Primarul Robert Negoiță schimbă din nou bordurile din Sectorul 3: „Cele vechi arată oribil, au fost o soluție nefericită. Astea noi sunt făcute de noi și se compară cu cele de granit”

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 10:04 Actualitate | Administratie Locala


Borduri noi in Sectorul 3 in locul celor rosii
Foto: Hotnews
Primarul Robert Negoiță schimbă bordurile roșii din Sector, puse tot de el începând din 2014 și până în urmă cu 2-3 ani. Primarul spune acum că acestea au fost o soluție nefericită, s-au degradat și arată oribil. Edilul spune că noile borduri sunt produse de una dintre societățile primăriei și că vor rezista zeci de ani.








”Le schimbăm fiindcă a fost o soluție nefericită și pentru că arată oribil. În viață mai și greșim. Iar noi avem acum o soluție mult mai drăguță și mai durabilă și mai prietenoasă cu mediul. Cele vechi arată foarte rău, sunt degradate. Au vreo 7-8 ani cele vechi, totuși. Multe au fost accidentate. Ele au fost reabilitate cât au fost în garanție, apoi le-am lăsat așa. Nu mai îmi plac cum arată. Venim cu o nouă generație”, a declarat Robert Negoiță pentru HotNews.ro.

Edilul spune că nu le va schimba în tot sectorul, iar prețurile nu sunt mari deoarece sunt produse de societatea primăriei, care are o fabrică de pavele.

”Nu le schimbăm neapărat în tot Sectorul, dar unde trebuie schimbat, schimbăm cu varianta asta. Nu vom investi foarte mulți bani, că le producem noi, la societatea noastră. Ne costă doar betonul și mâna de lucru. Cumpărăm doar ciment. Astea pe care le punem noi sunt ca rezistență foarte apropiate de granit. Designul a fost făcut de arhitecți. Și bordurile de granit au o problemă. Noi le-am făcut pe cele noi în așa fel încât să nu mai ajungă asfaltatorii la ele și să le strice. Asta e principala problemă la cele de granit, se deplasează, ale noastre sunt mult mai stabile, și atunci când se schimbă asfaltul le ating cu freza și le distrug. Noi am făcut o margine care să reziste, dacă dau cu freza în ele, distrug freza. Eu cred că vor rezista cele noi zeci de ani, sunt altă calitate, sunt făcute în laborator, nu turnate la fața locului, le-am testat la îngheț-dezgheț în laborator și în teren. Le-am schimbat toamna trecută pe Fizicienilor. Să mergeți să vedeți cum arată”, a mai spus Robert Negoiță.

Primăria Sectorului 3 a lansat în sistemul electronic de achiziții publice un anunț prin care își exprima dorința de a încheia un acord-cadru pe 2 ani, în valoare de 766.700 lei pentru achiziția de borduri. Termenul limită pentru depunerea ofertelor era 15 martie.

Este vorba despre 4 tipuri de borduri din beton, printre care și borduri roșii:

  • Bordură mică din beton - 9.000 ml; Bordura are următoarele dimensiuni: Lungime: 500mm. Lățime: 195mm. Grosime:250mm, culoare gri;
  • Bordură mare din beton B6 – 15.000 ml; Bordura are următoarele dimensiuni: Lungime: 500mm. Lățime: 100mm. Grosime:150mm, Culoare gri;
  • Bordură roşie – 10.000 buc; Bordura are următoarele dimensiuni: Lungime: 500mm. Lățime: 200mm. Grosime:300mm
  • Bordură curbă roșie - 5.000 buc; Bordura are următoarele dimensiuni: Lungime: 195mm (baza mică), 273(baza mare), Lățime: 200mm. Grosime:300mm.


Primarul spune însă că bordurile care au fost puse/vor fi puse în Sector sunt de la societatea Primăriei.

Cum explica în 2014 primarul Robert Negoiță de ce a pus celebrele borduri roșii:

"De ce am înlocuit bordurile cu diafragme? De ce sunt așa de înalte? De ce sunt colorate?”, sunt întrebările pe care le primesc despre lucrările de modernizare din sector. Am pus diafragme în locul bordurilor duble, suprapuse, printre care creștea iarbă și erau inestetice. De asemenea, am înlocuit bordurile care delimitează scuarurile și care s-au degradat în timp, lăsând noroiul din zona cu spațiu verde să se scurgă pe șosea. Și tot cu ajutorul diafragmelor îi vom împiedică pe șoferii care parcau pe spațiul verde să o mai facă de acum înainte. Cu aceste diafragme am delimitat și aleile principale de spațiul verde dintre blocuri. Prin gardurile fără o baza solidă de beton și adesea îndoite și ruginite, noroiul se scurgea cu ușurință pe alei. Că să prevenim toate situațiile descrise mai sus, era nevoie ca diafragmele să fie înalte. Altfel, ar fi fost ineficiente și, din nou, trecute cu ușurință cu vederea de către șoferi. În plus, aceste diafragme sunt din beton, care e cel mai rezistent material din construcții, așa că vor avea o durata foarte lungă de viață", explica Negoiță.

Acesta era de părere că indiferent de culoarea aleasă, tot ar fi existat critici.

"Am avut de ales între a pune obișnuitele betoane gri și aceste diafragme colorate, care să aducă mai mult dinamism felului în care arată Sectorul 3. Știu că orice culoare aș fi ales împreună cu echipa de arhitecți cu care mă consult, ar fi existat voci care să o conteste. Dar nu mă deranjează, ba chiar mă ajută să îmi scrieți sau trimiteți fotografii cu lucrări la care execuția vi se pare că lasă de dorit. Astfel, eu pot să cer verificarea lucrării și eventual refacerea ei. Acolo unde se va dovedi că firma nu a înțeles corect planul sau a executat greșit lucrarea, va suporta refacerea acesteia din propriul buzunar", a mai spus primarul sectorului 3.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















38668 vizualizari

  • +54 (54 voturi)    
    Borduri, palmieri si panselute (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 10:13)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Astea-s prioritatile Bucurestiului de 30 de ani incoace.

    Apropo, isi mai aduce aminte cineva de clipul de la rondul universitatii cand se da omul jos la stop din masina, ia pallmierul, il baga in masina apoi pleaca la verde?

    Oricum sunt sigur ca cei din S3 ard de bucurie, mai ales ca a votat "democratic de popor".
    • -20 (32 voturi)    
      Problema e ca alti primari NU FAC NIMIC (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 11:19)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      in afara de sectorul 3 si 4 eu in ultimii 4 ani nu am vazut nimic facut in nici un alt sector

      astia de la USR au inceput sa faca ceva, sa vedem la final
      • +4 (8 voturi)    
        Sectorul 4? (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 13:22)

        MakeRoGreatAgain [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Baluta va avea 2 mandate, adica 10 ani de mandat.

        In 4 ani, a facut cateva lucruri bune, dar mi se par foarte foarte putine:
        - A demolat in parcul Tineretului cateva cladiri ilegale (una imensa lasata de Piedone cadou).
        - A facut niste parcari, un lucru foarte bun


        Parcarea mare de la intrarea in Parcul Copiilor in schimb e facuta fara cap, caci costul pe luna e foarte mare. Primaria nu ar trebui sa urmareasca profitul, caci e total aberant cand e vorba de locuri de parcare.
        Alea din jurul lacului in parcul Tineretului e oribila, zona de la fostul debarcader e abjecta, o sa se darame de tot malul.
      • +27 (27 voturi)    
        hei (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 15:59)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Ca sa inteleaga toata lumea: fiecare chestie din asta e un tertip prin care se pot lua comisioane. De ce dracu' ai schimba numai bordurile? Astea se schimba numai daca ai asfaltat strada sau trotuarul.
        Cu bordurile...Cel mai simplu si ieftin ar fi sa fie turnate pe loc de cei care se ocupa de asfaltarea caii de circulatie respective.

        Alta treaba: pe strada unde e casa mea, sunt borduri puse acum 100 de ani. Cum dracu' or fi tinut alea?!?!?!?!
    • +11 (13 voturi)    
      Fura si Negoita cat poate. Daca cetatenii (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 21:32)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Bucurestilor il vor asa, hot cum e el, de ce sa nu fure ???? Inseamna ca cetatenii sunt de acord cu ce face el, adica cu furturile pe care le face de atatia ani.
    • +6 (6 voturi)    
      Si nu doar o data! (Duminică, 4 aprilie 2021, 14:53)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      "mai ales ca a votat "democratic de popor".

      Dar nu l-am votat o singura dataa pe pedofilul evazionist!

      A gresi este omeneste, dar pe Robert Negoita l-am votat de cel putin trei ori!
  • +57 (63 voturi)    
    Negoita primar pe viata (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 10:13)

    CptPopa [utilizator]

    "a fost o soluție nefericită și arată oribil. În viață mai și greșim."

    Dragutul si simpaticul de el...pe banii fraierilor.
    • -25 (31 voturi)    
      E de apreciat oricum (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 13:07)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui CptPopa

      Pentru că recunoaște că a greșit. Câți fac asta?
      Sper sa i iasă mai bine de data asta.
      • +14 (14 voturi)    
        Sper sa ne iasa noua mai bine de data asta si sa-l (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 21:34)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

        bagam la puscarie. Altfel o sa ne fure inca 100 de ani de acum incolo. El numai asta stie sa faca, asta face....
  • +24 (26 voturi)    
    Daca vrea cu adevarat sa faca un bine cetatenilor (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 10:21)

    farty [utilizator]

    ... sa puna mana sa schimbe trotuarele alea mizerabile care imita caramida rosie (chiar ieri era sa-mi rup gatu'-n ea). Mai mult, sa cumpere zona retrocedata a parcului IOR, acum cat inca are posibilitatea. Vor veni niste vremuri cand toti primarii vor dori sa cumpere pamant verde si nu vor mai putea, si asta pentru ca s-au zgarcit cand au avut ocazia (sau mai bine zis, pentru ca au invercat sa-l instraineze fortat). Sa vedem atunci cum o dregem.

    Mai mult, nu imi dau seama cum a reusit sa apara parcarea aia privata de la Dante ... cum de nu au rascumparat proprietarul? Straniu!!!
    • +23 (27 voturi)    
      Roșu este o prostie. (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 11:42)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui farty

      PSD au o fixație cu roșu. Nu contează calitatea, roșu să fie. Borduri, trotuare și dacă regulamentul de circulație ar permite ,ar face și străzile roșii. Roșu criminal, sânge, satanic. În prostia lor nu pricep că, în fapt îți bat joc și de lucrări și de culoare pentru-că o pun să fie călcată în picioare.
      • +7 (7 voturi)    
        Nu-i fixatie, ci sarcina (Duminică, 4 aprilie 2021, 14:55)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Nu este preferinta sau "fixatie", ci este sarcina de Partid!
        Nu mai stiice culoare avea carnetul PCR inainte de 1989?!

        Primarii pedeseristi sunt obligati sa puan borduri, pavele, etc. in culoarea traditionala a Partidului!
  • +38 (46 voturi)    
    unul (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 10:23)

    deville2010 [utilizator]

    din ce mai hoti primari din istoria moderna a Romaniei.El si cu fost arhitect sef Dumitrascu.
  • +31 (35 voturi)    
    //// (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 10:25)

    GemstonePig [utilizator]

    ”Trebuie inlocuite sunt total distruse, primarul ala care le-a pus a fost un hot si a delapidat zeci de milioane, ceva mai prost nu am vazut in viata mea”
    • +18 (22 voturi)    
      betoane... (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 11:22)

      Mircea M. [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      Tot el le-a pus, in mandatul precedent.
  • -12 (26 voturi)    
    Arata oribil? (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 10:32)

    Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator]

    Scopul unei borduri este functional in primul rand. Iar cand nu isi mai pot indeplini functia, le schimbi cu unele care arata mai bine dar isi indeplinesc scopul functional.
  • +31 (33 voturi)    
    pandemie e doar pt. fraieru care munceste cinstit (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 10:43)

    beeeeeenar [utilizator]

    parandaratu merge inainte
  • +12 (24 voturi)    
    Nu de-asta a fost votat? (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 10:46)

    emil bobu [utilizator]

    E democratie, se voteaza.
  • -14 (20 voturi)    
    ada (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 11:02)

    hotzu_vb [utilizator]

    Nu stiu ce afaceri are dl primar de la sect 3, dar cand treci prin sect 3 se vede clar o diferenta in bine, fata de celelalte sectoare. Deci, omu ceva face bine. Prin comparatie, sect.2 zici ca e Bagdad, daca se emit pretentii de orice, se vine repede cu scuze gen, nu tine de primaria de sector, ci de pmb, de compania aia, cealalta, practic orice tine de absolut oricine altceva mai putin de ei, oare la ce or mai fi buni? E clar ca la sect 3 e altceva.
    • 0 (10 voturi)    
      Pai hai sa nu ne comparam cu Sectorul 2 (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 12:10)

      farty [utilizator] i-a raspuns lui hotzu_vb

      ... care, intr-adevar, te duce undeva in Vaslui, Teleorman, Dolj. Ci hai sa ne uitam la Sectorul 4, spre exemplu, care i-a luat fata Sectorului 3 cu mult. Sunt parcari noi, fara a distruge spatiul verde, si mai mult, fara a distruge nici trotuarul, implicit pietonul. Sunt foarte multe trotuare nou asfaltate (cu asfalt, nu cu bucati de caramida), care sunt indeajuns de largi cat sa te plimbi/mergi/deplasezi, sunt blocuri anvelopate ... se lucreaza intr-una, desi nu mai e an electoral.
      • +8 (10 voturi)    
        Tare comparația cu sectorul 2 (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 13:26)

        tedycv [utilizator] i-a raspuns lui farty

        Eu locuiesc in sectorul 2 si într-adevăr, comparativ cu sectorul 3 suntem varza.
        Dar, la treaba cu bordurile trotuarelor si cu macadamul de pe străzi cine a profitat?
        Bordurile din granit si macadamul s-au vândut pe bani grei in străinătate, iar acum cetățeanul plătește an de an (taxe si impozite) pentru înlocuirea porcariilor din beton sau asfalt, care oricum nu țin mai mult de 2-3 ani.
        Ce am avut si ce am pierdut?
  • +28 (30 voturi)    
    Betonita (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 11:03)

    Mircea M. [utilizator]

    Cooperativa "pierdere de vreme si bani SRL":
    - schimba bordurile rosii, puse de el;
    - a inlocuit cele patru pubele de gunoi ingropate (2 menajer, 2 reciblabile) cu una singura menajer si una reciclabile la suprafata;
    - a inlocuit paracrile facute de primarul anterior, cu unele facute de el (precedentele nu aveau nici o problema);
    - inlocuieste trotuar care nu are nici o problema cu altul (probabil dale cum a mai pus si-ti rupi gatul cand aluneci sau te impiedici in colturi iesite).
  • +15 (17 voturi)    
    Tesaro lucreaza Oribil (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 11:10)

    un domn [utilizator]

    Insa Primarul nu vede
  • +35 (39 voturi)    
    sunt pietroaie care rezista milioane de ani (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 11:11)

    qwerasdf [utilizator]

    iar voi nu ati reusit sa obtineti o garantie de 10 ani macar la alea pe care le inlocuiti acum? va doare fix undeva de banul public!

    asa se intampla cand nu ai nicio raspundere! adica sa lucrezi la stat...
    • +13 (21 voturi)    
      nu e chiar asa. (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 12:25)

      M2VW [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      raspund si ei. dar daca nimeni nu depune o plangere penala ... dacii curajosi doar la coment si fb.
    • -13 (15 voturi)    
      Ce comparație (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 13:31)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Păi și bordurile astea nu s au evaporat. Ele rezista, problema e că nu mai arata bine. Și mă rog, n au arătat niciodată bine. Măcar recunoaște că a greșit.
      • +11 (13 voturi)    
        "am omorat un om, am dat cu masina peste (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 17:19)

        qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

        el"... dar recunosc acum..

        am recunoscut, deci nu trebuie sa fiu tras la raspundere. E corect?
      • +11 (11 voturi)    
        ... (Duminică, 4 aprilie 2021, 8:45)

        prio [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

        si cu banii cum ramane?/
        Tot noi platim ?/
        Ajunge cu acest fanfaron ecscroc si tupeist.
        Nu inteleg de lau votat oamenii ca a diminuat spatiul verde total in sectorul 3 cu peste 30 %
        .Daca mai sta pe functie veti gasi in parcul IOR numai beton si cauciuc.
        • +4 (4 voturi)    
          cui nu ii place! (Duminică, 4 aprilie 2021, 18:47)

          Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui prio

          Negoita ne-a raspuns deja, in toamna lui 2014, cand protestam impotriva defrisarilor din parcuri, ne-a zis-o pe aia dreapta:

          "CUI NU II PLACE, NU ARE DECAT SA SE MUTE IN ALT SECTOR!"
    • +5 (5 voturi)    
      ... (Duminică, 4 aprilie 2021, 8:42)

      prio [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      cind se dovedesc ca lucrarile nu sunt de calitate ar trebui remediate de cei care au facut receptia lucrarii sau cel mai bine pe banii lor.
  • +13 (17 voturi)    
    pretextul perfect pentru hoti (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 11:42)

    GIGI_CIOC@N [utilizator]

    partea buna e ca acest tip ded borduri trebuia pus de prima data, deoarece ajuta canalizarea apei IN AFARA PARTII CAROSABILE..... ......
    partea "rea" (nu si pentru el) este ca s-a gandit la modelul de mai sus probabil dupa 20 de alte modele, platite tot de prosti.. (ca alt tip de oameni nu-l alegeau pe viata)
    • +4 (6 voturi)    
      ... (Duminică, 4 aprilie 2021, 8:50)

      prio [utilizator] i-a raspuns lui GIGI_CIOC@N

      ha ha ha ma faceti sa rad , bordurile le-a degradat ghiata si apa care sa adunat pe carosabil din cauza ca nu sunt drenaje corespunzatoare.
      Pe ploaie cind trec masinile arunca perdele de apa peste operele de arta ale lui Nogoita
      Si prostiii platesc , fara nici o respundere din partea celor care cheltuiesc banii pe proiecte parca facute de analfabeti.
  • +23 (25 voturi)    
    și cine (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 11:46)

    nahir [utilizator]

    suportă cheltuiala.
    Când toată lumea i-a zis că e o prostie ce a făcut cu bordurile turnate, a dat cu tifla. Acum, le schimbă așa cum trebuia de la început, dar cheltuiala o suportăm tot noi, că deh, bani sunt.
  • +19 (23 voturi)    
    Nu stiam ce-i lipseste populatiei bucurestene (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 12:18)

    Dilematic [utilizator]

    Borduri frumoase !!!
  • +11 (13 voturi)    
    A fost votat deci tot ce face e aprobat (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 13:36)

    mr_mojo [utilizator]

    Asta e in capul unor primari; și pe buna dreptate. Lumea din oraș se bucură la BETON. Fiece român visează la un loc al lui unde să toarne beton. Românul e frate cu betonul, nu cu codrul.
    Cum să nu votezi regele betonului?
  • +15 (15 voturi)    
    Actiunea bordura mereu la moda (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 13:56)

    ivana.tiberiu1375394274205 [utilizator]

    Bordurile resoective ar trebui sa aiba o garantie de 30-50 de ani, poate mai mult si daca nu rezista sa fie inlocuite de firma prestatoare (in caz ca nu s-a desfiintat!!!). Cine le-a pus sa plateasca, deoarece a devenit o moda sa fie facute lucrari modeste care nu necesita prea multa stiinta, dar cu "parandarat" consistent asigurat si in care sunt favorizate anumite firme de casa. Ca si cumulul pensiei cu salariu care zica se trebuie eliminat deoarece asigura duble cheltuieli statului, asa si aici avem cheluiala de doua ori, cand puteam sa fie puse niste borduri de calitate de la inceput, care sa reziste 50 de ani. Peste 5-10 ani vine un alt primar care va spune ca scuzati s-a gresit trebuie sa punem alte borduri de calitate superioara care vor rezista 100 ani
    • +11 (11 voturi)    
      viata lunga.. (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 14:43)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui ivana.tiberiu1375394274205

      In germania sunt borduri de peste 200 de ani ! Deci se poatea sa avem si noi dar nu mai devreme de 200 de ani
      • 0 (0 voturi)    
        Cred ca printre ele sunt si (Luni, 5 aprilie 2021, 10:08)

        Kecske [utilizator] i-a raspuns lui sareta

        cele din granit vandute de vasile gherasim (psd, sector 1) dupa ce au fost scoase de pe bulevardele Bucurestiului si inlocuite cu unele de ciment "solubil" (s-au "dizolvat" in mai putin de un an). Si cele ale lui negoita (psd, S3) sunt tot acolo, cred.
  • +13 (15 voturi)    
    Fiti multumiti (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 14:31)

    Costi888 [utilizator]

    Ca e om serios.. si care-si repara greselile trecutului :))))
    Doamnee.. astia sunt oamenii care ne conduc. Ce conteaza ca n ai apa calda, ce conteaza ca politia locala doarme in dacii, ce conteaza poluarea si lipsa locurilor de parcare. Avem panselute si borduri la 3 ani sa ia ochii de pa fraieri..
  • +6 (8 voturi)    
    Clasic... (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 15:29)

    ACP [utilizator]

    În viață mai și greșim, Nu mai îmi plac cum arată, atitudine timpica cand nu platesti tu pentru ele. Oricum la cata atentie li se da sunt mai importante decat carosabilul si trotuarele. Sa tot votati din astia...
  • -2 (12 voturi)    
    Mai stie (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 15:32)

    Cetateanu [utilizator]

    Mai stie cineva cine a schimbat primele borduri, alea de granit de 100 de ani un pic ingropate? Parca Videanu?! (nu dau cu piatra desi...) . De atunci merg si doua schimbari pe an. Dl Ciucu (dala6) scoate gardurile puse de predecesori 2PNL, ii place spatiul liber si noroiul pe trotuar. Asteptam cu interes...
    • +2 (2 voturi)    
      Primul dintre ei a fost vasile gherasim (Luni, 5 aprilie 2021, 10:17)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu

      de la psd sector 1 din cite imi amintesc. Inclusiv dalele de piatra cubica de pe bulevardul Aviatorilor (monument arhitectural). Vindute in nume propriu mai apoi in Austria (birfa!). Videanu este blamat deoarece se presupune ca de la el s-au cumparat noile borduri. S-a dovedit ca doar un procent foarte mic erau de la el (sub 5%), restul erau de la prietenii nostri chinezi. Si de pus borduri fara sa intrebe nimeni nimic s-au pus in mandatele lui oprescu. Si "xilofoanele" de la Universitate si de pe bulevardele Magheru si Unirii ii apartin.
  • +9 (9 voturi)    
    Si a mai gresit inca odata! (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 16:07)

    Parzivall [utilizator]

    Adica el nu a gresit, ca a facut si papat bani buni, dar daca voia sa faca treaba buna trebuia sa faca asa: https://www.google.com/search?q=construction+of+curb+and+gutter&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwj1yMy0keLvAhVwTDABHW3NBqYQ_AUoAXoECAEQAw&biw=1670&bih=843#imgrc=9Y8ELeCdbtx-4M

    Daca le turna ca in poze, cu mesh de fier beton si cel putin one foot adanc in pamant, cu base serios de pietris si nisip tasat, cu reteta excelenta de concrete, ar fi fost for a life time.
  • +10 (10 voturi)    
    rumegus (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 16:19)

    muitopolithical [utilizator]

    Rumegus imbracat in strat de mortat de slaba calitate.
    Unde sunt bordurile noastre de granit ?
    In italia evident.
    • 0 (0 voturi)    
      Si in Austria, Germania si (Luni, 5 aprilie 2021, 10:19)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui muitopolithical

      pe altundeva. Vindute la bucata, in nume propriu (birfa !) de gherasim si altii.
  • +13 (13 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 16:50)

    buteflix [utilizator]

    s-ar putea ca de data asta sa-l inhatze. isi cam forteaza norocul.
  • +7 (11 voturi)    
    Dar-ar boala-n noi (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 17:00)

    muvis [utilizator]

    Aș fi amintit în titlu doar atât: S3 are doar două centre de vaccinare.
  • +13 (13 voturi)    
    tot el a dat dispozitie sa puna si bordurile vechi (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 17:42)

    Coresponedntu [utilizator]

    vopsite in rosu, ca si pavelele rosii, culoarea PSD. Mai erau montate in primul lui mandat, pe BVD DECEBAL si UNIRII, placute pe care scria LUCRARE EXECUTATA DIN GRIJA PRIMARULUI SECTORULUI 3 ROBERT NEGOITA. Ha Ha ha . Adica pe banii nostri , ai contribillilor care platim impozite si costul lucrarilor de investitii isi mai face si reclama la furt. Asa o fi si in Germania, bordurile din München vopsite in culoarea Uniunii Crestin Sociale si la orice lucrare edilitara oare scrie DIN GRIJA DOMNULUI MARKUS SÖDER ?
    Dar nu e nimic, Romänia e o tara vesela, Absurdistan, cu asemnea exemple. Ca sa nu mai vorbim de pensionarea ESENTIALILOR SPECIALI la 42 ani. Caz unic in lume. Concret, domnisoara secretar de stat de la Interne, cu pensie de 15 000 lei. LOL
  • +6 (6 voturi)    
    Oare ? (Duminică, 4 aprilie 2021, 17:08)

    danmarian [utilizator]

    Cine plateste ? Daca cele puse "de tine" Negoita au fost foarte proaste TU TREBUE SA PLATESTI ! Si atunci cand le-ai pus - aratau oribil, le-ai vopsit mitocaneste si se vedea de la o posta ca sunt de proasta calitate - ne-ai declarat ca "noile" sunt foarte bune si o sa .... tina o viata ! Vorba bancului : "Daca nu traiesti prea mult ! Esti un jalnic pungas si tot de pungasii te ti !
  • +4 (4 voturi)    
    Oare ? (Duminică, 4 aprilie 2021, 23:19)

    danmarian [utilizator]

    Ma boulean hot ! Se compara ? Dar nu sunt la fel ! Pe Strada pe care am copilarit - bordurile erau de granit si rezista si azi - cand eu am peste 87 de ani ! Asa ca lasa minciunile ! Punfasesti in mod ordinar sifuri paralele noastre ! SIKTIR borfasule !
  • +5 (5 voturi)    
    ciorditorul si pupincuristii (Luni, 5 aprilie 2021, 9:14)

    Razvan_M [utilizator]

    "Fura, da' macar face ceva si pentru oameni".

    Asa ceva nu poate sa zica decat un pupincurist sau unul care este partas la hotie.
  • +1 (1 vot)    
    ... (Luni, 5 aprilie 2021, 16:48)

    a.nonim [utilizator]

    Daca gresiti, ce-ar fi sa si platiti? Acum tot noi sa platim, dupa ce v-am avertizat ca sunt o investitie proasta si inutila?
  • 0 (0 voturi)    
    Urmasul lui Adriean (Miercuri, 7 aprilie 2021, 9:17)

    yo3 [utilizator]

    Poate uitati dar "reteta" bordurilor a inventat-o regele Videanu, care este bine mersi dupa ce a furat si distrus tot ce a putut! De ce sa nu faca si Robertino la fel?, nu exista nici o frica!
    Pacaliciul Negoitza isi depaseste mentorul dar asta din cauza "supusilor" lui din S3 care il voteaza!