Print
YM
E-mail
Mai mare|Mai mic
​Intalnire online

Analistul Stratfor pentru Europa si fosta URSS Eugene Chausovsky a discutat online despre politica SUA in relatia cu Europa Centrala si de Est dupa anul electoral 2012

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 19 decembrie 2012, 11:35 Actualitate | Alegeri SUA 2012


Eugene Chausovsky
Foto: Stratfor
​Administratia de la Washington trece prin schimbari dupa realegerea lui Barack Obama. Una dintre acestea este, potrivit informatiilor vehiculate de presa americana, iminenta numire a Senatorului John Kerry in locul lui Hillary Clinton la conducerea diplomatiei SUA. Ce inseamna aceste schimbari pentru relatia cu Europa Centrala si de Est dupa 2012, an electoral deopotriva pentru America si pentru mai multe tari europene, inclusiv Romania? Analistul Stratfor Eugene Chausovsky a discutat online cu cititorii HotNews.ro.

  • In cadrul grupului de analiza Stratfor, Eugene Chausovsky este analist pentru Eurasia si ocupa pozitia de Director of Europe and Former Soviet Union Analysis

Daca relatia cu Europa nu a atras prea multa atentie in timpul campaniei electorale pentru presedintia SUA, Administratia Obama s-a facut auzita adesea in chestiuni europene, inclusiv dupa alegerile de la inceputul lunii noiembrie. La inceputul acestei luni, secretarul de Stat Hillary Clinton - acum pe punct de plecare - s-a remarcat inclusiv in legatura cu tensiunile politice din Romania, mentionand aceasta tara alaturi de altele unde exista semnele unui "recul democratic".

Senatorul John Kerry, despre care diverse media americane scriu ca urmeaza sa preia conducerea diplomatiei americane, este fost candidat democrat la presedintie si actual sef al Comisiei pentru Afaceri Externe din Senatul SUA. Reuters scrie ca John Kerry ar putea fi anuntat Secretar de Stat impreuna cu alte schimbari la nivel inalt, inclusiv la Departamentul Apararii.


Citeste mai multe despre   
















1629 vizualizari

  • turkmenistanizare (Miercuri, 19 decembrie 2012, 12:47)

    turkmen [anonim]

    Ce trebuie sa faca Romania ca sa iasa de pe lista secretarului Clinton a tarilor cu recul democratic si ce inseamna practic faptul ca a fost inclusa pe aceasta lista, din punct de vedere al relatiilor sua cu tarile mentionate acolo?
  • defense (Miercuri, 19 decembrie 2012, 14:08)

    chuck norris [anonim]

    A republican, Chuck Hagel, si said to be in the books for Defense Secretary. What does that tell of the prospects of defense policies of the second democratic administration led by Obama? Is anything expected to change, especially regarding such issues as Russia and the missile shield, considering that Russia at least splits the views of Democrats and Republicans? Thank you
  • intrebari (Miercuri, 19 decembrie 2012, 14:44)

    danyboy [anonim]

    Va asteptati ca nationalismul si populismul din politica din Romania/ECE/Europa sa influenteze cumva politica SUA in regiune in anii urmatori?

    Ce reactii poate avea America fata de emergenta unor guverne de tip "dupa noi potopul" care pot sa apara chiar in interiorul UE, la granitele fostei URSS?
  • scut (Miercuri, 19 decembrie 2012, 15:19)

    my name is [anonim]

    Cum va reactiona SUA la planul Rusiei&satelitii de a-si face propriul lor scut antiracheta?
  • intrebare (Miercuri, 19 decembrie 2012, 15:25)

    Tudor Medea [anonim]

    Cum se pozitioneaza Kerry (si democratii in general) fata de probleme precum accesul aliatilor europeni la gazele SUA si care e pozitia lui legata de coridoarele gazelor caspice spre Europa/implicarea iranului in proiectul Shah Deniz?
  • se mai face instalatia la deveselu? (Miercuri, 19 decembrie 2012, 15:48)

    sorin3 [utilizator]

    Sau nu?
  • Radio Europa Libera (Miercuri, 19 decembrie 2012, 16:03)

    uluit [utilizator]

    Domnule Eugene Chausovsky,

    Data fiind influenta mijloacelor de informare in masa, a unei prese mogulizate si aservite intereselor politice de partid de la noi. Faptul ca, "Vocea Rusiei" a devenit din ce in ce mai influenta, transmitand mesaje directe tarilor unde Rusia are interese strategice.

    Este posibila reinfiintarea "Radio Europa Libera" pentru Europa de Est (in special pentru Romania, unde sunt evidente derapaje de la democratie), pentru a informa corect cetatenii ca alternativa?

    Doresc sa cred ca, un asemenea efort, este cu mult mai bine venit, in primul rand, fiindca ne reda speranta (ca-n vremurile dictaturii comuniste), ca nu suntem abandonati iara, chiar si atunci cand democratiile se cred functionale.

    Cu Multumiri.
    Un roman plin de speranta.
  • gaze de sist (Miercuri, 19 decembrie 2012, 17:18)

    durlidi [anonim]

    Pentru aceasta parte a lumii gazele de sist sunt o problema economica sau eminamente geopolitica?
  • sua georgia si rusia (Miercuri, 19 decembrie 2012, 17:21)

    shakashville [anonim]

    Din informatiile pe care le aveti, cat de mare e ingrijorarea la Washington legata de devierea Georgiei de la cursul pro-atlantic inspre Rusia? multumesc
  • Sovietizarea regiunii? (Miercuri, 19 decembrie 2012, 18:37)

    Leonard [anonim]

    Secreatrul Clinton vorbea intr-una din intalnirile ce au avut loc in jurul reuniunii OSCE de o re-Sovietizare a zonei in care se gaseste si Romania. Cum ati identifica aceste miscari ale Rusiei viazvi de Romania? Care vor fi consecintele pe termen lung si scurt? Ce poate face Europa de Vest si SUA pentru a contracara aceste miscari tactice ale Rusiei pentru a pastra Romania ca membru de incredere in cadrul NATO? Ce ar trebui sa faca societatea civila, media pentru a ridica gradul de constientizare al populatiei in privinta acestei influente? Multumesc.
  • intrebari (Miercuri, 19 decembrie 2012, 18:49)

    the hobbit [anonim]

    Una dintre ultimele declaratii facute de ambasadorul SUA la Bucuresti, Mark Gitenstein, inainte sa plece acasa a fost ca Romania trebuie sa-si indeplineasca promisiunile fata de FMI, UE etc si a vorbit despre elite care vor putere si bani.

    Ce se intampla daca elita politica, mai ales acum dupa alegeri, va vana puterea si banii chiar si cu pretul incalcarii promisiunilor fata de institutiile si aliatii din vest?

    Ce sunt acestia in stare sa faca asa incat retragerea inevitabila a investitorilor si saracia care ar rezulta ar alimenta si mai mult spirala derapajului economic si democratic?