Detectoarele de monitorizare a traficului inregistreaza aiurea

de     HotNews.ro
Luni, 24 septembrie 2007, 0:00



Ma numesc Jakab Zoltan si locuiesc in Sighisoara.
Vin la Dvs. cu urmatoarea problema : in data de 03.07.2007 circulam pe Dn 1 intre Localitatile Turda si Cluj. Detectoarele de monitorizare a traficului m-au surprins cu exces de viteza. Am primit 3 instiintari pe un decurs de 4 kilometri intre localitatile Tureni si Martinis. Deoarece intre cele trei instiintari nu exista nici un fel de logica, si anume :

la km 454 am fost filmat la ora 01.48.55-tureni
la km 455 am fost filmat la ora 01.46.58-tureni ( deci cu 2 minute mai devreme, pe cand sensul de mers era turda-cluj!!!)
la km 458 am fost filmat la ora 01.48.45-martinesti (!!!!)

nicicum nu se potriveste! ori am circulat cu 30 km la ora, ori cu 1440(!!!) km la ora, ori dus intors ( monitorizarea sa facut pe sensul Turda-Cluj!)
daca luam primele doua atunci in 2 minute am facut 1 kilometri = 30 km la ora!!!
daca luam a doua si a treia atunci in 4 minute am facut 3 km = 45 km/ora
daca luam primul si al treilea atunci intr-un minut am facut = 4 kilometri = 240km?h !!!!!!

Am fost atat de " nesimtit" de le-am scris o scrisoare ca nimic nu este in concordanta intre cele trei constatari si le rog frumos ca doua sa anuleze!
Nici nu m-au bagat in seama si mi-au trimis procesele verbale exact asa cum au fost si instiintarile, cu maximum de amenda si puncte pentru fiecare, chiar mi-au ridicat permisul pentru 90 de zile!!! ( din permis traiesc)

Ignoranta si nepasarea ( nu mai amintesc si clasa intaia de la scoala unde se invata 1+1=2) politistilor de la circulatie ( mai ales celor din judetul Cluj) a intrecut orice limite! Am mai fost oprit noaptea de un agent de circulatie din judetul cluj ( la floresti), care, beat fiind (el!), a vrut sa-mi ia carnetul dar in sfarsit mi-a cerut 100 de lei!

La cine sa apelez ca sa-mi pot primi inapoi carnetul?
In orice caz o sa contest procesele verbale si daca nu primesc raspuns mde la Dvs. in cel mai scurt timp o sa trimit cate o sesizare la cele mai vizionate posturi de televiziune, la cele mai titrate ziare nationale, guvernul si presedintia Romaniei!
Sunt ferm decis sa nu tolerez asemenea abateri care intra si in incidenta codului penal privind ingradirea unor drepturi ale subsemnatului!

Va multumesc pentru rabdare!






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


130 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    metrologie (Luni, 24 septembrie 2007, 10:07)

    break_noon [anonim]

    incearca sa trimiti ceva sesizari la institutul metrologic, deoarece din cite se pare aceste detectoare nu sunt calibrate corect, si anume, prin faptul ca timpul inregistrat este eronat.

    poate ca functioneaza corect la detectarea vitezei, dar daca nu inregistreaza corect momentul cind s-a detectat depasirea vitezei, ce siguranta ofera ca aceste detectoare functioneaza chiar corect.

    aici se poate intra in amanunte tehnice, cum ca timpul a fost setat corect, si ca din cauza faptului ca ceasul intern nu functioneaza corect, ceas care este refolosit probabil si la detectia vitezei, atunci este posibil ca viteza inregistrata sa fie eronata.

    poti incerca sa te dai in judecata cu ei, probabil nu vei cistiga nimic, poate vei si cheltuii o groaza de bani

    dar, acum sa o luam si pe aia dreapta, daca ai depasit viteza, asta este, o incasezi. daca esti sofer profesionist, atunci iti permiti un detector radar, care nici nu e asa de scump, si nici nu mai este ilegal.
  • 0 (0 voturi)    
    daca stiam .... (Luni, 24 septembrie 2007, 10:45)

    jonny [anonim]

    La martinesti mi am pierdut si eu permisu ... daca stiam ca i ceva in neregula (ceea ce e normal pt tara noastra) ii dadeam in judeca si poate scapam cu permisu' asa ca stau pe tusa inca exact 61 de zile.
  • 0 (0 voturi)    
    ceas (Luni, 24 septembrie 2007, 11:01)

    hh [anonim]

    timpul nu-i foarte necesar sa fie exact la camerele cu radar ca cele de pe sectorul acesta. ar fi frumos sa fie macar sincronizate, preferabil si exacte din punt de vedere al timpului, dar timpul ii numa orientativ ca sa-ti spuna cam cand ai trecut pe acolo. in acest caz important ii ca sa depasit viteza, nu prea conteaza exact in ce secunda.

    daca camerele ar fi de viteza medie atunci timpul ar fi critic sa fie exact si corect deoarece viteza este calculata in funtie de timpul si distanta parcursa. oricum, nu-i cazul pt camerele respective.
  • 0 (0 voturi)    
    Asta e.... (Luni, 24 septembrie 2007, 12:05)

    Peter [anonim]

    Cateva comentarii, daca se permite:
    - scrieti ca traiti din permis. Un detector de radar costa ayi cam 100 de Euro. Merita investita, din moment ce astfel se pot economisi mai multe sute de Euro plus puncte "Thank you"
    - lumea, si mai ales cei care circula des si in interes de serviciu, ar cam trebui sa stie incet-incet ca acel sector este monitorizat.
    - ne lovim de inca un amanunt tipic romanesc. In loc sa fim solidari, sa semnalizam 2 milisecunde cu faza lunga, sa fim solidari, cei mai multi dintre noi fac pe ei, vai Doamne, daca ma vede Garcea... sincer, chiar pe acel sector mi s-a umplut paharul, cand, anul trecut, mergand inspre Cluj, din cel putin 150 de masini, au semnalizat maxim 4 !!! Asta spune tot. Asa ca stiam, ca a sosit timpul pentru un detector, caci, si in trafic, nu pot sa incredere in romani
    - solutia, mai ales daca simtiti ca aveti dreptate, este sa ii dati in judecata. Politistii de acolo fac multe prostii, cunosc si eu un caz, nu trebuie sa ne lasam.
  • 0 (0 voturi)    
    Incercati orice, poate tine... (Luni, 24 septembrie 2007, 13:44)

    Carcotasu' [anonim]

    Concluzii:
    1. Nu conteaza ca am incalcat ceva din regulament, ei sunt de vina ca nu au sincronizate ceasurile camerelor
    2. Daca de acel permis depind veniturile mele, as putea fi mai atent cu el... Si cei care lucreaza la un birou au grija sa nu ramana fara obiectul muncii, adica nu-si baga calculatorul la 380 V ca sa functioneze mai repede !
    3. Daca politistul care ma opreste este beat, refuz sa-i prezint actele si cer sa ma duca la seful lui, nu cad la pace...decat daca am facut una boacana si o pot incasa si eu.
    4. Dau banii degeaba pe detectorul de radar, pentru ca in cazul instalatiilor fixe fixe viteza se masoara prin alte metode decat RADAR (RAdio Detecting And Ranging)
    5. Daca eu am primit o amenda pentru viteza, am grija sa-i avertizez pe ceilalti de pericol, pentru ca eventualii vitezomani sa nu pateasca nimic si sa ma faca praf, nevinovat, pe acelasi drum , peste 2 saptamani. (Doamne fereste !)
    6. Nu ma intereseaza modificarile din lege, ca nu e treaba mea, e treaba politistilor sa o citeasca, sa poata sa-mi dea amenzi cum vrea muschiu' lor, iar eu sa nu pot sa-i contrazic.
  • 0 (0 voturi)    
    sofer (Luni, 24 septembrie 2007, 14:43)

    marius [anonim]

    Nu inteleg cum puteti unii gandi atat de aiurea. De 17 ani numarul masinilor a crescut de cel putin 10 ori, taxele de drum care nu existau au aparut, consumul de benzina a crescut de zeci de ori(in conditiile in care pretul contine mai multe taxa decat petrol). Ce s-a intamplat cu toti acesti bani?
    NU doresc sa vizitez Martinesti, Tureni, si alte 1000 de sate. Doresc sa merg pe autostrada de la Cluj pana la Bucuresti. Primarii din sate ar trebui sa solicite mutarea drumurilor europene in afara comunelor, asa disparand convoaiele mortuare lovite, dar si cota primariei din banii de amenzi si ciubucul sefului de post.
    Cum de l-am putut vota pe "Aici sunt banii dumneavoastra"?
  • 0 (0 voturi)    
    legi si reguli (Luni, 24 septembrie 2007, 17:51)

    roman din afara [anonim]

    Nu stiu cum functioneaza legea in Romania, dar va spun din experienta ca in Statele Unite, intr-un caz similar cu cel prezentat, omul si-ar lua permisul inapoi, chiar daca in sinea lui "judecatorul" stie cum sta treaba. E si normal asa! Nu putem trai dupa simtirile cuiva. Omul este nevinovat decat daca sunt dovezi clare si fara urma de indoiala. Nu e vorba doar de 2 amenzi din cele 3, ci de toate cele 3 care ar trebui sa fie anulate. Domnule draga, stim ca ati depasit viteza, dar daca puteti sa va aparati va rog eu sa o faceti. Nu lasati incapabilii sa va faca viata! Nu au decat sa invete si ei din greseli.
  • 0 (0 voturi)    
    Hilar (Luni, 24 septembrie 2007, 21:39)

    ALex [anonim]

    In primul rand, orice asemanare cu situatiile reale este o pura coincidenta.

    Intr-o buna zi un hot este adus in fata judecatorului. A fost prins pe baza inregistrarilor video din parcarea complexului comercial din care furase si din incinta magazinului pradat. Cand hotului ii vine momentul sa isi faca cunoscuta marturia spune: "Onorata instanta SUNT NEVINOVAT ! Ceasurile inregistrarilor video arata clar: mai intai ies din magazin, apoi fur, si la urma intru in magazin! Pai cum sa fur eu daca inca nu am intrat ?!?"

    Ce este hilara nu este marturia hotului. El incearca sa isi apere pielea. Hilara este reactia salii care ii da dreptate hotului. Ba ca ar fi trebuit camerele sa fie sincronizate, ba ca baza de timp ar trebui generata de un oscilator cu cesiu, ba ca de fapt nici pozitia camerelor nu e stiuta din cauza ca nu exista GPS.

    Va intreb eu asadar oameni care traiti prin state cu mult mai avansate tehnologic decat prapadita de Romanie rurala: in SUA sau Canada sau poate Germania camerele sunt sincronizate ?
  • 0 (0 voturi)    
    Daca nici ceasul nu le merge... (Marţi, 25 septembrie 2007, 2:11)

    yours to discover [anonim]

    Daca nici ceasul nu le merge, cum pot ei garanta ca partea "mai desteapta" a aparaturii lor inregistreaza corect?
    Mergi in tribunal si nu-i lasa sa ia prima la salariu ca si-au facut (ba chiar depasit) planul.