Proteste in Moscova impotriva introducerii parcarilor platite

de Razvan Cojan     HotNews.ro
Luni, 12 octombrie 2015, 12:18 Actualitate | Russia Report

Locuitorii din Moscova au protestat sambata impotriva introducerii taxei pentru parcare, informeaza The Moscow Times. 

Primaria din Moscova a introdus in 2012 plata pentru parcare, initial in districte ocupate in principal de cladiri de birouri. Moscovitii au incercat sa pacaleasca sistemul ascunzandu-si numarul de inmatriculare in fata camerelor de filmat. 

Saptamana trecuta zona parcarilor platite a fost extinsa pana in zonele rezidentiale, ce a facut ca soferii sa iasa in strada. "Nu am participat niciodata intr-un protest stradal, dar am venit astazi aici pentru ca au depasit limita si au implementat parcarea platita in strazile rezidentiale" a declarat Yulia Shumilina, o protestara de 25 de ani. 

Atunci cand a fost introdusa parcarea platita pentru prima data, autoritatile au declarat ca este o modalitate de a face oamenii sa foloseasca transportul public in locul masinilor personale.

"Am fost de-acord cu parcarea platita in centrul orasului. (...) Dar nu inteleg de ce trebuie sa platesc pentru a-mi parca masina langa casa. Ce s-a schimbat in spatiul de langa casa incat sa ma oblige la plata?" a adaugat Shumilina. 

Protestatarii s-au adunat in jurul unei scene improvizate unde deputati din Duma de stat (a doua camera decizionala din Rusia) - cei mai multi din partidul Comunist - au tinut prelegeri impotriva primarului Sergei Sobyanin si a lui Maxim Liksutov, responsabilul pentru transport din Moscova. 

"Sa fiu sincera, nu cred ca asta poate schimba ceva. Dar trebuie cel putin sa incercam - nu putem doar sa acceptam" a declarat Olga Miloshenko, un cetatean ce traieste in zona aeroportului. 

A fost al doilea protest din ultima saptamana, in urma cu trei zile avand loc unul in districtul Ostankino. Sute de oameni au colectat semnaturi pentru o petitie prin care se va cere demisia lui Liksutov. Urmatorul protest este programat pentru 17 octombrie.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
2344 vizualizari
  • 0 (8 voturi)    
    Asa e in comunism, vrei chestii pe gratis (Luni, 12 octombrie 2015, 12:45)

    AdrianBorza [utilizator]

    S-au obisnuit cu mult comunism in care primeau diverse chestii pe gratis, acum cand nu mai e gratis ies in strada. Ca si la noi, de altfel.
    • +1 (1 vot)    
      asa e cand ai nevoie de bani (Luni, 12 octombrie 2015, 17:24)

      gia [anonim] i-a raspuns lui AdrianBorza

      iei de la patura care are. Adica de la cei care au masini. Urmeaza si la noi, nu va faceti griji.,
    • -1 (3 voturi)    
      Ride ciob de oala sparta. (Luni, 12 octombrie 2015, 19:07)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

      Ride ciob de oala sparta.

      Pisipirica, nu uita ca Perestroika a inceput in URSS. In acealsi timp tu, eu, el mincam "frati Petreus" si muream de frig iarna.

      De curiozitate, ai fost in Rusia de azi? Nu cred.
      • 0 (2 voturi)    
        hmm (Luni, 12 octombrie 2015, 22:46)

        ampersand [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

        Judecand dupa faptul ca imigrantii nu fac coada sa intre-n rusia, presupun ca-i mai rau decat in Siria sau Afganistan.
  • +1 (3 voturi)    
    si de ce e asta o stire ???? (Luni, 12 octombrie 2015, 12:47)

    Tudor_Al [utilizator]

    Sunt convins ca se intampla o gramada de lucruri si in Irkutsk sau in Kamteatka. De ce e asta o stire importanta pentru Romania, astfel incat sa merite postata pe un site de stiri. Am vazut in ultima vreme o gramada de stiri banale din URSS - sa fie asta o schimbare brusca de aliniere catre Moscova ? Nu am invatat nimic din istorie ? Inseman ca ne meritam soarta.
    • +4 (4 voturi)    
      Sa invatam si noi (Luni, 12 octombrie 2015, 14:26)

      serban [anonim] i-a raspuns lui Tudor_Al

      E o stire pentru ca si la noi in oras primaria a introdus taxe pentru parcarile de langa blocuri dar nimeni nu a protestat
  • +3 (5 voturi)    
    Atentie protestatari! (Luni, 12 octombrie 2015, 12:56)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Aveti grija cand traversati podurile de langa Kremlin, sa nu va treziti cu gloante in spate.
  • -3 (3 voturi)    
    Volodea, probleme, mă ?... (Luni, 12 octombrie 2015, 13:24)

    Tescovin [utilizator]

    Din cauza imperialiștilor putrezi, care se joacă cu prețul petrolului, nu mai ai bani să finanțezi mocangeala pentru norodul mujic, așa-i ? Și norodul mujic, dacă nu-i dai mocangeală, dintrodată nu mai e strâns unit în jurul Partidului...
  • -1 (1 vot)    
    Felicitari, rusii sunt chiar inteligenti! (Luni, 12 octombrie 2015, 14:31)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Daca ai 1000 de locuri de parcare si 1001 masini si 300 de masini in miscare vei avea o nemultumire la parcare de 301/1000 si asta dus la absurd. Consideram ca toti cei care pleaca vor trebui sa gaseasca alte locuri de parcare decat cele existente oficial. Consideram ca nici unul dintre cei 300 nu va parca unul pe locul celuilalt.
    Acum, vino si fa dintre cele 1000 de locuri 800 cu plata, si tot prin absurd, de dragul demonstratiei, sa zicem ca nu poti parca deloc pe ele. (stiu ca spre exemplu la noi poti parca pana la 16.00, dar demonstratia devine valabila apoi, dupa 16, cand inca sunt masini in miscare) Vei avea o nemultumire de 301/200, mai mare de 5 ori decat initial.
    Apoi, dupa crearea unui deficit artificial de locuri de parcare prin taxe initial modice, acea nevoie de locuri de parcare va fi acoperita cu parcari private care vor pune taxe mari. Cum foarte multi vor avea nevoie si de parcarile private automat preturile initiale modice se vor duce in sus.
    SI uite asa din usoare probleme la parcare ajungi 1. sa dai de mancare unor granguri ai orasului care vor "avea dreptul" sa ia parcarile in "parteneriat" public-privat, platind mai mult decat pe combustibil doar sa tii masina in oras si 2. nemultumirea la parcare sa fi cam la fel cu situatia initiala!
    Modalitate corecta de actiune: 1.toate locurile de parcare pentru primul venit - primul servit sunt lasate asa. 2. Cine vrea sa bage bani pentru a cumpara pamant si sa faca o cladire cu 15 etaje si 40000 de locuri de parcare sa o faca strict pe riscul sau si nu cu ajutorul acestor "legi".
    • +3 (3 voturi)    
      parcari (Luni, 12 octombrie 2015, 15:57)

      AngryDan [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Sa inteleg din textul dumneavaostra ca problema cu locurile de parcarea din Bucuresti este ca exista taxa pe locurile de parcarea rezidentiale (de langa locuri) si ca astfel sunt blocate artificial locuri de parcare, altfel neutilizate?
      Pentru ca nu aveti dreptate. In cartierele mari rezidentiale (Militari, Drumul Taberei, Berceni, Rahova etc) pe timpul zilei se poate cat de cat parca;
      In centru si in cartierele cu birouri este insa dezastru.

      (transport in comun eficient, rapid si curat, singura solutie dovedita ca functionala in tarile mai civilizate)
      • 0 (0 voturi)    
        Am inteles. (Luni, 12 octombrie 2015, 16:39)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui AngryDan

        Deci daca in cartierele rezidentiale sunt mai multe locuri de parcare decat in centru rezulta ca rationamentul este gresit!
  • -1 (3 voturi)    
    De curiozitate... (Luni, 12 octombrie 2015, 19:05)

    quietguy58 [utilizator]

    De curiozitate, de ce nu povestiti despre cele 264 de atacuri armate (cu cel putin 4 morti sau raniti) petrecute in US pina la 1 octombrie 2015?

    Din aceste 264 de atacuri, 46 de atacuri sint considerate ca fiind "mass shootings".
  • -1 (1 vot)    
    Citeva stiri (Luni, 12 octombrie 2015, 19:51)

    quietguy58 [utilizator]

    Revolta in Olanda datorita "refugiatilor"

    http://www.gandul.info/international/revolta-in-olanda-din-cauza-imigrantilor-este-total-inacceptabil-politistii-au-intervenit-in-forta-14827412


    Fost ofiţer de informaţii american: Desfăşurarea de forţe a Rusiei împotriva ISIS afectează prestigiul SUA

    http://www.gandul.info/international/fost-ofiter-de-informatii-american-desfasurarea-de-forte-a-rusiei-impotriva-isis-afecteaza-prestigiul-sua-14827138