Castelul lui Dracula retrocedat familiei de Habsburg

de M.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 mai 2006, 0:00


Foto: MixMedia.ro

Castelul Bran, fortareata unde pe vremuri a fost intemnitat Vlad Tepes (sursa de inspiratie pentru mitul Dracula) a fost retrocedat vineri lui Dominic de Habsburg. Acesta este fiul principesei Ileana de Romania si proprietar de drept al castelului.

Conform acordului de administrare semnat de catre ministrul Culturii, Adrian Iorgulescu si Dominic de Habsburg, castelul va ramine muzeu cel putin trei ani.

Dupa acest interval de timp, autoritatile urmeaza sa negocieze cu familia de Habsburg fie sa cumpere fortareata, fie o formula prin care Castelul Bran sa ramana in continuare deschis publicului. Pe linga cladirea propriu-zisa proprietarului i-au fost restituite si 12 hectare de pamint.

Supranumit Castelul lui Dracula in urma asocierii cu numele lui Vlad Tepes care, conform legendelor locale ar fi locuit sau ar fi fost inchis aici, Castelul Bran a fost confiscat de regimul comunist in 1948.

Retrocedarea sa este privita ca o dovada a stabilitatii politice din Romania si a dorintei autoritatilor de a respecta domnia legii, in conditiile in care tara noastra isi propune sa adere la Uniunea Europeana anul viitor.

Castelul s-a aflat in proprietatea Familiei Regale incepind din 1920, urmare a unui act de donatie al municipalitatii Brasov catre Regina Maria. Orasul isi manifesta astfel gratitudinea pentru curajul si eforturile Reginei in vremea primului razboi mondial, in urma caruia Transilvania a intrat in componenta Romaniei.

Regina Maria l-a lasat mostenire prin testament Principesei Ileana, al carei fiu, Dominic de Habsburg, a copilarit aici pina la virsta de 10 ani.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


631 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Castelul Bran (Vineri, 26 mai 2006, 13:18)

    ihl [anonim]

    Am vizitat castelul intr-o excursie scolara.Oare altii vor mai avea sansa acesta?Statul roman ar trebui sa negocieze mai serios achizitia castelului.Sau daca nu sa vina cu impozite mai mari, cel putin sa descurajeze pastrarea proprietaii de actualii sacali
  • 0 (0 voturi)    
    Mai e ceva de dat!?? (Vineri, 26 mai 2006, 13:32)

    Un Roman [anonim]

    De fapt acele 12 ha. de padure sunt interesante (bani).Dupa 3 ani daca scumpul nostru stat la renegociere vrea sa cumpere castelul-alti bani(ca sa-l intretii ,nu e nimeni nebun ,mai ales de vlastarul asta, care nici nu stiu daca are cetatenie romana!!).
  • 0 (0 voturi)    
    Castele, castele (Vineri, 26 mai 2006, 14:30)

    emi [anonim]

    Castelul Bran nu este castelul lui Dracula. de fapt Dracula nici nu aveaq vreun castel. Poate Vlad Tepes... dar Bran nu a fost a lu` Tepes.
  • 0 (0 voturi)    
    Mai informativa (Vineri, 26 mai 2006, 14:50)

    Ovidiu [anonim]

    Din ce sursa stiti voi ca Vlad Tepes a fost intemnitat la Bran?? M-a astept la mai mult de la niste jurnalisti romani.
  • 0 (0 voturi)    
    Mi se pare corect! (Vineri, 26 mai 2006, 15:07)

    Daniel [anonim]

    Mi se pare corect sa li se cedeze castelul. Este o dovada ca in Romania incepe incet , incet sa se impuna si sa se respecte legea, ca incepe timid sa inteleaga ca respecterea proprietatii este fundamentala intr-o tara care se vrea democratica si europeana!
    Ar fi excelent daca ar ramane deschis publicului si in acelasi timp daca s-ar realiza o promovare mai intensa in strainatate si intrarea intr-un circuit turistic.
  • 0 (0 voturi)    
    bnh (Vineri, 26 mai 2006, 15:41)

    gg [anonim]

    pacat
  • 0 (0 voturi)    
    vayy (Vineri, 26 mai 2006, 15:51)

    simonikaa [anonim]

    se duce tzara la vale.. cum sa dea mai castelul?? akum 2 zile am facut un aryticol pt revista scolii din spania despre el si colegii sunt f incantatzi.. trebuie gandita mai bine... nu au cum sa il inchida..
  • 0 (0 voturi)    
    nesimtirea nu are limite (Vineri, 26 mai 2006, 17:07)

    Teo [anonim]

    nesimtirea nu are limite in cazul familiei regale care se pare ca are atatia nepoti si stranepoti ca vor pune mane pe tot pamantul romanesc. Cum se face ca regele Carol a venit in Romania cu 2 valize in mana iar dupa 50 ani erau cei mai mari mosieri din tara. I-au fortat pe romani sa le doneze castele, terenuri si fabrici iar acum stranepotii vin sa le revendice, asta dupa ce mihai a fugit miseleste din tara luand cu ele si cateva tablouri si cateva vagoane de obiecte de arta cu ajutorul carora a trait boieste pana acum in strainatate. multumim regilor dar nu avem nevoie de voi. puteti pleca si sa nu va mai prindem pe aici !!!
  • 0 (0 voturi)    
    retrocedari (Vineri, 26 mai 2006, 18:24)

    Sorin Martin [anonim]

    Ar trebui sa stie si Romanul de rand la cati ani se refera actu de retrocedare sau la a cata spita,sa nu se trezeasca intr-o buna zi vre o ruda a lui Taian ca e mostenitor de drept a Romaniei inca din 106.Ar trebuii ca politicienii Romani sa mai lucreze si pentru Romania din cand in cand,sa ia lectii de la evrei.
  • 0 (0 voturi)    
    Castelul Bran (Vineri, 26 mai 2006, 19:19)

    Aurel stoica [anonim]

    De ce sa-l cumparam si pe asta, frate? Sa-l intretina ei, daca l-au vrut. Va recomand tuturor memoriile lui Constantin Argetoianu, ca sa va edificati cam din ce neam imperial habsburgic se trage proaspatul proprietar. Pe scurt, nu e chiar primul din familie care se inghesuie la pomana romaneasca. Si inca ceva: Vlad Tepes a fost intemnitat la Visegrad, n-avea ce sa caute la castelul Bran, care era sub jurisdictia cetatii Brasov (a carei interese nu prea erau aceleasi cu ale lui Vlad). Ar trebui sa-l facem brand protejat pe Tepes, sa nu-l foloseaca orice neica-nimeni pentru reclama.
  • 0 (0 voturi)    
    Hai sa dam totul! (Vineri, 26 mai 2006, 20:34)

    Conciliant [anonim]

    Eu sunt conciliant si cred ca trebuie sa dam totul: Branul, Pelesul, Pelisorul, padurile Bucovinei. Sa nu ne mai ramana nimic. Sa ne cedam si casele si apartamentele de bloc celor fugiti in occident. Sa ne mutam in corturi la marginea oraselor. Ar fi o actiune crestineasca. Asta e soarta pe care o meritam, ptr ca suntem niste blegi!
  • 0 (0 voturi)    
    din canada. ce animale romunesti !!!!!!!!! (Vineri, 26 mai 2006, 20:39)

    g. buju [anonim]

    dreptul la proprietate paduchiosilor !
    nu va lucrat statul comun- ist roman la primitivul,saracia si scarba lumii intregi ?
    mai vreti ca comunistii sa retina proprietatile confiscate pentru ei si pentru voi sugacii si tradatorii unei tari sfartecate ,poluate,primitive,sarace ,romania ?

    wath a mother fuckers !!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Cum au intrat in posesie (Vineri, 26 mai 2006, 20:54)

    Alex [anonim]

    Interesant este cum au intrat in posesia castelului in 1920 , si anume prin donatie de la municipalitatea Brasovului.

    Cum ar fi astazi ca statul roman sa ii doneze lui Basescu Palatul Cotroceni pentru merite deosebite ? Cam la fel a fost si atunci... probabil ceva politic.

    Nu contesta nimeni meritele familiei regale in primul razaboi mondial dar sa nu se uite ca aceasta a venit in Romania doar cu niste geamantane...
  • 0 (0 voturi)    
    ce face cu el? (Vineri, 26 mai 2006, 21:49)

    M.V. [anonim]

    Poate nu are casa saracul si o sa se mute acolo. Cum sunt asa de multe camere o sa ia in spatiu si pe altii amarati ca si el. Daca tata ar fi avut un castel cred ca si eu as fi cerut sa imi fie retrocedat. Pomana ingrasa asa ca o sa devina obez cu siguranta iar eu am scapat.
  • 0 (0 voturi)    
    ASTA TREBUIA FACUT ACUM 15 ANI ! (Vineri, 26 mai 2006, 22:47)

    Bobi [anonim]

    E adevarat ca mai tarziu e mai bine decat niciodata, sper sa se retrocedeze totul proprietarilor de drept pana la urma...chiar daca va mai dura pana sa se trezeasca romanul comunizat si imbecilizat din somnul cel de moarte al proprietatii "comune".

    nihil sine deo
  • 0 (0 voturi)    
    replica la Alex si fraza "niste geamantane" (Duminică, 28 mai 2006, 22:07)

    Cristian Constantinescu [anonim]

    Eu inteleg ca Google nu substituie o carte de istorie, dar daca puneai mana sa citesti inainte sa vorbesti si mai grav, sa scrii, constatati ca familia regala Hohenzollern a construit DIN AVEREA FAMILIEI NOBILE GERMANE castelul Peles, care inca ramane unicul castel de referinta arhitectural, estetic al Romaniei moderne, ca sa nu mai vorbim de numeroasele fundatii si donatii patronate de familia regala.

    Dar asa ne place noua sa aruncam cu noroi in ce a fost mai demn in istoria noastra. Ne-a mers bine doar cu domnitori straini, ca noi nu suntem in stare sa ne conducem.