"Voi rechema foarte multi ambasadori care nu si-au inteles menirea"

Traian Basescu: ''Varianta de vot uninominal a Pro Democratia asumata de Guvern este un fals''

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 5 noiembrie 2007, 0:00


Presedintele s-a referit si la situatia tensionata din Italia

Invitat in cadrul unei Editii speciale de pe TVR 1, presedintele Traian Basescu a explicat de ce doreste varianta de vot uninominal in doua tururi de scrutin si a sustinut ca varianta de vot uninominal propusa de Pro Democratia si asumata de Guvern este un fals.

Faptul ca in legea asumata nu sunt stabilite si circumscriptiile electorale arata ca cei d ela guvernare nu au dorit decat sa abata atentia de la referendum si sa amane astfel introducerea votului uninominal.

Seful statului a declarat ca va face o analiza publica a legii votului uninominal asumat de Guvern imediat ce legea ii va fi propusa spre promulgare dar spune ca legea nu se mai poate insa promomulga decat dupa referendum sau europarlamentare.

Presedintele a reafirmat ca va repeta referendumul daca guvernul va continua sa-l saboteze prin tot feluld e tertipuri cum ar fi inchiderea sectiilor de votare mai repede, plasarea lor in zone nepotrivite etc. Traian Basescu a atacat si televiziunea publica pe care o acuza ca nu a inceput inca dezbaterile politice asupra tipurilor de vot uninominal.

In cazul in care referendumul este validat el este obligatoriu pentru Parlament, afirma presedintele care spune ca cei care pun sub semnul intrebarii obligativitatea referendumului uita ca suntem un stat de drept si ignora vointa poporului.

"Imaginati-va ce vor spune romanii daca parlamentarii nu vor vota ceea ce poporul a ales la referendum. Una e sa faci o coalitie anti prezidentiala si alta e sa faci o coalitie impotriva poporului. De accea cred ca Parlamentul va vota acest tip de uninominal."

Votul uninominal in doua tururi de scutin va aduce in Parlament doua partide mari si inca unul sau doua partide mai mici. Ingrijorarea manifestata de UDMR in acest sens este nejustificata deoarece legea acorda minoritatilor reprezentare in Parlament, iar in plus este greu de crezut ca maghiarii din Harghita si Covansa nu-si va vota proprii conetnici, mai sustien Traian Basescu.

Presedintele a explicat pe scurt de ce, in opinia sa, nu este bun votul uninominal mixt.

"Discutam de un prim tur in care sunt 16-18 candidati, iar voturile se distribuie pe candidaturi, deci vom avea ales un parlamentar nelegitim care nu va avea 50%+1 din voturi. Apoi se face o redistribuire judeteana a voturilor pentru locurile inferioare si ii dai mandat sa intre in Parlament unui om care nu a fost practic ales.
Intra apoi si a treia categorie de parlamentari-cei alesi pe lista-care nu au fost niciodata votati."

"Voi rechema multi ambasadori

Traian Basescu s-a referit pe finalul emisiunii si la situatia tensionata din Italia. Presedntele a declarat ca va rechema de la posturi "foarte multi ambasadori care nu si-au inteles menirea", acuzandu-i pe acestia ca nu au fost aproape si nu s-au implicat in rezolvarea problemelor comunitatilor de romani din strainatate .

"Multi ambasadori au inteles ca menirea lor este sa participe la cocktailuri, sa paraseasca ambasadele pentru a locui in imobile cu chirii de 8-9-10.000 de euro. Dispretul pentru romani este o realitate si acest lucru il pot proba oricand".

Presedintele a fost transant in ce priveste infractiunile savarsite de rromi spunand ca "cele mai mari probleme le avem cu romanii de etnie roma care comit cele mai multe infractiuni". Totodata, Traian Basescu l-a atacat si pe ministrul de Externe, Adrian Cioroianu, caruia i-a cerut demisia pentru declaratiile privind deportarea in desertul egiptean a infractorilor.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


339 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    excelenta (Luni, 5 noiembrie 2007, 22:03)

    mircea333 [anonim]

    prestatia lui basescu:argumentata,la obiect, clara,expicativa.
    bravo base,ne vedem la referendum.
  • 0 (0 voturi)    
    e foarte clar! (Luni, 5 noiembrie 2007, 22:10)

    cristian [anonim]

    Aceasta e o mare sansa pentru a avea cu adevarat reprezentantii poporului. Asa se vor simti responsabili pentru fiecare vot dat in parlement. Pentru fiecare vot vor da socoteala. Adio parlamentari listaci tractati de cate o locomotiva!
  • 0 (0 voturi)    
    Excelenta explicatie (Luni, 5 noiembrie 2007, 22:33)

    Dani [anonim]

    E logic ce spune dl Basescu si e intr-adevar ce ne trebuie. DA la referandum.
  • 0 (0 voturi)    
    vot uninominal (Luni, 5 noiembrie 2007, 22:39)

    xxxxx [anonim]

    pacat ca la tvr sunt aceeas misei ca pe vremea lui ceausescu; nu fac publicitate emisiunilor legate de referendum pentruca sunt slugile lui olteanu-pnl, tariceanu, geoana, iliescu; bravo dle presedinte Basescu!si "La multi ani!"
  • 0 (0 voturi)    
    sa vedem (Luni, 5 noiembrie 2007, 22:58)

    resp [anonim]

    asteptam lucruri concrete pentru promiscuitatea din ambasadele Romaniei
  • 0 (0 voturi)    
    Atitudine naucitoare din partea unui consul (Luni, 5 noiembrie 2007, 23:19)

    pitzi [anonim]

    Acum cativa ani am iesit intr-un oras din Franta cu un consul si sotia acestuia la o cofetarie, si vorbeam romana. La un moment dat, niste meseni ne-au intrebat in limba franceza ce limba vorbim si din ce tara suntem. La care consulul a raspuns cu un reflex aproape natural ca vorbim italiana, si ca suntem din Italia (a si numit o regiune de acolo!) si a purtat chiar o mica discutie pe baza aceasta! Consternata, ca prim instinct nu m-am putut abtine sa il intreb de ce s-a prezentat in acest fel. Raspunsul lui, cu o naturalete iesita din comun (adica cum altfel ar fi trebuit sa se prezinte?) a spus ca romanii nu sunt bine vazuti acolo (sic!) din cauza tiganilor care canta si cersesc pe strada! Chiar am trecut in drumul nostru pe langa unii care cantau de zor la acordeon melodii traditionale din Franta. Atitudinea lui mi s-a parut atat de dezarmanta incat am renuntat in a-mi mai manifesta nemultumirea fata de ceea ce vazusem. Am vorbit insa cu niste prieteni de acolo si spuneau ca el este cunoscut ca fiind nepotrivit cu misiunea lui de a-i ajuta pe romanii stabiliti acolo! Multi avusesera deja probleme cu el, in servicii uzuale pe care ar fi trebuit sa le presteze (cum ar fi asistenta in reinnoirea pasapoartelor, a diferitelor documente necesare sederii lor acolo). Cei mai multi preferau sa vina in ro sa isi rezolve problemele decat sa apeleze la consulat.
  • 0 (0 voturi)    
    Ptr Pitzi @ #7 (Luni, 5 noiembrie 2007, 23:55)

    Sorin Aradean [anonim]

    Incredibil, da, intr-adevar naucitor. Tu iti dai seama cita caterinca, tupeu notoriu si lipsa de patriotism salashluiesc in pieptul acestui individ ? Adica nu numai ca le-a zis ca e italian (auzi, consul roman angajat al MAE sa se declare ca e italian !) da' a mai purtat si o mica discutie despre zona din Italia in care se vorbeste acest "dialect". Si ce daca romanii au reputatie proasta in zona din cauza tiganilor romani ? Asta nu justifica o asemenea atitudine.

    Chemat inapoi tara, dat afara din MAE si sa nu-si gaseasca servici stabil si tihna profesionala 20 (douazeci) de ani ! Fara nici un dram de remuscare asta ii doresc acestui imbecil. Incredibil.
  • 0 (0 voturi)    
    Asa da, domnule Presedinte! (Luni, 5 noiembrie 2007, 23:58)

    Zorbache [anonim]

    Sa separam graul de ...neghina! Incet, incet dar sigur se va face curatatenie in politica romaneasca!
    Jos cu mafiotii! Dosarele grele sa fie judecate cat mai repede!
  • 0 (0 voturi)    
    cerceteaza si nu crede (Marţi, 6 noiembrie 2007, 0:02)

    calin nebunu' [anonim]

    Numai cei care nu au citit/inteles proiectul pro democratia ii pot da dreptate marinarului. Omul asta nici macar nu are un proiect. Constructiv. Transpira numai ura, conflict. Si mai si minte pe deasupra. Bine-ar fi sa ma insel. Sa castige PD totul (uninominal, desigur) si, sub inteleapta carmuire a marinarului, sa traim mai bine. Sa scada coruptia si sa creasca nivelul de trai. Inchipuiti-va...
  • 0 (0 voturi)    
    gura cascata (Marţi, 6 noiembrie 2007, 0:19)

    costin [anonim]

    ohoahaaaa

    am mai vazut eu grozavenii pe la ambasade, am mai auzit, patit, da ca cea povestita la postul 7 ..... aoleu, asta e prea de tot.
  • 0 (0 voturi)    
    vot uninominal (Marţi, 6 noiembrie 2007, 0:52)

    Tuculudusanu [anonim]

    Nu ma pot mira ca mai sunt oameni atat de naivi precum cei de la postarile 1,2,3,4,5 care chiar cred ca toata porcaria asta cu votul uninominal al lui Basescu inseamna ceva in afara de bani aruncati pe apa sambatei. Pai, chiar daca se va vota 100% pentru atata vreme cat nu se prezinta 50%+1 alegator la vot din cei inscrisi pe listele de vot referendumul nu trece. Asta inseamna ca vor merge la vot peste opt milioane de romani! Cine crede acest lucru e de-a dreptul tampit! Pariem ca nu merg la vot mai mult patru milioane de oameni?
  • 0 (0 voturi)    
    excelenta prestatie (Marţi, 6 noiembrie 2007, 2:44)

    mircea [anonim]

    Da, mi-a placut foarte mult prestatia d(lui Basescu; clara, la obiect si argumentata. Numai cei rauvoitori nu vor recunoaste. Este tipul de om ce nu are un limbaj de lemn, nu se incurca in filozofia frazei fara continut ajungand sa se complaca in a se asculta pe el insusi. In ceea ce priveste pe tigani, a pus punctul pe I punctand cu argumente intregile afirmatii. Avem nevoie de o restructurare in sanul clasei politice, avem nevoie de omani ca Basescu. Felicitari d-le presedinte.
  • 0 (0 voturi)    
    pt cei putini (Marţi, 6 noiembrie 2007, 3:40)

    Laur [anonim]

    ma amuza nespus cand vad cate un forumist pnlist, ei zic nu-i credeti pe cei de la postarile 1,2,3,4,5,6,7,9,10...101 ,sunt niste idioti - adica nu-i credeti pe cei 100 dinaintea mea nici pe cei 50 dupa, n-au dreptate...credeti-ma pe mine, mi-a spus mie tariceanu adevarul adevarat si vi-l impartasesc si voua
  • 0 (0 voturi)    
    Basescu-Chirieac (Marţi, 6 noiembrie 2007, 5:52)

    Aron Deleanu [anonim]

    Iti vine sa te crucesti!Basescu a fost laudat de catre MARELE ziarist!
  • 0 (0 voturi)    
    @Calin, doar o faci pe nebunu' , nu-i asa? Uite ca asta fac si eu ! (Marţi, 6 noiembrie 2007, 6:46)

    Bascaliosul [anonim]

    Dupa cum ridici problema ca presedintele nu are proiect (pt sistemul de vot folosit la alegerea primarilor si a presedintelui) si dupa cum afirmi ca „Numai cei care nu au citit/inteles proiectul pro democratia ii pot da dreptate”, sunt deja convins ca nu stii nici despre ce-i vorba si cu atat mai putin sa arati in ce privinte (zici tu) nu are dreptate.

    In primul rand nu e vorba de o initiativa legislativa ci de o problema de principiu si de interes national, PRCTICATA DEJA.
    Tocmai cei care AU CITIT proiectul Pro Democratia risca sa afirme ca presedintele greseste, pentru simplul motiv ca Traian Basescu nu se refera la acel proiect ci la FORMA LEGII pe care guvernul si-a angajat raspunderea. Cine crede ca proiectul coincide cu varianta Pro Democratia inseamna ca nu stie ce aberatii si-a fixat si asumat Tariceanu si nici sa raspunda la testul de mai jos.

    Propun un exemplu practic, legat de afirmatiile prsedintelui, dupa care se poate preciza mai usor unde alt punct de vedere.

    Sa zicem ca intr-o circumscriptie (judet) pt camera deputatilor s-au format 3 colegii uninominale (C1, C2 si C3), s-au inregistrat cate 100.000 de voturi valabil exprimate, iar cate 80 % din voturile date in fiecare colegiu au revenit- NOMINAL- celor situati pe prime locuri (unui candidat independent „IN” si reprezentantilor a 4 partide care au depasit pragul electoral; restul de 20 % au revenit altora, din partide situate sub prag, pe fractiuni nesemnificative)
    (De ex: Ap1 este candidatul cu numele A de la partidul 1)
    C1: Ap1=35.000 ; Bp2=20.000 ; Cp3=15.000 ; Dp4=10.000 voturi
    C2: IN=36.000 ; Kp4=18.000 ; Lp1=14.000; Mp4=7.000; Op3=5.000
    C3: Xp3=25.000 ; Yp2=22.000 ; Zp1=19.000 ;Wp4=14.000

    Pentru simplificare, mai adaug ca 34.000 este coeficientul electoral (pe circumscriptie).

    1. Cine castiga cate un mandat direct in colegiu ? (etapa1 )
    2. Cine castiga cate un mandat in etapa 2, pe circumscriptie ?
    3. Cine castiga cate un mandat in etapa 3, pe tara ?
  • 0 (0 voturi)    
    Bufon, papagal, etc. (Marţi, 6 noiembrie 2007, 8:33)

    Alex [anonim]

    Cam asta este aprecierea mea pentru atitudinea presedintelui. Nu uit cum si-a dat demisia in cinci minute. Cind citesc parerile celor care au facut comentarii, am impresia ca este alesul alesilor. Cind vad ca nimeni din Europa si din lume nu il baga in seama, revin la realitate.
  • 0 (0 voturi)    
    haha :) (Marţi, 6 noiembrie 2007, 9:10)

    Ovidiu P [anonim]

    Daca nu l-a laudat CTP-ul nu se pune :P
  • 0 (0 voturi)    
    si ce-o sa faceti daca nu trece referendumul? (Marţi, 6 noiembrie 2007, 9:11)

    adrian [anonim]

    chiar sunt curios si astept cu nerabdare rezultatul referendumului. sa vad atunci ce mai ziceti. cand nu vor fi suficiente voturi pentru trecerea uninominalului. va insemna ca suntem de acord cu varianta prodemocratia?
    cati din cei care ati postat probasescu ati citit varianta prodemocratia? dati un search pe hotnews si o veti gasi. mie nu-mi place niciuna dintre variante. dar sunt curios cati ati citit varianta si cati aveti incredere oarba in basescu.
  • 0 (0 voturi)    
    De ce nu-mi mai place Basescu (Marţi, 6 noiembrie 2007, 10:00)

    Alui [anonim]

    Pentru ca fie e prost fie ipocrit. Daca ar vota legea guvernului, cel putin am avea asigurarea ca jumatatea din locurile din parlament ar fi ocupate pe merit si s-ar reduce numarul locurilor "transactionabile", deci "veniturile aditionale" ale presedintilor de partid. Basescu ar putea pastra foarte bine referendumul, si daca romanii chiar vor vot uninominal 100% il vor avea. Dar asa uite ce o se se intample:
    Legea cu votul uninominal partial o sa fie respinsa, iar la referendum nu vor fi destui participanti. Asa ca vom ramane in aceasi situatie ca acum. Ma indoiesc ca Basescu nu stie asta, si cred ca la fel ca restul clasei politice romanesti, Basescu nu vrea nici un fel de vot uninominal.

    In plus, n-am observat ca Basescu sa aiba macar cateva cuvinte de simpatie pentru victima lui Mailat. M-as fi asteptat macar la un cat de mic gest de simpatie si solidaritate pentru sotul femeii, marinar si el. Dar tot ce a putus scoate Base din el a fost o atitudine belicoasa fata de guvernul italian. Credeti ca asta ii va ajuta pe Romanii din Italia cu ceva? Si cand te gandesti ca Basescu le datoreaza romanilor din afara, inclusiv celor din Italia, urmatoarele:
    1- a ajuns presedinte, si
    2- a ramas presedinte.
  • 0 (0 voturi)    
    azi se vine tirziu (Marţi, 6 noiembrie 2007, 10:34)

    AAAAAA [anonim]

    Na ca au venit la lucru forumistii. Cam tirziu, baieti, sefu' stie? Ar trebui sa va taie din salariu. Pai ia uitati cite posturi pro-Basescu au aparut cit ati tras voi chiulul... Lusinica. :)))
  • 0 (0 voturi)    
    CALTABOSHII SI PALINCA? (Marţi, 6 noiembrie 2007, 10:49)

    VIRUSU' [anonim]

    Nu doresc sa mai aud de caltaboshi si palinca pe Hotnews!
    N-am stiut pana acum ca si caltabohii au pareri! Nu mai vorbiti de morala PeNaLilor?
    Ati tinut-o cu morala zeci de ani din '90 incoace! Acum vad ca nu va mai pasioneaza subiectul. Rusine golanilor!
  • 0 (0 voturi)    
    Bafta (Marţi, 6 noiembrie 2007, 10:54)

    Gabriel [anonim]

    Ceea ce se intampla in Italia ne arata doua lucruri clare:
    1. Puterea pe care o are mass media (90% din vina apartine presei italiene - a doua zi un italian a mitraliat oameni de la balconul sau si nu a mai fost o tragedie ci un fapt divers;
    2. Presedintele Basescu are intotdeauna dreptate! Cand a zis de Cioroianu ce a zis a fost corect, cand a zis despre guvern ce a zis - este corect. Va recomand sa ne ghidam dupa ceea ce solicita el cu votul uninominal pentru ca este CORECT.
    Trebuie aleasa o varianta clara nu una tip Tariceanu - nici cal nici magar (mai mult magar).
  • 0 (0 voturi)    
    @16 si @19 (Marţi, 6 noiembrie 2007, 10:55)

    Catinca [anonim]

    Nu cred ca Basescu ti-a dat vreun motiv ca sa poti spune ca a facut pe papagalul altora... cum sunt destui pe la ministerele lui Tariceanu. Si ori nu ai vazut aceeasi emisiune ca ceilalti ori incurci canalul de desene cu TVR1, pentru ca nu s-a ras deloc!!!
    Ciudat cum se trezesc cate unii sa comenteze si sa spuna asa aberatii...oricum e parerea ta si ti-o respectam.
    Cat despre votul uninominal nu cred ca variantele sunt facute de asa acuratete incat sa avem o reprezentare directa cat mai mai. Este doar un prim pas si sunt convinsa ca in timp, daca va trece, se va mai modifica suficient in ambele sensuri.

    Referitor la o afirmatie de mai sus cum ca Basescu nu a adresat niciun cuvant familiei decedatei de la Roma...In rimul rand suntem destul de vinovati, noi toti, in ochii italienilor incat printr-o astfel de adresare a presedintelui cred ca ne-am pune si mai mult la zid. Mi se pare o atitudine junsta, mai ales zurnalistii italieni ar interpreta asta ca pe o recunoastere a vinovatiei unui tigan cu pasaport romanesc care inca nu a fost judecat si gasit vinovat. Este vorba daca vreti de scena politica si de regulile lor in materie de comunicare. In plus e presedintele Romaniei.
    Asta nu inseamna ca nu trebuie adresate condoleante familiei, sotului victimei ... e firesc, e omenesc! Dar inca odata: e doar politica acolo, intre ei. De restul lucrurilor ne ocupam noi, oamenii simpli.
  • 0 (0 voturi)    
    NU ESTE CORECT! (Marţi, 6 noiembrie 2007, 10:55)

    Vlad [anonim]

    Nu este corect ca presedintele sa faca campanie pe BANI PUBLICI unui sistem de vot care avanajeaza in mod evident o organizatie PRIVATA, in cazul de fata PD-ul.
  • 0 (0 voturi)    
    Marea pacaleala(1) (Marţi, 6 noiembrie 2007, 10:58)

    Arthur [anonim]

    Un lucru nu il inteleg din sustinerea brusca si vehementa a acestui tip de vot de catre Basescu: care este de fapt smecheria? De unde vor gasi PD+ PLD cca. 230 candidati (cca. 40% din locuri in parlament) integrii,destepti si profesionisti ca sa ii inlocuiasca pe coruptii de azi ? Pe ce se bazeaza ca pe plan local candidatii lor vor invinge contracandidatii PSD si PNL? S-au s-a facut o intelegere de sprijin reciproc cu Geoana pentru un FSN basescian?
  • 0 (0 voturi)    
    referendum (Marţi, 6 noiembrie 2007, 11:00)

    florin [anonim]

    acest guvern modifica orice lege in interes propriu . Intrebare , de ce pentru demiterea Presedintelui , referendum valid insemna majoritate simpla din participantii la vot ( daca din 3 votanti , 2 votam DA , Presedintele era suspendat ) iar acum aceasta modificare nu mai este valabila. Pana cand isi vor bate joc de noi catva oameni care nici macar pe liberali nu-i mai reprezinta ?
  • 0 (0 voturi)    
    Marea pacaleala(2) (Marţi, 6 noiembrie 2007, 11:03)

    Arthur [anonim]

    Toata cariera lui politica s-a bazat pe smecherii care au prins la public ,pe un fond de lipsa cvasi-totala de realizari concrete ( in slujba cetateanului asa cum ii place sa spuna!):
    -cand era ministrul lui Roman s-a dat ascuns si la mineriada din'90 si la cea din '91 desi a condus operatiunile din umbra
    - cand si-a dat spectaculos demisia din parlament in '96 mai erau cca. 6 luni pana la alegeri si deja cinstitii judecatori si procurori simteau ca PDSR-ul lui Iliescu va pierde si nu au facut nimic (deci nici-un risc!)
    - in cabinetul Ciorbea a fost sabotorul sef . A intrat in istorie cu lipsa de viziune in privinta autostrazilor care ne-a dat inapoi minim 4 ani si cu placardele cu "banii dvs. " in dreptul gropilor din sosele
    - a ajuns primar tot printr-o pacaleala a electoratului. In pen-ultima zi de campanie a lansat minciuna cu Chirita ca jefuitor la FNI ,asta nu a mai apucat sa se apere si a pierdut la cca. un procent locul 2. Apoi a intevenit votul negativ impotriva PSD si a castiagat ( nu cu farmecul lui personal caci in 2000 nu erau atati manelisti votanti!). Ca a mintit este dovedit prin faptul caci Chirita a intrat in PD si a candidat ca pedist pt. sect.5 ,iar acum este candidat pentru PE!Deci nu au fost ticalos hot s-au este rasplatit pentru lipsa lui de aparare!
    - tot mandatul nu a facut nimic concret dand vina pe CM desi in primii 2 ani a avut chiar sprijin de la Nastase. Cand a vazut ca ar trebui sa-si dea semisia din fruntea PD asa cum a promis daca nu aduce partidul in 2 ani la 20% a inceput sa se victimizeze ca nu este lasat sa lucreze. De altfel pentru proiectele megalomanice si fafa utilitate pe care le lansa era normal sa nu primeasca accordul consilierilor pentru ca nu avea finantare si ducea la un grad de indatorare insuportabil in conditiile in care nu aveam cresterea economica de acum( si acum se ingrijoreaza de finantarea cresterii pensiilor desi finantarea este corect justificata!).
  • 0 (0 voturi)    
    Marea pacaleala(3) (Marţi, 6 noiembrie 2007, 11:19)

    Arthur [anonim]

    - a fost reales si cu ajutorul PNL pe fondul unei candidaturi slabe a lui Geoana.Probabil ca Oprescu ar fi avut mai multe sanse daca l-ar fi atacat cu lucruri concrete.
    - i-a pacalit inca o data pe alegatori cand l-a inlocuit pe Stolojan vazand ca acesta nu reuseste sa-l depaseasaca pe Nastase la intentia de vot. Ramane in ca neclar modul in care a crescut numarul voturilor lui in cca.2 ore si lipsa de actiune dupa alegeri in privinta "furtului de voturi" !
    - a fost obligat sa-l numeasca pe Tariceanu PM pentru ca liberalii i-au adus cele mai multe voturi. Cand s-a vazut la carma in incercat sa-l incalece pe PM iar cand a vazut ca nu se lasa l-a atacat cu anticipatele ca sa poata sa-l schimbe cu unul mai supus sau chiar cu un pedist ( nu-i pasa lui de angajamente!)
    - in toata activitatea lui politica nu a urmarit decat obtinerea puterii personale si pentru acesta incearca sa construiasca partidul pezidential. Si in momentul de fata singurii care ii mai rezista sunt PNL si Tariceanu!
    Si uite asa cu populismul lui vom ajunge Ucraina 2, dar ca membrii Ue vom fi tot mai greu de acceptat.
    PS1
    Cea mai mare jena imi e ca si eu l-am votat de 3 ori!
    PS2
    Titlul de glorie care si-l aroga ,ca nu este nici o data in opozitie cu poporul nu este in fisa postului de presedinte. Daca acesta ( de ex. Constantinescu) ar fi respectat exclusiv sondajele de opinie nu am fi fost in NATO si probabil nici in UE! Asta este chiar culmea populismului sa conduci prin referendumuri. Poate renunta cand o sa ia tzeapa cu asta desi vad ca'si pregateste alibiul ca de vina e guvernul!
  • 0 (0 voturi)    
    Pt Catinca @23 (Marţi, 6 noiembrie 2007, 11:19)

    Alui [anonim]

    Zici ca "Referitor la o afirmatie de mai sus cum ca Basescu nu a adresat niciun cuvant familiei decedatei de la Roma...In rimul rand suntem destul de vinovati, noi toti, in ochii italienilor incat printr-o astfel de adresare a presedintelui cred ca ne-am pune si mai mult la zid. Mi se pare o atitudine junsta, mai ales zurnalistii italieni ar interpreta asta ca pe o recunoastere a vinovatiei unui tigan cu pasaport romanesc care inca nu a fost judecat si gasit vinovat".

    Eu cred ca italienii ar fi zis :"Uite ca mai sunt si romani cu suflet care sufera in cauza unor .......". Te las pe tine sa completezi spatiul punctat.
  • 0 (0 voturi)    
    Vreau party cu Base the clown (Marţi, 6 noiembrie 2007, 11:19)

    broscoi [anonim]

    La naiba Base.....Da' stiu ca te chinui nu gluma:))))Hai lasa vrajeala si pune mai repede costumul de clovn....daca ai nevoie de un nas d-ala mare si rosu,contacteaza-ma....astept
  • 0 (0 voturi)    
    I want a party with Base,the clown (Marţi, 6 noiembrie 2007, 11:20)

    broscoi [anonim]

    La naiba Base.....Da' stiu ca te chinui nu gluma:))))Hai lasa vrajeala si pune mai repede costumul de clovn....daca ai nevoie de un nas d-ala mare si rosu,contacteaza-ma....astept
  • 0 (0 voturi)    
    lamurire (Marţi, 6 noiembrie 2007, 11:31)

    soze [anonim]

    care a fost defapt ordinea cronologica?
    referendum si dupa aceea guvernul a venit cu propunerea Pro Democratia? Sau invers?
  • 0 (0 voturi)    
    PRESEDINTE NECONSTITUTIONAL ! (Marţi, 6 noiembrie 2007, 11:52)

    popescu ion [anonim]

    DL.PRESEDINTE SA RESPECTE INTAI EL CONSTITUTIA SI LEGILE TARII SI APOI SA DEA LECTII DE MORALITATE SI CORECTITUDINE LEGISLATIVA ! sa nu uitam ca dansul a impiedicat multi ambasadori sa-se prezinte la post din ambitie personala pt ca nu erau oamenii lui !
  • 0 (0 voturi)    
    pt. redactie (Marţi, 6 noiembrie 2007, 12:47)

    vlad [anonim]

    Daca Basescu a spus "imaginativa" voi trebuia sa-l citati "imaginati-va"
    N. R. multumim pentru observatie. Am corectat.
  • 0 (0 voturi)    
    NU ma reprezinta (Marţi, 6 noiembrie 2007, 14:08)

    andrei [anonim]

    NU ma reprezinta un om (presedinte) care minte!
    NU ma reprezinta un om (presedinte) betiv!
    NU ma reprezinta un om (presedinte) care injura!
    NU ma reprezinta un om (presedinte) care genereaza numai conflincte!
    NU ma reprezinta un om (presedinte) care se doreste dictator!
  • 0 (0 voturi)    
    @andrei (Marţi, 6 noiembrie 2007, 16:16)

    mefisto [anonim]

    Nu-i nici o problema draga Andrei. Tu probabil vrei sa fii reprezentat de Iliescu, Geoana, Voiculescu, CV Tudor, Marko Bella... Numai barbati unul si unul.
    Noi ceilalti 75% iti respectam alegerea.
  • 0 (0 voturi)    
    @bascaliciosu\\\\\\\' (Marţi, 6 noiembrie 2007, 16:29)

    elaxxx [anonim]

    Super forumistii nu raspund la intrebari pertinente pt ca nu stiu raspunsul sau in cazul in care stiu nu vor sa afle si altii ce bascalie sustine guvernul. In primul rand este nelegitim ca un candidat al unui partid daca obtine numar maxim de voturi in procent de 20% in colegiul in care a participat sa mearga in parlament - unul independent insa chiar daca obtine 50% din voturi (fara +1) nu are dreptul sa reprezinte colegiul insa se califica cadidatul unui partid indiferent de numarul de voturi, dar al carui partid a atins peste 5% pe tara. Asa zisa corectie se face prin atribuirea mandatelor pe liste in felul urmator: daca un partid a obtinus sa zicem 110000 de voturi pe cele trei colegii si are si cate un candidat ales pe fiecare colegiu pe liste nu va mai primi nici un loc - insa urmatorul partid care a obtinut 102000 de voturi va primi exact 3 mandate pt persoane de pe liste (! atentie voturile au fost obtinute de candidatii la uninominal) si astfel nu vor fi promovati persoanele care au adus voturi partidului ci dinozaurii de pe liste pe care nimeni nu le-ar fi votat poate.
    Iar etapa a treia este de-a dreptul jenanta - in cazul in care un partid nu are pe cine sa puna pe lista in circumscriptia X si aici au mai ramas mandate neatribuite acestea vor fi atribuite unor dinozauri de pe lista nationala - si uite asa ajunge mos ilici deputat de chitila. Sa revenim la exemplul anterior sa zicem ca vor mai fi 2 mandate atribuite altor partide care n-au obtinut numarul de voturi pt coefficientul electoral dar sunt pe aproape. Astfel din 8 mandate vor fi 3 obtinule prin uninominal reprezentand 36% din votanti si 37% din mandate; 3 listaci (ne)reprezentand 34% din votanti si 37% din mandate (obtinute pe sudoarea altora) si inca 2 listaci nationali sau nu (ne)reprezentant mai putin de 22% din votanti (n-au atins coeficientul ) si avand 25% din mandate (tot pe sudoarea altora) si concluzia guvernantilor a fost ca populatia este mai bine reprezentata.
  • 0 (0 voturi)    
    @bascaliciosu'-continuare (Marţi, 6 noiembrie 2007, 16:30)

    elaxxx [anonim]

    Sa-mi explice si mie cineva cum poate fi mai bine reprezentata populatia daca doar 3 din 8 mandate au ceva in comun cu alegerea populatiei restul de 5 ne-avand nici in clin nici in maneca cu interesele locale. Practic populatia este reprezentata de o minoritate in camera pt care s-a facut calculul de atribuire a mandatelor.
  • 0 (0 voturi)    
    Doar o fosta ALIANTA CIVICA ar fi mai credibila ca Base . Pina atunci insa... (Marţi, 6 noiembrie 2007, 16:40)

    forumulcivic.ro [anonim]

    de ce nu se recoaguleaza fosta sau o orga similara precum ALIANTA CIVICA, cu oameni noi , curati , plini de bun simt si calauziti de principii si obiceiuri europene sadea. Care sa promoveze in executiv doar specialisti romani cu stagii de profil in UE
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru cel (cei) care se inghesuie sa rezolve testul de la @15. (Marţi, 6 noiembrie 2007, 17:07)

    Bascaliosul [anonim]

    M-am asteptat sa apara careva macar cu observatia ca la colegiul uninominal C2 apar doi candidati din acelasi partid p4 (pe locurile 2, repectiv 4) in timp ce lispseste candidatul de la partidul P2 (considerat intrat in parlament, deci putin probabil sa nu-si fi desemnat un candidat). Oricum, se putea sesiza eroarea, chiar se putea rezolva si asa problema, cu doua solutii, la acelasi colegiu C2 se inlocuiau cu p2, la K si M, in loc de p4).

    Pentru inca o simplificare a testului, precizez ca varianta mai relevanta pt acelasi colegiu C2 este Kp2=7000 voturi (cel de pe locul 3 , dupa votare, provine din partidul 2) .

    PS. Problema tine loc de invitatie permanenta pentru cei care critica votul uninomibal propus la referendum, dar le ofer intai sansa sa arate ca macar au idee de cealalta varianta asumata de guvern.
    Or, cine ajunge sa critice sistemul VU PUR cel mai CUNOSCUT , SIMLU, DIRECT, cel mai FOLOSIT deja la alegerea primarilor si a presedintelui pana in 2004, DAR FARA sa poata compara sau dovedi ca macar stie cu ce anume ar face comparatia, vor dovedi doar RIDICOL si IPOCRIZIE FLAGRANTA.

    Voi sustine oricum ca sistemul PUR de alegeri ca la PRIMARI este SINGURUL CARE OFERA UN CADRU PROPICE CEL PUTIN pentru CONSTIENTIZAREA parlamentarilor incat, CHIAR SI ACEEASI PERSOANA-POLITICIAN SE POATE TREZI INTR-O ZI CA A INTELES ...SA DEVINA O ALTA PERSOANA.
  • 0 (0 voturi)    
    Chiar asa@@ (Marţi, 6 noiembrie 2007, 18:37)

    Cristi [anonim]

    Nu sunt un fan Basescu, are si el excesele sale, dar nu ma numar nici printre fanii actualului guvern. Chiar asa, poate cineva s-mi spuna, cum intreba retoric mai sus si florin De ce pentru demiterea presedintelui la referendum nu a fost nevoie de 50%+ 1 prezenta pentru validarea referendumului si acum este nevoie de peste 50 %? De ce sa interzica sondajele de opinie? Sunt manipulate? Nu cred. De ce se dau legi peste noapte in functie de jocurile politice ale unora sau altora. Mentionez ca nu astept un raspuns de la cei pro Basescu, deoarece cunosc aceste raspunsuri. Doresc un raspuns sincer de la cei Pro Tariceanu sau anti Basescu. Va multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    care proiect? (Marţi, 6 noiembrie 2007, 19:49)

    XursX [anonim]

    stie careva vre-un link spre legea uninominalului in forma in care a fost asumata?
  • 0 (0 voturi)    
    $42. XursX. Ai aici varianta asumata de guvern. (Marţi, 6 noiembrie 2007, 20:00)

    Bascaliosul [anonim]

    http://www.hotnews.ro/arhiva_avt/4442.pdf

    Au mai fost retinute si cateva amendamente ale parlamentarilor, dar nimic deosebit, decat cel mult alegerea presedintilor de consilii.
  • 0 (0 voturi)    
    listacii de 25 de milioane pe luna (Marţi, 6 noiembrie 2007, 20:19)

    Cetatean [anonim]

    Cita vreme parlamentarii se vor comporta precum au facut in situatia descrisa de mai jos, VU uninominal pur, in 2 tururi va fi SINGURA solutie ca sa ii responsabilizam.
    Ceara lor de idioti!

    Cititi si va cruciti:

    http://www.catavencu.ro/la_zi/din_editia_print/ancheta_par lamentul_le_plateste_chiria_in_bucuresti_parlamentarilor_care_au_case_ in_bucuresti.html
  • 0 (0 voturi)    
    uninominal cu liste ... multe liste (Marţi, 6 noiembrie 2007, 20:25)

    XursX [anonim]

    l-am gasit, l-am citit si e intr-adevar o mare pacaleala...
    stiati ca de exemplu un independent care obtine 49, (9)% in primul tur nu primeste nimic, nu va intra in parlament ca toti ceilalti care candideaza pe liste de partid si iau primul loc si nici nu are sansa la inca un tur la care ar putea obtine o majoritate... ?
    dupa aceea mai urmeaza doua etape ale algoritmului fiecare mai departe de alegator... mi se pare o porcarie.... cam la fel ca acum ... daca stai sa te gandesti si acum e cam la fel, cam jumatate din parlamentari, buni sau rai sunt cunoscuti restul sunt cu turma...
  • 0 (0 voturi)    
    @45 XursX. Te-ai descurcat repede cu independentul. Merita aprofundata toata comedia. (Marţi, 6 noiembrie 2007, 21:22)

    Bascaliosul [anonim]

    Daca ai citit doar acum proiectul ai fost destul de rapid, chiar daca te referi deoacamdata la situatia independentului luat in deradere.
    In exemplul meu de la @15 tocmai din acest motiv al plasat in colegiul uninominal C2 , pe primul loc si cu cele mai multe voturi primite din toata circumscriptia, in timp ce urmatorul Kp4 castiga de fapt mandatul direct din colegiu, cu numai jumatate din numarul de voturi ale independentului.

    In sistemul proportional pe liste folosit in 2004 , independentul macar avea posibilitatea sa primeasca mandatul pe circumscriptie daca atingea CEC-coeficientul electoral pe circumscriptie, adica LA FEL CA CEILALTI CANDIDATI -in faza I (chiar daca tot ramanea dezavantajat ca nu mai putea accede in faza a II-a, de atribuire). Or, acum i-au desfiintat independentului si acea sansa a fazei I :

    in timp ce un candidat propus de un partid poate primi mandat si circa 10-20 % (empiric vorbind) independentilor li se pretinde peste 50 % din acel colegiu, ceea ce este enorm, aproape imposibil de obtinut, o discriminare GROSOLANA intre candidati tocmai pe criteriul apartenentei politice, interzisa de constitutie; e suficient sa ne amintim ca nici cu sansa atingerii aceluiasi CEC, in 2004 nu a ajuns niciun independent in parlament.

    Mai sunt aspecte de acest gen ce vor rezulta din exemplul dat, dar in legea asumata de guvern sunt ANOMALII MULT MAI MARI decat cele amintite acum.

    Urmareste momentul aplicarii listei pe tara si TOATE CELE TREI PRAGURI ELECTORALE DIFERITE (fara sa tin cont de suplimentele de prag peste 5 %, pana inntre 10 % , in cazul aliantelor politice sau electorale; astea le consideram doar UNUL din praguri, iar al doilea e cel de 50 % pt independent la care te-ai referit ) Mai este UN AL TREILEA PRAG, iar intelegerea efectelor acestuia arata o FATZA SPECIALA A LEGII SI UNA MIZERABILA, (evient duplicitara si sfidatoare la adresa elecoratului si a contracandidatilor) A CELOR CARE SUSTIN ACEST SISTEM.
  • 0 (0 voturi)    
    @elaxxx. 37+38. (Marţi, 6 noiembrie 2007, 21:49)

    Bascaliosul [anonim]

    Cand am revenit cu mesajul de la pozitia 40, nu erau afisate postarile tale.
    As fi propus sa tindem cu observatiile in jurul exemplului de la @15 pentru usurinta urmaririi si scoaterea in evidenta a celor ce se pot desprinde de aici, pana la abordarea altor aspecte.
    Situatia concreta a fiecaruia din candidatii mentionati de mine pe fiecare colegiu in parte, INFLUENTA DINTRE REZULTATELE CANDIDATILOR ACELUIASI PARTID, apoi in raport de coeficientul electoral pe circumscriptie si de lista MINUNE cu NE-VOTATII pe tara, in comparatie cu sistemul din 2004 pe liste , formeaza o imagine mai usor de receptat si de fixat , fara sa fie neaparat necesara analizarea intregeii opere asupate de guvern si sutinuta de ...rasul lumii.

    O grupare concreta a anomaliilor si o abordare esalonata a lor pot scoate mai usor de inteles CACEALMAUA asumata si MIZA ascunsa in forme aparente, perverse, parsive de prezentare.
    Toate cele bune !
  • 0 (0 voturi)    
    inca o precizare (Miercuri, 7 noiembrie 2007, 11:40)

    elaxxx [anonim]

    Legat de coeficientul electoral un calcul foarte simplu acesta prevede completarea cu listaci a fiecarui colegiu cu 1 ales + 1 listaci daca prezenta la vot a fost de 100% !!! (asa ceva nu exista in nici-un sistem democratic) la o prezenta variabila la faza a treia un partid poate castiga locuri in plus datorita prezentei mari in judetele in care a fost votat in detrimentul altui partid care a castigat categoric intr-un judet dar unde prezenta la vot a fost redusa.
    Este revoltator faptul ca nu exista campanie de informare in aceasta privinta si lumea tre sa se informeze singur. Atasez linku in varianta pro democratia: http://www.apd.ro/files/proiecte/Proiect%20de%20lege%20-%20Codul%20Ele ctoral.pdf
  • 0 (0 voturi)    
    palavrageala (Miercuri, 7 noiembrie 2007, 18:43)

    joni_cmc [anonim]

    Domnule Basescu, nu credeti ca a venit timpul sa va maturizati si sa incetati sa aruncati cu insulte in stanga si-n dreapta. comportamentul dumneavoastra nu caracterizeaza un presedinte de stat.