PSD depune motiune simpla impotriva ministrului Educatiei, Daniel Funeriu

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 24 martie 2011, 16:57 Actualitate | Politic

PSD va depune saptamana viitoare, la Senat, o motiune simpla impotriva ministrului Educatiei, Daniel Funeriu, din cauza situatiei in care se afla cadrele didactice din judetele Suceava si Botosani, care nu si-au primit salariile, a anuntat presedintele PSD Suceava, deputatul Catalin Nechifor. Nechifor a declarat, intr-o conferinta de presa, ca ministrul Educatiei, Daniel Funeriu, "orbit de pixelul albastru", nu poate vedea situatia din teren.

El a adaugat ca acesta este vinovat de situatia in care se afla angajatii din invatamantul preuniversitar din judetele Suceava si Botosani, care nu si-au primit salariile aferente lunii februarie si care protesteaza, zeci de scoli fiind in greva.

"Saptamana viitoare vom depune la Senat motiune simpla fata de ministrul Educatiei, pentru demiterea sa, pentru ca s-a dovedit ca acesta nu are nici o legatura cu sistemul de educatie", a spus Catalin Nechifor. El a mentionat ca motiunea simpla va fi depusa in Senat pentru ca exista sanse ca aceasta sa fie adoptata.

Cadrele didactice din zeci de scoli din judetele Suceava si Botosani sunt in greva de saptamana trecuta, protestand pentru ca nu si-au primit salariile aferente lunii februarie.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

​VIDEO CONFERINTA: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

908 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    asta e, deja, din ciclul 1001 de ispravi psd (Joi, 24 martie 2011, 17:11)

    panfil [anonim]

    no comment..
    • -1 (3 voturi)    
      Co-pilotul Ponta (Joi, 24 martie 2011, 17:53)

      Fitipalmi [anonim] i-a raspuns lui panfil

      Se stie ca co-pilotii sufera de sindromul invidiei pe pilot. In functie de gradul de avans al bolii co pilotul poate sa ajunga in postura de a il incurca pe pilot si a-l face sa piarda cursa sau sa se rastoarne in santz.Co pilotii se joaca cu volanul cand masina e parcata.Atat. In acest scop ei depun motiuni de cenzura.Si pune pe furis zahar in benzina.Sabotand pilotul are satisfactii.Dar ramane tot un co-pilot frustat.Ca asta este un co pilot.Cineva care nu are calitatile sa ajunga pilot.
  • +1 (5 voturi)    
    cum ramane? (Joi, 24 martie 2011, 17:14)

    curios [anonim]

    si cu "onoarea nereperata" a lui Abramburica cum ramane?
  • +2 (6 voturi)    
    Astia de la PSD sau prostit de tot. (Joi, 24 martie 2011, 17:17)

    mircea [anonim]

    Pai ce treaba are ministrul educatiei cu salariile celor din Izbiceni?Din cate stiu ,salariile sunt date de autoritatile locale si daca acestea nu stiu sa-si faca bugetul si un stat de plata al salariilor,cred ca acestea sunt vinovate.Astia de la PSD nu mai citesc si ei legile?
  • -1 (3 voturi)    
    Se apropie Pastel (Joi, 24 martie 2011, 17:54)

    Barabas [anonim]

    PSD va depune motiune impotriva lui Pilat din Pont.
  • -1 (5 voturi)    
    cine are habar ? (Joi, 24 martie 2011, 18:02)

    immm [anonim]

    "pentru ca s-a dovedit ca acesta nu are nici o legatura cu sistemul de educatie" ai crede ca Catalin Nechifor are! oare ? sa ne utitam in CV-uri :
    Catalin Nechifor : inginer, specializarea informatica industriala (Universitatea Stefan cel Mare - Suceava) ,
    master in stiinte politice (Institutul Ovidiu Sincai - Bucuresti)
    2008 doctorand in economie - dezvoltare regionala (Academia de Stiinte Economice - Bucuresti)[??? chiar face ceva ??? ]

    Daniel Funeriu: inginer in chimie, European Higher Institute of Chemistry, Strasbourg, France,
    masterat (DEA) in chimie organica si supramoleculara, Universitatea Louis Pasteur, Strasbourg, France
    doctorat, coordonator J. -M. Lehn (laureat Nobel in chimie) , Universitatea Louis Pasteur, Strasbourg, France,
    Marie Curie Excellence Team Leader, Technical University Munich (2006) e.t.c.

    Mai e ceva de zis ?
    • 0 (4 voturi)    
      Harvard , Mit astea nu conteaza? (Joi, 24 martie 2011, 20:19)

      Ioana [anonim] i-a raspuns lui immm

      A absolvit vreuna din primele 10 universitati din lume? A obtinut vreodata premiul Nobel ? Prea multa laude pentru un om caruia i-a placut cartea , ceea ce este un lucru bun , dar de aici pina la a realiza ceva remarcabil in domeniul sau este o cale lunga! "Prea multe premii in aceasta lume pentru putine descoperiri" - Albert Einstein! Va rog sa publicati descoperirile lui !
      • -1 (1 vot)    
        Premiul nobel (Joi, 24 martie 2011, 23:19)

        zoom [utilizator] i-a raspuns lui Ioana

        nu a obtinut premiul nobel? un studiu recent a aratat ca 70% dintre romani au obtinut sau urmeaza sa obtina premiul nobel.