7.000 de oameni prezenti in tribunele stadionului "Dan Paltinisanu" au fost martori la un moment asteptat de foarte multi ani in viata echipei timisorene, "Poli" preluand in sfarsit sefia clasamentului Ligii 1 gratie succesului categoric cu Otelul Galati.

Dupa un prim sfert de ora plictisitor, oaspetii au incercat sa "muste" pe contraatac, dar mingea trimisa cu capul de Paraschiv (min 17) a ocolit poarta timisoreanului Marius Popa. Treziti la realitate de tupeul otelarilor, banatenii au amenitat la randul lor buturile adverse, slovenul Rusic (min 30) fiind insa imprecis desi se afla intr-o pozitie favorabila.

Pe fondul unei noi "relaxari" a gazdelor, Otelul reuseste sa deschida scorul in minutul 34, cand Daniel Stan il invinge din careul mic pe Marius Popa la capatul unei actiuni declansate de Silviu Ilie, 0 - 1.

Trei minute mai tarziu se petrece "faza meciului" . Mijlocasul oaspetilor, Costin trimite de la peste 40 de metri o minge spre propria poarta, iar goalkeeper-ul Valentin Bors, incercand o preluare spectaculoasa, scapa balonul in plasa si restabileste egalitatea printr-o gafa de proportii, 1 - 1.

Timisorenii profita de debusolarea otelarilor si isi maresc diferenta (min 40) in urma unei "indirecte" din careul de 16 metri. Australianul Mc Kain, servit excelent de Karamyan, inscrie cu capul profitand de naivitatea aceluiasi Valentin Bors (schimbat imediat la pauza), 2 - 1.

La reluare, armeanul Artavazd Karmayan s-a dezlantuit. In minutul 61 marcheaza din careu pentru 3 - 1, in urma unei mingi primite de la Abiodun, iar in minutul 70 stabiliste scorul final, 4 - 1 punctand direct din corner, al doilea portar al Otelului, Gribauskas, facandu-si de-asemenea "numarul".

"Poli" a devenit lider in Liga 1 pana la finalul derby-ului dintre CFR Cluj si Unirea Urziceni, in timp ce galatenii s-a intors acasa umiliti din nou neinvatand nimic din rusinea traita la meciul cu Dinamo.