Primarul orasului Voluntari, Florentin Pandele, suspendat din PSD timp de un an

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 8 februarie 2010, 11:37 Actualitate | Politic

Biroul Permanent al PSD Ilfov a decis, luni, suspendarea pentru un an din partid a lui Florentin Pandele, primarul orasului Voluntari, anunta Mediafax. Principalele reprosuri aduse lui Pandele sunt atitudinea fata de membrii organizatiei si fata de conducerea acesteia, precum si mentinerea unei atmosfere tensionate in filiala.

Florentin Pandele a fost protagonistul unui incident tensionat la sedinta de saptamana trecuta a Consiliului National al partidului, unde a avut un schimb de replici dur cu Marian Vanghelie.

Marian Vanghelie a declarat, insa, luni, la aflarea vestii suspendarii lui Florentin Pandele, ca decizia este una "pripita", iar primarul orasului Voluntari nu merita sa fie transformat intr-o "vedeta".

  • Acuzat de colegii de partid ca a sustinut-o pe Elena Udrea

La sedinta de saptamana trecuta a Consiliului National, primarul din Voluntari si-a exprimat nemultumirea fata de schimbarea unor colegi din filiala PSD Ilfov din delegatia care trebuia sa vina la Consiliul National, acuzandu-l pe liderul PSD Bucuresti ca ar fi fost cel care a inlocuit delegatii si ca acesta ar incearca sa fraudeze alegerile de la viitorul congres prin impunerea propriilor oameni de incredere.

"Stiti ce am hotarat astazi? Unde o sa candideze Vanghelie, acolo o sa candidez si eu. Unde merge el, acolo merg si eu. Chiar si daca miza va fi sefia unei pubele. Daca Marian Vanghelie candideaza la un WC public, acolo candidez. Pandele merge dupa Vanghelie. (...)La Ilfov s-au facut aranjamente. Au fost schimbati colegi din Consiliul National. Si stiti de ce? Pentru ca nu votau pe cine trebuie", a sustinut Pandele.

Din sala insa, delegatii PSD Bucuresti i-au reprosat lui Pandele ca a facut blat la alegerile parlamnetare si ca ar fi sustinut candidatura Elenei Udrea. "Te-am gasit cu Udrea in sediu", a strigat un delegat din sala catre Pandele. "In momentul in care m-am dus in organizatia Ilfov, erau geci cu Elena Udrea. Am avut probleme cu o serie de colegi acolo care erau cu Elena Udrea si Gabriel Oprea", a replicat nervos Marian Vanghelie, de la tribuna. Adrian Nastase a pus capat conflictului. „Voi candida si eu la presedintia organizatiei Ilfov, pentru ca vad ca e cea mai importanta".

Marian Vanghelie a continuat insa meciul cu Pandele facand declaratii presei: "Pandele cand a candidat, contracandidatul sau era propriul sofer. De aceea a luat 90% la alegerile pentru primarie. Am tacut pentru ca nu am crezut ca sunt esentiale. M-am facut ca nu inteleg tocmai pentru ca doream ca lucrurile sa mearga inainte. Intrebati-i pe cei de la PSD Ilfov. Eu nici nu trag pe nas si, cand beau vin, pun un pic de apa minerala".


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

2842 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    De ce acum si nu ininte de sedinta consiliului? (Luni, 8 februarie 2010, 12:35)

    nicu68 [utilizator]

    "Surse social democrate au declarat pentru Hotnews.ro ca "actuala conducere intentioneaza sa inlocuiasca delegatii de drept ai organizatiilor locale cu oameni fideli lui Mircea Geoana. Practic, liderii judeteni apropiati de Geoana vor inlocui reprezentantii cu drept de vot la Congres cu oameni fideli actualei conduceri. Daca nu o fac liderii de organizatii, o fac vicepresedintii PSD responsabili de regiunea respectiva. Prin aceasta procedura, Geoana isi asigura voturile necesare pentru a fi reales la sefia PSD", au explicat sursele citate"(asta aparea intr-un articol postat vineri pe hotnews).Aveau sau nu dreptate sau e o simpla coincidenta iar totul nu-i decat o razbunare a "miezului" goagal?Oricum Marean dovedeste inca o data cata putere de decizie(dosare) are in interiorul partidului.Va imaginati cand v-a absolvi facultatea si o sa aspire el la functia de presedinte al partidului.
    "Mai bine mergi înainte cu spatele, decât înapoi cu faţa".Traiasca Partidul Social............Democrat?
    • +6 (6 voturi)    
      ai dreptate... (Luni, 8 februarie 2010, 12:43)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui nicu68

      asta dovedeste ca partidul e condus de vanghelie si geoana e doar o papusa de carpa.asta e un exemplu de democratie tip psd,cum il injura unu pe vanghelie cum afara cu el.
      • +2 (2 voturi)    
        nu vreau sa fiu (Luni, 8 februarie 2010, 13:36)

        visio [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

        inteles gresit cand afirm urmatoarele: Primarul este ales de membrii tribului, Prefectul este numit de guvern; asa ca alde vanghelie si relaxatul de geoana poate sa faca spume cu suspendarea; oricum sunt in nota lor de inteligenta asa ca..dorim psd-ului disparitie usoara
    • +1 (3 voturi)    
      De ce acum... (Luni, 8 februarie 2010, 13:06)

      Gabriela [anonim] i-a raspuns lui nicu68

      Scuze, dar nacajitul este Dl Vanghelie. ii este teama ca urmeaza iar actuala conjunctura il defavorizeaza. Sect 5 pe care il pastoreste este sub zapada la propriu. Iluminatia stradala jalnica, a se vedea str. Dr. Victor Babes fara lumina stradala de ceva luni.Trecerile de pietoni pe Bdl Eroilor din km in km. Cine are copii la scoala din Bdl Panduri stie ca tremura din cauza lipsei pasajelor de pietoni din dreptul parcului fost "Tzacalie" si a nesimtirii soferilor care vin din directia Merriot Hotel. Deci.. Locuitorii acestui cartier s-au convins ca l-au reales ptr ca il cunosteau si atat. Ah si am uitat ceva"martor ocular" la inangurarea parcului din Eroilor- asfaltat total chiar si in zona locurilor de joaca- am vazut cum o fetita a suferit traumatisme craniene grave ca urmare a caderii dintr-un balansoar. Stie dansul cand a dat in folosinta aceasta calamitate de "Loc de joaca"frumos colorata. Un lucru este insa OK, in dreptul ADP sector 5 unde se pare ca isi are birourile si Dl Primar, undeva in spatele mag Nic se da zapada, ceva-ceva pe trotuar si zdravan pe carosabil unde sunt locurile de parcare auto. Super!
      Rahova a fost electoratul de baza. Acum ca a declarat pe un post TV ca tatal dansului este in Israel, mitul s-a cam destramat...
      • +3 (3 voturi)    
        Am cateva corecturi (Luni, 8 februarie 2010, 13:17)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Gabriela

        Sunt din bietul sector V adica 5 si mai stiu cate ceva in plus. A fost votat datorita mitei electorale fatise sau mascate in ajutoare. Posibil si ceva infractiuni electorale dovedite dar nepedepsite. Au votat in special minoritarii din Ferentari-Zabrauti-Rahova si pensionarii de conditie proasta care isi vand votul pe 1 kilogram de ceva. Pensioonarii normali si oamenii care voteaza cu capul s-au cam abtinut de la votare creandu-i astfel posibilitatea de a fi reales.
      • +2 (2 voturi)    
        ai dreptate (Luni, 8 februarie 2010, 13:34)

        nicu68 [utilizator] i-a raspuns lui Gabriela

        "Dacă cineva vede negru în Sectorul 3 sau în Sectorul 6 să-mi spună şi mie. Eu am văzut tot alb. M-am plimbat în timpul nopţii să văd de curiozitate câte utilaje sunt în alte părţi, nu că mă interesează, dar pur şi simplu am avut senzaţia că ieri în timp ce eram pe stradă se discuta numai de Sectorul 52".Si peste putin timp devine prost cu diploma.Apropo,sunt sigur ca cineva din sect. 3 si 6 a vazut negru;l-au vazut pe el.
        "Poţi să te duci oriunde, dacă ai o mină serioasă şi duci cu tine un dosar."
        Inchei cu declaratia privind suspendarea lui Pandele:". Nu ştiu ce hotărâre au luat, cred că este pripită şi greşită. Pandele trebuia lăsat să se termine congresul, după aceea să se întâmple ceea ce doream eu să se întâmple cu el."
      • +1 (1 vot)    
        fff interesant (Luni, 8 februarie 2010, 15:37)

        gogiu [anonim] i-a raspuns lui Gabriela

        asa de tare ma intereseaza de vanghele si pandele!!!
  • +5 (5 voturi)    
    In loc sa dea zapada, (Luni, 8 februarie 2010, 12:45)

    Audit [utilizator]

    Vanghele il da afara pe Pandele!
    La asa membrii asa conducere.
  • +3 (3 voturi)    
    pai doar nu pentru faptele penale ale lui Pandele (Luni, 8 februarie 2010, 12:59)

    neagoe [utilizator]

    Normal ca psd-ul s-a suparat pe pandele ca isi critica colegii. Doar nu l-ar fi suspendat pentru coruptie, pentru inselaciune, pentru mituirea alegatorilor, pentru intimidarea contracandidatilor, pentru matrapazacurile cu terenuri, etc. Astea toate sunt normale in psd si orice membru sau simpatizant-cotizant are voie si are si protectie pentru a juca in afara legii. Pandele este tot un innobilat al lui Iliescu & Securitatea.
  • +2 (2 voturi)    
    Ce a ajuns PSD alias pdsr (Luni, 8 februarie 2010, 13:20)

    Un roman anonim [anonim]

    E clar cine conduce partidul . Un interlop analfabet. Cine il critica isi critica propria apartenenta la partid. Iar Mirciulica Durak e doar subordonatul sau. Pe cine era sa avem presedinte. Unde esti tovarase Iliescu?
  • -1 (7 voturi)    
    Nu e bai ! (Luni, 8 februarie 2010, 14:29)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    Daca pleaca din psd, Pandele e nu'ma bun de pd-l !
    Asta-i noua clasa politica a Romanicii lui B'secu: transfugi, interlopi si penali !

    Succesuri !
    • -1 (3 voturi)    
      Mda... (Luni, 8 februarie 2010, 14:45)

      mass [anonim] i-a raspuns lui #DeDreapta#6Case#DinMeditatii

      Nu neg ca pd-l-ul nu ar fi plin de uscaciuni.
      Dar sa pui absolut tot rahatul pe spinarea lui mi se pare prea mult. Stii tu vorba aia cum ca pisica mereu cade in picioare. Cam asta incerci si tu acum sa spui: psd-ul de fapt e un partid curat iar mizeria care se elimina din el se duce in alta buba. Doar ca uiti un lucru. psd-ul e mizeria insasi.
    • +1 (1 vot)    
      daca pleaca ? (Luni, 8 februarie 2010, 19:12)

      five o'clock tea [anonim] i-a raspuns lui #DeDreapta#6Case#DinMeditatii

      pai pana una alta e dus la usa de mana lunga la lui marean. nu e primul caz.
      in loc sa traga sfori, mai bine, marean s'ar tzine de gospodarirea sectorului, acum ingropat in zapada, la primavara'n glod.
      marean coordonatoru, za goagal men.
      he, sa vedem daca pandele mai vrea sectorul sapte la voluntari.:-)))
      apropo, cum a iesit la memo ?!
    • +1 (1 vot)    
      noua clasa politica a Romaniei (Luni, 8 februarie 2010, 21:32)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui #DeDreapta#6Case#DinMeditatii

      sta pe umerii lati ai lui antonela repetentu' ,ochi de peste fiert - de la alcoolul in exces - car eal alegerile urmatoare va avea saizeci la suta din voturi. Evenimentul va fi sarbatorit printr-un dans pe masa al limberalului de frunte, fiu de tortionar comunist, romanul sadea ludovicorban. Cu mandolina in gura, gel pe cap si alcool in cap, bineinteles. Si tot poporul antenesc se va bucura. Si stan labtop, si gAdea si mircea badea. Si matale, postakule, draga, vei primi o prima. Si ultima.
  • -1 (1 vot)    
    pandele (Luni, 8 februarie 2010, 22:53)

    anton [anonim]

    Fratilor, tot circul asta e pe banii nostri ai contribuabililor de rand, bani din care se infrupta fara sat sleahta politica. Pandele ori Vanghelie Basescu ori Geoana, toti fratilor sunt o apa si un pamant. Nu ati auzit ca Pandele a dat 5000000euro bani contacandidatilor sai ca sa fie sigur ca are ciolanu' de la Primarie asigurat? sau de mismasurile cu terenuri? pu se aude numic ca sunt bagati cu totii, toate culorile politice. Numai noi, toti fraieri mergem sa votam crezand ca o sa fie altceva. Ce altceva fratilor?