Discutia de Luni. O emisiune HotNews.ro - RFI

Secretarul general adjunct al PNL, Stefan Szobotka, a discutat online cu cititorii HotNews.ro

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 14 martie 2011, 9:04 Actualitate | Politic

Stefan Szobotka
Foto: alegeri.tv
Liberalii sunt divizati in ce priveste relatia cu Dan Voiculescu, dupa ce Inalta Curte a stabilit printr-o decizie definitiva ca a colaborat cu fosta Securitate. In timp ce presedintele PNL, Crin Antonescu, spune ca va colabora mai departe cu PC, inclusiv cu Dan Voiculescu, aripa Tariceanu ii cere lui Voiculescu sa faca un pas inapoi pentru a nu afecta imaginea Aliantei. Care sunt relatiile dintre PSD si PNL in interiorul USL? Ar putea colabora liberalii cu un PDL condus de Blaga?

Secretarul general adjunct al PNL, Stefan Szobotka, a discutat online cu cititorii HotNews.ro. Cele mai bune intrebari vor fi preluate intr-un interviu HotNews.ro realizat de Dan Tapalaga.

Nota redactiei:

  • Pentru a pastra coerenta si relevanta discutiei, nu vom valida comentariile care nu se refera la temele anuntate, care nu contin intrebari sau care constau in atacuri la persoana.
  • Va rugam sa nu adresati mai mult de doua intrebari pentru a da posibilitatea invitatilor sa raspunda la cat mai multe probleme ridicate de cititori.
  • Postarile lungi sau care contin mai mult de doua intrebari nu vor fi validate
  • Cele mai bune intrebari vor fi preluate in emisiunea Discutia de Luni, difuzata de HotNews.ro si RFI incepand cu ora 19.00 si realizata de Dan Tapalaga.


Citeste mai multe despre   


















Comentarii alese de moderator

  • Veti continua cu PC ? (Luni, 14 martie 2011, 9:13)
    mihaela [anonim]

    Domnule secretar general adjunct, veti sustine in continuare colaborarea cu PC dupa ce s-a dovedit irevocabil ca Voiculescu a fost informator al securitatii si ca si-a turnat rudele ?

  • Liberalismul incotro ? (Luni, 14 martie 2011, 9:28)
    ingineru [anonim]

    Dl Szobotka,
    Sunt un bucurestean, angajat la patron, care se identifica cu doctrina liberala. La ultimele alegeri prezidentiale, urmandu-mi CONVINGERILE, am votat cu dl Antonescu. Ce s-a intamplat dupa a fost cu adevarat ingrozitor:
    1 - alianta "pe fata" cu PSD-ul la turul 2;
    2 - alinata cu partidul turnatorului ordinar Voiculescu;
    3 - alianta cu PSD, care pt mine inseamna: Iliescu, Nastase, Vanghelie,Mazare...;
    4 - renuntarea la sustinerea cotei unice (care nu trebuie sa fie un "fetis" dupa parerea dl Antonsecu)
    5 - impotrivirea la modificarea codului muncii
    6 - etichetarea ca "dusman" a oricarui membru care vine cu alta opinie (cazul dna Saftoiu)
    ....
    De cate alte catastrofe de acest gen mai este nevoie oare pentru a pierde definitiv electoratul liberal ? Dumneavoastra, la PNL, nu va puneti astfel de intrebari ?
    Chiar credeti ca "se poate sluji la doi stapani" ?

  • Viziunea domnului Neagu Djuvara (Luni, 14 martie 2011, 9:37)
    trei.culori [anonim]

    Cat pretuieste pentru dumneavoastra opinia acestui om, fie dumnealui si membru inactiv al PNL, si cat de departe credeti ca sunteti cu noua alianta fata de idealul pe care l-a enuntat?

    Cum puteti vorbi, daca vorbiti vreodata, despre problema Basarabiei in contextul in care sunteti aliati cu fosti securisti?

    Orice raspuns e bun, multumesc!

  • PARTIDUL CAPUSA (Luni, 14 martie 2011, 9:45)
    ELENA [anonim]

    Domnule Szobotka buna ziua !
    - Cat castiga PNL din alianta cu un partid capusa ca PC, ma refer la procentele electorale invizibile, si cat pierde din propriile procente datorita acestei aliante de neinteles ?
    - Daca nu avea antenele in spate PC ar mai fi fost asa de atragator pentru dvs ?

  • Mai exista democratia parerilor in PNL? (Luni, 14 martie 2011, 9:47)
    adrian_m [anonim]

    Titlul este intrebarea. Eu sincer cred ca Crin Antonescu conduce PNL mai rau decat conduce Basescu orice.

    Si apropo intrebarea nr. 2: Se poate, va rog, un proiect, un singur proiect al PNL care sa vorbeasca despre perioada post-Basescu?

    Va multumesc.

  • _ (Luni, 14 martie 2011, 10:17)
    v [anonim]

    Buna ziua,
    nu ma intereseaza asocierele dvs cu securistii si comunistii, nu mai am pretentia de la clasa politica romeasca sa urmareasca altceva afara de ciolan. Ce vreau sa stiu este: in ipoteza in care intram pe crestere economica constanta, ce schimbari ati avea in vedere? Pana acum aveati luxul scaderii economice care va permitea sa strigati ca e nevoie de schimbare, dar deacum ce faceti? Ce ne aduceti nou mai bun? Concret, cu puncte si subpuncte, nu demagogii ca cele ale sefului dvs.
    Va multumesc.

  • partide noi (Luni, 14 martie 2011, 10:24)
    calupan [anonim]

    1. Cum vedeti discutia despre necesitatea lansarii unei noi formatiuni politice?
    2. Care din partidele care au intrat in joc recent vi se pare un posibil partener de discutie al PNL.

    Cu stima

  • Supravietuire (Luni, 14 martie 2011, 10:25)
    IonBibescu [anonim]

    In lupta pentru castigarea unui electoral cat mai alrg, nu risca cumva PNL sa-si piarda electoratul fidel?

  • Intrebare (Luni, 14 martie 2011, 10:35)
    Alex [anonim]

    Buna ziua,
    1.Ce credeti ca ar fi spus marii lideri din trecut ai PNL de alianta dintre partidul dumneavoastra si PC/PSD, multi dintre acestia fiind fiii nomenclaturistilor si tortionarilor care au macelarit elita liberala dupa al Doilea Razboi Mondial? As vrea sa stiu parerea dumneavoastra sincera (nu aceea ca "e o alianta necesara pentru salvarea tarisoarei in aceste clipe grele bla-bla-bla") .
    2. PSD, cu care dumneavoastra v-ati aliat, a condus tara multi ani dupa 1989, o perioada marcata de inflorirea coruptiei, privatizari profitabile pentru o mana de oameni, inapoiere economica, sociala si morala. De ce ar fi PSD-ul mai bun acum? Cum sunt diferiti domnii Iliescu, Nastase, Hrebenciuc din anul 2011 de domnii Iliescu, Nastase, Hrebenciuc din anii trecuti?
    Va multumesc.

  • Acoperire deficit bugetar (Luni, 14 martie 2011, 11:11)
    Ciprian [anonim]

    Domnule Szobotka,
    Conducerea USL a anuntat ca tot ce a facut guvernul Boc pana acum va fi anulat de viitoarea guvernare.
    De unde se vor gasi bani pentru toate masurile populiste proupse de PSD:
    - impozit zero pt salarii sub 1000 RON;
    - revenirea pensiilor militare la vechile valori;
    - renuntarea la plata CAS pt pensiile peste 740 RON;
    - anularea legii salarizarii unice;
    - indexarea punctului de pensie in functie de salariul mediu;

    Chiar credeti ca aceste "gauri" uriase la buget se vor putea acoperi doar din desfiintarea cotei unice sau se vor taia iarasi investitiile ?
    Ati facut vreun studiu de impact referitor la viitoarea crestere a fiscalitatii ?








Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

2670 vizualizari

  • Veti continua cu PC ? (Luni, 14 martie 2011, 9:13)

    mihaela [anonim]

    Domnule secretar general adjunct, veti sustine in continuare colaborarea cu PC dupa ce s-a dovedit irevocabil ca Voiculescu a fost informator al securitatii si ca si-a turnat rudele ?
    • raspuns (Luni, 14 martie 2011, 11:59)

      Stefan Szobotka [hotnews.ro] i-a raspuns lui mihaela

      PNL a intrat intr-o alianta cu PC asa cum alte partide, cum ar fi de pilda PD a intrat intr-o alianta cu UNPR-ul. Problema domnului Voiculescu este o problema care priveste in primul rand Partidul Conservator.
  • Liberalismul incotro ? (Luni, 14 martie 2011, 9:28)

    ingineru [anonim]

    Dl Szobotka,
    Sunt un bucurestean, angajat la patron, care se identifica cu doctrina liberala. La ultimele alegeri prezidentiale, urmandu-mi CONVINGERILE, am votat cu dl Antonescu. Ce s-a intamplat dupa a fost cu adevarat ingrozitor:
    1 - alianta "pe fata" cu PSD-ul la turul 2;
    2 - alinata cu partidul turnatorului ordinar Voiculescu;
    3 - alianta cu PSD, care pt mine inseamna: Iliescu, Nastase, Vanghelie,Mazare...;
    4 - renuntarea la sustinerea cotei unice (care nu trebuie sa fie un "fetis" dupa parerea dl Antonsecu)
    5 - impotrivirea la modificarea codului muncii
    6 - etichetarea ca "dusman" a oricarui membru care vine cu alta opinie (cazul dna Saftoiu)
    ....
    De cate alte catastrofe de acest gen mai este nevoie oare pentru a pierde definitiv electoratul liberal ? Dumneavoastra, la PNL, nu va puneti astfel de intrebari ?
    Chiar credeti ca "se poate sluji la doi stapani" ?
    • raspuns (Luni, 14 martie 2011, 12:05)

      Stefan Szobotka [hotnews.ro] i-a raspuns lui ingineru

      Nu exista nici un lider al PNL care sa fi sustinut vreodata ca se are in vedere renuntarea la cota unica de impozitare. Cota unica de impozitare a fost si ramane una din principalele promisiuni programatice ale PNL, impuse prin actiunea politica a PNL.

      PNL a dovedit in ultimii 20 de ani ca este partidul care permite in dialogul politic intern cea mai mare diversitate a opiniilor. Liberalii romani sunt cunoscuti pentru dialogurile care privesc ideologia strategiile si tacticile politice care preced orice fel de decizie importanta a partidului. Exista insa, in cazul oricarei organizatii politice, o disciplina subinteleasa care obliga la asumarea publica a deciziei majoritatii consfintite prin vot. Acestea sunt atat felul in care functioneaza democratia interna cat si regulile si limitarile pe care ele le impun.

      Toate deciziile privind aliantele PNL cu alte formatiuni politice au avut ca principala miza respectarea democratiei si a statului de drept si apararea intereselor fundamentale ale intereselor cetatenilor Romaniei. In cei 21 de ani care au trecut de la Revolutia din 1989, nu exista nici o singura decizie a PNL care sa contravina principiilor fundamentale ale democratiei, regulilor statului de drept, independentei justitiei precum si interesului de respectare si promovare a bunastarii cetatenilor Romaniei.
  • Viziunea domnului Neagu Djuvara (Luni, 14 martie 2011, 9:37)

    trei.culori [anonim]

    Cat pretuieste pentru dumneavoastra opinia acestui om, fie dumnealui si membru inactiv al PNL, si cat de departe credeti ca sunteti cu noua alianta fata de idealul pe care l-a enuntat?

    Cum puteti vorbi, daca vorbiti vreodata, despre problema Basarabiei in contextul in care sunteti aliati cu fosti securisti?

    Orice raspuns e bun, multumesc!
    • raspuns (Luni, 14 martie 2011, 12:09)

      Stefan Szobotka [hotnews.ro] i-a raspuns lui trei.culori

      Domnul Neagu Djuvara este unul dintre intelectualii emblematici ai Romaniei. Domnul Neagu Djuvara ne face pe toti, ca ceteteni ai Romaniei, si cititori de carte sa fim mandri ca-i suntem contemporani. In cazul domniei sale, ca si in cazul altor mari autori, opiniile politice sunt de judecat separat fata de activitatea sa stiintifica, fara ca acest lucru sa invalideze neaparat opiniile sale politice sau sa le valideze. Parerea mea personala este ca domnul Djuvara a avut o contributie importanta la validarea PNL ca un partid al intelectualitatii si al elitei romanesti. Fiecare dintre noi, cel putin in PNL, avem dreptul de a fi sau de a nu fi de acord cu politicile partidului la un moment dat. In acest sens, ca pe un exemplu, as putea sa va dau perioada in care PNL a fost condus de catre domnul Stolojan. Un numar mare de membri de partid, liberali autentici, a caror loialitate fata de valorile democratice si fata de valorile economiei de piata nu pot fi puse sub semnul intrebarii au preferat sa intre in silenzio stampa.
  • PARTIDUL CAPUSA (Luni, 14 martie 2011, 9:45)

    ELENA [anonim]

    Domnule Szobotka buna ziua !
    - Cat castiga PNL din alianta cu un partid capusa ca PC, ma refer la procentele electorale invizibile, si cat pierde din propriile procente datorita acestei aliante de neinteles ?
    - Daca nu avea antenele in spate PC ar mai fi fost asa de atragator pentru dvs ?
    • raspuns (Luni, 14 martie 2011, 12:12)

      Stefan Szobotka [hotnews.ro] i-a raspuns lui ELENA

      Alianta PNL-ului cu PC-ul nu este o casatorie, ea nu s-a facut din dragoste. Aliantele politice sunt intotdeauna asocieri care au la baza ratiunea, pragmatismul si dorinta partidelor de a-si oferit propria viziune cetatenilor.

      PC, in ciuda faptului ca nu a reusit sa intre pana acum in Parlamentul Romaniei decat in alianta, incepe sa se defineasca, prin noua sa generatie de lideri politici, si aici ma refer in primul rand la dl Daniel Constantin, ca un partid cu legitimitate pe partea dreapta a esichierului politic.
  • Mai exista democratia parerilor in PNL? (Luni, 14 martie 2011, 9:47)

    adrian_m [anonim]

    Titlul este intrebarea. Eu sincer cred ca Crin Antonescu conduce PNL mai rau decat conduce Basescu orice.

    Si apropo intrebarea nr. 2: Se poate, va rog, un proiect, un singur proiect al PNL care sa vorbeasca despre perioada post-Basescu?

    Va multumesc.
    • raspuns (Luni, 14 martie 2011, 12:18)

      Stefan Szobotka [hotnews.ro] i-a raspuns lui adrian_m

      Leadership-ul dlui Crin Antonescu a adus PNL-ului un castig de popularitate fara precedent in istoria recenta a Romaniei. Aceasta crestere de popularitate a PNL, care a inceput inca in perioada mandatului de presedinte a domnului Calin Popescu Tariceanu si care s-a concretizat prin atingerea pragului electoral de 18% la alegerile din 2008 face parte nu numai din reasezarea politica a PNL in fruntea partidelor importante pentru Romania, ci reprezinta si o dovada a maturizarii societatii romanesti si a electoratului din Romania. In momentul de fata, PNL a crescut in sondajele de opinie la valori in jurul proportiei de 30%. Aceasta cifra ii indreptateste pe toti votantii de dreapta din Romania sa continue sustinerea si increderea in PNL, singurul partid care nu a avut indoieli in ceea ce priveste orientarea pro-occidentala, apartententa la NATO si UE, economia de piata, statul de drept si chiar legea lustratiei.
  • _ (Luni, 14 martie 2011, 10:17)

    v [anonim]

    Buna ziua,
    nu ma intereseaza asocierele dvs cu securistii si comunistii, nu mai am pretentia de la clasa politica romeasca sa urmareasca altceva afara de ciolan. Ce vreau sa stiu este: in ipoteza in care intram pe crestere economica constanta, ce schimbari ati avea in vedere? Pana acum aveati luxul scaderii economice care va permitea sa strigati ca e nevoie de schimbare, dar deacum ce faceti? Ce ne aduceti nou mai bun? Concret, cu puncte si subpuncte, nu demagogii ca cele ale sefului dvs.
    Va multumesc.
    • raspuns (Luni, 14 martie 2011, 12:24)

      Stefan Szobotka [hotnews.ro] i-a raspuns lui v

      PNL a publicat la sfarsitul lunii august 2010 un document programatic, care se numeste Statul liberal. A doua modernizare a Romaniei (poate fi consultat pe site-ul PNL). Exista in acest document programatic 11 obiective pe termen scurt pentru perioada 2011 - 2012, care vizeaza in special stoparea declinului economic si reluarea cresterii economice, reforma fiscala, crearea a 200 de mii de noi locuri de munca si, pentru mine, foarte important, bugetarea multianuala si prioritizarea investitiilor publice la nivel national, precum si stimularea investitiilor straine.

      Obiectivele pe termen mediu si lung - 2013 - 2016, respectiv 2020 - 2030 au in vedere in primul rand o crestere economica stabila cu o medie anuala constanta de 4, 5 - 5%, dublarea PIB-ului, consolidarea fiscala astfel incat deficitul bugetar sa coboare la sub 3% din PIB (ma bucur ca presedintele Traian Basescu a luat in considerare aceasta propunere a PNL), aderarea la zona euro si indeplinirea criteriilor privind convergenta nominala la 1 ianuarie 2016; scaderea cotei unice de impozitare si scaderea costului muncii, predictibilitatea fiscala sunt principalele prioritati ale PNL ca reprezentant al producatorilor de plus-valoare din Romania.
  • partide noi (Luni, 14 martie 2011, 10:24)

    calupan [anonim]

    1. Cum vedeti discutia despre necesitatea lansarii unei noi formatiuni politice?
    2. Care din partidele care au intrat in joc recent vi se pare un posibil partener de discutie al PNL.

    Cu stima
    • raspuns (Luni, 14 martie 2011, 12:33)

      Stefan Szobotka [hotnews.ro] i-a raspuns lui calupan

      1. O sa va dau un raspuns nepopular, cred. In primul rand, conditiile de infiintare ale partidelor politice din Romania sunt aberante. A cere prin lege 25.000 de semnaturi si 17 filiale pare sa faca parte dintr-o strategie care indeparteaza si impiedica cetateanul sa se apropie de decizia politica. Eu am intrat in PNL in anul 1995 si, daca-mi amintesc bine, conditiile de infiintare a unui partid in perioada de inceput a democratiei romanesti erau mai democratice decat sunt astazi. Trebuie sa va amintesc ca in state cu o democratie stabila confirmata prin zeci sau chiar sute de perioade electorale, cum e Marea Britanie, pentru infiintarea unui partid sunt necesare numai cateva persoane. Conditiile de accedere in Parlament insa trebuie sa pastreze criteriul reprezentativitatii. Cred ca un prag electoral, fie el de 5%, ori de alta cifra care sa reprezinte o proportie rezonabila fara sa constitutie o bariera de netrecut in cazul unei initiative politice, este o garantie a democratiei. Se discuta mult despre infiintarea unuia sau mai multor noi partide. Eu vad aceasta preocupare a generatiei mele pe care dvs cei de la HotNews.ro o gazduiti atat pe paginile HotNews.ro cat si pe platforma Contributors.ro ca pe inceputul maturizarii politice a primei generatii post-revolutionare. Fie ca din aceasta discutie se vor intari partidele deja existente pe scena politica, fie ca se vor naste noi partide politice, asociatii, fundatii, think-tank-uri sau grupuri de lobby cu miza si interes politic, interesul pentru activismul politic e binevenit. Fie ca partidul nou va fi un partid al reformatorilor care nu se regasesc in PDL, PSD, UDMR sau chiar PNL, ori vorbim de procesul de rezonanta europeana prin crearea unui nou partid ecologist - si aici ma refer numai si exclusiv la demersul d-lui Remus Cernea si a Miscarii Verzilor - cred ca e de interes si este bine ca mediul politic a devenit mai accesibil si mai aproape de preocuparile cetatenilor.
    • raspuns (Luni, 14 martie 2011, 12:36)

      Stefan Szobotka [hotnews.ro] i-a raspuns lui calupan

      Bineinteles ca optiunea mea care reflecta un oarecare exercitiu un mediul politic, cat si niscaiva experienta internationala ma face sa privesc cu scepticism sansele ca oameni lipsiti de experienta politica. Parerea mea este ca succesul electoral al unei formatiuni politice se bazeaza pe o multitudine de factori, componenta ideatica si reperele morale sunt doar parte din amalgamul succesului.
  • Supravietuire (Luni, 14 martie 2011, 10:25)

    IonBibescu [anonim]

    In lupta pentru castigarea unui electoral cat mai alrg, nu risca cumva PNL sa-si piarda electoratul fidel?
    • raspuns (Luni, 14 martie 2011, 12:39)

      Stefan Szobotka [hotnews.ro] i-a raspuns lui IonBibescu

      E evident ca PNL a depasit momentul partidului de nisa, transformandu-se tot mai mult intr-un partid mare, de tip catch-it-all. In interiorul PNL exista variante de intelegere a liberalismului asa cum sper ca si in interiorul celorlalte partide nu se sufera de monomanii ideatice sau personale. Nu cred in persoane infailibile, asa cum nu cred ca o idee, oricat de buna, legitima si morala este mereu oportuna sau realizabila politic.
  • Intrebare (Luni, 14 martie 2011, 10:35)

    Alex [anonim]

    Buna ziua,
    1.Ce credeti ca ar fi spus marii lideri din trecut ai PNL de alianta dintre partidul dumneavoastra si PC/PSD, multi dintre acestia fiind fiii nomenclaturistilor si tortionarilor care au macelarit elita liberala dupa al Doilea Razboi Mondial? As vrea sa stiu parerea dumneavoastra sincera (nu aceea ca "e o alianta necesara pentru salvarea tarisoarei in aceste clipe grele bla-bla-bla") .
    2. PSD, cu care dumneavoastra v-ati aliat, a condus tara multi ani dupa 1989, o perioada marcata de inflorirea coruptiei, privatizari profitabile pentru o mana de oameni, inapoiere economica, sociala si morala. De ce ar fi PSD-ul mai bun acum? Cum sunt diferiti domnii Iliescu, Nastase, Hrebenciuc din anul 2011 de domnii Iliescu, Nastase, Hrebenciuc din anii trecuti?
    Va multumesc.
    • raspuns (Luni, 14 martie 2011, 12:50)

      Stefan Szobotka [hotnews.ro] i-a raspuns lui Alex

      1. Am facut parte dintrei cei care credeau si continui sa cred ca Romania ar fi avut parte de un destin mult mai bun si de un progres mai rapid daca imediat dupa 1990 ar fi avut loc un proces consistent al comunismului. Doamna Doina Cornea, domnul Corneliu Coposu, Majestatea Sa Regele Mihai fac parte pentru mine dintre acele personalitati care sunt adevaratele repere de morala politica. Saptamana trecuta s-au implinit 21 de ani de la proclamatia de la Timisoara. In curand, se vor implini acelasi numar de ani de la inceputul demonstratiilor din Piata Universitatii. Acele momente, alaturi de visul libertatii, pe care am avut privilegiul sa-l traiesc in zilele Revolutiei, sunt principalele mele izvoare de inspiratie si totodata crezuri politice. Am devenit membru si raman membru al PNL pentru ca PNL este partidul cel mai apropiat de aceste idealuri. Totusi, realitatea politica a Romaniei, in care lideri marcanti ai sistemului comunist au continuat sa joace un rol deosebit de important si dupa 1990 au facut aplicarea in litera si spirit a acestor principii imposibila. Este o batalie pe care noi toti cei care am crezut intr-o Romanie normala, in afara ideologiilor si practicilor comuniste ori fasciste inca nu am castigat-o. Este insa obligatia fiecaruia dintre noi sa pastram si sa ne asumam fie si prin aliante nepopulare sau chiar chestionabile conservarea pasilor democratici castigati precum si ai statului de drept. E important ca Romania sa faca in continuare progrese democratice, evitand sa alunece pe panta decredibilizarii institutiilor fundamentale ale democratiilor occidentale - si ma refer aici in primul rand la soliditatea parlamentarismului din Romania.
  • reactie (Luni, 14 martie 2011, 10:59)

    gechi [utilizator]

    cum va reactiona PNL in cazul in care Dan Voiculescu va fi propus de catre PC intr-o inalta functie in stat(vicepresedinte senat, membru al viitorului guvern in cazul castigarii alegerilor/suspendarii presedintelui etc.)? Se va opune sau il va sustine conform intelegerii USL?
  • Acoperire deficit bugetar (Luni, 14 martie 2011, 11:11)

    Ciprian [anonim]

    Domnule Szobotka,
    Conducerea USL a anuntat ca tot ce a facut guvernul Boc pana acum va fi anulat de viitoarea guvernare.
    De unde se vor gasi bani pentru toate masurile populiste proupse de PSD:
    - impozit zero pt salarii sub 1000 RON;
    - revenirea pensiilor militare la vechile valori;
    - renuntarea la plata CAS pt pensiile peste 740 RON;
    - anularea legii salarizarii unice;
    - indexarea punctului de pensie in functie de salariul mediu;

    Chiar credeti ca aceste "gauri" uriase la buget se vor putea acoperi doar din desfiintarea cotei unice sau se vor taia iarasi investitiile ?
    Ati facut vreun studiu de impact referitor la viitoarea crestere a fiscalitatii ?
    • raspuns (Luni, 14 martie 2011, 12:55)

      Stefan Szobotka [hotnews.ro] i-a raspuns lui Ciprian

      PNL a prezentat opiniei publice inca in urma cu un an un cabinet alternativ la cabinetul Boc. Programul publicat al PNL - Statul liberal. A doua modernizare a Romaniei - contine principalele strategii ale PNL. PNL a fost si este partidul care a adus prin masuri de stimulare a economiei nivelul de trai al romanilor pe un trend constant ascendent. PNL este, de altminteri, cunoscut ca partidul competentei economice. Politicile PNL se indreapta in principal catre crearea unui mediu de afaceri atragator prin reducerea impozitelor, predictibilitate fiscala si reducerea costurilor cheltuielilor bugetare.
  • Mai este de actualitate USL? (Luni, 14 martie 2011, 11:20)

    cristiaan [utilizator]

    Este cat se poate de clar ca obiectivul principal al USL este accesul la putere; iar accesul in perioada imediat urmatoare ar fi cu mult mai atractiv pentru toate cele 3 parti, pentru ca le-ar da prilejul sa isi asume rezultatele taierilor dramatice realizate de Guvernul Boc: cresterea exporturilor, reechilibrarea balantei, cresterea productiei industriale.

    In cazul in care in urmatoarele 2 luni USL nu va ajunge la putere (si asta este tot mai clar), se pare ca PNL-ul este perdantul principal, iar PC-ul lui Voiculescu - castigatorul principal al aliantei.

    Aveti de gand sa pastrati o asemenea alianta, care da avantajul principal unui securist in detrimentul PNL, doar pentru ca Crin Antonescu sa aiba sanse sporite (teoretic) la presedintie cu ajutorul Antenelor?
    • raspuns (Luni, 14 martie 2011, 12:58)

      Stefan Szobotka [hotnews.ro] i-a raspuns lui cristiaan

      USL s-a nascut din necesitate. Mi se pare o dovada de dubla masura din partea celor care acuza alianta dintre PNL si PSD si tac in schimb in ceea ce priveste alianta dintre PD si UNPR. Formarea UNPR in Parlament reprezinta o incalcare grava a principiului democratiei parlamentare. UNPR este un partid care face parte din arcul guvernamental actual fara ca vreun cetatean roman sa fi aplicat stampila pe aceasta sigla. PD legitimeaza, din pacate, prin aceasta alianta nu doar membri UNPR a caror relatie complicata cu regimul comunist nu a fost nicicand elucidata, ci si incalcarea principiului fundamental democratic conform caruia numai cel ales are dreptul sa reprezinte.
  • Buna ziua! Doua intrebari: (Luni, 14 martie 2011, 11:40)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    1. PNL, prin alianta cu PSD si PC numai are nici o legatura cu orientarea de dreapta, cum, dupa parerea mea nu a avut-o nici in perioada 2007-2008, cand, sustinut de PSD, guvernul Tariceanu a dat doar pensii si salarii si a reusit sa cheltuie 3,5 miliarde de euro intr-un trimestru, exact inainte de alegeri. Daca PNL a parasit electoratul de dreapta, bazandu-se acum doar pe electoratul anti-Basescu si PDL, un electorat mai degraba de stanga, cum ramane cu valorile liberale, pe care nu le-ati pus niciodata in aplicare si dorinta exprimata in protocolul ACD, de a-l face pe domnul Voiculescu al doilea om in stat, respectiv presedintele Senatului Romaniei?
    2. Cum puteti sa marsaluiti ca ati fi de dreapta cand sunteti impotriva noului Cod al Muncii si ati facut un copy-paste de 80% din propunerea actualei coalitii de guvernare, pentru a va promova propria varianta a Codului Muncii?
    Va multumesc pentru raspunsuri!
    Cu respect, un fost membru liberal,
    Marian Eugen
    • raspuns (Luni, 14 martie 2011, 13:04)

      Stefan Szobotka [hotnews.ro] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      PNL a avut retineri care tin in primul rand de procedura de asumare a raspunderii guvernului in ceea ce priveste o lege organica. Orice fel de discutie pe continutul unei legi de importanta acesteia trebuie sa porneasca de la felul in care ea este adoptata. Ignorarea Parlamentului Romaniei in chestiunea unei legi de asemenea importanta este ceea ce obliga orice om politic responsabil sa refuze a se asocia cu o decizie de validare a unui asemenea demers.
  • PNL va ajunge ca PNTCD sau mai rau ? (Luni, 14 martie 2011, 11:59)

    marius b [anonim]

    Mai avem vreo sansa noi liberalii sa avem acest partid subordonat intereselor unui gru restrans , sau ar trebui deja sa ne gandim la formarea unei noi formatiuni cu adevarat liberala ?
  • toata lume (Luni, 14 martie 2011, 12:01)

    ciucu [anonim]

    toata lumea va intreaba despre alianta cu voiculescu si nimic altceva. ce va spune acest lucru domnule?
  • alegerile viitoare (Luni, 14 martie 2011, 12:03)

    Alina [anonim]

    Am 2 intrebari
    1. Veti candida la viitoarele alegeri ?
    2. Credeti ca se mai pot schimba lucrurile in bine in Romania, oamenii sunt foarte pesimisti cu privire la acest lucru, dati-mi un motiv sa ies la anul din casa ca sa votez.

    Cu stima,

    Alina
    Sibiu
    • raspuns (Luni, 14 martie 2011, 13:00)

      Stefan Szobotka [hotnews.ro] i-a raspuns lui Alina

      Decizia mea personala de a candida la urmatoarele alegeri depinde inca de o sumedenie de factori. Ceea ce pot sa va spun este ca imi doresc sa continui activitatea politica in sprijinul democratiei si al statului de drept.

      Cred cu tarie intr-un viitor mai bun pentru Romania.
  • Buna ziua! (Luni, 14 martie 2011, 13:27)

    Jane Doe [utilizator]

    Un comentariu, referitor la raspunsul nr 5, pe care l-ati oferit mai sus, este acela ca, intr-adevar, dl. Crin Antonescu a adus un capital important capital electoral PNL-ului, la ultimile alegeri.

    Acest comentariu conduce la intrebarile mele:

    !. Sunteti constient ca, in scurta perioada, scursa de la alegerile pentru Presedentie - ba chiar, mult mai accentuat, in ultimele sase luni - PREJUDICIUL de imagine si, implicit, cel electoral, adus de catre dl in cauza, depaseste, cu mult, aportul initial?

    Ca fost alegator al dansului, precum si al partidului pe care-l reprezentati, consider ca prestatia, jenanta, a ultimilor luni - in lumina aliantelor facute si a sustinerii, fara rezerve, a unui turnator condamnat - m-a indepartat, definitiv, de PNL.

    2. Cum m-ati putea convinge sa-mi schimb aceasta opinie si sa votez, din nou, cu partidul pe care-l reprezentati? Va rog sa luati in considerare faptul ca vad USL-ul ca pe o mezalianta periculoasa si rusinoasa, un fel de cavou al PNL-ului, daca doriti, si ca mi-am pierdut, definitiv, respectul pentru dl Antonescu, pe care am ajuns sa-l percep ca pe un intrigant, lipsit de substanta si obsedat de putere. Astept, asadar, alte solutii.


    Va multumesc!
    Lorena
  • Intrebari ... (Luni, 14 martie 2011, 13:38)

    poweraxxel [anonim]

    Programul de guvernare propus de PNL are in componenta cateva din masurile aplicate de guvernul Boc. Nu credeti ca este corect sa recunoasteti aceste masuri si sa criticati doar celelelate masuri neaplicate? De ce PNL simte nevoie sa se laude ca masurile sale sunt cele mai bune? Daca sunt cele mai bune, de ce PNL nu este in stare sa negocieze cu PDL aplicarea acestor masuri si alege talibanismul? Credeti ca alierea in opozitie ai mentinerea in afara zonei de decizie demonstreaza ca PNL este mai bun decat PDL? Sau demonstreaza ca este speriat sa se implice si fuge de raspunderea prea mare a asumarii guvernarii in aceste vremuri?