Germania, prima țară europeană care a vaccinat peste un milion de persoane într-o singură zi

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 29 aprilie 2021, 17:42 Actualitate | Coronavirus


​Coronavirus Germania
Foto: FRANK RUMPENHORST / AFP / Profimedia
Germania a administrat miercuri 1,1 milioane de doze de vaccin anti-Covid, un record național, devenind prima țară europeană care a depășit un milion de inoculări în 24 de ore pe măsură ce campania de imunizare progresează pe continent, relatează AFP.

Cu 1.089 milioane de doze, cea mai mare țară din UE a vaccinat, de asemenea, pentru prima dată peste 1% din populația sa în 24 de ore, a anunțat ministrul sănătății, Jens Spahn.

"Acest lucru arată cât de mult am accelerat", a spus ministrul la o conferință de presă.

În lume, doar China, Statele Unite și India, care au populații mult mai mari, au avut rate de vaccinare mai mari în 24 de ore. Aceste trei țări efectuează zilnic câteva milioane de vaccinări.

Recordul european anterior fusese stabilit de Regatul Unit pe 20 martie, când a administrat aproximativ 874.000 de doze într-o singură zi. Franța a atins punctul culminant pe 9 aprilie, cu 513.000 doze administrate, Spania săptămâna trecută, cu 457.000, și Italia pe 9 aprilie, cu 451.000 de doze administrate.

Cifra Germaniei de miercuri este cu mult peste ritmul recent: în ultimele șapte zile, în medie doar 0,71% din populație a primit un vaccin pe zi, comparativ cu 1,3% miercuri.

Potrivit acestei comparații mai reprezentative, pe baza mediei glisante a inoculărilor efectuate într-o săptămână în raport cu populația, în Europa, în afara micro-statelor, Ungaria este cea care vaccinează cel mai rapid: în fiecare zi a săptămânii trecute, țara a administrat doze la 1,21% din populația sa.

Urmează Malta (1,01%), Islanda (0,82%) și Regatul Unit (0,76%). Germania ocupă locul cinci pe continent, potrivit datelor compilate de AFP.

Celelalte țări mari din Europa de Vest vaccinează mai lent, în special Italia (0,62%), Spania (0,57%) sau Franța, cu 0,56% din populație pe zi în medie în ultimele șapte zile.

În total, în Germania, 26% din populație a primit cel puțin o doză și 7,5% sunt complet vaccinați, comparativ cu 22% și respectiv 9% în Franța.

În Marea Britanie, jumătate din populație a făcut până acum cel puțin o injecție, iar o cincime este imună.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7389 vizualizari

  • +3 (21 voturi)    
    am o rugaminte (Joi, 29 aprilie 2021, 18:15)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Trimeteti l domnilor . KWI si Catu acest articol, sa nu se mai bata cu caramida in piept ca s-a deschis in centru de vaccinare drive -throu in Bucuresti unde s-au vaccinat 1000 de oameni.
  • -10 (16 voturi)    
    . (Joi, 29 aprilie 2021, 18:41)

    di livio [utilizator]

    începu CM de noculări, după ăla de depistări cu contaminări
  • +4 (8 voturi)    
    Cat de mult se lauda Gheorghita (Joi, 29 aprilie 2021, 18:56)

    vasile78 [utilizator]

    Ca suntem pe primele locuri, ca tari gen Germania si Franta sunt "varza". Uite aici.....au inceput usor, dar au turat profesionist. In schimb.... in Romania, patria incompetentei, a bugetarilor de lux si a serviciilor militare/secrete lucrurile merg acum foarte prost. Nicio campanie serioasa de informare si vaccinare la tara, aproape nimic prin medicii de familie, nici macar o campanie decenta de informare pentru marea majoritate a populatiei. Au preferat sa se vaccineze pe ei prima data (politicieni, ziaristi si bugetari) - adica oamenii influenti din societate si au uitat ca trebuie sa ajunga pe la 10 - 12 milioane de oameni. In fapt, s-au asigurat ca pot pleca linistiti in concedii, ca nu se pot ei imbolnavi. Penibil si jenant! Jalnici conducatori mai avem!
  • -4 (10 voturi)    
    Citu este esecul PNL (Joi, 29 aprilie 2021, 19:46)

    robyzs [utilizator]

    Despre Orban stiam ca atat poate dar la Florin Citu aveam pretentii, a promis ca ajungem la 100.000 vaccinati pe zi in Aprilie, de-abia facem 85.000, inca un esec marca PNL-Citu-Orban-Iohannis, ne miram ca PNL a cazut sub 20% mai ales ca PNL refuza sa ii excluda pe Costel Alexe si Mihai Chirica din partid, au uitat cum vobea Iohannis despre penalii din PSD? A devenit PNL un PSD in galben?
    • -2 (4 voturi)    
      hei (Vineri, 30 aprilie 2021, 1:11)

      Yo_yo [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

      Are si Catu bubele lui, dar sitemul tot e varza. O mare varza. Pe mine ma mira ca totusi reusim sa vaccinam peste 30000 perosne pe zi. La cat de paduchiosi suntem si cacaciosi ca si popor e un lucru pozitiv. Daca aveam si un sistem de sanatate mai bine pus la punct si poporul sa constientizeze necesitatea vaccinarii am fi putut face lucri mari.
  • -3 (5 voturi)    
    Cineva ar fi foarte mindru de nemti (Joi, 29 aprilie 2021, 20:22)

    O_Tannenbaum [utilizator]

    Si le-ar spune: bravo, e ceva, cam 50 de divizii!
  • -2 (6 voturi)    
    romanii nu se dezmint (Joi, 29 aprilie 2021, 20:23)

    albastrele [utilizator]

    In continuare romanul crede ca daca s-a vaccinat e gata tot.
    Pe langa faptul ca toti tipa ca disperatii in comentarii nu pentru sanatate ci pentru ca nu pot pleca in concedii, tocmai concediile o sa ne puna capac.
    Nu mai poate fiecare comentator care arunca dejectii aici sau pe FB de sanatatea altora. E nasol ca nu poate sa bage la matz si nu poate zbura.
    Ai 100% vaccinati dar lumea o sa zboare care incotro: europa, africa, asia, state care nu au vaccinat nici 1%.
    Asteptam cu interes noile tulpini si un nou vaccin/rapel.
    COVID-ul nu inseamna doar Romania sau UE.
  • +3 (3 voturi)    
    Si de ce va mirati (Joi, 29 aprilie 2021, 21:44)

    justin puscasu [utilizator]

    E vorba de nemti, acelasi popor care reusea sa faca 1000 de Messerschmidt-uri pe zi in tunelele de metrou.
  • +1 (5 voturi)    
    vrem o tara ca afara! (Joi, 29 aprilie 2021, 21:55)

    Antenistontel [utilizator]

    dar sa se vaccineze altii, noi nu!
  • +1 (1 vot)    
    sunt fan Germania (Vineri, 30 aprilie 2021, 10:20)

    hdd [utilizator]

    și locuiesc în Germania.

    Dar cu campania de vaccinare e mare dezamăgire.
    Da, Vin special în România să mă vaccinez la drive-through.

    Medicii de companie germani, care tradițional administrau anual vaccin anti-gripal, deci au infrastructura necesară (frigider, separare fluxuri persoane, camere sterile etc)au făcut apel să li se permită să vaccineze.
    Când acest lucru va fi aprobat, capacitatea a crește _cu_ 5 mi-l. pers. / zi.
    Practic e game over.

    Birocrația și jocurile intestine din politica germană au negat acest apel.
    Mulți germani sunt furioși și dezamăgiți.

    Între timp, compania la care lucrez a estimat că e posibil să ne vină rândul în Septembrie. Cererile lor de prioritizare au fost negate de factorii de decizie.

    Concluzie (dacă mai e necesară): partea bună cu Germania e că, atunci când se face o regulă, se aplică cu sfințenie până la capăt, fără discuție. Partea proastă e că regula se aplică fără a gândi prea mult: un bărbat care făcea 60 ani în 3 zile a fost refuzat de la vaccinare. Între timp s-a îmbolnăvit și a făcut o formă gravă. E discutabil dacă vaccinul l-ar fi ajutat, dar e un caz tipic.

    Personal:
    cum o parte a familiei e încă în România, vaccinarea îmi va permite să mă deplasez fără carantină.
    În plus, deși consider restricțiile enorm exagerate și perverse în modul în care încearcă să limiteze indirect pe cei greu de controlat, mi-e teamă de forma severă a acestui virus și doresc să elimin riscul cât mai curând.

    Sunt foarte preocupat de situația în care aș putea dezvolta reacții adverse la vaccin în Ro. Îmi doream f mult să fac acest vaccin în DE.
    Dar să aștept, pe promisiuni, încă 6 luni, mi se pare inacceptabil.
    Așa că am decis că e mai mic riscul de a avea probleme în Ro la vaccin decât să stau 6 luni nevaccinat + restricții diverse.

    Pe de altă parte, "succesul" Ro, e de fapt un eșec, disponibilitatea vaccinului fiind dată exclusiv de lipsa de încredere a populației care evită vaccinul din motive conspiraționiste.
    • +1 (1 vot)    
      Va impartasesc partial opinia (Vineri, 30 aprilie 2021, 12:01)

      Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui hdd

      Ca traitor in Germania, pot sa confirm: birocratia germana e uneori infioratoare. E facut cu cap sistemul, e drept, dar uneori ar trebui gandit "out of the box" (atentie, asta nu inseamna deloc "quer") .

      Problema este ca si firma BioNTech, cat sa produca? Sa-si dea licenta, zic unii, licenta sa se nationalizeze, zic altii, dar e munca lor si e normal sa refuze sa-si imparta reusitele cu altii.

      Pe de alta parte, capacitatile de productie se estimeaza ca vor acoperi necesarul, ba si sa faca suficient pentru copii si adolescenti (sub 16 ani). Si motorul diesel german incepe si el sa tureze. De exemplu, in Saarland se estimeaza ca si Betriebsärzte (medicii de companii) sa poata vaccina din iunie. Spahn promite si el o renuntare la prioritizare, tot din iunie: https://www.sr.de/sr/home/nachrichten/politik_wirtschaft/betriebsaertze_sollen_bald_impfen_100.html

      In Romania e mai usor sa te vaccinezi din doua motive: populatia la sfert (sau la cincime) din cea a Germaniei si procentul mult mai mic de doritori de vaccin. Cati n-ati auzit cu "eu nu cred in covrig" sau "In ce credeti, in virus sau in Dumnezeu?"

      Eu, unul, am primit scrisoare ca am dreptul sa ma vaccinez, astept ca si sotia sa primeasca unda verde si atunci vom merge impreuna. Am mai mare incredere in sistemul medical german decat in cel romanesc, deci prefer sa astept cat e nevoie si intre timp sa respect regulile.

      Din fericire, nu prea mai avem familie in Romania pe la care sa fim nevoiti sa trecem, doar autoritatilor le mai facem cate o vizita (ANAF, innoire CI etc.). Vacantele ni le facem (ni le-am face) in orice alta tara.

      Multa sanatate!