Veteranul olandez Edwin Van der Sar, goalkeeperul campioanei Angliei, Manchester United, a aparat toate cele trei lovituri de la 11 metri din Community Shield, si a adus al 12-lea trofeu al Supercupei Angliei in vitrina lui United.

Manchester si Chelsea au fost la egalitate dupa 90 de minute, 1-1. Campionii au deschis scorul in minutul 35 prin Ryan Giggs, cu un sut fantastic, galezul marcand primul sau gol din cariera pe stadionul Wembley.

Chelsea, castigatoarea Cupei Angliei, a restabilit egalitatea chiar inainte de pauza, dupa o executie individuala a noului venit pe Stamford Bridge, francezul Florent Malouda.

La loviturile de departajare, Van der Sar a parat toate cele trei executii ale londonezilor (Pizzaro, Lampard si Wright-Phillips), in timp ce Ferdinand, Carrick si Rooney au transformat pentru United.

United a devenit echipa cu cele mai multe Supercupe ale Angliei, 12, cu una mai mult decat Arsenal, in timp ce londonezii raman cu doar trei trofee Charity Shield / Community Shield castigate.

Sir Alex Ferguson nu a folosit in primul 11 niciuna dintre noile achizitii, doar portughezul Nani fiind pe banca de rezerve si intrand pe parcursul reprizei secunde. In rest, Hargreaves, Anderson si Tevez au fost lasati in afara lotului.

La Chelsea, Jose Mourinho i-a trimis inca din primul minut pe israelianul Ben Haim in locul capitanului John Terry, accidentat si pe francezul Florent Malouda. Iar Steve Sidwell si Pizzaro au fost introdusi in repriza secunda.

Surprizele portughezului au fost nefolosirea atacantilor Didier Drogba, Andrei Sevcenko si Arjen Robben sau a mijlocasului Michael Ballack. Ultimii doi par foarte aproape de un transfer la Real Madrid care a oferit in schimbul lor 40 de milioane de euro.