Rusia: Vladimir Putin va castiga alegerile prezidentiale in primul tur - sondaj

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 20 februarie 2012, 12:17 Actualitate | Alegeri Rusia 2012


Premierul Rusiei, Vladimir Putin, va castiga alegerile prezidentiale in primul tur, cu 58,6% din voturi, a declarat luni directorul Centrului Panrusesc de Studiere a Opiniei Publice (VTsIOM), Valeri Fiodorov, citat de agentia semi-oficiala RIA Novosti.

"Potrivit unui sondaj realizat in 11 februarie, Vladimir Putin ar trebui sa obtina 58,6% din voturi", a precizat Fiodorov.

Pe locul doi s-ar situa Ghenadi Ziuganov (Partidul Comunist) cu 14,8%, urmat de Vladimir Jirinovski (Partidul Liberal-Democrat) cu 9,4%. Candidatul independent Mihail Prohorov ar primi 8,7% din voturi, in timp ce Serghei Mironov (Rusia dreapta) nu cumuleaza decat 7,7% din voturi.

Sondajul VTsIOM sustine ca 67% dintre persoanele interogate apreciaza ca seful guvernului rus va castiga alegerile prezidentiala din primul tur, in timp ce 20% se asteapta la un tur secund pentru alegerea presedintelui Rusiei.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1670 vizualizari

  • -4 (6 voturi)    
    ASA DA (Luni, 20 februarie 2012, 12:22)

    evoque [utilizator]

    uite si o veste buna.
    Sau chinuit americanii in ultima vreme sa dea cu putin de pamant, insa cred ca trebuie sa spele putina de prin rusia cu latrai cu tot.
    • +1 (1 vot)    
      vezi ca ai ramas putin in urma (Luni, 20 februarie 2012, 13:29)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui evoque

      Nu tot ce se intampla in lume e mana americanilor.
      • 0 (0 voturi)    
        Putin din Rusia, la nivelul USL din Romania (Luni, 20 februarie 2012, 15:39)

        Bezna vine de la Moscova [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        E uimitoare asemanarea intre cele doua nivele de intentie de vot, unul pentru dictatorul KGB-ist Putin Vladimir si celalalt pentru alianta stangista intre PSD-liberali platiti de Voiculescu !

        Ba chiar la un moment dat, sloganurile anti-Basescu ale USL erau aplaudate si reluate la Chisinau de catre partidul..comunist si Voronin Vladimir.

        Dar poate ca totul, absolut totul, e intamplator.. ne va spune Antonescu dupa ce se trezeste. S-a trezit? Ah, da, e trecut de pranz..
        • -1 (1 vot)    
          Este uimitor (Luni, 20 februarie 2012, 16:24)

          evoque [utilizator] i-a raspuns lui Bezna vine de la Moscova

          cum basescu copiaza politica lui putin.
          Pune un premier, dupa care il va arunca in batalia de la prezidentiale pentru a deveni el premier.
          Cum naiba este cu stangismul asta? Pe de o parte il critica pe de alta il copiaza.
          Acuzatiile lui basescu la adresa comunistilor sunt curata ipocrizie, pentru ca el este crescut, educat si traieste in ritm de stanga. Stii proverbul cu lupul care schimba blana, nu?!
          Asa ca oricat de portocaliu este "jucatorul" el traieste in cuget si simtiri pe rosu.
          Intentiile de vot nu sunt surprinzatoare decat pentru niste dobitoace din curtea modroganului, daca acele dobitoace in frinte cu jucatorul de la cotroceni nu ar fi lovit in popor cu masurile lor dibace (pe care nu le aplica nimeni in UE) si nu ar fi injurat si jignit cetateanul poate, poate aveau o sansa mai mare. Insa marele strateg si jucator a bagat fara temei vaporul portocaliu la apa. Prin urmare trebuie sa umble din nou la tiparnita cu voturi ca sa mai aveti o sansa in alegeri, cat priveste urletele chisinaului nu fac doi bani pentru ca tatucul vostru basist a asigurat fonduri nerambursabile chisinaului, tocmai ca sa mute masina de vot de la paris la chisinau. Acu' mai ramane doar ca sa se tina de cuvant si chisinaii, dar sarcina asta revenie mru-ului cu experienta lui de colaborare intre servicii.


          Asa ca prietene cereti modroganului sa va schimbe textele.
    • +1 (1 vot)    
      tu esti roman? (Luni, 20 februarie 2012, 14:29)

      James Bond [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      mai omule, citind comentariile tale, ma intreb daca esti roman sau nu...
      • 0 (0 voturi)    
        CE (Luni, 20 februarie 2012, 16:24)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui James Bond

        Ce inseamna sa fii roman?
  • +4 (4 voturi)    
    saracii rusi, nu au ce alege (Luni, 20 februarie 2012, 12:58)

    toto [anonim]

    Cu Putin stiu cum e, cu comunistii stiu cum a fost, cu un Jirinovski nationalist banuiesc ca ar fi aiurea, deci aleg raul cel mai mic....
  • -2 (4 voturi)    
    sarcină grea pentru Putin (Luni, 20 februarie 2012, 13:05)

    viktor [anonim]

    Poporul rus nu şi-a pierdut complet busola (vezi, pentru comparaţie, naţia celor 20 de milioane de mioritici bezmeticiţi de atâta democraţie haotică şi capitalism primitiv). Iată, acolo democraţia reală funcţionează, ruşii ŞTIU cine MERITĂ şi cine POATE să conducă destinele unei mari puteri şi a unui mare popor mândru de ţara lui.

    Prima provocare, şi cea mare, pentru Putin, după alegeri, este reprezentată însă de duşmanii săi dinăutru, respectiv oligarhia everiască. Aceştia jefuiesc Rusia de mai bine de două decenii, şi Putin este conştient că poporul rus nu mai poate tolera la nesfârşit această stare de fapt. Această adevărată "Coloană a 5-a" lucrează pe ascuns, sub acoperire, pentru a distruge din interior ordinea statală şi stabilitatea internă vizând două lucruri diabolic "ţintite" în strategia lor demolatoare: etnicitatea poporului rus şi credinţa creştin ortodoxă a acestuia.

    Succes Rusia, succes Putin!
    • +2 (2 voturi)    
      putin reales (Luni, 20 februarie 2012, 13:18)

      nenea [anonim] i-a raspuns lui viktor

      nu mai stie cum sa anihileze oligarhia, sau cum sa faca sa produca doar pentru el:))) aberezi domnule, putin este ales in rusia "by default", nu din spirit patriotic rusesc. am mai vazut si la noi in tara declaratii false de lupta anticoruptie...adica bagat pumnul in gatul adversarilor (care sunt corupti) si lasatul in pace atunci cand acestia si-au pierdut influenta electorala:))
    • +1 (1 vot)    
      :| (Luni, 20 februarie 2012, 13:43)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui viktor

      omule, sper ca glumesti

      Putin e o boala - si inca una grea - pentru poporul rus. Fara el am trai intr-o lume un pic mai buna.
    • 0 (0 voturi)    
      Sigur esti expulzat din Rusia. (Luni, 20 februarie 2012, 13:52)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui viktor

      Acum incerci sa-l pupi in cur pe Putin ,poate te va reprimi.Inutil.Putin este si excroc si destept si stie ca oameni ca tine sunt un pericol pentru el si pentru Rusia.Rusia este o tara care ,poatte fi,si a fost mareata,cand si-a vazut de treburile ei si nu sa bagat in dispute tembele create de minti care se vor "revolutionare".Cred ca Rusia este satula de revolutii ,mai mult decat orice tara de pe glob.Ii va trebui mult Rusiei sa recupereze ce au facut asa zisii revolutionari,in fapt bande de hoti si criminali.
  • -1 (1 vot)    
    in ordinea fireasca (Luni, 20 februarie 2012, 13:56)

    geronimo [anonim]

    alegerea tarului
    inarmarea
    invazia
    ..........
    2014, martie
  • 0 (0 voturi)    
    greu....... (Luni, 20 februarie 2012, 16:22)

    dan [anonim]

    Ce emotii am,nu am mai simtit asa ceva din timpul lui Ceausescu ,cand toti ne intrebam,va fi sau nu reales la al n-lea congres ?