Teama pazeste calificarea

Augustin Roman

Zenga si Pellegrini au jucat cu cartile pe fata, trimitind pe teren aceleasi echipe care ar fi evoluat si joia trecuta daca iarna nu ar mai fi tresarit o data. 4-4-2 contra 4-4-2, echipe scurte, Steaua cu vointa, Villarreal cu organizare si stapinire de sine. Dar ambele cu frica de a nu primi gol.

Plusul de ocazii in prima repriza a fost in dreptul romanilor. Doua oportunitati au fost anulate corect de asistentul Cuhat: golul lui Dica (min. 12) pentru ofsaid la Cristea si "capul" lui Cristea (min. 26), oricum prins spectaculos de Reina.

In repriza a doua insa, o actiune remarcabila a Stelei avea sa fie oprita eronat pe motiv de ofsaid.

De fapt, daca in prima parte meciul a fost echilibrat, repriza a doua s-a deschis cu dominarea Stelei. "Galbenii" au facut pasul inapoi si Dinita a ratat monumental, in minutul 70!

Ultimele 15 minute au adus emotii tribunelor, care s-au aplecat la unison, ca in fata unei crampe colective, la ocazia lui Figueroa si Sorin, ultimul tragind pe linga poarta de la citiva metri, in minutul 82. Apoi cele doua echipe au stins ritmul. S-au mai privit o data in ochi si si-au dat intilnire pe duminica. Pentru totul sau nimic.

11 meciuri a jucat Steaua, inclusiv cel de aseara, in actuala editie a Cupei UEFA, ceea ce reprezinta un record pentru o echipa de fotbal din Romania intr-o campanie de cupa europeana. Precedenta performanta apartinea tot ros-albastrilor, care au disputat 10 intilniri in sezonul 1997-1998

Paraschiv nu joaca in retur

Mijlocasul Sorin Paraschiv nu va putea evolua in returul de duminica din cauza cartonasului galben primit in prima repriza, al treilea in aceasta editie a Cupei UEFA. Jucatorul de 23 de ani a fost avertizat in minutul 14 pentru un fault dur, comis la centrul terenului asupra fundasului stinga al spaniolilor, Arruabarrena. / Dan Udrea

La final, Zenga s-a suparat pe arbitru

Dupa fluierul care a consfintit sfirsitul meciului, antrenorul stelist s-a dus catre arbitrul Busacca. Fara a gesticula excesiv, dar pe un ton ferm, italianul i-a repetat elvetianului citeva momente in care a defavorizat echipa sa, printre care si ofsaidul eronat semnalizat la Cristea in repriza a doua.

A fost ofsaid

In minutul 12, Dica a reusit sa trimita mingea in poarta lui Reina, insa golul a fost anulat pe motiv de ofsaid. Faza a plecat de la Paraschiv, care a centrat din dreapta, balonul a trecut putin peste crestetul lui Cristea, care a sarit, dar insuficient ca sa-l poata lovi. Mingea a ajuns la Dica, acesta sutind pe coltul lung.

In ciuda faptului ca, in momentul centrarii, Dica nu se afla in ofsaid, decizia arbitrului este corecta. Faza a fost influentata de Cristea, cel care era "afara din joc" si care si-a manifestat clar intentia de a juca mingea. Golul ar fi putut fi validat numai in cazul in care Cristea ar fi sugerat in mod evident ca nu ia parte la faza.

N-a fost ofsaid

Spre deosebire de colegul sau de la cealalta linie, asistentul Cuhat a dezavantajat Steaua in minutul 58. Atunci Oprita i-a pasat frontal lui Paraschiv din partea dreapta, acesta a lasat mingea pentru Dinita, care i-a retrimis-o in careu, moment in care s-a ridicat eronat fanionul.

Faza a mai curs doua-trei secunde pina la fluierul arbitrului Busacca, incheindu-se cu sutul lui Cristea in portar, de la doi metri de poarta.

Surprinsi de atmosfera

Stelistii au iesit pe gazon pentru incalzire la 19:20 si au purtat un banner inscriptionat cu un mesaj adresat publicului: "Va multumim ca sinteti alaturi de noi". Cinci minute mai tirziu, la aparitia spaniolilor, publicul a reactionat violent si a fluierat timp de citeva minute incontinuu.

Fotbalistii ambelor formatii au fost uimiti de atmosfera creata, oaspetii avind chiar momente in care s-au oprit din incalzire si au privit mirati spre tribune. / Marius Margarit

Presedintele lui Villarreal a aflat ca e bunic

Presedintele spaniolilor, Fernando Roig, a fost anuntat in dimineata meciului ca a devenit bunic dupa ce nora sa a nascut o fetita. "Sper ca acesta sa fie un semn bun si-i voi dedica micutei Carla calificarea in sferturile de finala ale Cupei UEFA", a declarat Roig la aflarea acestei vesti. / Marius Margarit

4 este numarul echipelor din Estul Europei care au ajuns in luna martie sa joace in actualul sezon al cupelor europene: Steaua, TSKA Moscova, Partizan Belgrad si Sahtior Donetk, toate in Cupa UEFA

Dumitru a revenit dupa 5 luni

Florentin Dumitru a revenit aseara intr-un meci oficial al Stelei, dupa o pauza de aproape 5 luni, datorata unor probleme pe care le-a avut la cartilajul genunchiului drept. Dumitru, care a evoluat ultima data pe 4 noiembrie 2004, la meciul ros-albastrilor cu Parma, a intrat in minutul 74 al partidei cu Villarreal, dar a parut sufocat de ritmul jocului.

/ Marius Margarit

REACTII

"Putem spune ca Villarreal este cel mai bun adversar pe care l-am intilnit, dar e mai bine sa vorbim dupa retur. Mergem cu incredere in Spania . Trebuie sa inscriem acolo!"

Dorinel Munteanu

"Se poate intimpla orice la Villarreal. Nu ne dam batuti, desi am depasit deja media fotbalului romanesc prin calificarea in primavara europeana"

Andrei Cristea

"Am dat de o echipa mult mai buna decit Valencia, mai bine asezata in teren, care ne-a inchis toate culoarele spre poarta. Asta nu inseamna ca totul s-a terminat"

Laurentiu Dinita

"Problema noastra este ca nu am reusit sa marcam, dar poate o vom face la Villarreal. A fost o echipa extrem de tare din toate punctele de vedere, dar pastram sanse de calificare"

Sorin Ghionea

"Spaniolii si-au indeplinit obiectivul de a nu lua gol in deplasare. Acum ei au prima sansa pentru ca sint o formatie redutabila pe teren propriu"

Daniel Oprita

"A fost cea mai tare echipa pe care am vazut-o in Ghencea. Daca trec de noi, cistiga Cupa UEFA. Nu am reusit sa scufundam Submarinul Galben, deocamdata i-am dat doar o gaurica"

Gabriel Bostina

"Toti sintem optimisti pentru ca avem sanse de a merge mai departe dupa un meci jucat impotriva unei echipe foarte bune. Mergem la Villarreal sa ne calificam"

Sorin Paraschiv

Bataie intre fani

In minutul 25 au avut loc mai multe schimburi de lovituri intre spectatorii de la peluza a doua, fapt ce a determinat interventia in forta a jandarmilor. Acestia au facut mai multe arestari si i-au trimis pe turbulenti cu o duba la politie.

Seful de obiectiv a cerut in timpul meciului suplimentarea efectivului de jandarmi prezent la stadion, astfel ca au fost aduse in Ghencea si fortele de ordine care au fost prezente la meciul de cupa dintre FC National si Dinamo din Cotroceni. / Mariana Podeanu, Marius Margarit