Luceafarul cu picioarele pe pamant: Mihai Eminescu si inflatia din Viena anului 1872

de M. Zidaru     HotNews.ro
Joi, 15 ianuarie 2009, 13:08 Actualitate | Cultură


Scrisoarea lui Mihai Eminescu
Foto: AGERPRES
Plecat in Viena la studii, Mihai Eminescu le scrie parintilor, in 1872, despre "scumpetea cea cumplita" ce-a cuprins orasul si le cere sa-i trimita "nemijlocit" banii lunari. Un Eminescu aflat in plina efervescenta creatoare, dar si in continua lupta cu realitatea dura.

Poetul scrie ca toate-celea s-au scumpit cu o a treia parte si respinge versiunea ca scumpirile ar fi cauzate de investitiile pentru Expozitia Mondiala pe care Viena urma sa o gazduiasca un an mai tirziu. "Dar eu cred ca-i numai un pretext spre-a urca preturile, caci pana la expozitie mai e un an", le scrie Eminescu parintilor.

* Citeste transcrierea scrisorii lui Eminescu catre parinti

Banii lunari, va rog a-i trimite nemijlocit dupa primirea acestei epistole - caci sunt cu desavarsire lipsit in momentul de fata. Afara de causele lesne de priceput care-si au nascere in boala mea, se mai adaoga si scumpetea cea cumplita, ce-a inceput a domni aicia. Toate-celea costa azi cel putin cu o a treia parte mai mult de cum costau inainte de-un an si la toate astea expozitia-i de vina. Asa se zice - dar eu cred ca-i numai un pretext spre-a urca preturile, caci pana la expozitie mai e un an. Va spun drept, ca traiesc cu mare greutate. In momentul in care va scriu aceste siruri ma aflu in lipsa deplina de bani, asa incat imi trebui sa imprumut dela cineva, desi si imprumutarea e grea, caci cunoscutii mei ca si mine, n`au nici ei de unde. Rugandu-va inca o data sa-mi trimiteti imediat bani, imbratisez pe Serban, pe Harieta (careia-i multamesc pentru scrisoare) pe Mateiu, va sarut manele si reman cu iubire si respect.
al Dvoastra supus fiu
Mihai






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8341 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    studenti (Joi, 15 ianuarie 2009, 13:17)

    marius [anonim]

    seamana, la alt nivel, cu scrisorile pe care le trimit azi acasa studentii Socrates. Mama trimite bani, ca cei 400 euro nu imi ajung pe luna!!! Eminescu s-a intors acasa, studentii nostri din afara nu mai vin. La ce sa vina? La mizeria de la noi.
    • 0 (2 voturi)    
      Dar Eminescu (Joi, 15 ianuarie 2009, 19:02)

      releu [anonim] i-a raspuns lui marius

      la ce s-a intors ?
    • +2 (4 voturi)    
      M.EMINESCU (Joi, 15 ianuarie 2009, 19:41)

      did [anonim] i-a raspuns lui marius

      Si marele Eminescu s-a intors tot la mizeria de la noi.Dar el se numeste EMINESCU si nu auzise cuvantul fitze"
  • -7 (15 voturi)    
    Dar Luceafarulu (Joi, 15 ianuarie 2009, 13:19)

    Era ta-su! [anonim]

    Oare de ce sa sfiia sa puna mana pre munca di gios? Au nu ii ierea dreag de munca fisica? Ierea mai bine sa faca pre Luceafarulu indurerat intre streini?
    • +2 (10 voturi)    
      ... (Joi, 15 ianuarie 2009, 13:44)

      Alina [anonim] i-a raspuns lui Era ta-su!

      s-a trezit si asta vorbind...
      tu esti taran analfabet invidios pe cei cu carte nu?
  • +13 (17 voturi)    
    Eminescu reloaded (Joi, 15 ianuarie 2009, 13:29)

    andrei [anonim]

    Luceafarl a fost dintodeauna cu picioarele pe pamant, poate prea cu picioarele pe pamant. Dar monstrul comunist l-a facut poet fara drept de apel, poet, poet poet. Eminescu era inainte de toate un jurnalist de profesie si nu orice jurnalist, ci unul cu fibra, cu filosofie, taios si incomod din cale afara. Eminescu a fost mazilit inca de cand traia, dar lovitura de gratie i-a fost data de regimul comunist. Important este ca romanii sa NU cunoasca ideile pe care el le-a predicat in timpul vietii, caci astfel de idei ar duce la o emancipare prea mare a poporului nostru - destinat sa fie tot timpul servil, tembelizat, manipulat. A citi opera publicistica a lui Eminescu este astazi un act de desteptare morala si nationala. N-o cititi decat daca sunteti pregatiti sa va fie zdruncinate fundamentele identitatii voastre. Altfel, lecturati in tihna "Somnoroase pasarele".
    • +6 (8 voturi)    
      Interesant (Joi, 15 ianuarie 2009, 14:00)

      sorin [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Interesant ... oare nici acum nu se doreste scoaterea lui Eminescu de sub eticheta de poet ? De ce nu se spune nimic in scoli sau in media despre jurnalistul Eminescu si despre rolul jucat de el in viata publica din Romania acelor vremuri ? Pentru ca pe nimeni nu intereseaza, pentru ca nu e PROFITABIL, pentru ca poti castiga mult mai multe voturi marind pensiile sau promitand salarii mai mari la bugetari decat promavand cultura. Epoca lui Eminescu a apus ... acum Vanghelie e PROFITABIL.
      • 0 (0 voturi)    
        interesant (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 1:28)

        vlad [anonim] i-a raspuns lui sorin

        De ce nu se spune nimic in scoli sau in media despre jurnalistul Eminescu si despre rolul jucat de el in viata publica din Romania acelor vremuri


        O avea legatura cu cumularea pensiilor??
  • +3 (7 voturi)    
    trist... (Joi, 15 ianuarie 2009, 14:01)

    sorinel [anonim]

    Privesc amar cum la mai bine de 100 de ani de cand ne-a parasit Eminescu, urmasii dusmanilor lui de atunci continua sa-si trimita semnale ascunse prin presa. Sunteti jalnici. :p

    "Cine-au indragit strainii,
    Manca-i-ar inima cainii.
    Manca-i-ar casa pustia
    Si neamul nemernicia!"
  • +7 (9 voturi)    
    Un alt subiect cu un mesaj negativ. (Joi, 15 ianuarie 2009, 14:06)

    gica [anonim]

    Ma intreb oare cand mai toata media va inceta in a ne sufoca chiar intoxica cu tot soiul de articole negative privitoare la situatia economica actuala ?
    In opinia mea criza din mintile noastre este cu mult mai mare decat pare a fi criza propriuzisa.Aceste articole nu fac decat sa inrautateasca situatia actuala.Vom murii de inanitie :))
    As aprecia mult mai mult articolele cu mesaj pozitiv, care indeamna la incredere si optimism.
    • +7 (9 voturi)    
      Punctul pe i. (Joi, 15 ianuarie 2009, 14:43)

      AlinN [anonim] i-a raspuns lui gica

      Suna a indobitocire. Inteleg, vine criza. Inteleg, strangem cureaua. Inteleg, unii-si vor pierde casa, destine vor fi spulberate.
      Dar nu vad un articol care sa spuna cine va fi afectat, ce sa faci sa eviti cat se poate criza.
      Criza este prezentata ca un Bau Bau, despre daca-ti inchipui ca este rau, atunci sa stii ca este mult mai rau. Iar daca se intampla ceva rau in jur , este doar inceputul, si cel care-a patit raul sa fie bucuros, pentru ca va fi mult mai rau. Daca iti cumperi ceva, orice, esti naiv si vin psihologi care-ti explica de ce esti naiv ca ti-ai cumparat varza sa-ti faci sarmale.
      Probabil s-a observat ca amenintarile evazive prind la public, si acestia citesc cu groaza, crescand astfel audienta.
      Toti care propovaduiesc "criza ce va sa vina si care va fi mult mai rea decat ne putem inchipui noi", cred ca nu au nici cea mai vaga idee despre ce se va intampla. Altfel nu-mi explic de ce nu spune nimeni ceva concret. O fi vinovata "miorita" pentru asta, o fi vinovat altceva, nu inteleg. Voiam doar sa spun ca m-am saturat de articole despre criza care nu spun nimic.
    • +2 (2 voturi)    
      criza (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 13:04)

      nemo [anonim] i-a raspuns lui gica

      Criza oricum e 90% in mintile oamenilor, la New York ca si la Bucuresti, dar asta nu implica ca nu e reala !
  • +3 (5 voturi)    
    Eminescu ......fara comentarii (Joi, 15 ianuarie 2009, 14:17)

    agora [anonim]

    Fragmente din 1868-1870
    "Sufletul lumei este <eu>"
    "Trecutul cand n-am fost ,viitorul cand n-oi fi,nu exista ele,fiindca eu nu exist,sufletul lumei este eu.Fara eu nu exista timp,nu exista spatiu,nu exista Dumnezeu .Fara ochi nu e lumina ,fara auz nu e cantec,ochiul e lumina,auzul e cantecul , eu e Dumnezeu"
    "ce-au fost romanii pe cand eu n-am fost,ce vor fi ei cand eu n-oi mai fi?
    Oare eu ,tu,el nu e totuna?(Oare astea nu se confunda intr-unul intreg,intr-un individ?Cand?).....oare trecutul si prezentul nu sunt piedestalul viitorului?
    Eu e Dumnezeu Natiunea mea e lumea,cum fara eu nu e Dumnezeu ,astfel fara natiunea mea nu e lumea Natiunea-acest complex de euri"
    La 159 de ani de la nasterea lui M. E minescu
  • +3 (5 voturi)    
    picioarele pe pamant (Joi, 15 ianuarie 2009, 17:00)

    eminescufil [anonim]

    Dragi nepoti si star-nepoti,
    nu a existat, pana la El - dar nici dupa El! - Om cu mintea mai pe Pamant si cu picioarele pe acest pamant Strabun, ca El!...
    In loc sa ne dam foc de destepti sub scutul anonimatului, ia'n sa punem ochii macar pe primul volum din Scrierile Lui politice... Si, daca nu o sa le cetitti si pe celelalte cu sufletul la gura, apoi, mergeti unde ne trimetea El, prin "... neamul nevoii!"...
    Ca, nu L-am meritat si - inca ! - nu-L meritati !
    Noi, pentru multele noastre pacate...
    Voi, pentru ingamfarea si occidentalizarea voastra...
    Adevar graia El, cand spunea ca ai Sai contimporani iubeau mai mult "pamantul" (citeste "averile"), decat Istoria, adica Neamul !
    Azi, nu-i tot la fel ?
    E mai bine sa te duci sluga la straini, pe bani buni, decat sa ajuti la starpirea railor din Tara ta, chiar cu pretul vietii tale..., absolut neinsemnate pentru Istorie...
    Nevroind a-si trada Tara si Neamul, El a fost facut nebun fara sa fie, Ostracizat fara ca sa merite si Ucis de nevinovat si pe nedrept !
    Cui are minte, pricepe !
    Cui nu, degeaba rimneste la alte averi...
  • -2 (2 voturi)    
    EMINESCU,Patapievici,EMINESCU (Vineri, 16 ianuarie 2009, 0:42)

    ROBERT HORVATH NEW YORK [anonim]

    Istorie cu jumatati de masura la ICR New York
    (Atac fara precedent impotriva culturii si istoriei romane)

    Stimate domnule editor Grigore L. CULIAN,
Ma numesc Robert Horvath, sunt de profesie cineast, absolvent al Institutului de Arta Teatrala si Cinematografica Bucuresti (IATC) si am lucrat la multe studiouri din Romania, indeosebi la Televiziunea Romana. Actualmente, imi continui activitatea la studioul meu de film, “Kiro Studio International”, cu sedii in Manhattan (New York) si Tokio. Sunt cunoscut, de asemenea, in calitate de grafician, ilustrator si pictor.
In data de 20 martie 2008 a avut loc, la Institutul Cultural Roman din New York, un eveniment dedicat special Holocaustului din Romania din perioada celui de-al Doilea Razboi Mondial. La aceasta manifestare a participat si o delegatie din Romania, remarcandu-se prezenta d-lui general Mihai Ionescu, directorul Muzeului Holocaustului din Bucuresti. Pentru ca adevarul istoric a fost prezentat unilateral si subiectiv, am avut o interventie pe care, in cazul ca o considerati pertinenta, va rog sa o publicati in ziarul Dvs. Redau mai jos interventia mea de la acest eveniment. Cuvintele sunt traduse din limba engleza, deoarece la ICR din New York este inca interzisa folosirea limbii romane!
Doamnelor si Domnilor, Deoarece v-ati referit in expunerea Dvs. la necesitatea ca generatiile viitoare sa afle adevarul despre tragedia Holocaustului si pentru ca astazi copiii invata la scoala ca romanii sunt vinovati de genocid, as vrea ca ei sa afle si faptul ca romanii au fost aceia care au salvat intreaga populatie evreiasca de pe teritoriul actual al Romaniei. Asistam la un fapt poate unic in istoria celui de al Doilea Razboi Mondial, anume acela ca un om s-a opus presiunii germane, salvand mai mult de jumatate milion de oameni de la pieire. Acest miracol romanesc se datoreaza in primul rand pozitiei intransigente si plina de curaj a maresalului Ion Antonescu. In al doilea rand, mai trebuie tinut cont si de caracterul
  • 0 (0 voturi)    
    despre EMINESCU doar atat? (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 20:07)

    mira [anonim]

    despre EMINESCU...doar atat aveti de consemnat voi cei de la hotnews?voi cei care prin menirea voastra aveti sansa si rolul sa deschideti drumuri in constiinta si sufletul poporului?
    sunt consternata ce articole de doi bani prezentati despre Mihai Eminescu.nu ar strica sa mai puneti mana si sa mai cititi.va sugerez spre cultura si informare urmatorul site:
    http://www.mihai-eminescu.net/
    apoi astept un articol de calitate care sa mai spele din rusinea si necunoasterea voastra.
    cu stima, mira cluj
  • 0 (0 voturi)    
    si apropos (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 20:15)

    loves_divine [utilizator]

    asta numiti voi sectiunea CULTURA? locul in care asezati cu atata lejeritate articole marunte scrise de oameni si mai marunti?de ex.

    http://www.hotnews.ro/stiri-esential-5332437-povesti-din-satul-profesorului-micle-despre-amorul-dintre-veronica-eminescu.htm

    sper sa reflectati la destinul vostru si rolul pe care vreti sa vi-l asumati in viitor si istorie.

    mira