 (12 voturi)    
        huh? (Duminică, 24 februarie 2013, 17:15)

        Nicolae Kidman [utilizator] i-a raspuns lui Angoasat

        Nu e vorba de ţigani - e vorba de incultură crasă, dublată de o infatuare naţionalistă de neegalat. Pentru noi americanii-s proşti, englezii-s proşti, lituanienii-s proşti, francezii-s proşti, olandezii-s proşti, polonezii-s proşti, bulgarii - ce să mai vorbim, etc.
        • -5 (7 voturi)    
          mda (Duminică, 24 februarie 2013, 18:52)

          Angoasat [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae Kidman

          atunci sa va fie rusine ca sunteti roman..dvs cum credeti ca sunt alte natii in raport cu alte natii..e acelasi lucru,probabil alte natii se exprima mai subtil ..e in gena omului sa se aciueze la un grup si apoi sa faca competitie cu altele, competitia asta pozitiva/negativa a existat si va exista tot timpul. esti in competitie pt hrana, sex si bani.
          • +3 (5 voturi)    
            ce-are una cu alta? (Duminică, 24 februarie 2013, 23:53)

            Nicolae Kidman [utilizator] i-a raspuns lui Angoasat

            Cum spuneam, exclude-i pe ţigani din ecuaţie. Să-ţi dau un exemplu de român "educat", stabilit într-un sătuc de vreo 200 de familii: "bă, frate, ce linişte-i acolo seara, toţi merg la culcare, pot să dau muzica cât de tare vreau!"

            Păi să nu-l fugăreşti cu dobermanii prin curte p-un idiot d-ăsta? Şi se mai şi ofuscă atunci când sătenii cheamă poliţia la uşa lui şi se consideră persecutat şi discriminat.
        • -2 (6 voturi)    
          pardon (Duminică, 24 februarie 2013, 20:50)

          carmabox [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae Kidman

          ...pare-mi-se ca vorbesti vorbe. Ia doi romani, amandoi cat se poate de albi, unu cuminte, religios, curat, ascultator de muzica clasica, si unu jegos, scandalagiu, manelist si violent. Ai alege sa stai perete-n perete cu el? Sau tii sa tragi intre astia mai ca tine? Acum sa zicem ca asta al 2-lea e din galati, si se intampla sa mai stii alti 200 din galati care sunt trasi pe acelasi tipar. Cunosti si zece galateni mai ca tine, mai "de treaba, si muncitori, si la locul lor".

          Intrebarea e, te-ai muta in Galati? Te numesti rasist daca nu?
    • +8 (10 voturi)    
      vrei sa afli ce inseamna rasism? (Duminică, 24 februarie 2013, 16:57)

      boogeyman [utilizator] i-a raspuns lui horia_m

      muta-te putin un UK, si nu in vizita, ci sa traiesti ceva timp acolo... SI nu mai pomeni de romanii sub nivelul englezilor, ca n-ai idee ce vorbesti... Vrei sa afli ce inseamna UK in zilele noatre? vezi "Idiocracy" (filmul), si o sa te lamuresti...
  • +2 (10 voturi)    
    mda (Duminică, 24 februarie 2013, 16:45)

    J_W [utilizator]

    In sfarsit, cu asta ne-au cam nimerit
  • +4 (16 voturi)    
    luciiciu@gmail.com (Duminică, 24 februarie 2013, 16:50)

    lucadd [utilizator]

    asta este culmea ipocriziei, dupa ce i-au tratat pe romani in fel si chip ca sa nu pronunt marele cuvante rasism (a se intelele la adresa romilor) si xenofobie (la adresa romanilor) marile voci tolerante din presa sau din politica antiimigratie se trezesc sa spuna ca romanii sunt rasisti...
    inainte de toate britilor (anti-tot) nu toti romanii sunt rasisti doar unii care nu au prea multa educatie (asa cum sunt si la voi imi imaginez)
    E cunoscut de cand lumea jocul asta prin care cei mai slabi sunt dezbinati si se baga zanzanie intre imigranti.
    Adica penultimii veniti, care au fost umiliti si tratati ca niste carpe (ei insisi interiorizand stigmatele)sunt intorsi impotriva celor care o sa vina, (polacii si asiatici impotrica romanilor, si invers)

    Poate ca o fi bine in Anglia si se gaseste de lucru dar mainstremul englez despre imigranti este de shit si nu cred ca vrea sa traiesc in asemenea atmosfera de teroare care te face vorba lumii 'din om neom"

    Desigur aceste manifestari de ura nu sunt decat exceptii sper care nu ii afecteaza prea rau pe cei de acolo carora le doresc un trai in pace cu englezii "normali"
    have a nice fck day mates
  • +2 (2 voturi)    
    ipocrizie (Duminică, 24 februarie 2013, 17:23)

    toro [utilizator]

    Un roman integrat in UK devine rasist activ fie ca vrea sau nu vreau. Deci pana la urma care e problema? Faptul ca niste romani s-au integrat sau faptul ca a fi englez inseamna sa fii rasist.
  • 0 (2 voturi)    
    Am trait s-o aud si pe asta! (Duminică, 24 februarie 2013, 18:42)

    AlinNeculai [utilizator]

    Presedintele UKIP este socat de xenofobia romanilor!
  • +2 (6 voturi)    
    Regatul de Abanos (Duminică, 24 februarie 2013, 18:42)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    Problema cu Anglia, la fel si cu Franta ,este ca accepta f. usor imigranti de culoare nonUE !Fostele protectorate si colonii englezesti si franceze sunt acceptate si au drepturi depline pt. obtinerea statutului de cetatean EUROPEAN !
    Culmea ironiei este ca sunt comentarii si atitudini xenofobe la adresa Romanilor,a Bulgarilor si in general a esticilor,care APARTIN EUROPEI nativ si cultural !
    Un pakistanez ,maghrebian sau un indian are o alta cultura ,un alt stil de viata ,mult diferit fata de un roman sau bulgar.
    Europenii din est se pot integra mult mai usor in vest ,deoarece au o cultura si valori asemanatoare.
  • +5 (5 voturi)    
    Aveam pretentia... (Duminică, 24 februarie 2013, 19:24)

    Zummm [utilizator]

    Ca Hotnews este un site de stiri serios si nu se preteaza in a posta aberatiile unor tabloide ca The Daily Mail fratele mai mare repetentilor de Libertatea si Cancan
  • 0 (6 voturi)    
    si... (Duminică, 24 februarie 2013, 19:31)

    CipriCiprian1309940547368 [anonim]

    si la fel este cu antisemitismuli.
    Am vazut atata anti-semitism prin comentariile de prin forumurile romanesti, de am ramas perplex.
    Cum poate cineva sa fie anti-semit, cand el poate n-a dat in viata lui ochi cu un evreu.
    (Si lasand la o parte ca evreii au contribuit foarte mult la standardul nostru de viata, doar daca te uiti pe lista laureatilor nobel in fizica, aproape 30% is evrei, si asemanator este si-n celelalte domenii. Fara evrei azi n-ar putea exista calculatorul sau gps-ul, etc...)

    Dar stai asa, ca noi suntem romani, cel mai luminat popor pe sub soare, si restul evident ca sunt prosti.
  • +1 (5 voturi)    
    ... (Duminică, 24 februarie 2013, 20:52)

    dragos234 [utilizator]

    Pai daca nici englezii nu stau in cartierele alea, de ce au pretentia sa stea romanii acolo?
    Englezii din ce motive nu binevoiesc sa locuiasca acolo? Nu cumva din rasism s-au mutat in alte cartiere?
  • 0 (0 voturi)    
    sili (Duminică, 24 februarie 2013, 23:47)

    sili [utilizator]

    Imi permit sa imi dau si eu cu parerea la acest subiect de stiri, desi nu locuiesc in Marea Britanie, dar cu gandul ca cineva care probabil nu are experienta vietii in alta tara din Europa sau in Marea Britanie, citeste si se gandeste cu calm si la vorbele astea pe care le voi asterne aici si va invata, sau macar va incerca sa mediteze pe marginea acestor vorbe.

    Sunt romanii rasisti sau xenofobi? Dragii mei, natura umana este aceeasi. Intre toti oamenii vei intalni cam acelasi tip de comportamente, apucaturi, dar ! dar mai mult sau mai putin cizelate dupa educatie, cultura , etc.
    Acum asa grof, o generalizare daca imi permiteti si imi cer scuze de pe acum , nu doresc sa jignesc nici un cititor dar vb aceea, romanii sunt de-ai mei deci intre noi merge: Dragii mei compatrioti, DA, romanii sunt FOARTE rasisti si xenofobi. Nu o spun cu rautate sau vreo intentie jignitoare, romanii sunt dezbinati , enofobi, rasisti si foarte foarte rai. Mie imi este rusine ca pana in ziua de azi de exemplu romanii urasc tiganii, tiganii sunt marginalizati si tratati ca si animalele in Romania si inca romanii de rand nu realizeaza ca li se atrage atentie de la adevaratele probleme in care se scalda tara aratandu-se o mica patura de tigani bogati cand marea majoritate traiesc intr-o mizerie neagra la gropi de gunoi , fara nici o sansa, fara nici o viata pentru copiii lor, copiii Romaniei ! Fratii romanilor si fii poporului roman la fel ca orisice cetatean roman !
    In afara de asta romanii ca sa fie respectati de straini se apuca foarte des sa injure tiganii, in realitate si pe internet , convinsi fiind ca tiganii sunt de vina de toata mizeria Romaniei si imaginea Romaniei de: saraci, hoti, puturosi, necivilizati, etc.
    Pe forumuri (pe care le citeste o lume intreaga) si youtube, etc se posteaza comentarii rasiste care cheama la violenta, genocide, etc. Ei, le stim cu totii.
  • 0 (0 voturi)    
    sili (Duminică, 24 februarie 2013, 23:56)

    sili [utilizator]

    Continuare:

    Dar...acum pe de alta parte, romanii sunt vazuti din V ca si un popor care vrea sa paraseasca Romania cu orice pret. Asta este. Romanii de 20 de ani, pe unde au auns, din 10, 9 au vorbit tara de origine de rau. Nimeni nu are respect petru cineva care isi vorbeste tara si neamul de rau. Asta este. Acum dragii mei romani, experienta de viata va va invata, pe cine va pleca din tara, sfatul meu este sa fiti retinuti, calmi, sa va cantariti cuvintele. Pentru ca oriunde ajungi esti un strain. Si dragii mei, veti descoperi ca si altii au xenofobii si rasistii lor, si veti descoperi pe pielea voastra ce inseamna sa fi strain in tara straina si ce mult conteaza sa fi bine primit. Va veti schimba in toatalitate parerea despre tiganii din Romania, care apropos, peste tot in V in general se integreaza, sunt respectosi, sunt uniti, se organizeaza, nu isi reneaga etnia si nici tara Romania din care provin.

    Acum pe de alta parte, stati linistiti, nici strainii nu sunt niste mielusei, nimeni in Europa in aceaste vremuri grele nu se asteapta la o invazie de Estici (Toata Europa se confrunta cu somaj mare, saracie) cu inima tresaltand de fericire si toate astea isi spun cuvantul.
    Romanilor visul meu este sa vad natia romana (romani, maghiari , tigani) ca se respecta si ajuta si pun osul si dau cu sapa in Glia Romaneasca, nu ca visul cel mai frumos este sa paraseasca tara si de acolo sa se apuce sa ponegreasca alte neamuri.

    Imi cer iertare daca am jignit vreun cititor, poate citeste cineva si mediteaza la vb mele: cand ai de-a face cu straini daca nu stii si inca nu ai experienta : taci si observi. Nu zici nimic ! nici de bine (daca nu ai ce) dar mai ales NU de rau !