Jessica Pegula a fost eliminată în sferturile turneului WTA de la Miami, după ce a fost învinsă în trei seturi de Ekaterina Alexandrova, scor 6-3, 4-6, 4-6.

Jessica PegulaFoto: Rob Prange/DPPI/IPA Sport / Sipa Press / Profimedia

După Iga Swiatek, Ekaterina Alexandrova a eliminat-o și pe Jessica Pegula la Miami

Ekaterina Alexandrova își continuă parcursul de vis la Miami.

După ce a trecut în optimi de Iga Swiatek, jucătoarea clasată pe locul 16 în ierarhia WTA a învins-o și pe Jessica Pegula (5 WTA), în urma unui meci ce a durat fix două ore.

Deși Pegula a început bine jocul și a câștigat primul set cu scorul de 6-3, rusoaica a revenit în actul secund și s-a impus și în decisiv cu același scor, 6-4.

Astfel, Alexandrova se va lupta pentru un loc în finală cu americanca Danielle Collins (53 WTA), cea care a învins-o în optimi pe Sorana Cîrstea și care a trecut în sferturi de Caroline Garcia.

WTA Miami, tabloul semifinalelor

Ekaterina Alexandrova (14) - Danielle Collins

Elena Rybakina (4) - Victoria Azarenka (27)

Miami Open, turneu din categoria WTA 1000, are loc în perioada 19-31 martie. Se joacă pe suprafață hard, pe tabloul principal se află 128 de jucătoare, iar premiile acordate au valoare totală de $8,995,555. Campioana en-titre este Petra Kvitova (este însărcinată și nu va participa la ediția din acest an).