Iohannis: Persoanele peste 65 de ani vor putea ieși din casă și dimineața și seara. Astăzi va fi dată o ordonanță militară în acest sens

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 27 aprilie 2020, 14:15 Actualitate | Coronavirus


Declaratie proprie raspundere
Foto: Hotnews
În cursul acestei zile va fi dată o ordonanță militară prin care se va stabili că persoanele peste 65 de ani pot ieși în cursul a două intervale orare în fiecare zi, a anunțat președintele Klaus Iohannis.

Ce a spus șeful statului pe acest subiect, după ședința de luni de la Palatul Cotroceni:

”O a doua temă, foarte importantă, cred, pe care am discutat-o și am luat o decizie, se referă la persoanele peste 65 de ani, care în momentul de față, conform unei ordonanțe militare, pot ieși la anumite ore, între 11:00 și 13:00.

Având în vedere că vremea se încălzește, că intervalul stabilit a fost considerat prea scurt, începând de astăzi, tot prin ordonanță militară, se va schimba acest interval.

Deci, persoanele peste 65 de ani vor avea la dispoziție două intervale zilnice: dimineața de la ora 07:00 până la ora 11:00 și seara de la ora 19:00 până la ora 22:00, când vor putea să iasă din casă, fie pentru cumpărături, fie pentru a face un pic de mișcare în jurul casei sau în jurul blocului.”






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15660 vizualizari

  • -4 (34 voturi)    
    Se lungeste lesa ! :)) (Luni, 27 aprilie 2020, 14:31)

    Susufler0 [utilizator]

    Se permite catelusilor/cateluselor sa-si scoata companionii la plimbare de doua ori pe zi in jurul blocului !

    PS. De maine incepem sa ne relaxam cu adevarat ! :))

    PPS. Doar birocratia mai creste nitel ! :)))))
    • -15 (17 voturi)    
      iar ne vom lovi de ei pe strazi? (Luni, 27 aprilie 2020, 15:39)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      ... astia toata ziua se duc la piata.. hodorogilor, stati in case ca sar virusii din voi!
      • +2 (6 voturi)    
        Hodorog (Luni, 27 aprilie 2020, 17:26)

        osica [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        Stimată doamnă, înțeleg că doriți să muriți tânără, ca să nu ajungeți o hodoroagă de care se împiedică lumea...
  • -24 (30 voturi)    
    Păi aveau voie (Luni, 27 aprilie 2020, 14:38)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    și ca să meargă la medic sau din motive profesionale. Li s-a luat și acest drept? Intreb, pentru ca intr-o diktatura militara e posibil orice! Inclusv sa auzi un militian spunând: „Un fleac: l-am ciuruit”, după care să descarce un pistol in pieptul unui om intins la pamânt.
  • +16 (30 voturi)    
    Cu tot respectul (Luni, 27 aprilie 2020, 14:44)

    bilbofil [utilizator]

    7-9 sînt ore de vîrf de circulație pentru cei care lucrează. Dacă scopul este într-adevăr protejarea celor în vîrstă, poate ar fi bine să fie îndemnați să circule după ora 9, tot maximum 4 ore, pentru că atunci șansa de a intra în contact cu o persoană infectată este mai mică. Și la 9 va fi suficient de răcoare.
    • -1 (13 voturi)    
      Nu cere logică (Luni, 27 aprilie 2020, 15:12)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui bilbofil

      Sunt prea incompetenti... Se vede de pe lună cât sunt de prosti
    • -8 (14 voturi)    
      chiar ai crezut ? (Luni, 27 aprilie 2020, 15:46)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui bilbofil

      Cum ,chiar ai crezut ca se doreste protejarea celor 65 + ? Sa fim seriosi ,daca se dorea asa ceva se respecta Constitutia : in cazul starii de urgenta restrangerile drepturilor se vor face fara discriminare ! Atunci toata lumea va respecta aceleasi restrangeri si se vor repartiza intr-un interval mult mai mare ! Asa se vor inghesui TOTI in mijloacele de transport si-n piete si magazine ...
  • +8 (26 voturi)    
    Bun (Luni, 27 aprilie 2020, 14:45)

    DrPepper [utilizator]

    Dar noi astia care inca avem job, cand sa merg la cumparaturi?
    Daca lucrez de dupamasa si merg dimineata la cumparaturi, toti batranii intra in fata ca doara au prioritate si iti mai iei si cateva vorbe de duh ca vrei sa ii inbolnavesti si pana ajungi sa termin cumparaturile ai si intarziat la servici.. lucru numai bun in periada asta cand seful abia asteapta un motiv sa zboare oamenii.
    Daca lucrez de dimineata, pana termin job-ul si ajung acasa, nu am sa spun ca fac dus si mananc o masa cald ci doar sa ajung acasa si mananc un sandwich deja e ora 19 si iarasi au prioritate batranii..

    Solutia mai buna era cu case de marcat dedicate la magazinele mari si fara prioritate.
    • -5 (21 voturi)    
      nu mai puteti de pensionari (Luni, 27 aprilie 2020, 15:14)

      Stefan534324 [utilizator] i-a raspuns lui DrPepper

      au devenit foarte deranjanti din toate punctele de vedere, ne incurca pe strada, la serviciu, la magazin, cand noi trebuie sa producem pentru a duce economia globala pe noi culmi ale progresului. Si mai trbeuie sa le platim si pensie.
      Toti asteapta sa moara mai repede sa le ia apartamentele. Pe undeva si-o merita, astia sunt indivizii pe care i-au crescut si educat.
  • +11 (19 voturi)    
    cel mai important! (Luni, 27 aprilie 2020, 14:47)

    wweesstt [utilizator]

    si cu pensiile speciale de serviciu (grosul acestor pensii speciale sunt la MAI; MAPN; SRI etc)etc, cu salarile 'frumoase' ale bugetarilor ce se intampla? nimic nimic nici atunci cand tara se scufunda economic?! intrebarea logica pentru toti oameni cinstiti din tara asta este: cand iesim in strada cu lanternele telefoanelor aprinse sa protestam impotriva pensiilor speciale de serviciu si salariilor bugetarilor? cand ? sau doar ne lamentam pe internet? cine organizeaza? trebuie sa le dam o palma politicienilor! sa le aratam ca sclavia s-a abolit! nu mai vrem sa-i ducem in carca! ca nu suntem un popor de mamaligari luat de fraieri! Vad ca de vorba buna nu intelege nimeni!
    • -7 (13 voturi)    
      de ce ? (Luni, 27 aprilie 2020, 15:47)

      costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      nu te ai facut mai, mapn, sri, sau bugetar ? sa ai leafa grasa, canapea si masa, si sa nu fi deranjat ? daca esti la privat mic taci si inghite, iesi cu lanterna, dar nu acum ca nu e sanatos, dupa 15 mai, daca esti corporatist te doare in basca, pina la 45 cind te dau afara aia si iti cauti servici si poate atunci cu o pila frumoasa (co-pila) ajungi bugetar si sa vezi trai frate , leafa grasa, canapea si masi si nu o sa fi deranjat. santate multa si fara covrizi-19.
  • +11 (23 voturi)    
    Pensionarii (Luni, 27 aprilie 2020, 14:55)

    miha_ela [utilizator]

    De ce nu pot iesi toata ziua?
    • -1 (17 voturi)    
      Pensionarii (Luni, 27 aprilie 2020, 15:36)

      Statis [anonim] i-a raspuns lui miha_ela

      Sunt cobaii autoritatilor care vor sa experimenteze daca mai tine sa faca, precum comunistii, "binele" cu forta! Pai daca la pranz e prea cald si pensionarii oricum nu vor sa iasa la cumparaturi sau plimbare, de ce a mai fost nevoie de interzicerea circulatiei pensionarilor intre 11 si 19? Oricum nu ar fi iesit, nu?
      Tarile cu adevarat civilizate nu au discriminat seniorii decat poate pozitiv, prin obligarea magazinelor de a-i servi exclusiv pe acestia 2 ore / zi.
      Dar se pare ca tinerii urasc batranii chiar daca acestia sunt parintii sau bunicii lor! Si asta desi, odata cu trecerea timpului vor deveni ei insisi batrani!
    • 0 (14 voturi)    
      de ce ? (Luni, 27 aprilie 2020, 15:49)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui miha_ela

      Nu ,nu pot .Trebuie neaparat sa scada numarul lor ,sa se inghesuie in mijloace de transport ,in piete si magazine ,doar doar o bulesc ! Daca ar fi voie toata ziua ,bietii de ei s-ar feri singuri de cozi si imbulzeala
      • 0 (4 voturi)    
        Grija partidului (Luni, 27 aprilie 2020, 16:47)

        justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui sareta

        In Epoca de Aur, nu se rata nici o ocazie pentru a ne aminti de "grija partidului" fata de diversele probleme sociale. Grija partidului era un vesnic motiv de a ni se face "bine" cu sila. Un "bine" care s-a transformat repede in cartele pentru alimente, mizerie, frig si teroare.
        Grija pentru pensionarii de acum este foarte similara cu grija partidului de acum 35 de ani.
        Este invocata doar pentru a justifica abuzurile si incompetenta acestor vremelnici conducatori.
        Ne vdem la urne, tovarasi!
    • +5 (7 voturi)    
      Două motive (Luni, 27 aprilie 2020, 15:50)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui miha_ela

      În general, persoanele vulnerabile, între care se numără aproape toate persoanele trecute de 65 de ani fac forme mai grave ale bolii, care pot necesita internare (și știm care sînt riscurile în românia) și, într-un disporporționat de mare de cazuri, duc inevitabil la deces.

      În particular, nici autoritățile, dar nici măcar cei direct vizați, nu au făcut efortul necesar de informare cu privire la riscuri, la măsurile de reducere a lor și la eficacitatea sau eficiența acestora.

      Teoretic, dacă persoanele în vîrstă ar alege să rămînă în casă (sau în curtea casei, ferite de traficul de pe trotuar) maximul de timp posibil, nu ar fi o problemă majoră cînd aleg să iasă pe stradă, cît timp au înțelepciunea să evite orele de vîrf, cînd străzile și mijloacele de transport în comun sînt pline de cei care se duc sau se întorc de la muncă.

      Aici trebuie să subliniez, că în afara măștilor N95 care pentru o perioadă limitată te pot proteja de infectare, restul măștilor au ca rol evitarea infectării celorlalți pentru că limitează drastic răspîndirea particulelor de lichid împroșcate în timp ce vorbești, strănuți etc. (Și, în subsidiar, măștile te împiedică să duci inconștient mîinile potențial infectate la nas sau la gură) Deci persoanele în vîrstă au nevoie nu doar de o mască corect aplicată pe față (și, opțional, mănuși), pe care să o dezinfecteze după fiecare ieșire în spațiul public, au nevoie ca și ceilalți să poarte corect măștile lor.

      Practic însă, o parte prea mare dintre cei în vîrstă au continuat să se pună inutil în contact cu alte persoane pînă la impunerea restricțiilor. Cum virusul va deveni tot mai răspîndit în România, pericolul de infectare în spații publice în lipsa unor măsuri perfect aplicate de protecție va crește.

      Fiindcă îmbolnăvirea lor ar ocupa paturi de spital pentru cei care se vor îmbolnăvi în ciuda eforturilor lor, nu este doar problema lor dacă aleg să se îmbolnăvească și să țină ocupat un pat de terapie intensivă mai multe săptămîni pînă mor.
      • -1 (5 voturi)    
        ... (Luni, 27 aprilie 2020, 16:39)

        _Ioan_ [utilizator] i-a raspuns lui bilbofil

        Si totusi cine iti da tie dreptul sa ii tii inchisi cu program de iesire limitat? Ei sunt niste iresponsabili si tu esti un responsabil? Ti-au dat ei dreptul sa decizi pentru ei? De ce sa nu le aratam consecintele si sa ii lasam sa decida pentru ei. Mi se pare un precedent periculos sa ti se ia dreptul de a alege. Daca tu simti ca parintii tai sunt in pericol tine-i tu doar pe ei in casa, nu aplica ideile tale bune fortat tuturor oamenilor. Asa fac dictatorii, stapanii tuturor solutiilor universale care vor aduce bunastarea omenirii.
        • +1 (3 voturi)    
          Vezi imediat mai sus (Luni, 27 aprilie 2020, 19:01)

          bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui _Ioan_

          „Fiindcă îmbolnăvirea lor ar ocupa paturi de spital pentru cei care se vor îmbolnăvi în ciuda eforturilor lor, nu este doar problema lor dacă aleg să se îmbolnăvească și să țină ocupat un pat de terapie intensivă mai multe săptămîni pînă mor.”
  • -8 (12 voturi)    
    Degeaba... (Luni, 27 aprilie 2020, 15:43)

    ggiiggii [utilizator]

    Oricum era pe strazi toata ziua.
  • -3 (17 voturi)    
    Se termina si starea asta de urgenta (Luni, 27 aprilie 2020, 16:21)

    Luk [utilizator]

    Si vin ele alegerile...
    • 0 (2 voturi)    
      crezi? (Luni, 27 aprilie 2020, 17:41)

      Mihai Ioan [anonim] i-a raspuns lui Luk

      Crezi (ca se termina starea de urgenta in 15 Mai) ? Cred ca doar acum si-au dat seama cat de boieri pot fi, isi dau seama ca nimeni si nimic nu le pot comenta in front. Ar mai fi o mica problema cu parlamentul la vot pentru o a 3-a luan de urgenta dar se poate rezolva si aia.
    • 0 (2 voturi)    
      PNL (Luni, 27 aprilie 2020, 17:53)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Grupare asta de uslași (Fenchiu, Gorghiu, Alexe etc), mafioti de-ia lui Petrov (Flutur, Turcan, Blaga) + gunoaie vopsite „liberale” (Chirica & Co) va dispărea din istorie pentru totdeauna. Și-au făcut-o singuri cu mana lor, numind un premier si un guvern de incompetenti, demagogi, si mințind cu nesimtire, la fel cum au făcut si cei de dinaintea lor.
  • 0 (26 voturi)    
    abuz facut de prosti (Luni, 27 aprilie 2020, 16:22)

    _Ioan_ [utilizator]

    Mai am mult pana la 65 de ani, deci nu sunt afectat de aceasta regula. Dar tot mi se pare o mizerie. Am in bloc vecini de peste 65 de ani si nu pot sa nu ii compatimesc pentru inchisoarea asta la care sunt supusi. Oamenii sunt constienti de pericol si sunt responsabili, sa le impui asemenea restrictii mi se pare o aberati, Sper la se dea CCR peste nas la prostii astia care au facut ordonantele.
    • 0 (6 voturi)    
      cinism (Luni, 27 aprilie 2020, 17:43)

      Mihai Ioan [anonim] i-a raspuns lui _Ioan_

      Si sti ce e mai cinic? Cica sunt protejati. Am ajuns sa fim considerati niste legume care nu putem sa decidem pentru noi ce e mai bine. La ccr nu se pot contesta ordonatele militare, ele expira dupa terminarea starii de urgenta.
      • 0 (2 voturi)    
        . (Marţi, 28 aprilie 2020, 11:24)

        stoenec1 [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Ioan

        Nu puteti decide ce e mai bine.
        Ca dovada ca ciuma rosie e la putere de aproape 30 de ani...
  • +6 (12 voturi)    
    BUN! (Luni, 27 aprilie 2020, 16:23)

    Spoon80 [anonim]

    Putem sa ne plimbam pensionarii si animalele de companie! Pe cand putem sa ne plimbam si copiii?
    • +2 (2 voturi)    
      poti oricand (Luni, 27 aprilie 2020, 17:43)

      Mihai Ioan [anonim] i-a raspuns lui Spoon80

      Poti oricand. Ai insotirea minorilor si plimbare scurta in jurul locuintei.
  • -1 (5 voturi)    
    Suprimarea dreptului fundamental (Luni, 27 aprilie 2020, 16:54)

    reiand [utilizator]

    Este o abominație să stabilești astfel de intervale în care persoanele de o anumită vârstă pot ieși din casă. Nici comuniștii nu au făcut așa ceva, e o discriminare brutală și suprimarea dreptului fundamental la libertatea de mișcare.

    Regula asta trebuia să fie orientativă, iar regulile de dinstanțare socială să fie aceleași pentru toată lumea.
  • 0 (4 voturi)    
    sfarstitul (Luni, 27 aprilie 2020, 17:00)

    Georgiana1995 [utilizator]

    nu or sa se termine aceste abuzuri niciodata,decat prin schimbarea guvernului,sau revolutie
  • -1 (1 vot)    
    conditii speciale pentru pensionari speciali (Luni, 27 aprilie 2020, 21:32)

    unuldincei14milioane [utilizator]

    Putem afla cine sunt pensionarii speciali pentru care au fost aduse aceste relaxari ?