VIDEO UPDATE Un fost angajat SRI a fost omorit in bataie de un tanar, in Centrul Vechi din Bucuresti

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 martie 2013, 10:30 Ultima ora

Un barbat a murit, sambata dimineata, in urma unei batai ce a avut loc in Centrul istoric al Bucurestiului, agresorul si martorii fiind dusi la audieri la Serviciul Omoruri din cadrul Politiei Capitalei. Barbatul decedat avea 36 de ani si a fost angajat al Serviciului Roman de Informatii (SRI), sustin surse judiciare. Intre el si un tanar a izbucnit o cearta care a degenerat, transmite Mediafax.

Cei doi au petrecut in acelasi bar, dar la mese diferite. In momentul in care fostul angajat al SRI a parasit localul si agresorul acestuia s-a decis sa plece. Cearta dintre ei a izbucnit dupa ce au iesit din bar, martorii spunand ca victima a fost lovita cu pumnii si picioarele, insa nimeni nu a intervenit sa-i desparta. Politistii incearca sa stabileasca motivele disputei.

Barbatul de 36 de ani a fost gasit cazut sambata, la ora 6.00, pe strada Selari, din Centrul istoric al Capitalei.

Cadavrul persoanei decedate a fost dus la INML pentru stabilirea exacta a cauzei decesului.

Cazul a fost semnalat la serviciul unic de urgenta.

UPDATE 2 Agresorul a fost arestat preventiv, anchetatorii sustinand ca acuzatul a incercat sa-si talhareasca victima.

UPDATE Agresorul a fost rentinut, urmand a fi prezentat in fata magistratilor cu propunere de arestare preventiva pentru savarsirea infractiunii de talharie urmata de moartea victimei, a precizat procurorul de caz, Nicolae Solomon, potrivit Agerpres.

Agresorul i-a furat din buzunare victimei suma de aproximativ 70 de lei acesta fiind, probabil, motivul izbucnirii conflictului.

Din primele cercetari rezulta ca ambii ar fi fost in stare de ebrietate insa acest lucru nu se poate preciza cu exactitate decat in urma definitivarii anchetei.

Solomon a spus ca cei doi nu s-ar fi cunoscut dinainte iar agresorul, in momentul in care a jefuit victima, i-a aplicat mai multe lovituri cu pumnii si picioarele. Agresorul nu are antecedente penale iar in conflictul izbucnit sambata dimineata au intervenit politistii sectiei din Centrul Vechi care se afla la o distanta foarte mica de locul in care a izbucnit conflictul.

Procurorul de caz a spus ca un martor ocular a anuntat Politia inainte ca acestia sa se deplaseze la locul incidentului. Nicolae Solomon a afirmat ca au fost audiati mai multi martori care au vazut conflictul si care au incercat sa intervina pentru aplanarea acestuia. Procurorul a afirmat ca deocamdata nu poate confirma daca victima este un fost angajat al Serviciului Roman de Informatii.

Nicolae Solomon a mai spus ca in urma audierilor agresorul nu si-a recunoscut fapta.


























9800 vizualizari

  • +7 (17 voturi)    
    Civilizatie a la Fanar (Sâmbătă, 9 martie 2013, 10:46)

    MM [anonim]

    Asa se rezolva problemele intr-o capitala ce se considera europeana si civilizata? Si mai sariti in sus cand unii huni veniti de prin stepe indepartate vor autonomii. Nimeni nu va mai vrea fanariotilor!
    • 0 (2 voturi)    
      Maah (Duminică, 10 martie 2013, 14:56)

      CameliaPop [utilizator] i-a raspuns lui MM

      De parca lucrurile astea nu s-ar intampla oriunde in lumea asta...gata, ai gasit de ce sa te legi....acum cativa ani in Budapesta 2 politisti au violat si sechestrat o fata...gata, Budapesta e Fanar deci sau cum?
      Recomand exercitii de logica si sudoku, poate ajuta...
      • 0 (2 voturi)    
        Budapesta (Duminică, 10 martie 2013, 16:22)

        Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui CameliaPop

        Si la Budapesta se omoara si violeaza studenti japonezi? Si acolo mor oamenii muscati pe strada de caini (intamplator tot japonezi)? Hai cu logica!
  • +11 (13 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 9 martie 2013, 11:18)

    Xorciser [utilizator]

    La intrarea in Centrul Vechi ar trebui puse detectoare de metal. Numa cutitari pe-acolo...
    • +14 (16 voturi)    
      nuuu (Sâmbătă, 9 martie 2013, 15:20)

      costinescu [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      ar trebui in primul rand evacuati ti.... rromii care stau in zona. abuziv. dar asta nu conteaza, ce e important este sa fim toleranti. dar pana cand?
      • -5 (9 voturi)    
        mda (Sâmbătă, 9 martie 2013, 16:05)

        hollow [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

        inainte sa-ti dai cu parerea, sport preferat al romanilor, poate ar fi cazul sa te uiti pe o statistica sa vezi cate infractiuni violente in centrul vechi li se datoreaza amaratilor alora care stau in case abandonate. Fiindca sunt abandonate sau neretrocedate - daca ar exista proprietari care sa aiba casele alea, cred ca nu-ti faci iluzii ca ar avea vreo problema sa scoata niste tigani nemancati. N-or fi ei stalpii societatii, sunt niste analfabeti si vai de capul lor, dar ma indoiesc ca stau de bine ce le merge in niste darapanaturi fara apa curenta si incalzire. E nemaipomenit de usor sa dai vina pe "celalalt" pentru toate problemele cetatii. Noi n-avem niciodata nici o vina, doar poate aia ca nu i-am pus pe "ei" cu botul pe labe, nu?
        • -1 (1 vot)    
          Si aruncarea vinei in curtea tziganilor, (Sâmbătă, 9 martie 2013, 21:53)

          hahalera [utilizator] i-a raspuns lui hollow

          tot sport national e.
  • -1 (5 voturi)    
    Un fost angajat SRI (Sâmbătă, 9 martie 2013, 16:47)

    ce cauta? [anonim]

    Ce cauta acolo si la acea ora fostul angajat SRI? Nu prea face cinste SRI-ului sa aiba si fosti angajati de teapa acestuia. Dumnezeu sa-l odihneasca!
  • +10 (10 voturi)    
    Politia ce facea? (Sâmbătă, 9 martie 2013, 18:11)

    Alex S [utilizator]

    E politie in centrul vechi tot timpul, dar stau toti la gramada si vorbesc unii cu altii...salariul le intra in cont si lumea este omorata pe strada. Trebuie inchisoare pe viata pt cocalarul care a dat cu pumnul, si trebuie sa il arate la televizor, sa vada si restul cocalarilor unde ajunge un "smardoi" care merge pe principiul "pumnii mei minte nu are". I-as baga la puscarie pt absolut orice pumn dat, si nu exagerez.
  • +5 (13 voturi)    
    SRI? (Sâmbătă, 9 martie 2013, 19:33)

    stefan2008 [utilizator]

    ...si cu ce se ocupa agentul secret la SRI? Cu hartogaria si cablaraia?
    Cum adica un tip de la SRI moare batut de un pusti de 20 de ani?!
    • +2 (2 voturi)    
      Da! (Sâmbătă, 9 martie 2013, 20:31)

      Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

      Ti-ai raspus singur! Nu tot angajatii SRI sau SPP sunt superspioni, agenti secreti sau detectori de spioni! Sunt destui si cu hartiile, adminsitratori de retea sau programatori, nu au absolut nicio treaba cu bataia ....
      • -1 (3 voturi)    
        pai atunci... (Sâmbătă, 9 martie 2013, 23:34)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Cristian Ioan

        ...ar trebui sa aiba suficient creier incat sa nu stea in compania unui pusti de 20 de ani caruia ii patineaza hormonii, nu?
        Sau in cazul pustiului i-a fost greu sa... "press Ignore to continue" ?
        SRI-ul nu ar trebui sa le aminteasca chestiile astea celor cu hartiile/software/hardware-ul?
  • 0 (0 voturi)    
    politia este la fel de vinovata (Duminică, 10 martie 2013, 19:26)

    verdeata [utilizator]

    Daca acolo este stiut ca a crescut enorm criminalitatea in ultimul an, politistii ar trebui sa patruleze tot timpul. In definitiv mahalaua denumita pompos "centru istoric" are numai cateva strazi, asa ca ar fi foarte usor de patrulat daca politistii si-ar face meseria. Cum adica au fost anuntati sa vina din sectie? Ei stau acolo sa li se dea raportul DUPA ce a fost omorat un om? Daca acel criminal merita condamnarea pe viata, politistii de la acel post merita aceeasi pedeapsa pentru vina de a nu-si fi facut meseria. Iar toata conducerea ministerului de Interne ar trebui data afara. Ce mninistru este asta care nu pretinde politailor sa patruleze? Vedem aceeasi situatie si la politia rutiera, de aceea se circula cu viteza prin oras, etc. Asta este problema reala a Romaniei, oamenii nu isi fac treaba pentru care sunt platiti. S-ar putea reglementa foarte rapid prin aplicarea dura a legilor responsabilitatii profesionale a fiecarui cetatean. Deocamdata se pretinde asta numai celor din invatamant si sanatate, politistii, primarii, popii, etc sunt scutiti, ei pot sa nu-si faca meseria, dar salariul sa le mearga.