VIDEO O nouă ordonanță militară: Marcel Vela anunță relaxarea restricțiilor pentru persoanele peste 65 de ani

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 27 aprilie 2020, 17:54 Actualitate | Coronavirus


Marcel Vela
Foto: Agerpres
Ministrul de Interne, Marcel Vela, a anunțat luni relaxarea restricțiilor de deplasare impuse pentru persoanele peste 65 de ani. Astfel, aceste persoane vor putea ieși în afara locuințelor dimineața, între orele 07,00 și 11,00, și seara, între 19,00 - 22,00.

Condițiile pentru a părăsi locuințele sunt aceleași ca până acum: asigurare de bunuri de primă necesitate, îngrijire minori, asistență acordată altor persoane vârstnice, deplasări scurte în apropierea gospodăriei legate de activități fizice, nevoile animalelor de companie etc.

Ordonanța militară numărul 10, care relaxează aceste restricții și care va fi publicată luni seara în Monitorul Oficial, mai prevede că operatorii economici care comercializează alimente și produse de strictă necesitate trebuie să organizeze programul astfel încât să faciliteze accesul persoanelor peste 65 de ani în cele două intervale orare, a precizat Marcel Vela.




În cursul zilei de luni, președintele Klaus Iohannis a afirmat că urmează o nouă ordonanță militară prin care se va stabili că persoanele peste 65 de ani pot ieși în cursul a două intervale orare în fiecare zi.

Potrivit președintelui, persoanele peste 65 de ani „vor avea la dispoziție două intervale zilnice: dimineața de la ora 07:00 până la ora 11:00 și seara de la ora 19:00 până la ora 22:00, când vor putea să iasă din casă, fie pentru cumpărături, fie pentru a face un pic de mișcare în jurul casei sau în jurul blocului.”

Marcel Vela prezintă ordonanța militară numărul 10
  • Persoanele peste 65 de ani pot circula pentru deplasări în interes profesional, pot să se deplaseze în situația în care au nevoie de asistență medicală ce nu poate fi amânată, pot face deplasări pentru activități agricole
  • Am prevăzut că persoanele care au împlinit 65 de ani pot circula în următoarele intervale: 7 - 11, 19 - 22, cu motivele: asigurare de bunuri, motive justificate precum îngrijire minor, asistență altor persoane vârstnice, deplasări scurte în apropierea gospodăriei legate de activități fizice, nevoile animalelor de companie
  • Măsurile se aplică de la publicarea ordonanței
  • Operatorii economici care comercializează alimente și produse de strictă necesitate vor organiza programul pentru a facilita accesul persoanelor peste 65 de ani în cele două intervale orare
  • Zborurile către țări care au fost deja suspendate 14 zile: Va trebui prelungită măsura suspendării zborurilor către Spania, pentru încă 14 zile, din 28 aprilie
  • Am prelungit suspendarea zborurilor spre Austria, Belgia, Elveția, SUA, Marea Britanie, Olanda, Turcia și Iran pentru 13 zile, din 2 mai până în 14 mai inclusiv
  • Se prelungește suspendarea zborurilor către Italia din 3 mai, valabilă până în 14 mai
  • Tot aici intră și Franța și Germania, pentru zece zile, din 5 mai
  • Rămâne valabilă permisivitatea pentru transporturile de marfă, de corespondență sau care asigură servicii medicale de urgență sau aterizări tehnice necomerciale
  • La publicarea ordonanței, își încetează aplicabilitatea prevederi din ordonanțe anterioare care pot intra în contradicție cu cele de azi
  • Sunt abilitate să asigure aceste prevederi poliția, jandarmeria, poliția locală etc
  • În această seară, toate detaliile pot fi parcurse în Monitorul Oficial
  • Mulți dintre dvs m-au întrebat cum va arăta relaxarea
  • Va fi graduală, iar după 15 mai trebuie să fim cu atât mai responsabili
  • Știu că se apropie 1 mai, că vremea e frumoasă, dar e momentul să ne analizăm prioritățile și să ne dăm seama de ce contează cu adevărat: sănătatea și protejarea celor dragi
  • Sunt sigur că veți da dovadă în continuare de responsabilitate, implicare, solidaritate și patriotism



























Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















18668 vizualizari

  • -3 (43 voturi)    
    da (Luni, 27 aprilie 2020, 18:17)

    rei [utilizator]

    si cei peste 65 de ani fac cumparaturile si pt cei care muncesc intre 9-18?

    sau tineti supermarketurile deschise pt mine dupa ora 22?
    • +20 (38 voturi)    
      Huh (Luni, 27 aprilie 2020, 19:31)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui rei

      Parca ai zis ca termini la 18:00. Care e problema? Te deranjeaza ca pot si varstnicii sa intre in magazin cu maria ta?
      • -10 (24 voturi)    
        da (Luni, 27 aprilie 2020, 19:48)

        rei [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

        cand o sa ajungi la casa si vei avea 5-6-7-8-9 persoane in fata in decurs de 10min o sa-ti placa la nebunie

        incepi cumparaturile la 6 si le termini cand se epuizeaza hoarda de varstnici

        vorbesc din proprie experienta.....ai mei inainte sa-i sechestrez in casa de cand cu covidul,umblau de dimineata pana seara brambura dupa promotii...nici nu au de unde alege.....au carrefour,auchan,kauflan,lidl,penny pe o raza de 1,5km
        • +8 (12 voturi)    
          Bravo (Luni, 27 aprilie 2020, 20:13)

          Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui rei

          Ma bucur sa aud cat iti respecti parintii. Sunt sigur ca sunt mandri de tine!
          • -3 (3 voturi)    
            aha (Marţi, 28 aprilie 2020, 2:57)

            rei [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

            ii las pe altii sa fie mandri si respectuosi zilele astea.....eu ii prefer pe ai mei in viata si maine

            dar imi place sistemul tau de cuantificat respectul fata de parinti....
            • +2 (2 voturi)    
              Respect? (Marţi, 28 aprilie 2020, 8:27)

              Statis [anonim] i-a raspuns lui rei

              Respect insemna sa-i intrebi pe ei ce doresc sa faca, nu sa-i sechestrezi. Ei nu sunt niste animale de casa pe care preferi tu sa-i ai pe langa tine!
              • -1 (1 vot)    
                yeap (Marţi, 28 aprilie 2020, 11:48)

                rei [utilizator] i-a raspuns lui Statis

                ii respect si pe cei care au ochelari de cal.....atata vad ......atata inteleg
        • +7 (13 voturi)    
          ...in hoarda de virstnici .. (Luni, 27 aprilie 2020, 21:18)

          Observatore [utilizator] i-a raspuns lui rei

          ...intra shi parintzi tai .
      • +5 (7 voturi)    
        Problema (Luni, 27 aprilie 2020, 19:57)

        DrPepper [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

        este cu prioritatea.. deci tu poti fi nr2 la casa daca apar 10 pensionari, vei fi al 12-lea si tot asa pana nu mai sunt pensionari in magazin
      • +2 (10 voturi)    
        ca (Luni, 27 aprilie 2020, 20:01)

        rei [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

        sa nu mai spun....cum te gandesti tu sa-i protejezi pe batrani scotandu-i afara fix cand se duc si intorc ceilalti de la work?

        daca nu iau covidu` inseria de dimineata poate reusesc sa-l ia cu tura de intoarcere
  • +6 (42 voturi)    
    Putem iesi doar cu geaca de piele din casa? (Luni, 27 aprilie 2020, 18:22)

    luciannn [utilizator]

    .
    • +3 (21 voturi)    
      bună, bună (Luni, 27 aprilie 2020, 19:22)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui luciannn

      să mai și rîdem, rîsu-i ca remdesiviru
      conform noii Ordonanțe Militare 898989, geaca dă pele ține loc și dă declărăție și dă mască...că-i dă pele
    • +1 (21 voturi)    
      Degeaba (Luni, 27 aprilie 2020, 19:32)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui luciannn

      Poti sa-ti pui si pana la palarie, ca tot nu te duce capul.
  • +3 (33 voturi)    
    pazea ca iese domnul top gun (Luni, 27 aprilie 2020, 18:25)

    qwerasdf [utilizator]

    la vorbitor

    o fi invatat sa citeasca? dar ceasul?
  • +14 (36 voturi)    
    Bolovani (Luni, 27 aprilie 2020, 19:22)

    omezu [utilizator]

    Deci îi scoateți din case fix când plecăm și venim de la muncă noi ăștia care încă mai avem joburi! Nu înțeleg de ce nu a fost folosit intervalul 11-19, aveau 8 ore la dispoziție.
  • +18 (20 voturi)    
    măgarii se fac că mor de grija altora ... (Luni, 27 aprilie 2020, 19:48)

    clencix [utilizator]

    În mintea lor, măgarilor le e frica să nu moară ei.
  • +5 (5 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Luni, 27 aprilie 2020, 19:55)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    s-a mai aerisit pentru cei in varsta, da' nu s-a rezolvat in fond nimic per total ...
  • +9 (13 voturi)    
    Guvernul crede ca in tara asta sunt doar bugetari (Luni, 27 aprilie 2020, 19:59)

    Eu38 [utilizator]

    Care termina munca la 4 si au tot timpul sa isi termine cumparaturile pana la 7. Of, nu mai vin alegerile alea? Chiar vreau sa ii aratam PNL-ului ce parere avem deapre masurile lor. Si singurul loc in care ii doare e la vot.
  • +3 (9 voturi)    
    care-i strategia? (Luni, 27 aprilie 2020, 20:06)

    _Ioan_ [utilizator]

    Pai ideea era sa ia contact cat mai putin cu alte persoane. Dupa ora 18:00 vine lumea de la munca si de obicei mai trece si prin supermarket, este exact intervalul orar cand supermarketul e cel mai aglomerat
  • -4 (10 voturi)    
    nu e bine (Luni, 27 aprilie 2020, 20:10)

    Georgiana1995 [utilizator]

    între orele alea umbla si alti cetateni,la munca,de la munca etc,plus de ce vreti sa faceti ca la armata cu ei la ora aia de dimineata? ba poliricienii lu peste,trebuia sa le dati se la 12 la 5 cam asa, nu sa le dati cu portia orele,sa isi faca omul treaba, in general dupa-amiaza. Ce conducatori de doi lei avem,ba alde astia care ia-ti votat,sper ca va place acuma,luav-ar covidu sa va ia !
  • +2 (8 voturi)    
    Homo Homini lupus (Luni, 27 aprilie 2020, 21:26)

    Grigore [utilizator]

    De dimineata,pe un alt site am postat urmatorul comentariu : "de "apreciat" eforturile autoritatilor pentru "distantarea sociala" a batranilor sub pretextul grijei fata de "sanatatea si viata lor".Iata,de acum vor avea voie ca intre orele 07 si 11am sa iasa la cumparaturi in conditiile in care magazinele/farmaciile se deschid dupa ora 08/09am (micile magazine de cartier fac aprovizionarea la primele ore).Dupa accea intre orele 07 si 22pm,ca sa nu ii bata soarele in cap,batranii au voie sa ia aer in jurul blocului (unii rauvoitori spun ca soarele este benefic in combaterea virusului).In concluzie......".
    Normal a aparut si orodonanta de "relaxare" Nu as mai fi revenit daca nu vedeam cele 9 comentarii anterioare..
    Acum sunt pe deplin edificat ca actiunile autoritatilor sunt in consonanta cu dorintele cetatenilor activi.
  • +2 (4 voturi)    
    Omul nu poate sa faca (Marţi, 28 aprilie 2020, 6:23)

    radu222 [utilizator]

    Omul nu poate sa faca un lucru la toti sa placa.

    Hogea s-apuca odata ca sa-şi faca un cuptor,
    Pe nevasta sa-mprejuru-i avand-o de ajutor;
    Dupa ce-l ispravi însa, dupa cum lui i-a placut,
    Veni un vecin şi-i zise ca nu e bine facut,
    Pentru ca l-a-ntors cu gura catre vantul de apus,
    Ci era sa fie bine spre miazazi sa-l fi pus;
    Altul viind zise iara: – Hogea, ce bine faceai
    Catra rasarit cu gura cuptorul de-l întorceai;
    Altul iar îi zise: – Hogea, eu în locu-ţi de eram,
    Cuptorul spre miazanoapte cu gura lui îl puneam.
    • +4 (4 voturi)    
      Guvern incompetent (Marţi, 28 aprilie 2020, 8:40)

      Statis [anonim] i-a raspuns lui radu222

      Existau 2 probleme reclamate. Program prea scurt 11-13 si prea in timpul zilei cand cica este cald.
      Au modificat interdictia de a iesi la intervalul 11-19 (adica exact cand magazinele sunt mai putin aglomerate dar e cald)
      Pai daca varstnicii nu doreau sa iasa in timpul zilei cand e cald de ce le mai interzici?! Ei oricum nu ieseau la orele alea.
      Cu noul program au accentuat si mai mult conflictul intre generatii.
      Inca o data se vede ca nimeni nu poate sa faca "bine" cu forta.
      Solutia: eliminarea restrictiilor pentru varstnici adica tratarea lor ca fiinte umane egale in drepturi cu ceilalti.
  • +2 (4 voturi)    
    pt PNL/PDL (Marţi, 28 aprilie 2020, 8:13)

    Cetateanu [utilizator]

    Inteleg ca-i urati pe parintii vostri! Pai ma idiotilor, soarele distruge virusul, deci va trimiteti batranii in intervalul de timp cand nu e eficient. Dimineata magazinele sunt inchise si/sau n-au marfa, iar seara se ingehsuie cu cei care muncesc! Pai mai idiotilor nu era mai simplu sa puneti in programul de pranz inca 1-2 ore si eventual pe la 17-19 o ora de plimbare? Sa mai spun ca pe intuneric "tandareii' si a lui spartacus vor aprecia ff mult gestul guvernului.
    • +2 (2 voturi)    
      fara program pt batrani (Marţi, 28 aprilie 2020, 9:08)

      Mihai Ioan [anonim] i-a raspuns lui Cetateanu

      Doar cu anumite ore in care sa fie serviti doar ei. IN rest sa poata iesi cand cred ei de cuvinta.