VIDEO Peste 700 de persoane au murit in urma unui cutremur de 8,8 grade produs in Chile. Mai multe state din bazinul Pacific, atinse de tsunami

de Redactia Stiri     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 februarie 2010, 10:21 Ultima ora

Un cutremur cu magnitudinea de 8,8 grade Richter s-a produs simbata dimineata in Chile, cel mai mare din ultimii 25 de ani, transmite Reuters. Institutul Geologic din SUA (USGS) a anuntat ca seismul a generat un tsunami, care a afectat zeci de tari din bazinul Pacificului. Autoritatile chiliene au declarat "stare de calamitate". Ultimul bilant oficial provizoriu arata ca peste 700 de persoane si-au pierdut viata. Peste 2 milioane de oameni au fost afectati de seism, iar 1.5 milioane de case au suferit stricaciuni.




UPDATE 1 (ora 11.00): O replica cu magnitudinea de 6.2 grade Richer s-a produs in Chile.

UPDATE 2 (ora 11.30): USGS anunta o noua replica produsa in Chile, cu o magnitudine de 5.6 grade Richter.

UPDATE 3 (ora 11.35): Alerta de tsunami pentru sudul tarii a fost ridicata, precizeaza Reuters.

UPDATE 4 (ora 11.50): Alerta de tsunami a fost extinsa pentru toata America Centrala si pentru Polinezia franceza.

UPDATE 5 (ora 12.05): O replica de 6.9 grade Richter s-a produs in Chile.

UPDATE 6 (ora 12.15): Presedintele chilean a anuntat ca cel putin 47 de persoane au murit in urma seismului.

UPDATE 7 (ora 12.25): Presedintele Michelle Bachelet a declarat "stare de calamitate" in Chile.

UPDATE 8 (ora 12:45): Reuters citeaza martori care sustin ca Santiago a fost afectat de replici puternice.

UPDATE 9 (ora 12.50): USGS anunta alerta de tsunami pentru toate statele ce marginesc Oceanul Pacific.

UPDATE 10 (ora 12.55): O replica de 6.0 grade Richter s-a produs in apropiere de Valparaiso.

UPDATE 11 (ora 13.00): Australia a emis alerta de tsunami dupa cutremurul din Chile, la fel si Noua Zeelanda si Japonia.

UPDATE 12 (ora 13.10): Serviciile de urgenta au anuntat ca 52 de persoane au murit in urma seismului.

UPDATE 13 (ora 13.12): Seismul a provocat daune importante in centrele istorice din doua orase sudice, anunta Reuters.

UPDATE 14 (ora 13.30): Guvernul chilian anunta ca bilantul este de 64 de morti.

UPDATE 15 (ora 13.35): Reuters transmite ca tsunamiul a provocat "daune serioase" in insula sudica Juan Fernandez.

UPDATE 16 (ora 13.45): Guvernul a anuntat ca bilantul mortilor a ajuns la 76 de persoane.

UPDATE 16 (ora 13.55): Insula Pastelui ar putea fi atinsa de valul tsunami intr-o ora, in acest moment are loc o operatiune masiva de evacuare, anunta seful statului chilean.

UPDATE 17 (ora 14.10): USGS anunta ca insulele Hawaii sunt amenintate de tsunami si solicita "actiuni urgente".

UPDATE 18 (ora 15.10): Autoritatile din Hawaii evacueaza zonele de coasta de teama valurilor tsunami.

UPDATE 19 (ora 15.30): USGS anunta ca o noua replica de 6.1 grade a afectat centrul statului Chile.

UPDATE 20 (ora 15.35): Televiziunea de stat anunta ca principalul aeroport din Santiago va ramane inchis cel putin 24 de ore, toate zborurile fiind anulate.

UPDATE 21 (ora 16.20): Presedintele declara ca sunt 85 de morti doar in regiunea Maule.

UPDATE 22 (ora 16.50): Ministerul de Interne anunta ca 82 de persoane au murit in cutremur.

UPDATE 23 (ora 17.05): Un val tsunami inalt de 2.35 m a lovit orasul Talcahuano din sudul statului Chile, anunta AFP.

UPDATE 24 (ora 17.10): Reuters transmite ca locuitorii si turistii din Insulele Galapagos (Ecuador) s-au deplasat spre zone mai inalte, de frica tsunamiului.

UPDATE 25 (ora 17.30): Presedintele-ales Sebastian Pinera a anuntat ca bilantul este de 122 de morti si ar putea creste.

UPDATE 26 (ora 18.00): Seismul a provocat cel putin 180 de morti, a transmis o televiziune locala, insa numarul nu este confirmat de oficialii chilieni.

UPDATE 27 (ora 18.05): Valuri tsunami traverseaza tot Oceanul Pacific, vor ajunge pana in Japonia, a afirmat un meteorolog de la US National Weather Service.

UPDATE 28 (ora 18.35): Directorul serviciului de urgenta a declarat ca este "putin probabil" ca bilantul mortilor sa creasca "in mod dramatic" in urmatoarele zile.

UPDATE 29 (ora 19.10): FoxNews anunta ca in Hawaii au sunat sirenele de alerta pentru tsunami.

UPDATE 30 (ora 19.15): Un tsunami de mica intensitate a lovit o insula din Polinezia franceza, fara sa provoace pagube majore.

UPDATE 31 (ora 20.00): In mai multe state din bazinul Pacificului, autoritatile se pregatesc pentru posibile tsunami.

UPDATE 32 (ora 20.40): Serviciile de urgenta anunta 147 de morti.

UPDATE 33 (ora 21.00): Presedintele Barack Obama declara ca seismul a provocat "sute de morti" si ca SUA sunt gata sa ajute daca e necesar.

UPDATE 34 (ora 21.10): Tsunamiul a atins insulele Chatham si Tahiti, fara insa sa provoace daune.

UPDATE 35 (ora 22.00): Un val de patru metri a lovit o insula din Polinezia, fara a provoca victime, anunta AFP.

UPDATE 36 (ora 22.15): Tsunamiul a atins coastele Noii Zeelande.

UPDATE 37 (ora 22.30): Autoritatile din Hawaii se pregatesc pentru un val tsunami de trei metri inaltime, relateaza FoxNews.

UPDATE 38 (ora 23.45): In mai multe zone din Hawaii, apele s-au retras in larg, semn ca tsunamiul a ajuns in apropierea coastelor.

UPDATE 39 (ora 00.00): Primele valuri ale tsunamiului au ajuns in Hawaii, insa nu exista informatii despre pagube materiale, transmite FoxNews.

UPDATE 40 (ora 00.05): Ministerul de Interne a anuntat ca cel putin 214 au murit in cutremurul din Chile.

UPDATE 41 (ora 00.15): Un oficial australian, citat de AFP, a afirmat ca tsunamiul a ajuns in Australia, insa "valurile nu sunt mari".

UPDATE 42 (ora 00.40): Ministrul Locuintelor a afirmat ca 1.5 milioane de imobile au fost afectate de seism, iar 500.000 au suferit "stricaciuni masive", nemaiputand fi locuite.

UPDATE 43 (duminica, 23:00 )
Presedintele statului Chile, Michelle Bachelet a declarat ca bilantul cutremurului de 8.8 grade pe scara Richter petrecut sambata a crescut la 708 morti. Bachelet a mai declarat ca "starea de catastrofa" se mentine in vigoare in zonele cele mai grave afectate, pentru a permite o distribuire rapida a ajutoarelor si reinstaurarea grabnica a ordinii, scrie CNN.

Autoritatile anuntasera alerta de tsunami in Chile si in Peru, dar si un avertisment pentru Ecuador, Columbia, Panama, Costa Rica si Antarctica.

Seism in Oceanul Pacific
Seism in Oceanul Pacific
Foto: USGS
Institutul Geologic american (USGS) a precizat ca seismul s-a produs la ora locala 03:34:14, la o adancime de 35 de km. Initial, intensitatea cutremurului a fost estimata ca fiind de 8.5 grade. Seismul s-a produs la 115 km nord-est de Concepcion, al doilea oras ca marime din Chile, unde traiesc peste 290.000 de oameni, si la 325 km sud-vest de capitala Santiago.

Martori oculari citati de Reuters au declarat ca seismul a produs pene de curent in capitala Santiago de Chile, iar imobilele s-au clatinat pentru 10-30 de secunde. De asemenea, unele cladiri din centrul istoric al orasului s-au prabusit la pamant. Din cauza interuperii comunicatiilor, nu se stie exact care sunt stricaciunile provocate de seism.

Locuitori inspaimantati au iesit pe strazi, speriati ca seismul ar putea fi urmat de replici puternice. Un ziarist a relatat ca multi oameni plangeau.

Seismul a fost resimtit si in Argentina. In Buenos Aires, unele cladiri au fost evacuate.

CNN a anuntat ca energia degajata de seism a fost de 64 de ori mai mare decat cea inregistrata in Haiti, in urma cutremurului de 7.0 grade din 12 ianuarie.

Comunitatea internationala a reactionat imediat la informatiile despre cutremur. Statele Unite au anuntat ca "monitorizeaza atent" situatia din Chile, in timp ce  Uniunea Europeana va debloca trei milioane de euro ajutor pentru statul sud-american. Secretarul-general al ONU, Ban Ki-moon, a oferit condoleante familiilor victimelor si a propus acordarea de asistenta pentru Chile. Marea Britanie a anuntat si ea trimiterea de ajutoare.

Reuters precizeaza ca in 1960 in Chile s-a produs un sesim de 9.5 grade, care a distrus localitatea Valdivia, omorand 1.655 de persoane. Tsunamiul rezultat a lovit Insula Pastelui, aflata la 3.700 de km de coastele chiliene, precum si Hawaii, Japonia si Filipine.

Vom imagini cu distrugerile provocate de seism.



Citeste mai multe despre   























13420 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    pff... (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 10:45)

    slik [anonim]

    la 8.8 grd asta se cheama Iadul pe Pamant ! Saracii oameni ! :(
  • +6 (6 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 10:51)

    adi [anonim]

    in conception traiesc peste 800.000 de oameni.
    • +6 (6 voturi)    
      in zona metropolotana (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 11:21)

      cris [anonim] i-a raspuns lui adi

      cred k tu te referi la zona metropolitana, conform ultimului recensamant in orasul propriu-zis traiesc aproape 300.000 de mii de persoane.
  • +3 (3 voturi)    
    Not good (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 10:53)

    Tiberiu [anonim]

    Not good at all...
  • -10 (18 voturi)    
    Fereasca Dumnezeu...!!! (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 10:55)

    vali_bob@usa.com [anonim]

    ...Fereasca Dumnezeu de asa ceva ! ...
    In Ro a fost de 7 grade si ati vazut ce dezastru a facut !!!
    ...A mai fost unul saptamana trecuta in....PSD....si ati vazut ce tragedii au fost si pe acolo!!!...:-D :-D !!
    • 0 (0 voturi)    
      Visezi (Luni, 1 martie 2010, 8:54)

      Gigi Maybachistu' Cutremurat [anonim] i-a raspuns lui vali_bob@usa.com

      De unde dezastre la 7 grade? Cutremurul din 1986 a fost de 7 grade şi n-a murit nimeni, la noi a căzut un televizor de pe masă. Cel din 1990 a avut aproape 7 grade şi de-abia l-am simţit, deşi stăteam pe o bancă :)
  • -11 (15 voturi)    
    vine (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 11:41)

    eunuamid [utilizator]

    sfarsitul lumii se apropie!
    • +11 (13 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 11:51)

      adi [anonim] i-a raspuns lui eunuamid

      nu draga, nu vine sfarsitul lumii...

      insa datorita revolutiei tehnologice la care luam parte, aceste informatii se propaga mult mai repede si la mult mai multe persoane.

      in anul 1960 a fost un cutremur de 9.2 grade, wikipedia spune chiar 9.5 grade, tu iti dai seama ce inseamna asta?!

      si nu-mi incepeti iar cu sfarsitul lumii. cred in dumnezeu dar cand aud astea ma apuca plansul
      • +4 (4 voturi)    
        completare (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 13:23)

        ShoboLingoZauR [utilizator] i-a raspuns lui adi

        A fost de 9.5 cutremurul din 1960 si a avut doar 16.000 de victime. Si nici macar nu a fost foarte departe de epicentrul de azi.

        Noroc ca acolo e alta disciplina in constructii si cu siguranta vor fi mult mai putine decese decat in Haiti desi vorbim de un cutremur de peste 64 de ori mai puternic (7 in Haiti fata de 8.8 in Chile)...

        Stiu ca o sa spuneti ca ala din Haiti a fost foarte aproape de suprafata; dar totusi una e sa ai chirpici deasupra capului si alta e sa ai beton armat!

        Doamne fereste!
    • -1 (3 voturi)    
      sigur (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 15:07)

      CMihai [utilizator] i-a raspuns lui eunuamid

      si cand in 1960 a fost cutremurul de 9.5 grade ce s-a zis? sfarsitul vine, insa in cel mai rau caz soseste in 4.5 milioane de ani cand soarele s-a marit atat de mare incat a inghitit pamantul. aiai e data sigura. pana atunci toate datele sunt numai prostii ... am avut deja sfarsit pronosticat pe 1996, porma 2000, porma 2001, 2006 iar acum 2012 este data preferata de amatori de senzationalism ...
      • +1 (1 vot)    
        poate... (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 16:19)

        nostradamus [anonim] i-a raspuns lui CMihai

        4,5 miliarde nu milioane... ca altfel nici noi nu am mai fi fost pe aici de multicel...
  • +3 (3 voturi)    
    Cutremure (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 12:33)

    Adrian [anonim]

    Japonia acum 1 zi si azi Chile. Cutremure se produc zilnic cu intensitate mica dar asta 2 au venit unul dupa altul

    8.8 si alte 3 replici destul de serioase ..
  • -10 (18 voturi)    
    offf (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 12:42)

    Raul [anonim]

    Din ce in ce mai multe dezastre,din ce in ce mai multi oameni fara frica de Dumnezeu.Lumea se apropie de sfarsit.Biblia vorbeste despre dezastre din vremurile din urma.in ultimii ani s-au intamplat cele mai mare catastrofe.Va incurajez sa va impacati cu Dumnezeu si sa cititi Scriptura,acolo ve-ti afla adevaraul,Cuvantul lui Dumnezeu este adevarul.Doamne ajuta!!!
    • +8 (10 voturi)    
      medicamente ... (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 13:20)

      afl [anonim] i-a raspuns lui Raul

      Biblia vorbeste ... dar cine asculta ? Tu gasesti in Biblie explicatiile la catastrofe, cine a dat pe la scoala le gaseste in Geografia Fizica a Pamantului. Inainte de 2000 ne plictiseau tot felul de ciudati cu ideile lor fixe despre apocalipsa etc. N-a fost sa fie. Astfel de nenorociri se petrec cu o amploare mai pronuntata in zone cum sunt Chile, Japonia (in doua zile ai vazut doua stiri despre cutremure serioase in zonele astea...). Chile, din nefericire, este pozitionat pe Cercul de Foc al Pacificului, pe placa tectonica Nasca. Japonia, mai rau, chiar la imbinarea mai multor placi tectonice. Ambele sunt zone cu activitate seismica foarte pronuntata. Oricum, noi in Romania vom fi feriti de astfel de cataclisme, dar asta nu pentru ca suntem in afara zonelor de subductie a placilor tectonice, ci pentru ca vom avea Catedrala Mantuirii Neamului.

      Tu ma pui inutil sa citesc Scriptura, eu te pun sa citesti Gramatica, vei afla ce e in neregula cu tine cand scrii "ve-ti".
      • -5 (5 voturi)    
        punem pariu?? (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 21:31)

        ionescu [anonim] i-a raspuns lui afl

        punem pariu ca daca te imbolnavesti tu sau cineva drag tie te rogi la Dumnezeu si la Hristos si la Maica Domnului, si la Sfinti?????
        Nu te mai da rotund si nu te mai roshi asa la fata cand auzi de Biblie.
        Nu neg absolut deloc meritele stiintei si consider ca trebuie sa progreseze neincetat pentru binele oamenilor.
        Dar ai fi curios sa afli ce invoca la ora asta oamenii care au scapat vii din cutremur???
        Ai fi chiar surprins: peste 90% acum se roaga de Dumnezeu.
        Punem pariu?? Geografia si geologia in momentul asta trece pe ultimul plan in mintea lor.
        Ai trait cutremurul din martie '77 la Bucuresti?
        Stii oare ce cugetau supravietuitorii in zilele acelea?
        Ghici.... (nu e greu)...
    • +4 (4 voturi)    
      ignoranta (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 13:32)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui Raul

      Nu, nu sunt din ce in ce mai multe dezastre, doar accesul la informatii este mult mai facil in ziua de azi, motiv pentru aia mai irationali dintre noi de a se panica mai usor.

      Pt. cultura ta generala afla ca:

      - din 1950 pana astazi au fost vreo 10-11 cutremure de o magnitudine de cel putin 8.5 grade pe scara Richter, din care 4 cutremure cu o magnitudine de peste 9 grade (Valdiva-1960, Sumatra-2004, Alaska-1964, Kamchatka-1952).

      - in ultimii 100 de ani au fost vreo 4 cutremure de peste 8.5 grade prin zona aia (3 in Chile, 1 in Columbia).
    • 0 (4 voturi)    
      ???? (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 14:57)

      cocos [anonim] i-a raspuns lui Raul

      si la spitalul de nebuni aveti acces la internet?? mai lasa-ma in pace bah frate, ca astea se produc de la inceputul pamantului, si se produc mii de cutremure zilnic, numa ca la idiotii ca tine, aceste informatii nu-si au loc in bobul ala de orez, pe care tu si altii il numesc creier!!!
    • 0 (0 voturi)    
      really (Luni, 1 martie 2010, 14:08)

      ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Raul

      Dumnezeul tau e d'ala rau la care sa te gandesti cu frica? Sau e un fel de mos cu barba alba care iti da cu toiagu pe spate daca scuipi si injuri? Daca asta intelegi tu prin religie atunci chiar k trebuie sa te rogi. D-zeu sa te ajute!
  • +1 (1 vot)    
    peste 15 replici (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 12:59)

    Eu [anonim]

    au fost peste 15 replici de peste 5-6 grad ..cea mai noua este una de 6.1

    http://www.emsc-csem.org/index.php?page=home
  • +4 (12 voturi)    
    UHHH! (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 13:01)

    Lucian [anonim]

    Cum se intampla vreo calamitate , cum incep toti bigotii sa se tanguie ca ca vine sfarsitul lumii, ca Dumnezeu s-a suparat pe oameni sau mai stiu eu ce aiureli. Dragilor, atat Japonia cat si Chile se afla intr-o zona cu seismicitate ridicata, numita "Inelul de foc al Pacificului", unde se imbina placi tectonice. Mai sunt si California, si Alaska, si Filipinele si alte locuri cuprinse in aceasta zona. Nu-i nimic supranatural sau apocaliptic. Cutremurele sunt fenomene normale, ce s-ai faci, asta-i planeta pe care traim. Noroc ca in Chile, care nu se afla la prima experienta de acest fel, standardele in constructii iau in calcul si aceasta eventualitate, asa ca au murit doar cateva zeci de oameni, spre deosebire de Haiti unde la un cutremur mult mai slab au murit sute de mii. Nu-i nici un sfarsit de lume aici, dar oricum ii asteptam si pe Chavez sa ne explice el cum au provocat americanii cutremurul ca sa se joace de-a Dumnezeu:-))
    • -1 (3 voturi)    
      yo no soy Chavez (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 15:12)

      quisiera preguntarte [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      dar explica-mi cum de cutremurul din Haiti n-a afectat cat de cat Republica Dominicana situata pe aceeasi insula. Ce fel de minune, tectonica de doua calitati?
      • +1 (1 vot)    
        calitatea constructiilor si aplicarea standardelor (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 17:51)

        Rafael Che Guevara [anonim] i-a raspuns lui quisiera preguntarte

        unul e stat de negri si celalalt de albi
        • 0 (0 voturi)    
          tectonica nu desluseste culori (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 19:27)

          quisiera preguntarte [anonim] i-a raspuns lui Rafael Che Guevara

          Bine ca o populatie in proportie de 73% mulati este considerata alba, despre tensiunile dintre cele doua tari de pe Hispaniola datorita gradului de pigmentare a pielii poate afla oricine.
          Experti afirma ca in RD cladirile nu sunt construite adecvat activitatii tectonice din regiune (http://www.hispaniola.eu/news/1-aktuell/2138-gebaeude-der-dominikanischen-republik-nicht-erdbebensicher.html). Mizeria nu se deosebeste, cu ocazia mortii eroului national Falco (drogat pana la refuz, se zice) ni s-a acordat o privire dincolo de fatada turistica ademenitoare.
          Cred ca raspunsul il da http://earthquake.usgs.gov/earthquakes/recenteqsww/Quakes/us2010rja6.php#summary la "Felt Reports": 7 la Port-au-Prince si doar 4 pe teritoriul dominican.
      • 0 (0 voturi)    
        e la mintea cocosului! (Duminică, 28 februarie 2010, 4:08)

        levi [anonim] i-a raspuns lui quisiera preguntarte

        iei o lopata si bagi 2 cm in pamin si vezi cat pamint poti sa iei dupa asta baga 20 de cm si vezi cat pamint poti sa iei,e o paralela incearca sa intelegi!
  • -1 (5 voturi)    
    CNN (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 13:13)

    Mark [anonim]

    Daca inteleg eu bine, tipul din clip zice ca pt fiecare grad de magnitudine in plus, energia eliberata de cutremur este de 32 de ori mai mare ... "deci fata de Haiti, care a avut 7 grade, energia e aproape de 64 de ori mai mare"... Nu stiu daca s-au corectat intre timp.
    • +3 (3 voturi)    
      Richter (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 13:24)

      Reactor [utilizator] i-a raspuns lui Mark

      Scara Richter este una logaritmica, adica de la 7 la 8 creste mai mult ca de la 6 la 7; de la 6 la 7 creste mai mult decat de la 5 la 6, si tot asa.
      • +2 (2 voturi)    
        Nu neg (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 13:50)

        Mark [anonim] i-a raspuns lui Reactor

        Ce vreau sa spun e ca daca 32ul e adevarat, atunci ar fi vorba de energie de aproape 1024 de ori mai mare decat in Haiti, nu de 64 de ori.

        Ma rog... nu e asa de important, doar gandeam cu voce tare.
        • +2 (2 voturi)    
          cel mai bine (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 14:12)

          AntonH [utilizator] i-a raspuns lui Mark

          cu fluxul de informatie din ziua de azi, e usor de verificat: http://en.wikipedia.org/wiki/Richter_scale
    • +2 (2 voturi)    
      intr-adevar (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 14:04)

      gheorghe [anonim] i-a raspuns lui Mark

      Da, scala e logaritmica. Un cutremur de magnitudinea 9 elibereaza de 32 de ori mai multa energie decat unul de magnitudine 8, de 1000 de ori mai multa energie decat unul de magnitudine 7 si de 32000 mai multa energie decat unul de magnitudine 6. Ultimul cutremur major din Vrancea nici macar n-a atins magnitudinea 6, deci ... se poate face o comparatie.
      • 0 (0 voturi)    
        Logaritmica, (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 17:01)

        Razvan [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

        sau exponentiala ? Intreb si eu, pentru ca nu pot desena grafice... >:-)
        • 0 (0 voturi)    
          scara logartmica este inversa celei exponentiale (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 18:12)

          Rafael Che Guevara [anonim] i-a raspuns lui Razvan

          Gradele Richter au variatie logaritmica (in baza 10) functie de amplitudinea miscarii seismice.

          Amplitudinea miscarii seismice are variatie exponentiala (functie de puterile lui 10) functie de gradele Richter.

          Ambele sunt corecte si depind dpdv din care privesti fenomenul.
    • 0 (2 voturi)    
      CNN (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 18:03)

      Rafael Che Guevara [anonim] i-a raspuns lui Mark

      CNN se refera la Mercalli conform afisarii. Noi vorbim de richter. Oricum ei bateau campii.
      DPDV Richter 1 grad in plus reprezinta marirea amplitudinii de 10 ori. Adica o variatie logaritmica de baza 10. Intre Haiti si Chile e o diferenta de 1.8 grade Richter (7 fata de 8.8). Deci diferenta de amplitudine este 10 la puterea 1.8 adica 63.09573445, ceea ce este putin peste 63. Dar ptr ca mass media este dornica de senzational si a crezut ca 63 ori nu e suficient au rotunjit la 64. Si a mai venit un expert din aripa tanara care a impartit 64 la 2 grade. I-a dat 32 si a dat pe gura. In rest a explicat corect restul dar sincer am dubii in privinta: care placa subduce care placa.
  • -4 (6 voturi)    
    2012 (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 14:02)

    USD [anonim]

    Vine 2012
    • 0 (0 voturi)    
      2000 (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 14:57)

      Bazil, cel ce misca din bazin [anonim] i-a raspuns lui USD

      Stai calm, USD, prin anii 90 din secolul trecut, la multi le tremurau izmenele ca vine 2000. Multi guristi au vorbit si scris despre sfarsitul din 2000. Inclusiv ziaristi cu pregatire SF.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 15:02)

      cocos [anonim] i-a raspuns lui USD

      da normal ca vine! daca inaintam in varsta, mai crestem cu un an, nu??? ca doar nu intinerim cu un an........ sa vezi cand o sa vina 2020 si o sa ne dam pe autostrazi, ce fain o sa fie.... da poate de astia ca tine, chiar ne scapam prin 2012 !
      • +1 (1 vot)    
        in 2020 (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 15:17)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui cocos

        pe cati km de autostrada ne vom da? lol
        • +1 (1 vot)    
          :))) (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 15:22)

          cocos [anonim] i-a raspuns lui srpc

          apai, am scris si eu asa 2020...:)))) pe minim 250, tot ne dam :)))) (adica astia de acum)
  • -3 (5 voturi)    
    ce sfarsit?!.. (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 15:12)

    SOROCRIPTA [anonim]

    nu vine sfarsitul lumii ma prostanacilor , sunteti debravati rau, totul este logic, tot ce se intampla este logic, nu o sa cada foc din cer peste noi doar daca vine un meteorit in flacari :)) si nu o sa ne inunde dumnezeu doar daca vine un potop :)) in fine totul este logic, fantomelor :))
  • +1 (3 voturi)    
    romania... (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 15:25)

    geo [anonim]

    Astfel de evenimente tragice imi amintesc mereu de nepasarea, nesimtirea si prostia ce domneste in Romania...si mai ales in Bucuresti... Consolidarea cladirilor ar trebui sa fie o problema nationala...noi ce facem? imbracam cladirile cu "scart" si le vopsim.Doamne-fereste de un cutremur mai mare in Bucuresti !
  • -2 (2 voturi)    
    76 ? (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 15:32)

    Sorin [anonim]

    nu inteleg cum de au murit doar 76 persoane la un cutremur asa mare. Sper sa fie doar atatea dar nu inteleg cum e posibil.
    • 0 (0 voturi)    
      @76 (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 20:37)

      Laura [anonim] i-a raspuns lui Sorin

      Nu sunt doar 76, logic. Doar nu vrei sa apara dupa cutremur toate fetele mortilor pe cer, ca sa stii exact cati au murit in secunda imediat urmatoare.
      Daca urmaresti update-urile, vei vedea ca au ajuns la 122.
      • 0 (0 voturi)    
        da... (Duminică, 28 februarie 2010, 20:32)

        Sorin [anonim] i-a raspuns lui Laura

        iar acum 300, ok. Probabil va ajunge la cateva mii. Dar in Haiti fusesera sute de mii la un cutremur mai mic. Nu inteleg diferenta dintre numarul de morti la fiecare.
  • -2 (2 voturi)    
    poezia cutremur(referitor la Haiti,Japonia si Chil (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 17:27)

    VICVAS [anonim]

    Poezia cutremur

    Pamantul se reaseaza in toate / Valorile si bogatiile pamantului distruse le descoperim / Ne inmultim in tintirim / S-a dus pe apa sambetei oricare sanatate!.. /// Cutremurul oriunde ar fi el / Desparte vietile in doua / Asa trebuie sa fie Pamantul de fel / Se mai aseaza pe flori de roua / Cam la 30-40 de ani / Indragostitii numai au aleia cu castani!.. /// La oricare cutremur / E dus pe apa sambetei oricare rang / Nu se mai aude nici un murmur / SI conditiile umane decad!../// Prin cutremur,averea zace in mormant / E dusa naibii oricare sanatate / Oamemnii se prabusesc in sine / Peste al Universului mormant!.. /// Deodata conturile vietii mor!.. / Cutremurul desparte vietile in doua / Din ceruri curg flori de roua / Si amintirile umane sa devina prezent vor!. ///Si mai tyare si spinoasa -i moartea / Valorile noastre umane sau nu decad / Randevuul numai e randevu / Risipeste-mi Doamne cartea!.. /// Rangul oricare ar fi el / E un lucru infim / Numai avem tel / Se inmultesc mortii in tintirim!..
  • -2 (2 voturi)    
    Off Doamne (Duminică, 28 februarie 2010, 6:28)

    NNicu [anonim]

    Fereaca Dumnezeu sa nu avem si noi d-astea....
    Doamne ajuta !!!!