Restrictiile pe piata muncii din Olanda pentru romani si bulgari ar putea fi prelungite cu doi ani

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 16 noiembrie 2011, 14:37 Actualitate | Diasporă


Ministrul olandez al Afacerilor Sociale, Henk Kamp, va propune prelungirea cu inca doi ani a restrictiilor impuse cetatenilor romani si bulgari pe piata muncii din tara sa, a anuntat miercuri postul de televiziune olandez Nos, citat de DutchNews.nl.

Potrivit Nos, propunerea ministrului urmeaza sa fie discutata in sedinta de vineri a guvernului olandez.

Kamp vrea sa limiteze imigratia romanilor si bulgarilor numai la persoanele care efectueaza munci pe care niciun alt cetatean din UE nu le poate face.

Vara aceasta, el reusit sa impuna adoptarea unei legi in parlamentul de la Haga prin care romanii si bulgarii pot primi permise de munca in Olanda doar in "cazuri exceptionale". Masura le-a interzis fermierilor olandezi sa mai angajeze muncitori sezonieri din Romania si Bulgaria, Kamp sustinand ca acestia ar trebui, in schimb, sa angajeze localnici someri.

Olanda este una dintre cele zece state UE care au mentinut restrictiile la angajare pentru cetatenii din Romania si Bulgaria, dupa aderarea celor doua tari la UE in 2007. Celelalte noua tari sunt Belgia, Germania, Irlanda, Franta, Italia, Luxemburg, Austria, Marea Britanie si Malta.

Incepand de la 1 ianuartie 2014, aceste restrictii vor trebui ridicate, iar romanii si bulgarii vor fi liberi sa lucreze in orice alta tara din UE.

Olanda a votat, de asemenea, impotriva aderarii Romaniei si Bulgariei la spatiul Schengen.


Citeste mai multe despre   


















1796 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    dutch (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 15:24)

    dreptaci [anonim]

    nu scapa nici astia(olandezii) ...mai devreme sau mai tarziu le mancam si la astia lebedele si le umplem colturile de strada cu "romani vechi"...exista o singura posibilitate ca sa se normalizeze relatiile noastre cu restul lumii normale...legi aspre care sa fie aplicate tuturor cetatenilor romani care practica cersetoria in strainatate...si mediatizare intensiva a cazurilor de cersetori prinsi la "lucru" afara care sunt "integrati" in Baragan la culesul prafului de pe frunzele patriei in folosul comunitatii...

    nu vad guvernul actual si pe basconsky sa schiteze macar ceva in sensul asta....poate cine stie....cei care vor veni dupa...
    • +1 (1 vot)    
      Dutch? (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 16:06)

      pseudo [anonim] i-a raspuns lui dreptaci

      Pai n-au scapat, stati linistit! :) Sunt deja cu zecile, poate cu sutele pe strazile Amsterdamului, acum cand inca exista restrictii de tot felul. Si da, masurile ar trebui luate si puse in practica imediat, insa ramanem cu speranta.
    • -1 (1 vot)    
      Aham (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 17:36)

      Closed [anonim] i-a raspuns lui dreptaci

      Nu stiam ca pentru cersetorie si furt iti trebuie drept de "munca" in tara respectiva. Daca e adevarat, atunci e clar, Olanda se protejeaza de hoti si cersetori interzicandu-le dreptul de munca persoanelor ce voiau sa lucreze cinstit. Asta da logica.
  • +2 (2 voturi)    
    Ei pot propune orice... (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 15:46)

    Octavian [anonim]

    ...dar nu trebuie sa uite ca, restrictii pe 2012 si 2013 se mai pot aplica doar cu aprobarea Comisiei Europene ce a recomandat in repetate randuri deschiderea pietei muncii ptr romani si bulgari. Ba,... mai mult exista o rezolutie in acest sens a Parlamentului European, adoptata in 25 Octombrie acest an.
    • 0 (0 voturi)    
      asta doar daca (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 17:08)

      Costel [anonim] i-a raspuns lui Octavian

      se retrag intre timp din structurile aferente.
      • +1 (1 vot)    
        Ar vrea ei... (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 18:10)

        Octavian [anonim] i-a raspuns lui Costel

        Pai nu prea merge: europarlamentarii olandezi au votat si ei rezolutia, care intr-adevar nu are caracter obligatoriu. Mai rau: trebuie sa vina cu dovezi clare ca piata muncii le este afectata GRAV de fluxul de romani si bulgari... si nu e! Sunt cam fortati cu usa; au stat linistiti 5 ani, dar se pare ca a venit clipa cand trebuie sa se agite.
  • 0 (0 voturi)    
    eu as tenta astfel de oameni care muncesc (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 16:17)

    ploiuesteanu [anonim]

    dar norocul nu prea le-a suras (cel putin in viata asta) sa opteze pentru incadrarea in detasamente de munca (mi-e teama ca suna cam stalinist) , bine platite, cazare si masa asigurate, care sa-mi desfasoare munci la definitivarea canalului Dunare-Bucuresti, la lucrari de cai ferate, terasamente, sosele, stabilizari de roca, etc. Avem mare nevoie de asa ceva, dar nu stim sa platim oamenii, in schimb dam milioane de euro pe reclame sterile la Eurosport, sau inauguram sali de sport in comune si catune. Decat sa ne faca de ras afara, acesti cetateni romani ar trebui sa fie tentati sa munceasca in Romania. Nu vorbesc de traficantii de carne vie, de hoti si escroci , oameni care de cele mai multe ori sunt irecuperabili. Iar celor care cersesc si comit fapte abominabile sa li se retraga cetatenia Romana.
  • +1 (1 vot)    
    am inteles (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 17:35)

    MirceaA [utilizator]

    de aici am inteles ca tratatele semnate in UE sunt hartie igienica.
  • 0 (0 voturi)    
    nu inteleg (Joi, 17 noiembrie 2011, 20:51)

    luci30 [anonim]

    care munci nu pot fii facute de cetatenii ue dar pot fii facute de estici