„Pur și simplu nu știm”: Vaccinul AstraZeneca ar putea fi administrat anual datorită „imprevizibilității” coronavirusului

de S.J.     HotNews.ro
Joi, 30 iulie 2020, 17:37 Actualitate | Coronavirus


Vaccin anti-coronavirus
Foto: thanakorn hormniam | Dreamstime.com
Un viitor vaccin pentru coronavirus ar putea necesita administrarea sa odată la 12 luni, a avertizat joi compania farmaceutică AstraZeneca, potrivit CNBC.

Firma britanică este doar una din companiile care lucrează la dezvoltarea unui vaccin pentru noul coronavirus, anunțând joi că studii clinice avansate au loc în Regatul Unit, Brazilia și Africa de Sud, urmând să înceapă în scurt timp și în Statele Unite.

Mai devreme în cursul lunii compania a anunțat că vaccinul acesteia, dezvoltat împreună cu Universitatea Oxford, a produs un răspuns imunitar „promițător” în testele clinice preliminare desfășurate pe oameni la o scară largă.

Însă datorită lipsei de predictibilitate a COVID-19 compania farmaceutică a ridicat posibilitatea ca mai mult de o vaccinare să fie necesară în viitor, chiar dacă munca cercetătorilor va fi încununată de succes.

„Ce știm este că majoritatea companiilor vizează două injecții pentru vaccinarea inițială iar apoi propriile noastre prezumții bazate pe ce cunoaștem din tehnologia pe care o folosim cu SARS 1 este că imunitatea ar putea dura 12 sau poate 18 luni”, a declarat Pascal Soriot, directorul executiv al AstraZeneca.

„Dar adevărul este că nu știm, virusul este foarte imprevizibil”, a adăugat acesta.

Compania a încheiat mai multe contracte de distribuire a potențialului său vaccin antiCOVID-19 în mai multe părți ale lumii, ajungând la un acord în luna iunie cu Germania, Franța Italia și Olanda pentru furnizarea a până la 400 de milioane de doze.

Reprezentanții companiei afirmă că urmăresc să producă două miliarde de doze.

„Dacă funcționează vom putea începe distribuirea vaccinului în octombrie-noiembrie, scopul nostru fiind să aprovizionăm toată lumea în același timp”, a mai declarat directorul executiv al companiei.

Citește și:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7016 vizualizari

  • +7 (15 voturi)    
    Influenza style (Joi, 30 iulie 2020, 17:46)

    xolv [utilizator]

    200 de tulpini anual, apoi vaccin din 2-3 tulpini din sezonul trecut. Been there, done that.
    • -1 (13 voturi)    
      Dacă ai fi studiat despre sarbecovirusuri... (Joi, 30 iulie 2020, 20:52)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      ...ai fi știut că nu au mutații necontrolate precum virusul gripal. Deci ne trebuie un singur vaccin - unul și bun, iar preferabil ar fi să-l facem cât mai mulți în același timp.
      • -2 (4 voturi)    
        Da, tovarase virolog, chiar nu are mutatii (Joi, 30 iulie 2020, 21:43)

        xolv [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        "As of 7 May 2020, 4,690 SARS-CoV-2 genomes sampled on six continents"
        • 0 (4 voturi)    
          Cât e distanța genetică între oricare 2 mutații.. (Vineri, 31 iulie 2020, 0:29)

          Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui xolv

          ...de SARS-COV-2, și cât e între tulpina gripală din ianuarie 2020 și cea din ianuarie 2019?
  • -7 (21 voturi)    
    cred ca e mai ieftin sa ne imunizam singuri (Joi, 30 iulie 2020, 17:49)

    Radoh [utilizator]

    vor face o tona de bani companiile farma

    si cu masca pe fata nu vom putea sa ne obisnuim, merge asa 4-6 luni de chin dar pana la urma trebuie sa renuntam la ele
  • -6 (10 voturi)    
    da halatu' ?? (Joi, 30 iulie 2020, 18:01)

    Cib Ara [anonim]

    Romania cand prinde rand . sau asteapta pomana de la ceilalti .. iar ramanem ciuma europei.
    e si asta o strategie : " bah , vreti sa nu va infectam ? - bagati vaccinul gratis!" .
    da sa nu aiba si europa una : " bah , v-ati facut vaccin?? nu? atunci stati naibii acasa la voi"!
  • -5 (19 voturi)    
    Asa se fac banii (Joi, 30 iulie 2020, 18:13)

    Wheelwright [utilizator]

    Doar nu vor sa dea doar o lovitura, ci un profit etern.
    Problema lor va fi ca acest virus va disparea in timp sau va deveni cum ziceau unii la inceput, "o simpla gripa".
    • -2 (2 voturi)    
      Aiurea (Vineri, 31 iulie 2020, 19:22)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

      Vaccinurile in general sunt afacere proasta pentru companiile farmaceutice.

      Vaccinurile sunt cel putin la fel de dificil de dezvoltat precum un medicament uzual, mai costisitor si mai scump de testat, cu durata mai lunga a testelor, de cele mai multe ori semnificativ mai complicat de produs, si vinzi in cel mai fericit caz doua doze pe an de caciula, da' in multe cazuri doar o doza intr-o viata, de caciula. In plus, logistica necesara transportului si stocarii vaccinurilor e de departe mai complexa decat la medicamente - majoritatea vaccinurilor trebuie pastrate la rece.

      Un medicament obisnuit, chiar daca se dezvolta la fel de complicat, se testeaza mai scurt si mai ieftin, se fabrica de cele mai multe ori semnificativ mai ieftin, si vinzi in medie zeci de doze pe an de caciula. Si majoritatea medicamentelor tin cu anii in flacoane de plastic pe raft, fara sa le tii la frigider si sa le transporti cu masini frigorifice.

      Acuma, e de inteles ca ideea asta cu profitul din vaccinuri prinde in Romania, in conditiile in care macar 90% din populatie pricepe cam zero din cum functioneaza o afacere.
  • +2 (14 voturi)    
    ziceau ca va fi 2,5 euro (Joi, 30 iulie 2020, 19:11)

    Francisc 1 [utilizator]

    deci nici un bai daca trebuie facut anual din punctul meu de vedere , eu fac vaccin antigripal de aproape 10 ani in afara de un usor autism nu am nimic.
    • +2 (2 voturi)    
      daca nu spuneai filosof ereai (Joi, 30 iulie 2020, 22:18)

      Cib Ara [anonim] i-a raspuns lui Francisc 1

      zau ca nu ne dadeam seama :))
  • +1 (7 voturi)    
    de-aia sunt suparati chinezii pe UK (Joi, 30 iulie 2020, 20:23)

    Negreanu David [anonim]

    o sa scoata primii vaccinul si o sa ocupe toata piata
    • -2 (2 voturi)    
      O sa fie piata pentru mai multi (Vineri, 31 iulie 2020, 19:27)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Negreanu David

      Daca e ceva pe care sa fie suparati chinezii, daca scot britanicii vaccinul inaintea lor, e lovitura de imagine pe care sperau s-o dea.

      Anume, chinezii, in primele cateva luni de la descoperirea bolii, s-au purtat iresponsabil. Dupa alea cateva luni, s-au comportat ca la carte, dar alea primele cateva luni sunt responsabile de imprastierea atat de greu de controlat a epidemiei pe glob. Asa ca e de asteptat, si e justificat, ca dupa ce epidemia trece, sa existe o oarecare reactie adversa fata de China, la nivel international.

      Aia-i un risc serios pentru China. Multe economii au declarat deja oficial ca o sa incerce sa elimine dependenta economica de China. Aia, pentru obiectivele politice si economice ale Chinei, ar putea fi chiar mortal - China a ajuns acolo unde-a ajuns pe plan international pentru ca e cea mai mare concentrare industriala de pe glob, in momentul de fata.

      Asa ca China spera sa iasa prima cu vaccinul pe piata, ca sa-si spele parte din pacate. Daca ies britanicii, chestia aia nu se va intampla.

      Da' din punct de vedere strict economic, avand in vedere ca cererea e de miliarde, o sa fie absolut nevoie de mai multe vaccinuri. Si in mod evident va fi piata suficienta si pentru vaccinul chinez si pentru cel britanic.
  • +1 (3 voturi)    
    Astra zeneca.... (Joi, 30 iulie 2020, 22:23)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ....huzur pe banii nostri !
    • -2 (2 voturi)    
      Esti defect (Vineri, 31 iulie 2020, 19:31)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      Dai mai mult pe bere intr-o luna cat o sa coste un vaccin care sa te scape de stress-ul ca te imbolnavesti pe-un an. Pe cei ce-ti vand berea de ce nu-i acuzi ca huzuresc pe banii nostri?

      In alta ordine de idei, matale ai impresia ca vaccinul ala se face singur? Si ca orice firma din lume e un parazit? Ce te-ai face daca n-ai avea de unde sa cumperi haine, mancare, medicamente, electrocasnice, pentru ca nici o firma din asta mare, capabila sa dezvolte si sa furnizeze la pret acceptabil produse n-ar exista? Ai trai ca-n evul mediu. Ce matale probabil ignori e ca pe atunci viata era mult mai grea si mai nesigura, si oamenii mureau mult mai tineri. Da' nu te opreste nici acuma nimeni sa te tragi undeva in padure, si sa incerci sa supravietuiesti fara nici un contact cu civilizatia.
      • +2 (2 voturi)    
        Lucrezi in farma, nu ??? (Vineri, 31 iulie 2020, 20:40)

        ciuma.rosie [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Sa ai 7000 de euro salariu, masina hibrid de 50000 de euro la dispozitie, asigurare medicala ptr toata familia, bonusuri si procent din firma ptr un singur om ....de unde ??? Raspuns: din pretul medicamentelor
        Asa ca, hai sictir corporatistule !