Deputatul PSD Bogdan Diaconu, atac la Traian Basescu in Vocea Rusiei 

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 9 iulie 2013, 15:16 Actualitate


Deputatul PSD Bogdan Diaconu scrie intr-un editorial preluat de site-ul Vocea Rusiei ca turneul lui Victor Ponta in tarile asiatice l-a deranjat pe presedintele Traian Basescu. In opinia lui Diaconu (fost PC, actual PSD) Traian Basescu nu doreste "sa fim o tara puternica si care isi decide singura propriul destin si parteneriatele in functie de interesele nationale". Deputatul PSD a mai colaborat cu site-ul Vocea Rusiei si in 2012, in perioada referendumului pentru demiterea presedintelui.

"Un parteneriat strategic cu China? Nu avem nevoie, este parerea Cotroceniului. Noi trebuie sa stam cuminti in cusca si sa primim din cand in cand cate un os, nu sa fim o tara puternica si care isi decide singura propriul destin si parteneriatele in functie de interesele nationale. Acesta este mesajul de suparare al presedintelui Basescu, dar si al tuturor care nu vad cu ochi buni cum Romania se deschide catre Asia", scrie Bogdan Diaconu. 

Editorialul se numeste "Basescu, suparat ca Romania a redevenit o tara, depasindu-si statutul de colonie" si a fost publicat initial pe Blogurile Adevarul si apoi preluat de site-ul Vocea Rusiei - site-ul oficial al postului de radio guvernamental al Kremlinului.

De altfel, Diaconu nu este la prima colaborarea cu Vocea Rusiei. In 2012 la referendumul de suspendare a presedintelui Traian Basescu, Diaconu a comentat pentru Vocea Rusiei atacurile lui Traian Basescu la adresa site-ului respectiv. 
  • "Traian Basescu a dorit intotdeauna sa dea vina pentru esecul sau pe altii. Iar cand poporul roman i-a aratat cu 7,4 milioane de voturi ca nu-l mai doreste, cauta tapi ispasitori inauntru si in exteriorul tarii. Nimeni nu s-a inspirat din Vocea Rusiei, iar daca parerile analistilor de la Vocea Rusiei au fost similare uneori cu cele ale analistilor romani inseamna ca au fost lucruri de bun simt care s-au impus prin evidenta.De exemplu, este evident ca premierul Ungariei Viktor Orban a intervenit in politica interna a Romaniei prin indemnul la boicotul votului de la referendum. Acest lucru a fost sesizat corect si de Vocea Rusiei, precum si de multi politicieni si analisti romani. Evidenta este evidenta pentru toti, acest lucru nu constituie o vina decat pentru presedintele suspendat care i-ar vrea la puscarie pe toti. Probabil si pe jurnalistii si analistii de la Vocea Rusiei!", a declarat Bogdan Diaconu.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1440 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    cine este bogdan diaconu ? (Miercuri, 10 iulie 2013, 11:49)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    ???
    • +11 (13 voturi)    
      Un (Miercuri, 10 iulie 2013, 12:19)

      xolv [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      Un nimeni, agent rusofil
      • -7 (9 voturi)    
        te minti singur "xolv"! (Miercuri, 10 iulie 2013, 13:13)

        father nicky [utilizator] i-a raspuns lui xolv

        daca ar fi agent "rusofil" inseamna ca deja este "cineva"! daca un parlamentar roman sustine o schimbare a orientarii si atitudinii in relatiile cu federatia rusa, asta nu inseamna ca este "rusofil" ci "romanofil"! romania are cateva "dosare" importante in relatia cu rusia si este clar ca nu le poate aborda&rezolva decat printr-o diplomatie inteligenta si un contact direct, nemijlocit, cu reprezentantii autorizati ai rusiei! in aceasta chestiune, ca si in multe altele, se aplica o axioma cunoscuta a diplomatiei: "statele nu au prieteni, statele nu au dusmani, statele au doar interese pe care si le rezolva prin oamenii pe care reusesc sa-i promoveze in functiile de decizie!
        mai sunt si alte "axiome", dar nu e locul si spatiul sa facem "teoria diplomatiei"!
        • +5 (9 voturi)    
          diplomatie model V. Molotov (Miercuri, 10 iulie 2013, 15:06)

          timur [utilizator] i-a raspuns lui father nicky

          daca asta vi se pare o declaratie diplomatica si daca astfel de argumente credeti ca se pot aduce in politica externa cred ca avem pareri divergente. problema discutata aici nu este parteneriatul cu Rusia sau China ci calitatea si argumentele persoanei lui Bogdan Nicolae. Cum comentati "evidenta este evidenta pentru toti" sau "presedintele suspendat care i-ar vrea la puscarie pe toti"
          • -2 (4 voturi)    
            AM DEPASIT DE MULT FAZA... (Miercuri, 10 iulie 2013, 17:17)

            father nicky [utilizator] i-a raspuns lui timur

            ...in care ma lasam prins in sarabanda "declaratiilor politice" ale diferitilor politicieni de diferite culor! Apa de ploaie si pierdere de timp inutila! Pe politicieni nu trebuie sa-i iubim sau sa-i uram si nici nu trebuie sa ne consumam timpul si nervii pentru a intelege si a explica declaratiile lor inepte! Trebuie sa punem seaua pe ei, sa-i manam din urma si sa-i schimbam des, ca pe cai de posta!
        • +5 (5 voturi)    
          aveti dreptate, Father Nicky, dar... (Luni, 22 iulie 2013, 10:48)

          cboengiu1284466354445 [utilizator] i-a raspuns lui father nicky

          ce cautam atunci in Uniunea Europeana si NATO? Mai bine ramaneam independenti ca Belarus, Ukraina, Cecenia etc.? Ceea ce s-ar fi cheamat de fapt tot dependenti, dar de echipa adversa. Cea care ne-a luat despagubiri de razvoi de sute de milioane de dolari, dupa ce am luptat alaturi de ei jumatate de razboi. Cea care ne vinde gazele la cel mai scump pret dintre toti clientii sai, chiar si acum, cand la putere se afla USL, o alianta favorabila ei.
    • +7 (9 voturi)    
      hiena (Miercuri, 10 iulie 2013, 14:28)

      timur [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      BD este una dintre hienele pubere din PSD. incearca sa obtina si el un pic e vizibilitate cu astfel de declaratii. din punct de vedere profesional si caracter este un nimeni. facultate de stiine politice la spiru(Stefan Gheorghiu pe stil nou) si academia de politie. posibil si vreun doctorat facut la centru de copieri din Piata Romana.
      inainte de 89 ar fi fost activist, responsabil cu propaganda.
  • +7 (7 voturi)    
    In sfarsit, am intrat pe drumul cel bun (Joi, 11 iulie 2013, 8:30)

    hotnewsfil [utilizator]

    'Deputatul PSD a mai colaborat cu site-ul Vocea Rusiei si in 2012, in perioada referendumului pentru demiterea presedintelui'
    -------
    Licheaua la lichele trage
    USL -istii acuza PDL ca se duce cu 'para' la 'Inalta Poarta- Uniunea Europeana'.
    Mai bine orientat, USL se duce cu 'para' la 'Inalta Poarta-Moscova'.
    PSD -ul se poarta ca un vrednic urmas al Partidului Comunist Roman. acela din vremurile lui bune -anii '50-, cand primeam un 'ajutor neprecupetit' de la consilierii sovietici.
    Ce naste din pisica soareci mananca.
    Facem ce facem si tot la mana Moscovei ajungem.
    Roata istoriei se invarteste repede pentru noi.
    Ne simtim iar in largul nostru, in siguranta pe care ne-o garanteaza fraiele fratelui de la Rasarit.
    Ponta ii ofera cale libera lui Putin .
    P si P vor fi cunoscuti ca 'Cei doi P din EST".
    Cea mai mare realizare a ilustrului nostru ministru de externe Corlatean, ghidat da Hahalera, ar fi ca Putin sa accepte intrarea Romaniei in CSI. Am fi protejati atat fata de UE cat si fata de invadatorul american.