VIDEO Viral pe Facebook: Mai mulți pasageri, blocați într-un autobuz Otokar, după ce acesta a rămas fără curent

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 22 ianuarie 2019, 18:49 Actualitate | Administratie Locala


pasageri blocati in autobuz Otokar
Foto: Captura video
O filmare cu un autobuz Otokar, achiziționat recent de Primăria Capitalei, care a rămas fără curent, cu frânele blocate și cu ușile blocate, împiedicând pasagerii să coboare, a devenit virală pe Facebook.

”#Rebutokarele Gabrielei Firea pun în pericol siguranța bucureștenilor! Astăzi, un astfel de autobuz a rămas fără curent, cu frânele blocate și, cel mai grav, cu ușile blocate. Ce s-ar fi întâmplat dacă era un incediu sau un accident grav?
Când ușile nu pot fi deschise nici măcar în caz de urgență, înseamnă că acel vehicul nu poate fi utilizat pentru transportul public. Toate celelalte defecțiuni care apar la autobuzele turcești – și nu sunt deloc puține – pălesc în fața acestei probleme majore.
Este nevoie imediată de o verificare temeinică a calității tehnice a vehiculelor livrate de Otokar. Și mai ales a modului în care a fost respectat caietul de sarcini.
Iar Gabriela Firea trebuie să răspundă!”, arată postarea unui utilizator Facebook, alături de un filmuleț realizat de Cristi Roșu.

La sfârșitul lunii decembrie Primăria Capitalei anunța verificări la toate autobuzele Otokar, după ce furtunul de la instalația de încălzire a unuia dintre ele s-a spart, iar autobuzul a fost inundat de apă fierbinte.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














18673 vizualizari

  • +57 (59 voturi)    
    se putea mai rau! (Marţi, 22 ianuarie 2019, 18:54)

    Antenistontel [utilizator]

    bine ca n-a luat foc!
    • 0 (0 voturi)    
      parca vad ca nici scara de incendiu n-are. (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 20:37)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

      :)
  • +45 (47 voturi)    
    in caz de urgenta, spargi geamul (Marţi, 22 ianuarie 2019, 19:04)

    pehash [utilizator]

    daca eram in rebutokarul ala nu aveam nici o rezerva sa pun mana pe instrumentul aflat obligatoriu in dotarea fiecarui autobuz si sa sparg un geam. e in garantie, nu? sa plateasca cine l-a livrat in halul asta. sau cine a luat spaga pentru conservele astea pictate strident pe post de autobuze.
    • +7 (9 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 22 ianuarie 2019, 20:27)

      [anonim] i-a raspuns lui pehash

    • +7 (9 voturi)    
      Dca avea "ciocanul" de spart geamul. (Marţi, 22 ianuarie 2019, 21:40)

      ddutz [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      Esti sigur ca turcu' l-a pus, sau intra si ala in spaga?!
      • +8 (8 voturi)    
        Nu credeti ca atitudinea duamanei firea (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 9:41)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui ddutz

        de aparare a firmei otoman denota fara echivoc ca licitatia nu a fost corecta?
        Un primar cinstit era demult cu avocatii si rezilia dezastru produs.
        Cred ca ar iesi mai bine daca ar inapoia "darul" otravit, altfel nu va scapa de consecinte...
  • +39 (41 voturi)    
    Daca otokar “cumparat “ de DUamna Gabi (Marţi, 22 ianuarie 2019, 19:06)

    un domn [utilizator]

    E mai scump in comparatie cu Mercedesurile cumparate de Boc, apai DNA sa vina sa o ia !
    • +4 (4 voturi)    
      sinteti bucurestean? (Marţi, 22 ianuarie 2019, 21:07)

      iodixit [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      de ce n-ati facut scandal! cum sa cumperi de la nenorocitul ala de reiiiiiip!
      • +10 (12 voturi)    
        daca nu ma insel, 4 scoli si 60 de blocuri (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 0:12)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

        au stat astazi in frig

        de ce? pentru ca asta au votat!
        • +1 (3 voturi)    
          sau (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 11:00)

          gazpefoc [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

          pentru ca NU au votat. discutia e mai lunga, daca ar fi fost doua tururi, poate altfel ar fi fost situatia, dar PSD si-a dat seama ca altfel nu va pune mana pe cascaval si au modificat legea.
          • +3 (5 voturi)    
            Nu există "nu au votat"! (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 13:02)

            Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui gazpefoc

            Cei care nu s-au prezentat la vot, și la locale, și la parlamentare, au votat tot pedesereul, respectiv pe Duamna Fierea, în mod indirect, dar la fel de sigur ca cei care au pus de-a dreptul ștampila pe Daddy sau pe Gabița!!!
    • +4 (6 voturi)    
      vazi ca DNA e ilegal deocamdata, (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 0:11)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      si in curand nu va mai fi deloc
  • +46 (48 voturi)    
    Aha (Marţi, 22 ianuarie 2019, 19:06)

    mitg [utilizator]

    Votantii lui gabriela sunt in video cu mare majoritate. Sa simta in direct ce-au votat.
    • +3 (5 voturi)    
      Corect 100%. Bucurestenii au ce au votat. (Marţi, 22 ianuarie 2019, 23:02)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Poate data viitoare nu mai puneti stampila pe PSD, amatori de bani nemunciti ce sunteti.
  • +41 (43 voturi)    
    marfa turceasca (Marţi, 22 ianuarie 2019, 19:08)

    paranoid_android [utilizator]

    cumparata de o moldoveanca cu mult tupeu.
    • +7 (9 voturi)    
      ...corectare... (Marţi, 22 ianuarie 2019, 20:31)

      baligosul [utilizator] i-a raspuns lui paranoid_android

      Madam Fii-Rea nu mai este moldoveancă, acum este ilfoveancă, locuiește prin Voluntari, de unde să știe ea ce se întîmplă prin București.
      • +5 (5 voturi)    
        ba pardon, (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 0:17)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui baligosul

        cauta "țăranca de Bacău cu buletin de Voluntari"
        pe goagle, goglu, guglu, asta, cum ii zice....
        • +1 (1 vot)    
          tot un detaliu (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 10:01)

          baligosul [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

          Madam Fii-Rea Vrînceanu, e originară din Vrancea, de ceva ani locuieșe în Voluntari, la fel și mama ei, pentru că are un apartament prin București, unde oficial ea locuiește a putut să candideze pentru primăria Bucureștiului, nimeni nu a vrut să vadă că ea real locuiește în Voluntari și nu avea drept să candideze pentru București.
  • +1 (75 voturi)    
    D-ale otokarelor (Marţi, 22 ianuarie 2019, 19:10)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Miticilor, aveți ce ați votat. Um Municipiu Roșu pezedea merita otokare turcoaz „a la turca”. Votați Firea, votați PSD=FSN=PCR!
    • -7 (15 voturi)    
      aia 8 jegosi care au dat - (Marţi, 22 ianuarie 2019, 21:09)

      iodixit [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      sint probabil aia din pipera care merg la munca cu mercedesuri si au uitat cum e in autobuz. cocalari jegosi!
    • +2 (20 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 22 ianuarie 2019, 21:25)

      [anonim] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      • +5 (17 voturi)    
        re (Marţi, 22 ianuarie 2019, 21:44)

        CNBC [utilizator] i-a raspuns lui

        Nu, ci datorita atitudinii lui provinciale, pline de invidie. Sa se uite domnul din provincie peste cifrele de la vot. A iesit primar prin nepasarea cetatenilor in ziua votului nu din alt motiv. Si mai usor cu "mitici" ca nu exista in tara asta un oras care sa fie "pur". Toti suntem din acelasi aluat, chiar daca unii se considera fruncea sau descendenti austro-ungari.
  • +9 (11 voturi)    
    Rahat turcesc la pret nemtesc (Marţi, 22 ianuarie 2019, 19:41)

    sprite [utilizator]

    :(
  • +13 (13 voturi)    
    hm (Marţi, 22 ianuarie 2019, 19:42)

    e.o. [utilizator]

    Apă fierbinte, uși care nu se deschid.

    Dacă sistemele ce țin de siguranța pasagerilor sunt de asemenea calitate cum o fi componentele care nu sunt critice?
    • +4 (4 voturi)    
      alea sunt OK (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 0:20)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui e.o.

      nu se vor defecta pentru ca nu sunt montate
  • +5 (5 voturi)    
    Jaf!!! (Marţi, 22 ianuarie 2019, 20:08)

    iaurtica [utilizator]

    A merge cu rebutokarele Duamnei devine sport extrem la Bucureşti! Nu se autosesizează nimeni să investigheze acest jaf pe bani publici? Un contract făcut de companiile acelea ilegale...Jalnică capitală europeană!
  • +10 (10 voturi)    
    ...discriminare... (Marţi, 22 ianuarie 2019, 20:28)

    baligosul [utilizator]

    Călătorii au putut ieși din autobuz, dar conducătorul a rămas blocat în cabină, oare după această situație nu ar trebui acordat șoferilor STB un spor de pericol, un spor de blocare în cabină? Dacă șoferul se strica la burtă, unde s-ar fi ușurat?
  • +15 (15 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 22 ianuarie 2019, 20:32)

    [anonim]

    • +5 (5 voturi)    
      si in plus e si alternativ, (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 0:26)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui

      avand DECAT:
      -frecventa variabila, intre 48 si 52 de rpm
      -cat si intre 180 si 240 de tesle, in functie de anotimp bineinteles

      recomand pacemaker alimentat la UPS-eu am un APC
  • +5 (5 voturi)    
    Cred ca (Marţi, 22 ianuarie 2019, 21:15)

    Ion B [utilizator]

    mai degrabă a rămas fără aer comprimat in rezervor.
    Dacă nu mă înșel, și frânele și ușile sunt acționate pneumatic.
    Oricum, nu ar fi trebuit sa se întâmple la o mașină serioasa!
  • +17 (17 voturi)    
    1 + 1 = 2 (Marţi, 22 ianuarie 2019, 21:20)

    anonimicus [utilizator]

    Episodul trei va fi și cu ușile blocate, și cu apa fiartă curgând. Thermekar!
  • +9 (9 voturi)    
    Firea nu poate zice nimic, ca guita turcul! (Marţi, 22 ianuarie 2019, 21:37)

    ddutz [utilizator]

    Cere spaga inapoi, c-a platit-o sa "mucles".
  • +7 (11 voturi)    
    Va suparati degeaba pe Firea (Marţi, 22 ianuarie 2019, 22:19)

    Anonym [utilizator]

    Dna avea de luat de la turci. Nu era ca si cum avea de ales.
    Credeti ca Dragnea face alianta cu Erdogan asa gratis?!

    Aia in Cluj se alieaza cu nemtii, astia in sud cu turcii. Asta ca sa stiti incotro o vor lua provinciile romanesti si sa nu ami visati la 200 de ani de unire.
  • +11 (11 voturi)    
    Ar trebui sa le vindem averile (Marţi, 22 ianuarie 2019, 22:54)

    rov [utilizator]

    si sa-i punem sa spele toata viata trotuarele pe acesti nemernici si hoti ce se dau politicieni si se sacrifica pentru binele public...
  • +8 (8 voturi)    
    Pe mine m-a impresionat soferul (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 1:56)

    iLiBERAL [utilizator]

    Total lipsit de "toxic masculinity": a lasat-o pe femeie sa-si deschida singura usa daca vrea sa iasa.

    Si cica barbatul roman nu le trateaza pe femei de la egal la egal.

    Bravo, Romania!

    Vezi si:
    https://babylonbee.com/news/striking-blow-against-toxic-masculinity-man-graciously-allows-wife-to-shovel-driveway