Bulgaria-Romania, simbata, ora 18,00

SOC / Fanii bulgari: "Romanilor, o sa le rupem capetele"

de Viorel Grigoroiu     HotNews.ro
Joi, 15 noiembrie 2007, 0:00


"Mai mergem la Sofia ?"
Foto: Ap

Asa cum era de asteptat, atmosfera dinaintea meciului: Bulgaria- Romania, a dat nastere unor orgolii care depasesc cu mult limitele sportivitatii. "Bomba" a explodat in ziarul Meridian Mach, unde cei mai fanatici suporteri ai reprezentativei Bulgariei au declarat "razboi" oaspetilor din Romania.

"Fanii de la Levski si TSKA promit: Le rupem capetele romanilor!". Meridian Match mai scrie ca ultrasii celor doua formatii, alaturi de cei ai echipei Botev Plovdiv, pregatesc rafuiala cu suporterii romani la Balgarski Izvor, o localitate aflata in drumul spre Sofia.

Potrivit articolului din cotidianul bulgar, "romanii care vor ajunge totusi la meci" vor fi intampinati pe stadion cu mesaje de genul: "Bine ati venit tigani balcanici!".

Suporterii bulgari sunt furiosi in special pe declaratiile facute de Adrian Mutu, dupa meciul dintre Romania si Olanda. Mutu, care va lipsi la Sofia, a mentionat atunci ca ar prefera ca batavii sa insoteasca Romania la Euro si nu bulgarii, deoarece olandezii sunt mai civilizati.
Fanii nationalei din tara vecina au mai fost deranjati de ironiile venite din partea unor ziaristi din Romania, dar si de nenumaratele injurii postate de romani pe forumurile editiilor on-line.

Politia bulgara a intrat in alerta maxima pentru a preintampina eventualele conflicte dintre suporterii celor doua echipe nationale.
Partida dintre Bulgaria si Romania se va disputa sambata, de la ora 18, pe stadionul "Vasil Levski" din Sofia in preliminariile Campionatului European din 2008.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


97 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Lumea stadioanelor (Joi, 15 noiembrie 2007, 16:58)

    Adrian Teaca [anonim]

    Nu stiu citi dintre junii “ultrasi” de azi au habar ca a existat cindva un “Heysel”. Sa ne reamintim: 29 mai 1985, stadionul Heysel din Bruxelles. Finala Cupei Campionilor Europeni (azi Liga Campionilor), intre Liverpool si Juventus. Chiar inainte de a incepe meciul (pe care l-am vazut pe un deal, unde am putut prinde, cu un “lighean”, televiziunea sovietica), citeva mii de fani englezi sar gardurile despartitoare si ii ataca salbatic pe suporterii italieni. Cu lanturi, bite si cutite. A fost un masacru. 39 de morti, in marea lor majoritate italieni, si sute de raniti.

    Gazonul devenise spital de campanie, cu zeci de ambulante, targi, medici si victime. Totul s-a desfasurat in direct, sub ochii a sute de milioane de telespectatori oripilati. Meciul a avut, totusi, loc, dupa citeva ore de intirziere, oficialii temindu-se ca o aminare ar duce la si mai multe violente. A cistigat Juventus, cu un penalty batut de Platini. O victorie trista. Lumea fotbalistica intra in epoca post-Heysel. Toate echipele englezesti au fost excluse din cupele europene pe timp de 5 ani. (Unii spun ca aceasta masura a netezit drumul Stelei spre cistigarea Cupei, in anul urmator. Pentru ca echipele din insula erau foarte puternice). Au urmat anchete, sute de arestari, zeci de fani englezi condamnati. Si masuri peste masuri de siguranta, pe toate stadioanele.

    Ce vedem astazi la noi? Ultrasi cu ochii injectati. Injuraturi si scandari scabroase. Fumigene. Petarde. Garduri rupte. Batai intre suporteri. Incaierari cu jandarmii. Amenintari impotriva jucatorilor si antrenorilor echipei favorite (!). Patroni cvasipenali care atita la violenta. Masuri? Mai mult de ochii lumii si doar la insistentele presei. In Romania, masacrul de pe Heysel parca nici n-ar fi avut loc.

    Integral: http://teaca.wordpress.com/
  • 0 (0 voturi)    
    Vorbe goale... (Joi, 15 noiembrie 2007, 17:15)

    Cristi Stoicikov [anonim]

    ...care dovedesc adevarul afirmatiei lui Mutu.

    In paralel: am fost la bulgari sa vad "miracolul" turistic la Marea Neagra. Miracolul nu l-am vazut, in schimb am vazut o natiune de doua leva...
  • 0 (0 voturi)    
    sa mergem la mare la bulgari..... (Joi, 15 noiembrie 2007, 17:57)

    gigi [anonim]

    sa le umflam conturile.........ca e mai bine si mai frumos...............
  • 0 (0 voturi)    
    Bulgari mamaligari vai de mama lor.... (Joi, 15 noiembrie 2007, 18:31)

    Bogdan_M [anonim]

    Ce sunt bulgariii>corcituri...
    Au istorie au ceva,vai de capul lor...
  • 0 (0 voturi)    
    respect (Joi, 15 noiembrie 2007, 20:12)

    adi mutu [anonim]

    Am vazut declaratiile lui Berbatov la conferinta de presa !
    Tot respectul meu ! Mare jucator ! Mare caracter !

    (de fapt cred ca e datorita faptului ca nu mai sta in mocirla bulgareasca)
  • 0 (0 voturi)    
    eh, da! (Joi, 15 noiembrie 2007, 23:46)

    zaboomafoo [anonim]

    atata stiu, atata fac! e simplu! daca de fotbal si calificari nu mai au parte, macar la bataie sa "se califice" si amaratii astia ... si uite cum isi arata singurei gradul de "civilizatie": nitel deasupra mocirlei, cat sa ii vada pe ai nostri la EURO ;)
  • 0 (0 voturi)    
    rupeti... (Vineri, 16 noiembrie 2007, 2:56)

    emilia [anonim]

    capetele la castraveti si gogonele!!!!!
    HAI ROMANIA!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    pace intre oameni (Vineri, 16 noiembrie 2007, 7:17)

    mircea-gabriel [anonim]

    fericiti facatorii de pace . bulgarii sunt semenii nostrii . sa-i ajute Dumnezeu . la final la judecata ura ne va costa
  • 0 (0 voturi)    
    ! (Vineri, 16 noiembrie 2007, 7:51)

    handocad [anonim]

    eu tin cu Dinamo!
  • 0 (0 voturi)    
    Sunt jos de tot bulgarii! (Vineri, 16 noiembrie 2007, 8:18)

    Nicu [anonim]

    Vai de mama lor, sate pustii, sosele carpite neluminate, blocuri care seamana a camine studentesti. Putin mai civilizat centrul oraselor dar restul e praf. Au jumate de secol sa ne prinda. Cand m-am intors in Romania am avut un soc, credeam ca sunt in Austria :) Cat despre fotbal, acum sper ca le-a iesit pe nas aroganta lui Stoicikov. Nu cred ca romanii au rupt capetele bulgarilor chiar si dupa declaratiile lui. Pe ei, pe mama lor!!
    Mutu are dreptate!
  • 0 (0 voturi)    
    Respect (Vineri, 16 noiembrie 2007, 9:23)

    Nelson Mandravela [anonim]

    pentru Dimitar Berbatov si pentru declaratiile lui. Nu face decat sa mai calmeze spiritele inflamate de o infectie umana ca Stoichkov. Sper ca nimeni sa nu aibe de suferit in urma acestui meci, iar noi sa ne intoarcem cu punctele. RESPECT Berbatov!
  • 0 (0 voturi)    
    Rahat contra rahat (Vineri, 16 noiembrie 2007, 9:30)

    Pink Panther [anonim]

    Comentariile de la 2,4,5,6,7 fac doar sa escaladeze aceste conflicte stupide care nu au nimic de-a face cu sportul ci doar cu mocirla asta balcanica in care ne zbatem si noi i bulgarii datorita unor fanatici si redusi mintali, mult prea multi in zona asta (o fi din cauza Dambovitei?).
  • 0 (0 voturi)    
    @Bogdan_M (Vineri, 16 noiembrie 2007, 10:21)

    Vlad [anonim]

    Prietene, pune mana si citeste. Bulgarii aveau stat national si, putin dupa aia, un mic imperiu cand inca noi ne ascundeam in paduri. Si sa stiti ca nu stau cu mult mai rau decat noi... Depinde unde mergi si ce vezi in Bulgaria...
  • 0 (0 voturi)    
    Prea multe declaratii, fratilor (Vineri, 16 noiembrie 2007, 10:25)

    Imperialistu' [anonim]

    Ce rost are sa mai stam la taclale cu drojdia societatii bulgare? Ne vedem frumos la meci si o sa scapam de o grija in momentul in care s-au terminat cele 90 de minute. Oricum, stim cine o sa invinga :).
  • 0 (0 voturi)    
    @13 (Vineri, 16 noiembrie 2007, 10:57)

    G [anonim]

    Mai documenteaza-te Vlad. AIci ai dat cu m..ii in fasole. Auzi, stat...(te referi la rahatul ala de hanat probabil, intr-o perioada cand stramosii nostri avusesera de toate deja).
  • 0 (0 voturi)    
    Hai (Vineri, 16 noiembrie 2007, 11:00)

    mamaliciko [anonim]

    hai sa le rupem si noi ceafa
  • 0 (0 voturi)    
    Turtucaia ? (Vineri, 16 noiembrie 2007, 11:53)

    ghitza [anonim]

    Astia ne coc o Turtucaia plus Kozlodui plus Belene .
    Romani , vi se pregateste ceva !
  • 0 (0 voturi)    
    Pt Vlad de la 13 (Vineri, 16 noiembrie 2007, 13:26)

    Imperialistu' [anonim]

    Celebrul imperiu bulgar este Taratul romano-bulgar.
  • 0 (0 voturi)    
    @15 G - Bogdan are dreptate! (Vineri, 16 noiembrie 2007, 13:27)

    Rodica [anonim]

    Pune tu mana pe carte si citeste despre imperiul Bulgar si cat de puternic ne-au influentat (datorita lor suntem ortodocsi de exemplu)!
    E incredibil cat tupeu au unii! Habar nu au dar ridica vocea!
    PS: Sper ca bulgarii sa faca un bine mediului inconjurator si sa-ti rupa capul!
  • 0 (0 voturi)    
    tu Rodica, vezi ca il cheama Vlad pe cel care are dreptate, nu Bogdan (Vineri, 16 noiembrie 2007, 13:54)

    gigi [anonim]

    Bogdan M este un prm-ist cu ceata la ochi, nu vede in ce tara traieste. asa oameni, asa conducatori.
  • 0 (0 voturi)    
    Meci (Vineri, 16 noiembrie 2007, 14:18)

    Mihaela [anonim]

    Am fost la Contanta la meci, din pacate am stat la peluza, nemaigasind bilete.Am fost exact langa galeria lor.Ne-au injurat pe romaneste, ne-au facut tigani in fata, au sarit pe garduri ca niste maimute, sa vina sa ne bata.(noroc cu jandarmii, ca altfel ieseam destul de faultati de acolo).Si totusi nu mai putin civilizati decat galeriile noastre.Pacat ca nu mai putem sa vedem spectacolul si placerea fotbalului.S-a transformat totul intr-o mascarada urata si murdara.
    Ne credem in Europa, dar am uitat ce inseamna FairPlay.
  • 0 (0 voturi)    
    diferenta intre noi si ei.... (Vineri, 16 noiembrie 2007, 14:34)

    andrei [anonim]

    e fff mica, vad aceleasi reactii xenofobe si la noi, romanii "ospitalieri" si toleranti, care tremura de frica cand vad un grup de etnici bronzati in coltul strazii, iar cand ajung acasa fac pe cocosii si arunca lozinci legionare. Deci, e jenant fratilor, daca intr-adevar ne consideram mai civilizati ar trebui s-o si aratam. Pace!
  • 0 (0 voturi)    
    Doamne cati prosti pe lumea asta! (Vineri, 16 noiembrie 2007, 16:15)

    Bogdan_M [anonim]

    Auzi, datorita bulgarilor suntem ortodoxi acum.....

    Ai facut cumva istoria la Copacenii de jos?
    De sfintii apostoli ai auzit, de Pavel de Andrei dar de greci ai auzit?

    Cum ..... datorita bulgarilor?
    Pai bulgarii au venit dupa slavi,dupa 602.
    Bulgarii adica slavii erau pagani de origine mongolica.Nu erau crestinati si dak au fost crestinati asta se datoreaza
    grecilor si romanilor...

    Auzi imperiul Bulgar!daca ne-au mai influentat si bulgarii atunci ma mut in Congo..
    Atat de puternici au fost ca au fost asimilati de turci si tatari...

    Iar "MARELE IMPERIU" oare din ce teritorii era frormat?
    Imperiu lui peste atunci si Luxemburgului ii putem spune imperiu........

    Oricum chestia cu ortodoxia e dementiala.
    Stii ce sunt bulgarii
    Niste pan@ram... de mamaligki murate si tradatori care in viitor vor dispar...
  • 0 (0 voturi)    
    Rodica mai bine taceai.... (Vineri, 16 noiembrie 2007, 16:32)

    somalezul [anonim]

    Mai bine taceai//////.....
    "E incredibil cat tupeu au unii! Habar nu au dar ridica vocea!"
    Ba pe langa ca nici clasele primare nu le-ai terminat cum
    drak.. poti scoate atatea tampenii pe secunda?
    Dute.... cu Mamamaligki si Stoicirahat-p@sat de aici..
    //////
  • 0 (0 voturi)    
    Suntetzi neste verze de romani... (Vineri, 16 noiembrie 2007, 18:17)

    CastravetSingeros [anonim]

    Conduc 1 mashina de BG si pariez 1 curat pe meciul asta!
    Macar asa sa imi aduca si mie RO ceva beneficii. Sa faca bine sa piarda... cota buna de altfel.