Prima repriza a stat sub semnul unui echilibru dinamic pina la golul lui Adrian Cristea (sut superb in vinclu, de la 25 de metri). Dinamo a controlat apoi ostilitatile, aspect al jocului care l-a facut pe Dusan Uhrin sa mute inainte de pauza: antrenorul lui Poli l-a schimbat pe Aliuta cu Torje.

La ultima faza a reprizei, dupa o lovitura libera executata de Karamian, fundasul central Gabriel Cinu aduce egalarea (lovitura de cap). La reluare, Stoican (cu probleme medicale) ramine in vestiar, inlocuit de Scarlatache. Dinamo avanseaza liniile, accentuind presiunea.

[c:3:s][c:4:d]Timisoara asteapta o contra salvatoare, insa din minutul 66 renunta la ideile ofensive - eliminarea lui Alexa ('66) obliga echipa banateana sa treaca jocul intr-un alt registru: intreruperi si fragmentari, pentru a nu da permite cursivitate in jocul adversarului.

Neputinta gazdelor de a se apropia de poarta i-a facut pe suporteri sa remarce: "Nu va grabiti, avem timp: se da ora inapoi!" Lucrurile s-au schimbat radical in ultimele 10 minute: un sut al lui Ropotan, deviat de Danciulescu, loveste bara, iar in prelungiri Abiodun scoate de pe linia portii banatene, de doua ori in aceeasi faza! Portarul Marius Popa a avut reactii similare: a sarutat bara care l-a salvat, apoi i-a oferit acelasi "tratament" colegului de echipa.

Finalul tensionat s-a prelungit minute bune - antrenorul Walter Zenga i-a reprosat arbitrului Ovidiu Hategan ca nu a acordat doua lovituri de la 11 metri (henturi comise de Cinu si Abiodun). iar componentii celor doua echipe, angajati in dispute si imbrinceli dupa ultimul fluier, au fost condusi spre vestiare cu ajutorul fortelor de ordine...

Dinamo - Poli Timisoara 1-0 (Cristea, min 20)

Dinamo - Poli Timisoara 1-1 (Cinu, min 45)

Dinamo - Poli Timisoara 1-1 (Prelungiri: Abiodun respinge de pe linia portii, dinamovistii solicita penalty)