Condusi din teren de capitanul Darnell Clavon, sibienii n-au inceput prea bine meciul de la Otopeni, cu CS din localitate. Lipsiti de concentrare atit in faza defensiva, cit si-n atac, sibienii au fost dominati in primul sfert, insa, de fiecare data, la diferente mici. Dupa ce gazdele au condus cu 11-7, sibienii au revenit si au egalat. N-a fost suficient insa pentru a trece la cirma jocului.

CS Otopeni s-a impus in primul sfert la o diferenta de 3 puncte, 19-16. „Am fost foarte nervos la inceput pentru ca am jucat slab, atit in aparare cit si-n atac. Am facut greseli copilaresti pe care nu trebuia sa le facem", spune Peter Schomers, antrenorul formatiei sibiene.

Sfert decisiv

In sfertul doi, impulsionati de pe banca si cu un nou registru tactic, jucatorii de pe Cibin au intrat pe teren mai decisi sa aduca victoria. Pasele au inceput sa functioneze din ce in ce mai bine, iar apararea a fost la inaltime. Dupa primele cinci minute din actul doi, sibienii au ajuns la conducere, 29-28 si erau la timona.

Cu patrunderi foarte bune sau prin combinatii de efect, jucatorii pregatiti de Peter Schomers au inceput sa se distanteze. Constant, dar sigur, avantajul a inceput sa se mareasca, iar la finele primei reprize tabela indica 48-39 in favoarea sibienilor.

Omul meciului

Revenit in teren dupa citeva etape in care a fost laat in afara lotului, capitanul Darnell Clavon s-a dovedit a fi omul meciului. Doar in primele doua sferturi, americanul a marcat 18 puncte. Pina la final a mai marcat inca sase puncte. A mai reusit 3 interceptii si alte trei pase decisive. „Este victoria echipei. M-am simtit excelent pe teren si am dat tot ce am putut din mine.

Cred ca nu am fost jucatorul decisiv pentru ca toti am jucat foarte bine. Am evoluat ca o adevarata echipa. Ne-am suplinit unii pe altii si asta e foarte bine. Acum incercam sa le facem fanilor o surpriza pentru meciul cu Ploiestiul si sa cistigam", spune Clavon.

Aparare perfecta

De la cabine, sibienii au iesit la fel de hotariti sa faca un meci mare. Apararea a functionat impecabil. Chiar daca gazdele au avut in lot citiva jucatori foarte buni la aruncarile de la distanta, apararea gindita de Schomers i-a pus in dificultate. N-au reusit sa marcheze aproape nimic din afara liniei de 6,25.

Tocmai de aceea, chiar daca sibienii n-au marcat aproape deloc de la distanta, s-au mentinut, in permanenta, la adapostul de zece puncte. In schimb, in atac, lucrurile n-au mers prea grozav. Pe toata durata intilnirii, sibieni au pierdut nu mai putin de 18 mingi. Totalul recuperarilor pentru formatia de pe Cibin a fost de 38, iar liderul a fost Triplett, cu 11 recuperari.

Fara emotii

Gazdele au sperat foarte multe de la finalul intilnirii. Au crezut in permanenta ca pot surmonta handicapul, care s-a mentinut, aproape constant, la 10 puncte. N-a fost sa fie, iar CSU Atlassib, s-a impus cu 86-74. „Important este ca am invins. N-am facut un joc prea grozav, dar asta trece in plan secund. Mai avem de munca, dar, de acum, avem un moral mai bun.

Vom avea o saptamina dificila pentru ca urmeaza jocul cu CSU Asesoft Ploiesti, cea mai valoroasa echipa din tara", spune Peter Schomers.

Vulc, fericit

Directorul tehnic al CSU Atlassib, Mircea Vulc, e fericit de acest rezultat. E de parere ca fara Clavon, CSU ar fi pierdut acest meci. „Cred ca daca nu l-am fi avut pe Clavon, am fi pierdut, la fel cum am facut-o si la Tirgoviste si la Dinamo. A fost jucatorul decisiv. E foarte bine ca am invins. Aveam nevoie de acest succes. E pacat ca doar acum am decis sa-l introducem inapoi in echipa.

Cred ca mai bine il inlocuiam pe Hatcher, dar speram sa-l facem cit mai repede pe Andrus", spune Mircea Vulc.

Marcatori

CSU Atlassib: Clavon 24 puncte, Triplett 20, Barbary 12, Smith 10, Calota 7, Craciun 7, Hatcher 6.

Infringere pentru Medias

In cadrul aceleiasi etape, Gaz Metan Medias a pierdut cu 64-84, in deplasarea de la Cluj, cu U Mobilteco. Gazisti au facut cel mai slab meci a lor din acest sezon, singurul jucator care a evoluat bine fiind Mojica, marcator a 20 de puncte. „A fost un accident. Nu ne-a intrat nimic in cos.

Speram sa ne revenim in jocurile viitoare, pentru ca nu aceasta este valoarea echipei noastre", spune antrenorul secund, Ovidiu Teleaba.