Pana ieri FC National a defilat prin Cupa Romaniei, nici o echipa nereusind sa puna probleme elevilor lui Cosmin Olaroiu. Insa in sferturile de finala ale competitiei, FC National s-a impiedicat, in Regie, in fata "studentilor" lui Dan Petrescu, care s-au impus cu scorul de 2-0 si asteapta linistiti returul din Cotroceni.

Meciul, disputat pe un teren greu, imbibat cu apa, a fost de o calitate slaba, cele doua echipe reusind cu greu sa-si creeze ocazii de gol. In aceste conditii, singurul lucru care merita remarcat, in prima repriza, este eliminarea lui Cosmin Olaroiu, dupa ce acesta protestase la un cartonas galben primit de Moldovan.

In repriza a doua insa Sportul se arunca in atac si, in minutul 51, reuseste sa deschida scorul prin Stancu care trimite mingea in plasa lui Popa dupa un sut de la 16 metri. Abia acum FC National se trezeste din letargie, insa Chihaia si Mitrovici nu reusesc sa-l invinga pe Stanca din situatii favorabile. Pe acest fond de dominare "bacara", Sportul reuseste sa inscrie si cel de-al doilea gol.

In minutul 75, Gigel Bucur a inscris cu un sut la coltul scurt, langa bara, si a stabilit scorul final, 2-0 pentru "studenti".

Badea: "Chiar daca am invins numai cu 1-0, eu cred ca am luat o optiune pentru calificare"

Intr-un alt meci din cadrul sferturilor de finala ale Cupei Romaniei, Universitatea Craiova s-a impus cu scorul de 1-0 in fata formatiei FC Arges. Oaspetii au inceput mai bine meciul si au avut sansa, in doua randuri, sa marcheze.

In minutul doi, Vrajitoarea a patruns pe partea stanga de atac a Argesului, a intrat in careu si a sutat la coltul lung, dar Guso a plonjat si a respins in corner, pentru ca in minutul 13 sutul lui Dica sa fie deviat in bratele lui Guso de catre Bundea. Prima ocazie cu adevarat periculoasa a oltenilor are loc in minutul 32.

Atunci, Borbely a patruns pe partea stanga de atac a Universitatii, a centrat la marginea careului pentru Lutu, acesta a sutat puternic, dar Coman a reusit sa respinga pana la Njock, care a reluat pe langa poarta. Cu patru minute inainte de finalul primei reprize, Lutu a prins un sut fantastic de la 20 de metri, dar Coman a plonjat si a respins de sub bara trimitand in corner.

Inceputul celei de-a doua reprize ii gaseste pe fotbalistii de la Universitatea in atac, iar Njok mai rateaza o buna oportunitate de marca, in minutul 48, cand, din numai opt metri, suteaza peste transversala. Presiunea elevilor lui Pavel Badea este concretizata si pe tabela de marcaj in minutul 69, cand Bundea il invinge pe Coman dupa un sut la coltul lung.

Pana la finalul reprizei nu se mai intampla nimic important, astfel ca partida se incheie cu victoria Universitatii Craiova, care, pe 1 decembrie, va avea de aparat un avantaj firav in Trivale. "Chiar daca am invins numai cu 1-0, eu cred ca am luat o optiune pentru calificare. 1-0 este mai bun decat 2-1 sau 3-2.

Cred ca se putea si mai mult, insa in final este bine si asa", a spus managerul general al Universitatii Craiova, Pavel Badea. De partea cealalta, Ion Moldovan crede ca sansele pentru calificare sunt egale. "In prima repriza cred, ca am controlat jocul, insa greselile pe finalul meciului si-au pus amprenta pe rezultatul final.

Cartile calificarii nu cred ca sunt facute, iar sansele pentru meciul retur sunt egale", a spus Moldovan.

Otelul - invinsa de fostul galatean Gurita

Al treilea meci al sferturilor de finala a opus formatiile Otelul Galati si Farul Constanta, castig de cauza avand oaspetii, care s-au impus cu scorul de 2-1. Trupa lui Grigoras a demonstrat si in Cupa Romaniei forma buna prin care trece si a castigat pe terenul unde acum patru zile s-a impiedicat campioana Dinamo.

Constantenii au deschis scorul inca din minutul 10, cand Gurita a trimis un lob peste portarul Barbu dupa o centrare deviata de Marginean. Cum nu se mai intampla nimic notabil pana la pauza, constantenii intra la cabina in avantaj. In partea a doua, Sorin Cartu mai introduce un atacant in teren, iar acest lucru se face simtit si pe tabela de marcaj.

In minutul 74, Iacob a restabilit egalitatea dupa o greseala a portarului Curca care a iesit pe sub minge la centrarea lui Izvoreanu. Peste numai un minut, fostul galatean Gurita isi aduce iarasi echipa in avantaj, dupa un contraatac-fulger, el inscriind cu usurinta pe langa Barbu.

In minutul 80 Gurita rateaza sansa de a incheia definitiv conturile cu galatenii, dar trimite in plasa laterala dupa o faza in care s-a aflat fata in fata cu portarul Barbu.

Finalul meciului apartine gazdelor, care au sansa sa egaleze, dar Negru si Iacob au ratat cu seninatate doua bune ocazii, astfel ca elevii lui Grigoras pleaca de la Galati cu un rezultat care ii face favoriti pentru calificarea in semifinala. "I-am raspuns lui Bohici, cel care m-a dat afara de la Otelul.

Imi pare rau de publicul galatean, dar trebuie sa stie ca Boghici este de vina ca nu mai joc la Otelul. Farul este o echipa mai buna decat Otelul si avem prima sansa de a ne califica in semifinale", a afirmat Mihai Gurita.