Mircea Geoana, despre decizia CSAT privind scutul antiracheta: Cea mai importanta decizie de securitate nationala din ultimii ani

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 4 februarie 2010, 15:29 Actualitate | Politic

"Ne aflam in fata celei mai importante decizii de securitate nationala din ultimii ani. Este o decizie fireasca a Statelor Unite dupa renuntarea amplasarii scutului in Polonia si Cehia", a fost reactia presedintelui Senatului, Mircea Geoana, la scurt timp dupa ce Traian Basescu a anuntat ca in sedinta Consiliului Suprem de Aparare a Tarii a fost aprobata participarea Romaniei la scutul antiracheta, ca urmare a invitatiei presedintelui american Barack Obama.

"Sunt decizii legate de securitatea noastra nationala si de securitatea spatiului nord-atlantic. La un asemenea proiect, exista bineinteles si riscuri, riscul de a adaposti astfel de elemente pe teritoriul national", a mai adaugat liderul social-democrat.

Presedintele Traian Basescu a anuntat, joi, ca in sedinta Consiliului Suprem de Aparare a Tarii a fost aprobata participarea Romaniei la scutul antiracheta, ca urmare a invitatiei presedintelui american Barack Obama: "Noul sistem nu este indreptat impotriva Rusiei; repet: nu este gazduit pe teritoriul Romaniei un sistem indreptat impotriva Rusiei, ci impotriva altor amenintari", a subliniat seful statului.

Traian Basescu a aratat ca este vorba de stabilirea unor componente ale sistemului de aparare antiracheta in tara noastra: "Vor fi amplasati interceptori terestri; operationalizarea actiunilor de pe teritoriul tarii noastre va incepe in 2015."


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2126 vizualizari

  • +9 (15 voturi)    
    lasa-ne (Joi, 4 februarie 2010, 15:46)

    cet23 [anonim]

    Simate dl. Geoana, te-a intrebat cineva?
    Tu ocupa-te de vizitele la Moscova, de "relaxarile" la Vantu, de flacarile violet, de atacurile energetice, de razboaiele tale civile cu care ne ameninti, de Mihaela, dragostea ta, dar lasa-ne!!!!
    Astea-s probleme serioase, de ce te bagi?
    • +6 (8 voturi)    
      E prostanac (Joi, 4 februarie 2010, 16:11)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui cet23

      Prostanacul vrea si el o lopetica ca sa joace cu ea in tarana. Astea-s treburi pt OAMENI MARI nu pt tine..
    • -4 (8 voturi)    
      partinitori... (Joi, 4 februarie 2010, 16:22)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cet23

      uite dovada ca oamenii sunt partinitori...

      daca geoana sustine declaratiile lui basescu nu e bine
      daca geoana nu le sustine nu e bine...

      eu personal nu sunt de acord cu acest scut indiferent cine zice asta...
      poate nu impartasesc parerile cu multi de pe acest forum, dar macar pot sa spun ca sunt obiectiv si impartial. am fst si de acord cu decizi ale lui basescu desi snu-l sufar.

      si nu-l sufar nici pe geoana, si nici psdu... contrar a ceea ce credeti voi e posibil sa nu fi de partea nimanui...
      • +5 (5 voturi)    
        nu e vorba de asta (Joi, 4 februarie 2010, 17:27)

        cet23 [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        Apreciez foarte mult atitudinea ta, dar de data asta e vorba ca omul asta, Geoana, s-a compromis iremediabil.
        Si nu asta ar fi problema, si un om compromis poate avea o parere buna. Problema este ca a imaginea Romaniei a avut de suferit din cauza acestui om.
        A avut de suferit cand a aruncat - cu disperare! - acuze privind fraudarea alegerilor! Fara probe!!! O lume intreaga si-a pus intrebarea daca in Romania sunt alegeri corecte sau e frauda masiva! (frauda oricum este, dar conteaza daca poate influenta niste alegeri). Nu e de gluma cu asemnea afirmatii!!! Nu iti faci tara de cacat numai fiindca tu esti frustrat! Si repet, fara dovezi! Ca daca putea prezenta niste dovezi, era altceva!
        Pe de alta parte.... ne-am facut de cacao in intreaga lume si cu flacara violet si atacuri energetice! 130 de ziare numai din SUA au publicat stirea! A se vedea ultima "faza"de ieri, a acelui deputat spaniol.
        Omul asta ne-a facut de cacao rau de tot. Si eu sunt roman, si din consider ca Geoana e compromis definitiv.
        Iar un om care s-a compromis definitiv si a facut ce a facut impotriva Romaniei, in fata mea nu prea mai are importanta ce zice. Dimpotriva, ma irita cand se baga in seama, de parca nu s-ar fi intamplat nimic.
        Toate astea pentru omul politic Geoana! Ca omul in sine, Geoana, sa aiba sanatate! Dar cand se joaca de-a politicianul, nu-l suport!
    • +4 (4 voturi)    
      ai uitat (Joi, 4 februarie 2010, 16:28)

      oua [anonim] i-a raspuns lui cet23

      Ai uitat sa spui sa se duca sa numere ouale lui Nastase (prietenii stiu de ce)
    • 0 (0 voturi)    
      SONDAJ: Doriti scut antiracheta? (Vineri, 5 februarie 2010, 1:18)

      Scut Anti Rac [anonim] i-a raspuns lui cet23

      Doriti scut antiracheta?

      Sunteti de acord cu instalarea pe teritoriul Romaniei a unor componente (radare, baze de lansare, etc.) apartinind Scutului American Antiracheta?

      http://www.sondaje.php0h.com/w_antiracheta.php
  • +7 (7 voturi)    
    :)) (Joi, 4 februarie 2010, 16:07)

    codrea [anonim]

    Nene Geoana, CSAT nu era chestia aia din care tocmai ti-ai dat demisia?
    Frate... numai decizii de invingator ai luat in ultima vreme, ia zi-mi sincer... chiar nu te doare?
  • +7 (7 voturi)    
    Mihaela, dragostea mea... !!! (Joi, 4 februarie 2010, 16:32)

    Surfer [utilizator]

    Probabil i s-a dictat ce trebuia sa citeasca, atfel nu are cum sa rosteasca o fraza cap-coada
  • +3 (3 voturi)    
    Ai grijă Gionele că Tătucu de la Moskova (Joi, 4 februarie 2010, 17:02)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    nu te mai sprijină, dacă nu spui ce vrea el ?!
    Da nenea Iliescu "cito dumaet" ?
    • +4 (4 voturi)    
      Geoala ,fiul lui Sam. (Joi, 4 februarie 2010, 17:18)

      nelu cotrocelu [anonim] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      Pai de aia a fost Gioala la Moscova. Sa ii cumpere lu nea nelu o caciula cu clape si stea rosie . ca la aia veche i sa cam dus culoarea la stea ,a cam palit si se vede arama.ca l-a rugat pe nastase da i-a adus una de plastic din china si nu merge .Si i-a mai adus o curea pentru magnetofonul maiak ca nu mai avea la ce sa asculte Internationala .si un fierbator
  • 0 (0 voturi)    
    I-auzi braul ! (Joi, 4 februarie 2010, 17:40)

    Vaidenoi [anonim]

    Sanchi nea Vlade, dadeam noi in matale !!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    riscuri, zice Geoana (Joi, 4 februarie 2010, 17:49)

    bladd [anonim]

    Sigur, riscuri sunt. De exemplu era cit pe ce sa ajunga Geoama presedintele Romanie, si sa devina comandantul suprem al armatei. Daca i se agraveaza conditia, daca din prostanac devine prost rau si nebun de-a binelea, va inchipuiti ce riscuri?
  • +3 (3 voturi)    
    Vez, bai, Geoana! (Joi, 4 februarie 2010, 17:52)

    Sarsaila [anonim]

    daca aveai si tu un scut d-asta cind te-a atacat Base energetic.... Acum ai dovada! El stia, banditu... si te-a lasat sa te traga curentu cind a batut Vintu...
  • 0 (0 voturi)    
    la adresa cateilor de serviciu (Vineri, 5 februarie 2010, 8:50)

    plebeul [anonim]

    Spre bucuria politicienilor de la putere in cautare disperata de subiecte care sa abata atentia de la efectele impotentei guvernantilor, a aparut si scutul antiracheta. Vorbe...! Scutul antiracheta nu e chiar asa impenetrabil Rusii au mijloace de penetrare eficienta. Sunt constienti de asta si americanii. Si oricum rusii se inteleg cu americanii. Costurile sunt insa alta problema. Este insa inca o dovda a obedientei noastre balcanice. Facem parte din NATO si daca am intrat in aceasta organizatie avem obligatii. Dar nimeni nu ne-a obligat sa luam decizia de acceptare a scutului in secunda doi. Trebuia sa luam o asemenea decizie dar intr-un mod care sa arate analiza. Dar subiectul era o mana cereasca si imediat s-a dat alarma la membrii CSAT. Cateii de serviciu au atacat imediat pe Geoana pentru declaratii. Aceasta decizie nu este de partid. Este nationala. Mai dam si boc... Cum ramane cateilor de serviciu cu somajul cu iesirea din criza cu manglele la nivel inalt?