UPDATE Antonie Solomon ramane in arest

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 8 martie 2010, 8:30 Actualitate | Politic

Curtea de Apel Pitesti a decis, luni, ca primarul Craiovei, Antonie Solomon, sa ramana in arest, potrivit Mediafax. Magistratii au respins recursul inaintat de avocatii primarului Craiovei fata de masura arestarii preventive dispusa de Tribunalul Arges pe data de 3 martie.

Recursul, programat initial pentru data de 5 martie, a fost amanat la cererea aparatorilor lui Solomon, care au cerut un ragaz pentru a putea pregati temeinic apararea clientului lor.
  • "Traiesc momente umilitoare pentru mine si familia mea. Nu merit asa ceva. Miile de persoane care ma simpatizeaza si care au iesit in strada dupa arestarea mea arata ca nu prezint un pericol.  In ceea ce priveste acuzatia care mi se aduce, ca am primit 50.000 de euro de la omul de afaceri Cornel Penescu, vreau sa va spun ca nu exista nicio coruptie. M-am intalnit cu Penescu de trei ori. O data cand ne-a amenintat ca ne da in judecata daca nu-i eliberez autorizatia, ca el e cumparator de buna-credinta, a doua oara la deschiderea hypermarketului si a treia oara la un meci intre Universitatea Craiova si FC Arges. Iar in legatura cu faptul ca s-a aprobat transportul pana la hypermarket, nu eu am decis. Sunt 27 de consilieri care voteaza", a declarat Antonie Solomon, in fata magistratilor Curtii de Apel Pitesti.
Antonie Solomon este acuzat de procurorii DNA ca ar fi primit 50.000 de euro mita de la un actionar principal al firmei PIC din Pitesti pentru a-i facilita diverse servicii in Craiova, in acelasi dosar fiind vizate si alte persoane.

Primarul Craiovei a fost retinut pe 2 martie de procurorii Parchetului National Anticoruptie - Serviciul Teritorial Pitesti sub acuzatiile de luare de mita in forma continuata, fals intelectual si uz de fals. Pe 3 martie, Tribunalul Arges a emis pe numele lui Solomon un mandat de arestare preventiva pentru 29 de zile.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1103 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    romanilor ar trebui sa le fie rusine (Luni, 8 martie 2010, 11:03)

    alin [anonim]

    peste tot oamenii se plang de nedreptati, de justitia care nu-si face treaba, insa, anumiti oameni , niste lingai de fund solomonian, ies in strada sa protesteze pentru arestarea ingerasului din banie. sa va fie rusine lingailor.
    voua si altor cateva multe alte milioane de romani.
    • +2 (2 voturi)    
      care romani ? (Luni, 8 martie 2010, 13:37)

      carjan adrian [anonim] i-a raspuns lui alin

      Justitia nu se face in strada , cei care au ceva de spus , sa o faca in fata instantei , ca martori , sub juramant , cu toata raspunderea pe care o implica acest act ( daca o au ) . Cei care au manifestat la Craiova si Valcea ( cazul Gutau ) de ce nu se plang la CEDO ?
    • 0 (0 voturi)    
      Noi joburi in Romania pe vreme de criza! :)) (Luni, 8 martie 2010, 18:11)

      ShoboLingoZauR [utilizator] i-a raspuns lui alin

      Avem mai nou urmatoarele joburi disponibile:
      1. Postac profesionist
      2. Aplaudaci profesionist
      3. Protestatar profesionist

      In Tara lu Papura Voda daca nu-ti convine ca te-au arestat, dai cativa lei (mi se pare ca Vanghelie platea cu 20lei "aplaudaciul" deci si "protestatul" costa cam la fel) si ai parte de un "protest spontan" garantat!
    • 0 (0 voturi)    
      100% de acord (Luni, 8 martie 2010, 20:31)

      Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui alin

      Daca a furat sa plateasca, indiferent cat de bun administrator este. Prima calitate a unui primar trebuie sa fie corectitudinea.

      Daca nu este corect, la bulau cu el.
  • +1 (1 vot)    
    sa nu sustinem nelegiuirea. (Luni, 8 martie 2010, 15:35)

    mircea [anonim]

    Sa speram ca in Romania legea se va aplica corect.Sustin parearea lui alin privind iesitul in strada pentru a protesta inpotriva justitiei,care mi se pare au act de intimidare a justitiei si care ar trebui sanctionat(de exemplu:ce-l condamnat la 6 ani;ce-i care ies in strada aiurea condamnare la 3 ani-favorizarea infractorului).Primarii care se vaita de situatia lui Solomon,sustinand ca nu pot sa lucreze fara sa incalce legea(nechita de la Iasi)le propun sa lase locu liber,pentru-ca sigur in Romania sunt destui oameni cinstiti,care stiu sa lucreze fara sa incalce legea.Totusi ar fi interesant pe cati dintre manifestantii pro Solomaon ii va interpela procuratura?Asa de exemplu.
  • +2 (2 voturi)    
    Iesirile in strada ale functionarilor, ok by me (Luni, 8 martie 2010, 16:47)

    Ven0m [utilizator]

    E de inteles de ce functionarii publici s-au solidarizat cu Solomoney, la Craiova, iar la Valcea Mircia Gutau a fost facut cetatean de onoare. Nu poti fi om rau daca n-ai facut nimic altceva decat sa iei spaga, nu? Adica, mita e atat de fireasca in administratie, incat e strigator la cer sa fii arestat pentru o asemenea bagatela. Si, avand in vedere ca e un obicei atat de vechi si de bine inradacinat, sa bagi pe cineva la bulau, doar fiindca s-a supus unei rutine zilnice care-i guverneaza pe toti, iti ridica parul in cap. Cu cativa ani in urma, cand cadrele medicale faceau greva pentru salarii, li se fotografiasera pachetele de Kent, itindu-se din buzunare. Probabil ca si unii dintre functionarii care au iesit de prin birouri, ad-joc, la miting pro-Solomon, aveau inca la ei plicul castigat peste zi, cu sudoarea fruntii.
  • +1 (1 vot)    
    hahaha (Luni, 8 martie 2010, 17:17)

    dragonfly [utilizator]

    macar de ar incepe justitia sa mai bage niste jmecheri la bulau, dar cred ca e doar praf in ochii platitorilor de taxe ca sa vada si ei pe ce se duc banii lor. in rest numai "succesuri" va doresc
  • +2 (2 voturi)    
    CITITI (Luni, 8 martie 2010, 17:26)

    defav [anonim]

    Gazeta de Sud , de azi, 08 martie:
    http://www.gds.ro/Actualitate/2010-03-08/De+ce+a+fost+arestat+primarul+Solomon
    si va veti convinge ca nu a fost arestat de florile marului.
    Acest om are o avere impresionanta,ce numai din salariul de primar nu putea fi facuta, e mare jupin in Craiova , si multe altele. Sper ca prin aceasta, justitia sa o apuce pe calea cea buna si e clar ca daca TOTI oamenii din DNA si justitie ar fi CORECTI pina la singe , ar avea foarte mult de munca in urmatorii 5-6 ani, s-ar cam goli centrele de putere locala si centrala ,dar am ajunge o tara adevarata
  • 0 (0 voturi)    
    arest preventiv (Luni, 8 martie 2010, 17:32)

    gelu [anonim]

    arestul preventiv nu este "dreptate"! foarte usor se pierde din vedere acest aspect. La noi arestul preventiv e mai mult imagine/distractie/show. Daca nu se concretizeaza cu o condamnare definitiva, din punct de vedere legal a fost inchis un om nevinovat! ar trebui folosit cu rezerva.
  • +1 (1 vot)    
    Citat beton din Solomon (Luni, 8 martie 2010, 18:53)

    mamacerghida [utilizator]

    “In ceea ce priveste acuzatia care mi se aduce, ca am primit 50.000 de euro de la omul de afaceri Cornel Penescu, vreau sa va spun ca nu exista nicio coruptie.”

    Deci, nu există nicio corupție frate, să fie clar!
  • 0 (0 voturi)    
    interlopul SOLOMON (Marţi, 9 martie 2010, 16:03)

    andrei [anonim]

    Daca al vor elibera pe interlopul SOLOMON anseamna ca DNA Pitesti nusi poate face datoria adica si acestia sant CORUPTI .Mai multe persoane de la CRAIOVA detin marturi (filmari,fotografi,martori) care dovedesc infractiunile acestui interlop de care DNA Pitesti are habar .A cestea vor fi trimise la HAGA daca dupa mandatul de 29 de zile a lui Solomon va fi pus an libertate, daca nu le va primi DNA Pitesti si DNA Bucuresti dar numai an timpul celui de-al doilea mandat.