Octav Cozmanca a fost exclus din PSD

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 21 septembrie 2009, 12:27 Actualitate | Politic

Octav Cozmanca
Foto: AGERPRES
Fostul lider social-democrat Octav Cozmanca a fost exclus, luni, din PSD, ca urmare a declaratiilor facute cu o zi in urma, cand a anuntat ca se autosuspenda din partid. Anuntul a fost facut de Gabriel Marza, presedintele organizatiei PSD Suceava, din care facea parte Cozmanca, potrivit NewsIn.
  • "Octav Cozmanca a fost exclus din partide deoarece a adus prejudicii partidului prin declaratiile sale, dar şi pentru ca, de cinci ani, acesta nu mai activeaza in cadrul organizatiei judetene", a declarat, luni, purtatorul de cuvant al PSD Suceava, Virginel Iordache.
Octav Cozmanca a anuntat, duminica, printr-o scrisoare deschisa adresata "membrilor si electoratului PSD", ca se autosuspenda din partid, motivand ca PSD nu ar mai fi un partid de stanga si nu ar mai avea, din aprilie 2005, un lider autentic, partidul fiind condus de "grupuri de interese".
  • "Decizia mea de autosuspendare din PSD este motivata si temeinica. Nu parasesc partidul si membrii sai adevarati, dar nu am nimic in comun cu indivizi care au tradat, care au privatizat partidul, care sunt avizi de putere, care sunt aventurieri politici si care sacrifica PSD pentru satisfacerea intereselor personale, dar si ale celor apropiati: sotii, soti, copii, soacre, amante, interlopi, mafioti", se arata in scrisoarea deschisa a lui Octav Cozmanca.
  • In replica la scrisoarea deschisa a lui Cozmanca, Mircea Geoana a afirmat, duminica:  "Este libertate de expresie in Romania", adaugand, insa, ca "Pacat ca trebuie sa treaca cinci ani de zile ca sa poti sa spui asa ceva. Ar fi fost mai firesc sa vina si sa spuna in interiorul partidului. Daca doreste sa spuna din exteriorul partidului, fiecare este liber sa faca ce doreste in aceasta tara".
Pe 9 septembrie, Octav Cozmanca declara, pentru "Gandul", ca "intr-o saptamana-doua" isi va anunta oficial revenirea in politica si ca este foarte posibil ca locul sau sa fie in staff-ul lui Sorin Oprescu, pentru a-i coordona campania electorala.

Octav Cozmanca a coordonat echipa tehnica a PSD pentru toate campaniile electorale din 2004. Fost ministru al Administratiei Publice, el a fost presedinte executiv al PSD, insa la Congresul din 2005 nu a candidat pentru niciuna dintre functiile din conducerea partidului. Ulterior, el a criticat dur actuala conducere a social-democratilor, prevestind, in 2007, "un dezastru si un esec de proportii la alegerile viitoare" pentru PSD.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2696 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Dezastru,numele tau e Geoana (Luni, 21 septembrie 2009, 12:40)

    Klaus Steinberg [anonim]

    Da, cu basescu nu bine ....dar cu Geoana dezastrul este garantat 100%.
  • +3 (3 voturi)    
    Bravo Cozmi (Luni, 21 septembrie 2009, 12:46)

    gogu [anonim]

    Te-ai prins in sfarsit cine e PSD-ul. Dar muuult timp ti-a trebuit...
    • 0 (0 voturi)    
      moldova nu-i a noastra (Marţi, 22 septembrie 2009, 22:36)

      Oprisan [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Vreau si eu niste almanahe, si citeva diplome de doctor de la tov Ecaterina.
      Se poate domnu Evanglelie?
  • +2 (2 voturi)    
    Ca uns (Luni, 21 septembrie 2009, 13:00)

    kinn [anonim]

    Planul merge ca uns...
    • +1 (7 voturi)    
      coz (Luni, 21 septembrie 2009, 13:15)

      doru [anonim] i-a raspuns lui kinn

      Domnul Cozminca are dreptate.Felicitari.
      De altfel i mi aduc aminte ca a fost un functionar corect,nu l stiu minjit de vreo afacere murdara si nici imbogatit la putere ca ceilalti,pe care ii apara Iliescu.
      Interesant si edificator comentariul lui nea nelu,demonstreaza inca odata ca Ilici a ramas oportunist cu spirit de haita ,un ins pt care principiile in politica sunt un rahat.
      Iliescu esti jalnic la batrinete,nu te dezminti.
      • 0 (2 voturi)    
        Pentru memorie (Luni, 21 septembrie 2009, 13:46)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui doru

        ... gamalii de chibrit cu fosfor. Cozmanca curat ca lacrima? Ha? Numai faptul ca e in PSD e suficient.
  • 0 (0 voturi)    
    Acum este randul lui Geoana (Luni, 21 septembrie 2009, 13:28)

    Iliescu al doilea [anonim]

    Asa merita. A uitat ce facea cand era in "carti"? Acum este randul lui Geoana si dupa ceea mai vedem.
  • +1 (1 vot)    
    partidul nu se schimba! (Luni, 21 septembrie 2009, 13:32)

    MG [utilizator]

    partidul nu se schimba! Vrea ca societatea sa se schimbe dupa chipul si asemanarea lui. In tara asta de gogomani in care el este cel dintai...!
  • +3 (3 voturi)    
    Cu ocazia asta... (Luni, 21 septembrie 2009, 13:40)

    Luk [utilizator]

    ...poate se trezesc bucurestenii in ceea ce priveste "independenta" lui Oprescu. Pana la urma se va vedea cu ochiul liber ca Partidul Oprescu e alternativa la Partidul Geoana.
    Tovarasul Iliescu e extrem de dibace: cand ma gandesc ca a reusit sa-si puna primar general in Bucuresti imi vine sa injur :))
    Va face autostrada suspendata, da? :))
    Votati Partidul Oprescu, condus de Cosmanca si Iliescu!
    • 0 (0 voturi)    
      decat Videanu.... (Luni, 21 septembrie 2009, 15:07)

      ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Luk

      eu zic ca Oprescu nu face nici pe departe dezastru cat facea Videanu...
      • 0 (0 voturi)    
        Poate (Luni, 21 septembrie 2009, 15:35)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui ovidiu

        dar Videanu nu candideaza la presedintie.
        In plus, la locale, n-ai avut de ales intre Videanu si Oprescu. Oprescu-i mai bun si decat Cosmanca: voteaza-l pe Oprescu, e voie!
  • +1 (1 vot)    
    Metode vechi (Luni, 21 septembrie 2009, 14:52)

    ion ionescu [anonim]

    Conducerea PSD, oricat s-ar schimba, primeni, intineri, ramane la aceleasi metode stalinisto-comuniste de conducere. Omul asta, VIRGINEL (nu-mi vine sa cred ca parintii i-au dat un asa nume!!) Iordache, nu l-a vazut pana acum pe Cozminca stand degeaba de-atata amar de vreme? E clar ca daca nu iesea cu gogoasa la inaintare, putea sa si moara si astia nu-l mai dadeau afara... Oare de ce n-au curajul sa spuna, franc, despre ce-i vorba?
  • -1 (1 vot)    
    Cozmanca sufla (Luni, 21 septembrie 2009, 15:11)

    Matroz [anonim]

    Cozmanca sufla in panzele marinarului. Izolat in propriul partid, alege acum sa sufle in panzele marinarului, vrand sa mai vada odata luminile rampei. Sa va scufundati bine si impreuna!
  • 0 (0 voturi)    
    in sfarsit (Marţi, 22 septembrie 2009, 10:42)

    maria [anonim]

    I-a luat ceva timp lui Cozmanca panba sa realizeze in ce "nimic" plutea.Cred ca prezenta langa sorin oprescu este ca un fel de garantie a calitatii. Niciodata nu e prea tarziu, sper intr-o revenire in bine..