Bloomberg: În estul UE, România are cele mai mari probleme să-și convingă cetățenii să se vaccineze anti-Covid / Cum stăm comparativ cu statele din regiune

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 29 aprilie 2021, 18:36 Actualitate | Coronavirus


Centru de vaccinare Romania
Foto: Cristian Cristel/ Xinhua/ Profimedia
România se confruntă mai mult decât oriunde altundeva în estul Uniunii Europene cu o problemă în a-și convinge cetățenii că ar trebui să se vaccineze anti-Covid, relatează Bloomberg.

Deși campania de vaccinare a cetățenilor săi este una dintre cele mai rapide din blocul comunitar, ponderea populației care dorește să se vaccineze cu greu a crescut din octombrie, potrivit unui raport de săptămâna aceasta al gupului GLOBSEC din Bratislava.

Astfel, potrivit unui grafic Globsec, rata populației dispusă să se vaccineze în octombrie 2020 era de 45%, iar în martie 2021 era de 46%.

În Bulgaria, rata populației dispusă să se vaccineze în octombrie 2020 era de 23%, iar în martie crescuse la 38%.

În Ungaria, în octombrie 2020 rata populației dispusă să se vaccineze era aceeași ca în România, de 45%, dar a crescut în martie 2021 la 72%.

România nu reușește să stimuleze dorința cetățenilor de a se vaccina anti-Covid



Cifrele evidențiază că guvernul ar urma să se confrunte cu o provocare în săptămânile ce urmează, în timp ce persoanele care vor să se vaccineze își încheie procesul de imunizare. România a contractat suficiente doze pentru 10 milioane de oameni și a vizat inocularea a 5 milioane până la sfârșitul lunii mai. Până în prezent, aproximativ 3 milioane de persoane au fost vaccinate în țara de 19 milioane.


Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7432 vizualizari

  • +3 (27 voturi)    
    Lipsa de educatie, de cultura......... (Joi, 29 aprilie 2021, 19:33)

    Torquemada13 [utilizator]

    ........isi spune cuvantul !
    Am auzit atatea enormitati la antivaccinisti (inca inaintea pandemiei de Covid-19) incat ma ingrozesc. Culmea este ca multi dintre "apostolii" antivaccinismului par oameni care au ceva carte. Dau cateva teme de meditatie (inclusiv responsabililor cu vaccinarea):
    1.- medicii (in integralitatea lor) prefera cetateni sanatosi (vaccinati) sau bolnavi (oare "plicul" a disparut din spitale....) ?
    2.-farmacistii prefera cetateni sanatosi (vaccinati) sau clienti de antivirale-antibiotice-antiinflamatoare-antitusive-antitrombotice..........?
    3.-patronii de pompe funebre prefera lipsa de clienti sau "aglomeratia"....?
    E o vorba (veche) romaneasca" "Banul sa iasa" !
    VACCINATI-VA FRATILOR ! Daca vreti ca totul sa fie OK !
  • -4 (14 voturi)    
    din toamna, trebuie ridicate toate restrictiile! (Joi, 29 aprilie 2021, 20:27)

    Antenistontel [utilizator]

    si trebuie sa dispara super-prioritatea covidatilor la paturile ati!
  • +6 (14 voturi)    
    guvernu a gresit spotu publicitar :) (Joi, 29 aprilie 2021, 21:43)

    John_Re [utilizator]

    trebuia doar sa filmeze mizeria si felul cum sunt tratati romanii in spitale si era suficient sa ii convinga.

    :)))
  • -1 (19 voturi)    
    Vaccinare in Ro (Joi, 29 aprilie 2021, 22:27)

    Dalla [utilizator]

    Este rezultatul campaniei de intoxicare si dezinformare dusa de Marele Papusar de la Rasarit prin canalele media binecunoscute si cozile de topor aferente. Motivele sunt extrem de complexe si subtile si pot face obiectul unei analize care nu incape aici.
    • +1 (1 vot)    
      Vaccin (Sâmbătă, 1 mai 2021, 10:52)

      szadi62 [utilizator] i-a raspuns lui Dalla

      Dar Marele Papusar de la Apus ce fel de campanie duce prin cozile de topor aferente?
      Te multumeste?
      Intr-adevar motivele si analiza nu incap aici.
      • 0 (0 voturi)    
        Vaccin (Luni, 3 mai 2021, 22:54)

        Dalla [utilizator] i-a raspuns lui szadi62

        Deci care-i substratul raspunsului tau, szadi62? Poti sa dezvolti putin, sau sunt prea multe cuvinte?
  • +3 (17 voturi)    
    Consecventi in prostie (Joi, 29 aprilie 2021, 22:39)

    veganu [utilizator]

    Nu degeaba avem zicala, «Prostul nu e prost destul pana nu e si fudul.»

    Om muri noi de cancer de col uterin, de COVID, dar murim mandri.
  • -5 (9 voturi)    
    Vaccinarea fara programare, schimba totul ! (Joi, 29 aprilie 2021, 23:00)

    Cugetator [utilizator]

    Actualele masuri , care usureaza substantial vaccinarea anticovid fara programare si numai cu cartea de identitate sau alt document valabil, are sansa sa creasca mult rata de vaccinare . Rezultatul asupra starii de sanataye si a reducerii restrictiilor , va depinde de noile tulpini aparute si care vor mai apare, precum si de aplicarea decenta si consecventa a restrictiilor ,care se vor mai pastra in continuare !
  • +4 (10 voturi)    
    Nu e vorba de neincredere in vaccin (Vineri, 30 aprilie 2021, 0:39)

    justin puscasu [utilizator]

    ci de lipsa de incredere in autoritati.
    • -1 (1 vot)    
      LOL (Vineri, 30 aprilie 2021, 21:12)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

      Nu mai minți, pesedist sinistru. Ce treabă au autoritățile cu vaccinul? Ce, e făcut de ele?
  • -3 (13 voturi)    
    E vorba de incredere in manele si idioti (Vineri, 30 aprilie 2021, 2:02)

    Barbaneagra [utilizator]

    Aici intra entitati gen mass media pesedista care, asemeni partidului de analfabeti, nu incurajeaza vaccinarea.
    Atunci, mon sher, de unde sa vina la vaccinare analfabetii si cei cu patru clase care voteaza PSD? Ca astia e inca cei mai multi in Romania...